До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
5
міс.
2
4
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!

тренінг " Брутальні словесні штами, або «нічого голос подавати»."

Опис документу:
Мета: профілактика і корекція лихослів'я в шкільному середовищі; формування мотивації до зниження споживання нецензурної лайки в лексиці учнів; навчання їх прийомам саморегуляції, уміння володіти собою в різних життєвих ситуаціях, знижувати рівень напруги, агресії і гніву прийомами релаксації.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Брутальні словесні штами, або «нічого голос подавати».

Мета: профілактика і корекція лихослів'я в шкільному середовищі; формування мотивації до зниження споживання нецензурної лайки в лексиці учнів; навчання їх прийомам саморегуляції, уміння володіти собою в різних життєвих ситуаціях, знижувати рівень напруги, агресії і гніву прийомами релаксації.

Обладнання: стікери, картки із завданнями, плакат «Правила групової взаємодії», відеоролик,

Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.

Цільова аудиторія: учні 9 – 11 класів.

Час проведення: 1 година

Дата проведення:

Хід заняття

І. Організаційний момент. Вступне слово. (5хв.)

Доброго дня. Кожного дня ми вимовляємо велику кількість слів, не замислюючись про те, що кожне наше слово несе в собі величезне значення, впливає і на оточуючих, і на нас самих. Мова може бути добрим другом і злим, жорстоким ворогом. Соціальні кризові процеси, що відбуваються в сучасному світі, негативно впливають на психологію людей, породжуючи тривожність і напруженість, страх і озлобленість, жорстокість і насильство. Наслідком цього стало повсюдне вживання ненормативної, лайливої лексики, лихослів'я. Якщо раніше вони були, головним чином, специфічною мовою злочинців, п'яниць та інших осіб, що опустилися, то тепер - все глибше і глибше проникають у всі соціальні та вікові верстви суспільства.

Дуже часто, нецензурна лайка являє собою образи, які проявляються у формі вербальної активної прямої агресії. А вербальна агресія в свою чергу провокує невербальні дії. Взаємні образи, лихослів'я, лайка, погрози часто призводять до прояву асоціальної агресивної поведінки. Застосування сили, бійки - це тільки одна сторона фізичної шкоди нецензурної лайки на здоров'я людини.

Під впливом лихослів'я відбуваються зміни у генетичному коді людини, змінюються структури ДНК, що призводять до швидкого старіння і скорочення терміну життя людини, з'являються вікові зміни на клітинному рівні, що ведуть до всіляких хвороб.

Вербальна агресія, (лихослів'я) стає нормою спілкування, а це в свою чергу веде до морального, фізичного і духовного розкладання і людини, і суспільства.

Ви, напевно, вже здогадалися, що сьогодні мова піде про те, як лихослів'я забруднює нас і оточуючих, перешкоджає нормальному спілкуванню, провокує конфлікти, і, як наслідок, погіршує наше життя.

Але пропоную не забувати про правила нашої роботи в групі. Повторення правил.

Що ж таке лихослів’я?

(Відповіді дітей).

Лихослів'я - це мова, наповнена непристойними виразами, непристойними словами, лайкою. У цього явища багато визначень: нецензурна лайка, нецензурні вирази, матюкання, нецензурна лексика, лексика тілесного низу та ін.

ІІ. Вправа «Історія виникнення лихослів'я» (10 хв).

Явище це закорінене ще в язичницькій давнині. Лихі слова включали в заклинання, звернені до божеств. Оскільки наші предки сповідували культ родючості, то всі лихі слова пов'язані зі статевою сферою. Отже, так звані матюки є мовою спілкування з демонами. Наші предки виголошували ці слова, закликаючи собі на допомогу демонів зла.

Вживаючи мат у розмові з людьми, сучасні люди, самі того не підозрюючи, вершать таємний ритуал, закликаючи зло день у день, рік у рік на свою голову й на голови своїх близьких. Кількість лайки переходить у якість. Спочатку в людей з'являються дрібні неприємності, потім великі, далі виникають проблеми зі здоров'ям і, нарешті, ламається саме життя.

Оманою є загальноприйнята думка, що мат — це слов'янська традиція. Лихослів'я на Русі приблизно до середини XIX століття не тільки не було поширеним навіть у селі, але й кримінально каралося.

У часи царя Олексія Михайловича Романова почути на вулиці матюки було просто неможливо. За використання таких слів накладалося жорстоке покарання — аж до смертної кари.

Візьміть собі на замітку, що саме з цим пов'язаний механізм впливу лихослів'я на людину. Мат пробуджує в його підсвідомості дісталися йому разом з генною пам'яттю «психовіруси». Вживаючи матюки в розмові з людьми, сучасні люди, самі того не підозрюючи, здійснюють таємний ритуал, закликаючи зло день у день, з року в рік на свою голову і на голову своїх близьких. Кількість лайливих слів переходить в якість. Спочатку у людей з'являються дрібні неприємності, потім великі, потім виникають проблеми зі здоров'ям і, нарешті, ламається саме життя.

Лихослів'я на Русі приблизно до середини XIX століття не тільки не було поширене навіть у селі, але і було кримінально караним. За часів царя Олексія Михайловича Романова почути на вулиці мат було просто неможливо. За використання нехороших слів накладалося жорстке покарання - аж до смертної кари.

За Петра I була випущена книга "Юності Чесне Зерцало", де писалося, що пристойна поведінка людей може бути визнано лише з повним утриманням лайливої лайки. Потім прийшли інші часи. Брутальна лайка зазвучала спочатку в шинках, а потім виплеснулася на вулиці міст. У XIX столітті лихослів'я поступово з лайки перетворилося в основу мови фабричних робітників і майстрових. Ніколи бранная мова не була приналежністю інтелігенції, вона була поширена лише серед нижчих верств населення.

Учені Російської академії наук дійшли до приголомшливого висновку: за допомогою словесних думок, образів людина творить або руйнує свій спадковий апарат. Виявляється, ДНК здатна сприймати людську мову за електромагнітними каналами. Одні повідомлення оздоровлюють гени, інші травмують, подібно до радіації. Наприклад, добрі слова молитви будять резервні можливості генетичного апарату, а прокльони, матірщина викликають мутації, що призводять до виродження. Будь-яке вимовлене слово — це хвильова генетична програма, що впливає на наше життя й життя наших нащадків.

Група російських фізиків сконструювала спеціальний апарат, що дозволяє трансформувати звукові коливання в електромагнітні. У процесі вивчення впливу на рослини енергетичного потенціалу слів, зокрема й лайливих, учені встановили, що майже всі «облаяні» матом насінини арабідопсиса загинули, а ті, що вижили, стали генетичними виродками, не здатними програмувати розвиток здорового життя.

У другій частині експерименту дослідники «поніжили» найлагіднішими словами вбите радіоактивним опроміненням насіння пшениці. Результат перевершив усі очікування: у насінні процес мутації було зупинено, гени, що переплуталися, розірвані хромосоми та спіралі ДНК стали на свої місця й відновилися!

Дослідження психологів показали, що лайка призводить до серцевих хвороб, інфаркту. Уже на початку 90-х учені видали книжку з безліччю прикладів багаторічних спостережень за людьми. Усі вони були одного віку. Половина з них — лихослови зі стажем, друга половина —противники міцних виразів. Дослідження показали, що в тих, хто вживає матюки, дуже швидко проявляються вікові зміни на клітинному рівні, які призводять до хвороб. У другій же групі результати були протилежними. Організм п'ятдесятирічної вчительки російської мови, приміром, незважаючи на її нервову роботу, виявився молодшим від паспортного віку на 13—15 років. Учителька не дозволяла собі «бруд» у мові навіть у колі дуже близьких друзів. Мат робить будь-яку здорову людину руїною, у ньому прихована величезна руйнівна сила.

Зовсім нещодавно заговорили про хворобу Жиля де ля Туретта. Починається хвороба майже непомітно. У дітей з'являються так звані нервові тики: моргання, посмикування плечима, головою, періодичне здригування. Перші неприємності проявляються пізніше, коли дитина починає зненацька для себе й батьків хрюкати, скрикувати. Деякі кукурікають, сичать, як змії, або воркочуть, як голуби, не можуть стриматися. Потім, так само зненацька, дитина починає неконтрольовано матюкатись. Синдром неприємний для батьків і близьких, та й для самого хворого, він намагається менше бувати на людях.

За останні 10 років в Україні хворих, які страждають на синдром Жиля де ля Туретта, стало приблизно на 20 % більше в порівнянні з попередніми роками. Позначається нова «традиція» лихословити при нетямущих малятах. Хвороба спадкова, у всякому разі, ризик її розвитку серед носіїв «матірного» гена в чоловіків — 99 %, у жінок — 70 %.

Як бачимо, лихослів'я набуває характеру хвороби, хоча багато людей цього ще не усвідомлюють. Як вберегтися?

ІІІ. Вправа мозковий штурм «Причини і ознаки вживання лихослів'я» (10 хв.)

Діти, як ви думаєте, які причини, спонукають людину лихословити? (запис на ватмані)

(Злоба, Гнів, Ненависть, Заздрість, Неадекватність, Агресія, Пияцтво, Егоїзм, Вплив друзів, Негативний вплив, За компанію, Погане виховання, Приклад батьків, Прагнення виділитися, Бажання бути лідером, Показати, який я «крутий», Для підтримання авторитету в суспільстві, Ревнощі, Зрада, Біль, Образа, Важкі ситуації, Неповагу до людей, Бажання образити іншого, Спрага «гадити» іншим, Без причини, само собою , Звичка, Просто паразит, Брак словникового запасу , Невміння говорити по-іншому і т. д.)

Основними ознаками вживання брутальних штампів є: наслідування дорослих; вияв змісту спілкування найближчого оточення; констатація фізичних та інтелектуальних особливостей ровесників.

Обговорення.

ІV. Перегляд відеоролика «Про вплив лихослів’я» (10 хв.)

Вашій увазі пропонується відеоролик. Будьте уважні при його перегляді.

Питання для обговорення:

Що вразило? Що було не зрозуміло?

Який ми можемо зробити висновок з побаченого нами відеофільму?

Як же впливають слова на воду? Впливають думки і емоції людини на оточення? Як і чому?

Негативні емоції шкодять не тільки нашому настрою і здоров'ю, а ще й погіршують взаємовідносини з оточуючими нас людьми.

Чи замислювалися ви як нецензурні слова впливають на наш організм, на воду? Обговорення.

V. «Скарбничка порад» (10 – 15 хв.)

Робота в 2-х групах, які об’єднуються за принципом «мова» і «мовлення».

Давайте спробуємо створити скарбничку порад «Як впоратися з лихослів'ям» (Обговорення, презентації груп)

1. Проявляй щиру зацікавленість, увагу і повагу до інших людей, говори компліменти. Розширюй свій словниковий запас.

2. Спробуй навчитися впевнено попросити, вимагати, відмовити. Вчися нейтралізувати свій гнів. Застосовуй «самонаказание».

3. Звужуй коло осіб, з якими ти вголос або подумки лихословиш. Не наслідуй поганим прикладам, залишайся самим собою. Не бійся робити зауваження іншим, коли чуєш лайливі слова.

4. Пам'ятай про те, що лайка викликає хвороби не тільки у людини, але і його нащадків.

Єдиний шлях, що веде до здоров'я кожної людини - це зміна ставлення до самого себе, це робота над собою.

Рекомендації психологів:

1. Частіше проявляй доброту, милосердя, терпимість, повагу до людей.

2. Пам'ятай про те, що лайка викликає хвороби не тільки у тебе, але й у твоїх нащадків.

3. Учися аналізувати ситуації, нейтралізувати свій гнів.

4. Спробуй навчитися впевнено: попросити, вимагати, відмовити.

5. Перш ніж критикувати іншого, скажи про власні помилки.

6. У скрутних ситуаціях навчися використовувати «Я»-повідомлення.

7. Проявляй щирий інтерес, увагу до інших людей, говори компліменти.

VІІ. Пісня-притча «Цвяхи» (5 - 10 хв.)

Жив собі хлопчик із жахливим характером. Якось батько дав йому мішок цвяхів і звелів по одному забивати їх у паркан щоразу, коли хлопчик втрачає терпець і з кимось свариться. У перший день він забив 37 цвяхів. Згодом навчився контролювати себе, і кількість цвяхів щодня зменшувалася. Хлопчик зрозумів, що легше опановувати свої емоції, ніж забивати цвяхи.

Нарешті настав день, коли він не забив жодного цвяха. Син підійшов до батька і сказав про це.

Тоді батько звелів синові витягати з паркана по одному цвяху в ті дні, коли він не втратить самоконтролю і ні з ким не посвариться.

Минав час, і згодом син зміг похвалитися батькові, що у паркані не залишилося жодного цвяха. Батько відповів: «Ти добре поводишся, але подивися, скільки дірок залишилося... Паркан уже ніколи не буде таким, як колись».

Якщо ви з кимось сваритеся й говорите щось неприємне, то залишаєте після себе такі ж рани, як ці дірки від цвяхів. І рани зостаються, незважаючи на те, скільки разів ви потім вибачитеся. Словесні рани заподіюють такий же біль, як і фізичні.

Не залишайте на своєму шляху таких дірок! Не забивайте цвяхів ворожнечі, нерозуміння, жорстокості в душі людей! Будьте толерантними!

Аби допомогти вам скоріше забути негарні слова, які ви вживали або чули, пропоную порвати ваш список і, виходячи з аудиторії, викинути їх у це сміттєве відро, залишити тут і більше ніколи не вживати!

VІІІ. Вправа «Веселка». (5 хв.)

Закрийте очі, зробіть глибокий вдих і уявіть, що разом з цим вдихом ви підіймаєтеся вгору по веселці, а видихаючи - з'їжджаєте з неї, як з гірки. Повторіть вправу 3 рази. Які ваші враження.

Потім вправа повторюється ще раз з відкритими очима.

Обговорення. З’ясування зрозумілого, не зрозумілого.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Як підготувати успішну особистість: евристичні технології в освітньому процесі»
Ілляхова Марина Володимирівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.