Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Тренінг для студентів «Булінг – Стоп!»

Психологія

Для кого: 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас, Дорослі

11.01.2020

1231

68

0

Опис документу:
Мета Сприяти створенню безпечного освітнього середовища в коледжі щодо запобігання та розв'язання ситуацій студентського насилля. Завдання • Розкрити поняття булінгу, причин його виникнення та наслідків для всіх учасників освітнього процесу. • Запропонувати студентам практичні заходи щодо профілактики булінгу в навчальному середовищі. • Запропонувати чітку систему заходів реагування в ситуації прояву насилля для студентів.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тренінг для студентів «Булінг – Стоп!»

Мета

Сприяти створенню безпечного освітнього середовища в коледжі щодо запобігання та розв'язання ситуацій студентського насилля.

Завдання

  • Розкрити поняття булінгу, причин його виникнення та наслідків для всіх учасників освітнього процесу.

  • Запропонувати студентам практичних заходів щодо профілактики булінгу в навчальному середовищі.

  • Запропонувати чітку систему заходів реагування в ситуації прояву насилля для студентів.

  • Познайомити учасників освітнього процесу із спеціалістами, які можуть бути залучені до співпраці в ситуації булінгу.

Очікувані результати

  • Покращення соціального середовища в закладі освіти щодо попередження проявів насилля в коледжі.

  • Запровадження практичних заходів, що спонукають до об'єднання зусиль студентів освітнього процесу з метою профілактики булінгу в коледжі.

  • Засвоєння студентами закладу освіти системи вчасного виявлення та ефективного реагування на ситуацію шкільного насилля.

  • Оволодіння практичними знаннями та уміннями щодо забезпечення здорового, комфортного мікроклімату в коледжі.

Перебіг заходу

Оголошення теми заходу.

Вправа «Пісочний годинник».

У верхній частині пісочного годинника, який зображен на фліпчарті напишить ваші очікування та наклейте їх у верхній частині годинника.

Повідомлення студентів

«Що таке булінг?»

Булінг – від англ. bulli – хуліган, залякувати. Це навмисна повторювана поведінка, що проявляється у вигляді цькування, бойкоту, насмішок, дезінформації, знищення особистих, речей, побиття. Це небажана агресивна поведінка дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною або групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили.

На даний момент насильством вважають реальну дію чи загрозу умисної фізичної, сексуальної, психологічної чи економічної дії, примусу з боку однієї особи до іншої з метою контролю, залякування, навіювання почуття страху.

Насильство у своєму розвитку проходить наступні стадії:

- дитячий булінг;

- радикалізація;

- насильницький екстремізм;

- тероризм.

Булінг фактично є зменшеною копією терористичного акту. «Спецслужби США заявляють, що тих дітей, які влаштовували розстріли в школах, об’єднувало те, що вони були жертвами булінгу», – розповідає заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму Богдан Петренко. Саме ця інформація демонструє нам важливість вирішення проблеми шкільного насильства якомога раніше.

Найсуттєвіші ознаки булінгу, які дозволяють виокремити це явище:

- в ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: переслідувач, переслідуваний та спостерігачі;

- булінг негативно впливає на фізичне та психічне здоровя всіх учасників події;

- нерівність сил агресора й жертви;

- повторюваність агресії по відношенню до однієї й тієї ж жертви;

- неадекватно висока чутливість жертви, що демонструється під час насильницьких дій;

- булінг може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача.

Пропонуємо розглянути, в яких же формах проявляється булінг.

Фізичний: штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, «сканування» тіла, побиття.

Економічний: крадіжки, пошкодження та знищення особистих речей та одягу, вимагання грошей.

Психологічний: презирливі погляди, жести, жарти, образливі рухи тіла, міміки обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, маніпуляції, шантаж.

Сексуальний – являється підвидом фізичного насильства: принизливі погляди, жести, жарти, образливі рухи тіла (усе з відповідним підтекстом), прізвиська та образливі фрази секс характеру, зйомки у шкільних переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, секстинг.

Булінг включає в себе чотири основних компонента, за якими ми його вирізняємо серед інших негативних соціальних явищ:

- агресивна негативна поведінка;

- така поведінка здійснюється регулярно;

- насильницький акт відбувається в середині стосунків, учасники яких мають неоднаковий соціальний статус в групі;

- прояви насилля по відношенню до обраної жертви носять навмисний спланований характер.

Як довго продовжується цькування однолітків? Може тривати до тих пір, доки жертва булінгу не буде остаточно емоційно розчавлена своїми образниками.

Практична вправа «Наслідки ігнорування проблеми»

Мета: сформувати усвідомлене розуміння учасників щодо необхідності проведення профілактики насилля в закладі освіти та вміння швидко реагувати на прояви насилля в студентському середовищі.

Хід вправи: поміркуйте над наслідками ігнорування проблеми булінгу в коледжі та в суспільстві в цілому. Запишіть свої думки в щоденник. Дайте відповіді на питання:

  • Чи відбувався булінг у коледжі?

  • Чому робота з попередження насильства важлива для нашого коледжу?

  • Визначте наслідки для коледжу за умови ефективно організованої роботи з попередження насильства у закладі освіти.

  • З якими наслідками насильства в навчальному закладі визначитися було найважче? Найлегше? Чому? 

Практична вправа «Моя відповідальність»

Мета: сформувати почуття відповідальності за себе та інших у проблемі протидії насильству в коледжі.

Хід вправи: продовжить запропоновані речення і зробіть записи в своєму щоденнику. Найточнішою вважається перша реакція, тому пропонуємо довго не замислюватися.

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я виправляю …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я захищаю …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я рятую …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я контролюю …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я не слухаю …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я відчуваю втому …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я відчуваю тривогу …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я відчуваю страх …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я турбуюсь про рішення…

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я турбуюсь про деталі …

Коли я відчуваю відповідальність за інших, я турбуюсь про обставини

Я маніпулятор, коли я використовую інших …

Коли я відповідально ставлюсь до інших, я демонструю емпатію …

Коли я відповідально ставлюсь до інших, я підбадьорюю …

Коли я відповідально ставлюсь до інших, я ділюсь …

Коли я відповідально ставлюсь до інших, я конфліктую …

Коли я відповідально ставлюсь до інших, я слухаю …

Практична вправа. Методика «Щоденник булінгу»

Варто завжди пам’ятати, що булер боїться гласності. Жертви булінгу, як правило, мовчазні та закриті. Але вони можуть завести «Щоденник булінгу». Фіксувати кожен акт знущань, не забуваючи точно вказувати місце, час, свідків, які були присутні під час події. Цей «протокол» сам по собі здається даремним, але коли протоколів десятки – повірте, це справляє враження і на директора, і на булера, і на його батьків. Відомі випадки, коли за допомогою таких щоденників в жертву перетворюється сам булер (головне, не показувати йому оригінал).

Про що писати в такому щоденнику? Пропонуємо структуру записів.

  • Що відбулося?

  • Коли відбулося?

  • Про що йшла мова?

  • Чому відбувся конфлікт?

  • Хто і як себе поводив під час події?

  • Хто й що сказав?

  • Чи були якісь особливі обставини? Які саме?

  • Як я себе при цьому почував?

  • Як я себе поводив?

  • Чи міг би я поводитися якось інакше? Як саме?

  • Чи був хтось, хто мені допоміг, підтримав мене?

  • Чи є свідки та докази події?

  • Чи був хтось, хто не допоміг?

Власне кажучи, ми вважаємо, що найкращий шлях – відразу звернутися по допомогу до дорослих. Та найчастіше булінг важко довести. Агресор залякує жертву тим, що буде гірше. Жертва, розуміючи, що дорослі щохвилини не можуть бути поруч, боїться. Спостерігачі бояться, щоб знущання не перекинулися на нього, коли стане відомо, що він «розкрив таємницю». Тому пропозиція вести щоденник не така вже й безглузда.

Крім того, коли дитина, що переживає знущання ровесників, проговорює чи прописує від руки свій досвід, вона таким чином припрацьовує травматичну подію й полегшує власні страждання. І через якийсь час постраждалий обов’язково звернеться до авторитетного дорослого – батька, вчителя або психолога.

Практична вправа. Методика «Команда зв’язків»

Ця система існує в північноамериканській педагогіці (США та Канада) і придумана Джоном Дьюї, видатним педагогом і філософом. Створюється «команда зв’язків» із найпозитивніших, найусміхненіших, найактивніших, з лідерськими рисами студентів коледжу. Їх відбирають і спеціально готують.

До чого? Стати шефами дітей, які щойно вступили до коледжу і всім новеньким. На кожного шефа припадає 3 – 5 підшефних.

Що треба робити? Хоча б раз на день на перерві підійти до кожного, привітатися, посміхнутися, запитати: «Як справи? Все в порядку? Є проблеми?» тощо. І дати зрозуміти, що готовий йому допомогти у вирішенні проблем, які можуть виникнути. В закладах освіти, де є шефство, затяжної травлі практично не буває. Пояснюється це дуже просто. Часто діти більше довіряють іншим дітям, бодай і старшим, ніж дорослим. Керує роботу «Команди зв’язків» психолог або  заступник директора з виховної роботи. Одну годину на тиждень старшокурсники, що здійснюють шефство проводять на спеціальних заняттях.

Орієнтовні теми: «Як правильно слухати, коли мало часу?», «Як познайомити дітей?», «Як допомогти розв’язати конфлікти?», «Що робити, якщо зіткнувся з травлею?» тощо. У США і Канаді це навчальний предмет, який оцінюється.

Практична вправа. «Розробка пам`ятки»

Поділіть студентів на мікрогрупи та запропонуйте їм розробити постери – поради щодо протидії боулінгу в освітньому середовищі.

  1.  Ігноруйте кривдника. Намагайтесь уникнути сварки, протистояння. Зробіть вигляд, що вам байдуже і йдіть геть від переслідувачів. Така поведінка свідчить про вашу внутрішню силу, впевненість у   власній правоті. Саме така поведінка дасть вам перевагу над кривдниками й продемонструє внутрішню силу.

  2.  Якщо ситуація не дозволяє вам спокійно піти, використайте гумор. Звісно, необхідно постаратися уникнути сарказму. Така поведінка може спантеличити кривдників, відволікти їхню увагу і ви   отримаєте можливість піти, зберігаючи почуття власної гідності.

  3.  Найважливіше в критичній ситуації – опанувати власні емоції. Хоча б зовні. Говоріть спокійно і впевнено. Не проявляйте агресію у відповідь. Адже саме такої реакції чекає від вас кривдник.

  4.  За жодних обставин не дозволяйте втягнути себе в бійку. Можливість застосувати силу – це те, чого прагне кривдник. зберігаючи спокій, ви отримуєте шанс уникнути загрозливої ситуації.

  5.  Обов’язково обговоріть ситуацію, в якій ви опинилися, з дорослими, яким ви довіряєте. Це допоможе вибрати ефективну стратегію поведінки й припинити насильство на початковій стадії.

  6. Відвідуйте цікаві розвивальні заняття в гуртках, хобі, спорт, фізичні вправи, читання, творчі заняття – все, що розвиває людську індивідуальність та гідність.

Повідомлення «Відповідальність за булінг».

Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу або безпосередньо директору. Також дитина може звернутися:

  • на гарячу лінію з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей;

  • до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді;

  • Національної поліції України;

  • Центру надання безоплатної правової допомоги.

Якщо свідком булінгу став педагог або інший працівник школи, ліцею тощо, він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу, чи ні.

"Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу. Керівник закладу розглядає таке звернення та з’ясовує всі обставин булінгу. Надалі він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії", – пояснюють у МОН.

У разі, якщо комісія визнає факт булінгу, а не одноразового конфлікту, керівник закладу освіти зобов’язаний повідомити про це Нацполіцію та Службу у справах дітей. Якщо комісія не підтвердила факт булінгу, а потерпілий з цим не погоджується, він може самостійно звернутися до поліції.

У відомстві уточнюють: до складу комісії можуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки потрпілого та "булера", керівник закладу та інші заінтересовані особи.

  • Штрафи за цькування

Штрафи за булінг становитимуть від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів, тобто від 850 до 1700 гривень або від 20 до 40 годин громадських робіт.

Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, штраф буде більшим – від 100 до 200 мінімумів (1700 – 3400 гривень) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу учасника освітнього процесу тягне за собою накладення штрафу від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 відсотків заробітку.

Рефлексія. Вправа «Пісочний годинник»

Чи справдились ваші сподівання щодо виховної години? Чого Ви навчилися? Що зрозуміли?

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.