До ЗНО з БІОЛОГІЇ залишилося:
0
5
міс.
2
7
дн.
1
7
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

Тренінг «Скажемо насиллю – «STOP»! КОНСПЕКТ

Опис документу:
У сучасному суспільстві є досить актуальною проблема насильства. Майже кожен випуск новин - це повідомлення про злочини, убивства, пограбування, а більшість ток-шоу обговорюють насилля в сім’ї, ранню вагітність. Мережа Інтернет перенасичена сюжетами про жорстоке поводження з людьми та тваринами, комп’ютерні ігри вчать дітей за будь-яку ціну «виживати» у віртуальному світі.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тренінг «Скажемо насиллю «STOP!»

У сучасному суспільстві є досить актуальною проблема насильства. Майже кожен випуск новин - це повідомлення про злочини, убивства, пограбування, а більшість ток-шоу обговорюють насилля в сім’ї, ранню вагітність. Мережа Інтернет перенасичена сюжетами про жорстоке поводження з людьми та тваринами, комп’ютерні ігри вчать дітей за будь-яку ціну «виживати» у віртуальному світі.

Говорячи про насильство, найчастіше ми маємо на увазі лише фізичні його прояви: побої, ляпаси, зовсім забуваємо про такі його форми, як постійні або періодичні образи, приниження людської гідності, емоційна деривація (психічний стан, у якому люди відчувають недостатнє задоволення своїх емоційних бажань), ігнорування потреб дитини (психічне (емоційне) насильство), економічне насилля, витрачання кривдником грошей виключно на себе, відмова в наданні фінансів на оплату рахунків, їжі, речей для дітей .

Одним із головних завдань загальноосвітньої школи є виховання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження й зміцнення фізичного та психічного стану учнів. Слід зазначити, що будь-яке насильство призводить до порушення розвитку гармонійної особистості. Саме тому важливим компонентом у роботі психологічної служби школи є інформаційно-просвітницька діяльність серед учнів. У своїй практиці психологічної допомоги особливу увагу приділяю учнями старших класів, бо саме вони стоять на порозі дорослого життя, від них залежить, яким бути нашому суспільству в майбутньому.

Тренінг «Скажемо насиллю – «STOP»!

Вікова категорія – учні 9-11 класів

Мета:

  • визначити суть поняття насильства, його видів та проявів;

  • розвивати навички безпечної поведінки, уміння аналізувати отриману

інформацію;

  • виховувати толерантне ставлення до людей, зокрема до тих, хто

потерпає від насилля.

Методично – дидактичне забезпечення:

Конституція України, Кримінальний кодекс України, Конвенція ООН про права дитини, плакати «Правила групи», «Наші очікування», аркуші паперу, фломастери,маркери, роздатковий матеріал, стікери, клубок мотузки.

Перебіг заняття:

Вступне слово (5хв.)

Доброго дня, шановні. Рада бачити всіх вас на нашому занятті. Тема сьогодні непроста й актуальна в наш час. Говоритимемо про насилля, із яким ми стикаємося в нашому житті, про те, як уникнути такої ситуацій, що потрібно знати для того, щоб запобігти цьому.

Вправа "Павутинка запитань"

Мета: знайомство учасників.

Час - 10 хв.

Ресурси: клубок довгої мотузки.

Хід проведення: кожен учасник, перекидаючи іншому клубок, називає своє ім’я та хобі. Той, намотуючи мотузку на один із пальців, називає своє ім’я та захоплення. Наприклад: «Я – Олена, люблю грати в шахи». Інші учасники підтримують повідомлення, вигукуючи разом у відповідь фразу «І це – здорово!», водночас піднімаючи великий палець. Так у колі утво­рюється "павутинка" з мотузки, що символізує тісний взаємозв'язок між учасниками тренінгу.

Після завершення ведучий проводить обговорення.

  • Які емоції ви відчували під час виконання вправи?

  • На вашу думку, чи є зв’язок між тим, як ми вітали один одного й темою нашого заняття?

Вправа «Правила роботи» (10 хв.)

Мета : показати необхідність вироблення й дотримання певних правил, за якими відбувається взаємодія людей у групі; прийняти правила для продуктивної співпраці під час тренінгу.

Перш ніж перейти до подальшої роботи, пропоную  вам прийняти певні правила, за якими ми будемо працювати протягом нашої зустрічі.

Правила

  1. Активність.

  2. Право промовчати.

  3. Бути відвертим.

  4. Бути позитивним.

  5. Право піднесеної руки.

  6. Правило «тут» і «тепер».

  7. Толерантність.

  8. Працювати «від»

Обговорення:

  • Навіщо нам потрібні правила для роботу на занятті? А в житті?

  • Чому важливо їх не порушувати?

  • Що буде, якщо в нашому житті ми не будемо дотримуватися прийнятих норм?

Вправа «Очікування» ( 15 хв.)

На аркуші А3 намальована гора. Пропонується написати свої очікування на клейких папірцях і розмістити біля її підніжжя. Наприкінці тренінгу учасники аналізують, які сподівання справдилися, переносять їх ближче до вершини гори. (додаток 1)

Обговорення:

  • Що ви зрозуміли під час виконання цього завдання?

  • Для чого ми говоримо про свої очікування?

Інформаційне повідомлення «Що відбувається сьогодні»

Прояви насильства супроводжують людство з давніх-давен. Упродовж тисячоліть одна людина кривдить іншу, чинить насильство щодо неї. У світі постійно відбуваються війни, напади на людей, дискримінація, приниження. Ми вже звикли сприймати насильство, як щось неминуче. Але ж його прояви порушують права людини, принципи вільного та справедливого існування. І коли насильство чиниться поруч із нами, чи в нашому домі, у школі, на вулиці, то ми повинні зупинити його.

Іноді не усвідомлюємо, що втягнуті в коло насильства, бо можемо не знати, що певні насильницькі акти щодо нас порушують права, честь та гідність, не знаємо своїх прав, того, як можна захистити себе.

Вправа «Асоціації» (15 хв.)

Мета: визначити, які асоціації викликає в учасників слово «насилля».

Пропонується записати на пелюстках квітки асоціації щодо слова «НАСИЛЛЯ»» (додаток 2)

Обговорення:

  • Які емоції ви відчували підчас виконання вправи? Чому?

Вправа «Мозковий штурм» (15 хв.)

Що ж таке насильство?

Насильство – це дії, що робить одна або кілька осіб і які:

Хто може здійснювати насилля?(Батько, мати, учень один над іншим, учителі ...)

Види насилля

Можна виділити чотири типи жорстокого поводження з дітьми.

1. Фізичне насильство — невипадкове завдання тілесних ушкоджень.

2.Сексуальне — використання людини для отримання сексуального задоволення.

3. Занедбаність — нездатність батька або особи, яка доглядає за дитиною, забезпечити основні потреби дитини в їжі, одязі, житлі.

4. Психологічне насильство — відсутність у родині доброзичливої, здорової атмосфери. Може виявлятися :

у зневазі — послідовній нездатності батьків чи особи, яка здійснює догляд, забезпечити дитині необхідну підтримку, увагу, турботу;

у жорстокому поводженні — хронічних приниженнях, образах і висміюванні дитини, знущанні з неї.

Практикум «Аналіз ситуацій» (30 хв.)

Мета: сформувати вміння розрізняти види насильства, агресора й жертву ситуації насильства.

Учні поділяються на групи (зима, весна, літо, осінь ). Кожній вручається пакет із завданнями.

Завдання: визначити вид насильства, указати агресора й жертву ситуації.

Ситуація 1. Удома Наталка бігала по кімнаті і штовхнула маленького братика. Хлопчик, падаючи, ненароком розбив вазу, що стояла на столі. У кімнату зайшла мама і побачила це. Він намагався пояснити, що трапилося, але мати , не вислухавши виправдань, покарала його.

Ситуація 2. Тетяна, зайшовши в клас, сіла, як завжди, не на своє місце. До неї підійшла Ганна і попросила звільнити стілець. Тетяна відштовхнула дівчинку з такою силою, що вона впала на підлогу.

Ситуація 3. Андрій отримав незадовільну оцінку в школі. Батько не дозволив йому з друзями піти гуляти на вулицю.

Ситуація 4. Сашко взяв без дозволу ручку Миколи. Коли той це побачив, ударив першого.

Обговорення ситуацій

Учитель. Лють, жорстокість, злість – руйнують нервову систему людини. Так, у будь-якій конфліктній ситуації агресор завдає шкоди не тільки жертві, а й собі. Він не хоче відповідати за свої учинки, тим самим руйнує своє здоров’я.

Притча «Скільки важить сніжинка?» ( 15 хв)

Одного разу маленька синичка, сидячи на засніженій гілці дерева, запитала в дикого голуба:

— Скільки важить одна сніжинка?

— Не більше, ніж нічого, — відповів він їй.

Тоді я хочу розповісти тобі дуже цікаву історію, — вела далі синичка. — Одного разу я сиділа на ялиновій гілці. Почався снігопад. Це ще не була віхола, легкі сніжинки спокійно лягали на дерева. Я нарахувала 7435679 сніжинок, які опустилися на ялинову гілку. І коли остання сніжинка, що, як ти сказав, «важить не більше, ніж нічого», упала на неї — гілка зламалася.

Після цього синичка злетіла, залишивши голуба в глибокій задумі.

Обговорення

- Скільки важать наші слова?

Часом ті слова, що «не важать» нічого, наші вчинки, що ми робимо, непомітні для нас самих, лягають тягарем, образою й болем на інших. І під усім цим може зламатися кожна людина. Я точно знаю, що хоча б раз, але кожен із нас завдавав образи іншим, навіть не замислюючись над цим.

(Діти висловлюють свої відповіді на запитання: «Чи можна зважити наші слова?».«Чи можна словом чинити насилля?». Насправді слова, із якими ми звертаємося одне до одного, важать дуже багато: добрими, лагідними можна підняти людині настрій, зробити її щасливою, а злими і жорстокими — засмутити, образити, принизити і навіть «убити».)

Руханка «Що ти робиш?» (5хв.)

Вправа « Помічник» (20 хв.)

Мета: ознайомити учасників із роботою, функціями служб, що можуть допомогти їм у захисті прав.

Учасникам пропонується назвати установи, до яких вони можуть звернутися за допомогою в разі ситуації насилля. (Служба у справах дітей, органи опіки й піклування, відділи районної адміністрації, соціальна служба для дітей, сім'ї та молоді, медичні установи, відділ освіти, громадські організації, кримінальна міліція)

Обговорення

  • До кого в школі ви може звернутися за допомогою в складній ситуації?

Вправа «Пам'ятка». Робота в групах (30хв.)

Мета: закріпити у свідомості учасників знання, отримані в ході заняття.

Дітям пропонується завдання: намалювати плакат-заклик, зробити колаж, буклет. Пропозиції ідей про те, як уникнути насилля, нагадати всім про свої права тощо.

Презентація робіт

Підсумок заняття

Психологічна притча «Усе у твоїх руках» ( 5хв.)

Колись давно на півдні Африки жив розумний, але дуже пихатий вождь. Увесь день його складався з приміряння вишуканого вбрання та розмов із підданими про свій розум. Так минали дні за днями, роки за роками… Аж ось прокотилася країною чутка, що в пустелі зявився мудрець. Дуже розлютився вождь: «Як можна називати якогось там старця найрозумнішою людиною у світі!?» Нікому свого обурення не показав, а запросив мудреця до себе…

І ось настав день зустрічі. Зібралося все племя, щоб послухати найрозумніших людей світу. Вождь сидів на високому троні й тримав у руках за спиною метелика. До нього підійшов невеличкий худорлявий чоловік, привітався й сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання. І тоді, недобре посміхаючись, вождь сказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках, живе чи мертве?».

Мудрець трохи подумав, усміхнувся й відповів:

«Усе у твоїх руках».

Обговорення притчі.

Рефлексія (10 хв.)

Вправа «Мікрофон»

  • На занятті мені сподобалося…

  • Для себе я взяв (взяла)…

  • Я зрозумів (зрозуміла), що…

  • Тепер я зможу…

Учитель: Бажаю, щоб у вашому житті ситуацій насилля було якомога менше, щоб на життєвому шляху зустрічалися тільки доброзичливі, чуйні люди. Дякую всім за плідну співпрацю! А наше заняття я хочу завершити

словами поезії І. Супрун:

Мій улюблений світ — світ без насильства,

Без жорстокості, болю й зла,

Де народом заспівана пісня

Містить тільки хороші слова…

Додаток 1

Додаток 2

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.