Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Літо без стресу: психоемоційна підтримка дітей з ООП у період канікул
»
Взяти участь Всі події
Матеріал:

Тренінгове заняття "Толерантне ставлення до інших"

doc
19.11.2021
61 0
6 Клас, 7 Клас, 8 Клас

2277

0

168

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Опис методичного матеріалу:

Мета: формувати толерантні стосунки між учнями у класному колективі, позитивного ставлення один до одного, повагу до інших. Роз’яснити поняття «толерантність», «толерантна людина», «толерантне ставлення до інших». Зблизити учнів, розвивати особисту відповідальність за своє життя.

Обладнання: правила групи, роздатковий матеріал – ватмани, фломастери, вислови вчених, вірш, слово «толерантність», бланки опитувальника

Час: 45 хвилин

Хід заняття:

1. Вступне слово:

«Добрий день», «привіт», «здоров», «вітаю»

Це слова, лише прості слова.

Та вони, як барви, розцвітають,

В душу вносять крапельку тепла.

І чому окрилює вітання,

Щиро звернене до кожного із нас?

І чому, неначе пташка рання,

Починають день вони щораз?

Перший крок до дружби і кохання,

Шлях до розуміння і розрад.

Ці слова — початок спілкування

Творять спільний гармонійний лад.

Толерантне ставлення людини

Збереже планету від негод,

Розрубає мотлох павутини,

Переріже нитку перешкод.

Толерантне ставлення до всього

Збереже, врятує і спасе,

Допоможе вгледіть перемогу,

Допоможе витримати все.

Будь завжди нестримним вільнодумцем,

Свої мрії пензлем намалюй.

Освіти життя яскравим сонцем,

Толерантний Всесвіт побудуй!

2. Вправа «Асоціативний кущ».

Подивіться, будь ласка, на дошку. Перед вами слово «толерантність». Пропонуємо підібрати слова-синоніми до кожної літери, або слова – характеристики людини, які асоціюються зі змістом поняття «толерантність»

Т – терплячий, турботливий

О – обережний

Л – люб’язний, лояльний

Е – емпатійний (той, хто вміє співчувати іншим)

Р – розумний, розважливий

А – адекватний, акуратний

Н – ненав’язливий

Т – тактовний

І – інтелігентний

С – стриманий

Т – товариський

Ь – символ толерантності - м’якість

3. Гра «Пересадки»

Зараз ми пограємо у гру, я називатиму певну рису, якщо вона у вакс є, ви маєте піднятися і помінятися місцями з одним з учасників, який теж підніметься.

Отож, почали: - встаньте і поміняйтеся місцями ті:

  • хто у штанях

  • хто народився влітку

  • на кому є щось червоне

  • хто отримав сьогодні 10 балів

  • в кого ім’я починається на літеру «О»

  • у кого вдома є попугайчик

  • хто народився взимку

  • у кого гарний настрій

  • хто навчається у…. (клас) сідають на свої місця

4. Інформаційне повідомлення «Толерантність».

16 листопада кожного року відмічають день толерантності. Для української мови поняття "толерантність" відносно нове і однозначного тлумачення поки що не має, виникло воно у 18 ст. Для того, щоб краще зрозуміти походження цього слова пропоную Вам невеликий лінгвістичний екскурс:

  • tolerancia (іспан.) - здатність визнавати відмінність від власних ідеї чи помисли;

  • tolerance (франц.) - ставлення, під час якого людина визнає, що інші можуть думати чи діяти інакше, ніж вона сама;

  • tolerance (англ.) - готовність бути терплячим;

  • kuan rong (китайска) - дозволяти, приймати, бути по відношенню до інших милосердним;

  • tasamul' (араб.) - прощення, милосердя, м'якість, терпіння, чуйне ставлення до інших;

  • терпіння - здатність стійко, без нарікань витримувати фізичні або моральні страждання, життєві злигодні тощо. Уміння довго та спокійно витримувати щось нудне, неприємне, небажане тощо.

Толера нтністьздатність індивіда сприймати без агресії думки, які відрізняються від власних, а також особливості поведінки та способу життя інших. Терпимість до чужого способу життя, поведінки, звичаїв, почуттів, ідей, вірувань. Отже, толерантність це терпимість, вільність щодо своїх переконань та приймання переконання інших.

Слово «толерантність» походить від латин­ського Іоіегапсе — стійкість, витривалість. Аналог у російській — терпимість, терпиме ставлення до інших. Тренер має пояснити нюан­си поняття в різних мовах, поширеність понят­тя у різних сферах людської діяльності.

Аспекти толерантності":

1. Співпраця, дух партнерства.

2. Готовність прийняти чужу думку.

3. Повага людської гідності.

4. Повага до прав інших.

5. Прийняття іншого таким, який він є.

6. Уміння поставити себе на місце іншо­го.

7. Повага до права бути іншим.

8. Визнання того, що всі люди різні і кож­на людина особлива.

9. Визнання рівності інших.

10. Відмова від домінування, заподіяння шкоди й насильства іншим людям.

5. Вправа «Ознаки толерантної людини»

Яку людину можна вважати толерантною? Які риси зазвичай має така людина? (всі ознаки пишемо на дошці.

Психологічний портрет толерантної осо­бистості

Уявлення толерантної людини про себе відповідає реальному стану справ. Тобто вона добре знає і правильно оцінює свої переваги і недоліки. Як кажуть психологи, в неї адекватна самооцінка, її Я-реальне не збігається з Я-ідеальним, тобто вона не уяв­ляє себе ідеалом.

Водночас толерантна людина знає собі ціну, вона впевнена у собі, орієнтується біль­ше на себе, ніж на інших, не прагне бездум­но вступати в якісь угруповання, організації або партії. Така людина почувається захи­щеною, не страждає від постійного відчуття загрози, не боїться керівника, сусіда, іно­земців, мешканців іншого населеного пунк­ту або іншої вулиці. Якщо все-таки загроза реально існує, толерантна людина вважає, що її можна подолати.

Толерантні люди беруть на себе відпові­дальність зате, що відбувається. Вони, почу­ваючись господарями ситуації, адекватно оцінюючи свої можливості, здатні нести від­повідальність за все, що роблять; не пере­кладають відповідальність на інших або на обставини. Через це вони не списують усе на обставини.

Толерантна людина не прагне повної визначеності й абсолютного порядку в усьо­му. Вона припускає наявність «робочого шуму» в класі або «творчого безладу» в май­стерні. Так само й у взаєминах з людьми. Вона не вимагає, щоб усі, образно кажучи, завжди ходили разом і співали хором, а світ поділяв­ся на біле і чорне. Ця людина здатна відчути себе «у шкурі» іншої людини, тобто здатна стати на позицію іншої людини. Це допома­гає їй правильно оцінювати інших людей, адекватно, реально уявляти наявні обстави­ни. Толерантна людина вважає, що важливі­ші внутрішня дисципліна і порядок, ніж зовнішня ієрархія. Тому толерантна людина схильна формувати світ навколо себе за зако­нами демократії. Вона не схильна до насиль­ства, домінування, гноблення інших.

Прикметною рисою толерантної людини є наявність почуття гумору. Вона першою може посміятися над собою. Будучи впевне­ною у собі, реально оцінюючи свій стан у ситуації, вона здатна пожартувати, з гумором описати те, що відбувається. Ця людина не ображається на жарти інших, не бачить у них загрози для себе та свого авторитету.

6. Притча про аксакала.

Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: „Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий лад у сім’ї, що всі сини і невістки, дочки і зяті жили разом у мирі та злагоді? Не може вже говорити старий – подають йому папір і олівець, і він довго пише. І коли випадає із рук помираючого аркуш, дуже здивувалися усі – там 100 разів було написано одне слово. Не здогадуєтесь яке? 100 разів було написано слово „терпимість”.

7. Вправа «П’ять добрих слів»

Поділ на групи по 5 учнів.

Перед вами чистий аркуш паперу, обмалюйте свою руку, на долоні напишіть своє ім'я. потім передайте свій аркуш сусідові справа, а самі візьміть малюнок від сусіда ліворуч. На кожному пальці напишіть яку-небудь привабливу, на ваш погляд рису її власника (наприклад: ти дуже добрий, ти красива, тощо.) Аркуш повертається до господаря.

8. Діагностика толерантності особис­тості

Тренер роздає учасникам бланки опитувальника.

Опитувальник

Риси толерантної особистості

А

Б

1

Терпіння

2

Почуття гумору

3

Відвертість з іншими

4

Доброзичливість

5

Перебивати співрозмовника

6

Поблажливе ставлення до інших

7

Уміння поставити себе на місце іншої людини

8

Здатність до співпереживання

9

Поводитись агресивно

10

Чуйність

11

Довіра

12

Уміння вислухати

13

Недовіра

Інструкція. Заповнюючи цей опитувальник, ви зможете закріпити своє уявлення про толерантну особистість, продіагностувати себе (чи толерантна ви людина), а також порівняти уявлення кожного члена групи з уявленням групи про толерантну особистість.

Цей бланк залишиться у вас, і про результа­ти діагностики ніхто, крім вас, не дізнається.

З перелічених рис толерантної особистос­ті виберіть три, які, на вашу думку, у вас яскра­во виражені. У колонку А навпроти цих рис поставте знак « + ». Потім виберіть три риси, на вашу думку, найважливіші для толерантної людини і навпроти цих рис у колонці Б поставте «+».

Потім тренер заповнює попередньо під­готовлений бланк опитувальника, прикріпле­ний до дошки. Для цього він просить піднести руки тих, у кого у колонці Б позначено пер­шу рису. Кількість відповідей заносять у стовпчик бланка і записують на дошці. Отже, підраховують кількість відповідей за кожною рисою. Потім визначають рейтинг рис. Отримують груповий портрет толерантної особистості.

Тривалість — 15 хвилин.

9. Вправа «Рефлексія»

- Що вам найбільше сьогодні сподобалося?

- Що найбільше запам’яталося?

- Що нового дізналися?

10. Рецепт толернатності

І на завершення я хочу з Вами поділитися рецептом толерантності, тож, уважно слухайте….

Взяти велику чашу милосердя, покласти до неї жменьку гуманізму, пригоршню терпіння, жмуток чуйності, ложку довіри. Приправити все це умінням володіти собою і не осуджувати. Присипати умінням слухати, щедро полити доброзичливістю. Подавати, прикрасивши почуттям гумору. Вживати щоденно в необмеженій кількості.

Наш рецепт толерантності допоможе:

Зберегти планету від негод,

Розрубає мотлох павутини,

Переріже нитку перешкод.

Толерантне ставлення до всього

Збереже, врятує і спасе.

Смачного!!!

Бажаю вам успіхів у виборі друзів; бути самому справжнім другом. Спасибі вам за спільну роботу, дякую за увагу. Наше заняття сьогодні закінчено.

Вміст матеріалу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення зі змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документа.

Доступ до плеєра. Вбудувати плеєр:

Завантажити файл у хорошій якості

Усі придбані матеріали можна знайти в розділі мої придбані матеріали

! УВАГА

Автор матеріалу забороняє відтворення, передрук або розповсюдження іншим способом цього матеріалу з сайту «ВСЕОСВІТА» (тексти, фото, відео тощо). Дозволяється лише гіперпосилання на сам матеріал.

Рекомендуємо

Заняття "Толерантне ставлення один до одного"

zip
Заняття "Толерантне ставлення один до одного"

84

Аватар профіля Сандул Яна Олександрівна
Різне
5—8 клас

33 грн

Тренінгове заняття "Повір у себе"

docx
Тренінгове заняття "Повір у себе"

511

Аватар профіля Крижановська Дарія Володимирівна
Психологія
дорослі

30 грн

Тренінгове заняття для педагогів

doc
Тренінгове заняття для педагогів

405

Аватар профіля Кіщенко Яна Валеріївна
Психологія
дорослі та змішані

66 грн

Тренінгове заняття "Коло підтримки"

ppsx
Тренінгове заняття "Коло підтримки"

1080

Аватар профіля Безносик Наталія Григорівна
Психологія
1—12 клас, I—IV курси та змішані

25 грн

Толерантне ставлення до ветеранів/ ветеранок війни

pdf
Толерантне ставлення до ветеранів/ ветеранок війни

208

Аватар профіля Давидчук Людмила Петрівна
Різне
6—11 клас

33 грн

20 грн

Тренінгове заняття

docx
Тренінгове заняття

142

Аватар профіля Методична скарбниця педагогічних ідей
Українська мова
V курс та дорослі

25 грн
