Титан духу і думки

Українська література

Для кого: 10 Клас

26.01.2022

116

1

0

Опис документу:

Урок засвоєння нових знань призначений для здобувачів освіти з метою формування у них активної життєвої позиції та усвідомлення людських можливостей на прикладі життя Івана Франка. (Презентація додається)

Оберіть документ з архіву для перегляду:
Перегляд
матеріалу
Отримати код
Опис презентації окремими слайдами:
Титан духу і думки ‹#›
Слайд № 1

Титан духу і думки ‹#›

Титан – це людина, яка відзначається надзвичайною, величезною силою розуму, таланту; винятково видатна, героїчна особа. ‹#›
Слайд № 2

Титан – це людина, яка відзначається надзвичайною, величезною силою розуму, таланту; винятково видатна, героїчна особа. ‹#›

«…Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював І. Франко і в якій він би не був великий …» Павло Загребельний...
Слайд № 3

«…Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював І. Франко і в якій він би не був великий …» Павло Загребельний ‹#›

Титан духу і думки ‹#›
Слайд № 4

Титан духу і думки ‹#›

с. Нагуєвичі ‹#›
Слайд № 5

с. Нагуєвичі ‹#›

Реальна гімназія ім. Франца Йосипа м. Дрогобич ‹#›
Слайд № 6

Реальна гімназія ім. Франца Йосипа м. Дрогобич ‹#›

Львівський університет ‹#›
Слайд № 7

Львівський університет ‹#›

Чернівецький університет ‹#›
Слайд № 8

Чернівецький університет ‹#›

Бере шлюб з Ольгою Хоружинською Присвячує їй одну з найкращих своїх збірок “З вершин і низин”. ‹#›
Слайд № 9

Бере шлюб з Ольгою Хоружинською Присвячує їй одну з найкращих своїх збірок “З вершин і низин”. ‹#›

Діти Франка – гідні нащадки свого батька. ‹#›
Слайд № 10

Діти Франка – гідні нащадки свого батька. ‹#›

Фігура Каменяра над могилою І. Франка Символізує життєвий шлях незламного духом співця свободи, що прокладає дорогу до світлого майбутнього. ‹#›
Слайд № 11

Фігура Каменяра над могилою І. Франка Символізує життєвий шлях незламного духом співця свободи, що прокладає дорогу до світлого майбутнього. ‹#›

Понад 8 400 праць Художні твори, переклади, літературна критика, праці про театр, історію, соціологію, економіку, фольклор, філософські праці. ‹#›
Слайд № 12

Понад 8 400 праць Художні твори, переклади, літературна критика, праці про театр, історію, соціологію, економіку, фольклор, філософські праці. ‹#›

Титан духу і думки Батьки Бажання вчитися Книголюб Активна громадянська позиція, сила духу Стоїцизм Життя для України Відповідальність за долю наро...
Слайд № 13

Титан духу і думки Батьки Бажання вчитися Книголюб Активна громадянська позиція, сила духу Стоїцизм Життя для України Відповідальність за долю народу, попри життєві негаразди Видавнича діяльність для піднесення культури і освіти Перекладацька діяльність Вчений ступінь доктора філософії, журналіст, політична діяльність Живе спілкування з народом Діти – продовжувачі його справи Літературна й наукова роботи Висунуто на здобуття Нобелівської премії 8 400 праць Надзвичайна популярність у світі Моральні цінності ‹#›

Домашнє завдання Переглянути фільм «Великі українці – Іван Франко» (2008 р.) і скласти 12 запитань по ньому для літературного диктанту.
Слайд № 14

Домашнє завдання Переглянути фільм «Великі українці – Іван Франко» (2008 р.) і скласти 12 запитань по ньому для літературного диктанту.

…Нам пора для України жить! Іван Франко
Слайд № 15

…Нам пора для України жить! Іван Франко

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Титан духу і думки

Мета. Ознайомити здобувачів освіти з біографією І. Франка, основними царинами його громадсько-політичної, наукової, мистецької, перекладацької діяльності; сприяти розумінню її значення в історії української літератури; висловлюванню власного ставлення до І.Франка як багатогранної особистості. Розвивати критичне мислення, зв’язне усне мовлення, уяву, уміння структурувати матеріал у процесі сприйняття, довільну пам’ять. Формувати на прикладі життя І.Франка ціннісне переконання про можливість досягнення силою духу світових вершин інтелекту. Ключові компетентності

Учень / учениця: висловлює судження про проблему вибору людини у вирішальній ситуації, потребу вчитися впродовж життя для формування себе як багатогранної особистості.

Тип уроку. Засвоєння нових знань.

Обладнання. Презентація.

Література. Авраменко О. Українська література (рівень стандарту): підруч. для 10 класу,закл. загальн.серед.освіти. – К.: Грамота, 2018. – С.76-82.

Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з української літератури (рівень стандарту) 10–11 класи. Авторський колектив: Р.В. Мовчан, (голова робочої групи); С.Р.Молочко, Д.І. Дроздовський, Л.Т.Коваленко, А.М. Фасоля, В.І. Цимбалюк. Степанишин Б.Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка в школі: методичний посібник для вчителів. - К. «Проза», 1998. – С.180-195.

Перебіг уроку

І. Організація учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

  • Коли ви чуєте перифразу «Інтелект української нації», хто постає в уяві?

  • Які ще перифрази, якими наш народ висловив щире захоплення І.Франком, ви знаєте? (Геній української нації, розум і серце українського народу, Вогонь в одежі слова, невтомний каменяр, вічний революціонер,гігант людської думки,український Мойсей, співець свободи, титан духу і думки).

ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку, мотивація навчальної діяльності (Слайд -1 ). – Прочитайте тему сьогоднішнього уроку. – Хто ж такий титан? (Слайд -2) - П. Загребельний писав: (слайд – 3) «…Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював І. Франко і в якій він би не був великий …»

  • Сьогодні ми з вами ознайомимося з біографією митця, намагаючись зрозуміти, чому його називаємо «титан духу і думки» і на прикладі життя І.Франка спробуємо переконатися в можливості досягнення силою духу світових вершин інтелекту.

ІV. Сприйняття нового матеріалу

1.Розповідь учнів про І . Франка та створення кластера

  • Вам було випереджальне завдання опрацювати матеріали про життєвий та творчий шлях І. Франка.

Завдання: створити кластер, проаналізувавши почуте.

  • Посередині аркуша запишіть у колі «титан духу і думки».(Слайд – 4).

  • Де народився Іван Якович Франко, в якій сім’ї?

( Слайд – 5). Народився Іван Якович Франко в мальовничому прикарпатському селі Нагуєвичі на Галичині – тепер Дрогобицький район Львівської області – 27 серпня 1856 року в родині заможного коваля Якова Франка та Марії Кульчицької-Франко. Син був їх первістком. Батько хотів бачити свою дитину не хліборобом, а вченою людиною, усіма шанованою, бо сам не вмів ані читати, ані писати, хоч був мудрою людиною: до нього часто приходили люди, щоб порадитися.

Батька свого Івась дуже любив. Від нього і перейняв девіз життя: «З людьми і для людей». І матусю свою гаряче любив. Це від неї в хлопця непохитне переконання, що пісня і праця – справді «великі дві сили». Отже, батьки Івана Франка були першими учителями, що заклали міцний фундамент майбутньої цільної і світлої особистості.

  • То хто ж заклав основи моральних цінностей у хлопця? (Батьки - записуємо до першої стрілки кластера).

  • Яку освіту здобув хлопець?

На шостому році життя хлопчик став учитися в школі сусіднього села Ясениця Сільна. До навчання був такий охочий, що вже за перших 10 днів навчися читати по-українськи. А далі – розв’язувати задачі на чотири дії, співати, читати й писати трьома мовами: українською, польською й німецькою.

А далі Івась учився в Дрогобичі: спочатку в нормальній школі. Коли хлопчикові було 9 років, помер батько. Це був перший удар Франкової долі, так щедрої на громи й блискавки. Мати одружилася вдруге. Вітчим Гаврилик дуже гарно ставився до Івана і робив усе, щоб навчання Іванка було забезпечене.

(Слайд – 6). Навчання в Дрогобицькій реальній гімназії ім. Франца Йосипа. Найздібніший учень. Пояснити це одними здібностями Франка та феноменальною пам’яттю було б неправильно. Найголовніше тут – пристрасне, всепоглинаюче бажання вчитися.

  • То що ж сприяло його успіхам у навчанні?( Пристрасне, всепоглинаюче бажання вчитися).

  • А ще?

У гімназії Франко ще дужче полюбив книжки і став переконаним на все життя книголюбом: дуже багато читав. Згодом з’явилось непоборне бажання мати власну бібліотеку. Внаслідок заощадження на харчах та на зароблені репетиторством гроші Франкова бібліотека нараховує близько 500 томів українських і зарубіжних письменників. Ця найсильніша з пристрастей Франка не покидала його ніколи. У Львові його власна бібліотека була однією з найбільших: 6000 томів!

  • То що ж ще сприяло формуванню його духу та думки?

  • Література. (Книголюб).

  • У якому виші продовжив навчання? Як ставився до суспільного життя, які риси характеру при цьому виявляв?

(Слайд – 7). Після закінчення гімназії вступив до Львівського університету на філософський факультет. Тут його за високу успішність звільнили від оплати за навчання і підвищили стипендію. Франко береться за самоосвіту, багато читає, часто просиджує цілі дні і вечори у львівських бібліотеках, відвідує студентські збори, друкує свої твори у виданні «Друзі». І тому не дивно, що така сильна і обдарована особистість привернула до себе увагу. Незабаром і тут, у Львові, як раніше в Дрогобичі, він знову стає центром прогресивної молоді. Проте через громадсько-політичну діяльність був ув’язнений. Але він не тільки стійко переносив усі злигодні, а ще й інших закликав не занепадати духом.

(Активна громадянська позиція, сила духу).

  • Які наслідки через це? Яка риса характеру допомогла вистояти й не зламатися?

За 9 місяців перебування за гратами здоров’я Франка погіршало. Проте найстрашнішою була не тюрма і навіть не матеріальна скрута. Цією бідою була суспільна ізоляція: виключення з громадських організацій, наукових та літературних товариств. На вулиці до нього ніхто не підходив, бо той, хто наважився б на такий необачний крок, автоматично ставав неблагонадійним. До того ж його виключено з університету. Дізнавшись про перебування Франка в тюрмі, батько Ольги Рошкевич, коханої Івана, наказав дочці порвати з ним, бо не хотів мати зятем людину «сумнівної репутації». Уявімо собі морально-психічний стан молодого Франка! (Стоїцизм).

  • Що про це писав сам Іван Франко?

Бажав я для скованих волі,

Для скривджених кращої долі

І рівного права для всіх, -

Се весь і єдиний мій гріх. (Життя для України).

Але хоч і руки іноді опускались, і розпука огортала душу, і просто їсти не було що, Франко не здавався. До себе він висував таку вимогу:

Лиш борися! Не мирися!

Гордо стій і не корися, хоч пропадь, але не зрадь!

Кожний думай, що на тобі міліонів стан стоїть,

Що за долю міліонів мусиш дати ти отвіт. (Відповідальність за долю народу, попри життєві негаразди).

  • Що робив Франко для піднесення культури й освіти?

Добру справу зробив Франко для українського народу, для піднесення його освіти і культури, організувавши серію книжечок «Дрібна бібліотека». Ці книжечки, що по ціні були доступні і найбіднішим, у популярній формі знайомили з найновішими досягненнями людської думки, різних наук і мистецтв. (Видавнича діяльність для піднесення культури і освіти).

  • Яким чином познайомив свій народ зі світовою спадщиною?

А ще ж самоосвіта. Перекладацька діяльність: письменник знав 14 мов. Повну вищу освіту дав Чернівецький університет. (Перекладацька діяльність).

  • Хто був поруч і підтримував митця в усіх його починаннях? Чого досягнув?

( Слайд -8). 1886 рік - одружується з Ольгою Хоружинською. Родинне життя Франків було нелегким. Дружина допомагала чоловікові в літературній праці, і у видавничій. Маючи намір стати професором Львівського університету, митець в 1892 році захистив докторську дисертацію у Віденському університеті, здобувши вчений ступінь доктора філософії. З політичних міркувань йому було відмовлено займатися викладацькою діяльністю. Мусив працювати журналістом. Став співзасновником та першим головою Русько-української радикальної партії, редактором її газет. Тричі балотувався від цієї партії на виборах до сейму та парламенту, проте через махінації не міг перемогти. (Вчений ступінь доктора філософії, журналіст, політична діяльність).

  • Та чи міг вести свій народ до світлого життя, не розуміючи й не знаючи його потреб, сподівань?

Для відчуття повноцінності свого життя йому потрібне ще одне – живе спілкування зі своїм народом. Тому він виїжджає на Тернопільщину, Дрогобиччину, Станіславщину, Буковину, виступає на велелюдних зборах громадян, читає свої твори. На прохання слухачів найчастіше йому доводиться читати поему «Мойсей»:

Народе мій, замучений, розбитий,

Мов паралітик той на роздорожжу…

Твоїм будущим душу я тривожу…

Вірю в силу духа

І в день воскресний твойого повстання.

  • Хто в першу чергу успадкував Франкове прагнення зробити якнайбільше для розвитку своєї нації?



( Слайд – 9). Франко з дружиною виховують чотирьох дітей, розвиваючи в них самостійність мислення і самостійність дій, любов до всякої праці і національну свідомість.

Андрій, найстарший син, був улюбленцем, першим помічником і гордістю, але рано помирає. Чим виміряти горе батьківського серця! Дружина після пережитого так і не видужала до кінця своїх днів.

Тарас став письменником, педагогом, науковцем. Молодший син Петро – також письменник і педагог, співорганізатор Пласту, воював за волю України в лавах січових стрільців, командував сотнею, а в 1919 році організував авіаційний полк. (Діти – продовжувачі його справи).

  • Які ще випробування випали на долю митця, науковця?

Гігант людської думки осліп. Далі - параліч рук. Не писати він не міг, тому диктував свої твори старшому сину, а то й сам, припасувавши надлюдськими зусиллями олівець до покручених пальців. Це був поєдинок, гідний титана! (Літературна й наукова робота).

  • Наведіть кілька прикладів пошанування нашого генія у світовому масштабі.

Наприкінці 1915 року Івана Франка було висунуто на здобуття Нобелівської премії. З клопотанням виступив професор, доктор філософії з Відня. Його підтримали провідні науковці світу. (Слайд -10 ). Проте незабаром, 28 травня 1916року, його не стало. Преса понад 50-ти країн світу відгукнулася на трагічну звістку про смерть українського генія. Ховали його 31 травня у Львові на Личаківському цвинтарі в чужій вишиваній сорочці та єдиному старенькому костюмі. (Висунуто на здобуття Нобелівської премії, надзвичайна популярність у світі).

  • То яке ж жниво титана праці?

  • (Слайд -11). Понад 8 400 праць - художніх творів, перекладів, літературної критики, фольклору і мовознавства, філософських, з етики, економіки, історії.

V. Осмислення знань учнями

- (Слайд – 12). Гляньмо на кластер. Ось вам і шлях до визнання народом. Багато чого ви можете взяти собі у життєву дорогу.

- Що ж , на вашу думку, зробило сільського хлопчика титаном духу і думки?

(Тільки важка праця, прагнення зробити світ кращим (суспільно значима мета), моральні цінності роблять людину Великою).

VІ. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів

Завдання: скласти сенкан з теми «Іван Франко».

Іван Франко

Талановитий, ерудований

Вражає, захищає, пише

Втілення працездатності, нескореності духу

Титан духу і думки

Іван Франко

Обдарований, активний

Боровся, працював, вивів

Треба для України жить

Український Мойсей (Каменяр)

Оцінювання!!!

VІІ. Домашнє завдання

Переглянути фільм («Великі українці – Іван Франко». 2008 р.) і скласти 12 запитань за його змістом для літературного диктанту.

  • Ім’я Івана Франка згадуємо й у зв’язку з музичним мистецтвом. Багато його віршів покладено на музику. Кажуть, що поет писав поезії, насвистуючи ритм. Пропоную послухати одну з них у виконанні наших сучасників («Чому являєшся мені у сні». Музика О. Яшина, виконує Козловський…)

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Нещодавно завантажили