Тренінгове заняття Жити — це здорово

Опис документу:
Соціально-економічна ситуація, що склалася в Україні, потребує термінового розв’язання проблеми психологічного захисту учнівської молоді. Особливо це стосується учнів соціально незахищених категорій. Результати соціально-психологічних досліджень показують, що чимало підлітків цієї категорії відчувають депресію, самотність, невпевненість у завтрашньому дні, мають підвищений рівень тривожності, проблеми у стосунках з дорослими та однолітками.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тренінгове заняття

Жити — це здорово

Соціально-економічна ситуація, що склалася в Україні, потребує термінового розв’язання проблеми психологічного захисту учнівської молоді. Особливо це стосується учнів соціально незахищених категорій. Результати соціально-психологічних досліджень показують, що чимало підлітків цієї категорії відчувають депресію, самотність, невпевненість у завтрашньому дні, мають підвищений рівень тривожності, проблеми у стосунках з дорослими та однолітками. За такого внутрішнього стану навіть незначний стрес може призвести підлітка до суїциду. Враховуючу сумні факти, можна зазначити, що важливим завданням психологів, учителів та батьків є профілактика самогубств серед учнівської молоді.

Мета заняття: профілактика самогубства та станів, що його провокують (депресія, стрес).

Завдання:

  • корекція ставлення до власного «Я»: корекція системи цінностей та потреб учнів; допомога учням у досягненні впевненості у собі, підвищення відчуття власної гідності, формування адекватної самооцінки;

  • корекція поведінки: формування вміння адаптуватися у новому оточенні;

  • корекція ставлення до інших: розвиток уміння протистояти негативному впливу оточення та придбання навичок виходу зі скрутних і небезпечних стосунків, навичок самозахисту, набуття і зміцнення вольових якостей; формування вміння знаходити способи виходу з конфліктних ситуацій та навичок спілкування;

  • корекція ставлення до реальності: набуття і зміцнення вольових якостей під час подолання труднощів та перешкод; виховання оптимізму стосовно реальності життя.

ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП «БУДЬМО ЗНАЙОМІ!»

Мета: згуртувати та налаштувати на роботу учасників заняття; розвивати в учнів адекватну самооцінку; вчити їх розуміти свій емоційний стан та стан інших; формувати комунікативні навички та вміння адаптуватися у новому оточенні.

Вправа «Привітання»

Учасники, розмістившись колом, вітаються одне з одним, але так, щоб слова вітання жодного разу не повторилися. Наприклад: Добрий день, Андрію! Вітаю, Іро! Салют, Славку! Привіт, Таню! і т. ін.

Вправа «Позитивчик»

Учасників об’єднують у дві команди. Кожна команда отримує по одній повітряній кульці, й вишиковується. У першого учасника під підборіддям або між колінами затиснута кулька. Під ритмічну музику по черзі гравці без допомоги рук передають кульку одне одному. Якщо повітряна кулька впаде, то вправу виконують спочатку.

Правила роботи в групі

Тренер ознайомлює учасників з правилами роботи на занятті та пропонує доповнити їх.

  • Відкинути всі неприємності, які існують у реальному житті.

  • Налаштуватися на творчу атмосферу, співпрацю.

  • Отримати максимум задоволення від спілкування одне з одним.

  • Усе сказане сьогодні повинно бути щирим.

  • Бути активним, доброзичливим і позитивним.

  • Зберігати таємниці учасників (конфіденційність)

Вправа «Дерево очікувань»

Ватман із зображенням дерева без листя прикріплюють на дошку. Учням пропонують виконати вправу «Дерево»: учасники стають у коло на певній відстані одне від одного. Кожен щосили натискає п’ятами на підлогу, руки стискає в кулаки, міцно зціплює зуби. Ведучий говорить, звертаючись до кожного: «Ти — могутнє міцне дерево, у тебе сильне коріння, ти не боїшся ніяких вітрів. У складних життєвих ситуація, коли хочеться плакати, стань сильним і могутнім «деревом», скажи собі, що ти сильний, у тебе все вийде і все буде добре. Це поза впевненої людини». Після проведення вправи тренер роздає учням стікери зеленого кольору у формі листочків і пропонує написати на них свої очікування від заняття, а потім прикріпити листочкитікери на траву поряд з деревом.

ІІ. ОСНОВНИЙ ЕТАП «ПОГОВОРИМО ПРО ЖИТТЯ…»

Мета: розвивати здібності до самопізнання; формувати навички спілкування; виховувати почуття оптимізму, бажання долати труднощі й перешкоди; сприяти корекції системи цінностей та потреб учнів.

Вправа «Дещо про себе»

Потрібно написати своє ім’я великими літерами в стовпчик. Напроти кожної літери зазначити властивість, що характеризує вас. Наприклад:

Н — наполеглива

А — активна

Д — добра

І — ініціативна

Я — яскрава

Потім потрібно дати відповідь на запитання «Хто я?». Варіантів відповіді повинно бути не менше п’яти.

Вправа «Я зараз та Я в майбутньому»

Ведучий пропонує учасникам на аркуші зліва написати про себе сьогоднішніх (особливості характеру, поведінки), а справа — якими б хотіли бути в майбутньому.

Вправа «Потрібні слова»

— Досить часто ми потребуємо підтримки, допомоги, співчуття, доброго слова. У хвилини смутку, розпачу чекаємо на підтримку. Та чи здатні ми самі простягти руку допомоги людям, які цього потребують, втішити, сказати щось приємне, лагідне, дати пораду?

Зараз я опишу ситуацію, у якій можу опинитися, а потім називатиму, ім’я того, від кого буду чекати допомоги. А ви добиратимете слова, які, на ваш погляд, зможуть мене підтримати, втішити.

Орієнтовний зміст ситуацій

1. Я отримала двійку на уроці.

2. У мене вкрали гаманець.

3. Я посварилася з товаришем.

Вправа «Позитивчик»

Візьміть аркуші й пришпиліть їх одне одному на спину. Потім, ходячи по класу, напишіть друзям щось гарне про них. Зніміть аркуші і прочитайте, що про вас написали.

  

Вправа «Надійне плече»

Потрібно пригадати всі свої образи, а потім написати чи намалювати їх. Після чого покласти аркуш з написаною/намальованою образою в спеціальну скриньку і придумати варіанти розправи над образами (розірвати аркуш, спалити, закопати), щоб їх взагалі не було на землі. 

Після того, як «позбулися» своїх образ, учасники розміщуються колом, беруться за руки і по черзі говорять своєму сусіду зліва слова підтримки, побажання, і так до тих пір, поки побажання не скажуть тому учаснику заняття, який розпочинав вправу. 

Психолог підводить учнів до висновку, що найбільша цінність у житті людини — це саме життя.

Вправа «Життя — це…»

— Для виконання цього завдання нам знадобиться ватман, два маркери, чорного і червоного кольорів. Ватман розділяємо навпіл вертикальною лінією. У лівій колонці будемо записувати позитивні моменти життя, у правій колонці — негативні. Кожен з вас повинен записати про своє життя позитивне і негативне.

 

Життя — це

спілкування

......................

розчарування

........................

 

 

 

— Після того, як кожен з вас виконає завдання, ми розріжемо ватман по вертикальній прямій. Праву частину знищимо, для того щоб забути про негативні явища нашого життя, а ліву частину залишимо і розмістимо в кабінеті, де ми проводимо наші заняття. Нехай кожен з вас, переглядаючи цей плакат, згадує, що в житті є багато позитивних моментів!

 

Вправа «Життя прожити — не поле перейти» Учням пропонують згадати прислів’я, вислови відомих людей про життя і записати їх на ватмані з очікуваннями учасників заняття. 

Вправа «Смайл»

Учасники розміщуються колом, беруться за руки.

Психолог. Давно помічено, що в продавця, який посміхається, покупці купують товари набагато охочіше, ніж у похмурого. Тому керівництво одного з найбільших американських універмагів прописало своїм працівникам посміхатися незалежно від того, хочуть вони цього чи ні. Виявилося, що через 2–3 години у них покращувався настрій. Забувалися негаразди. Посміхалися вони тепер уже від душі. Якщо ви навчитеся дивитися на більшість ситуацій з гумором, якщо будете зосереджуватися лише на позитивному, то вам стане набагато легше. А тепер посміхніться щиро, від душі, і нехай ця посмішка стане для вас променем світла, добра. Якщо ви засумуєте, посміхніться самі собі, згадайте всі посмішки, що сьогодні оточували вас.

 

Цінуйте життя і пам’ятайте: ЖИТИ — ЦЕ ЧУДОВО!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
3
міс.
2
5
дн.
0
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!