Тези виступу на освітній конгрес "Бібліотека потребує переходу від радянської до «SMART-Бібліотеки»

Опис документу:
Незважаючи на існуючий міф, бібліотека — це не місце складання інформації. Головна функція бібліотеки — зробити інформацію доступною. Шкільна бібліотека повинна забезпечувати доступ до інформаційних ресурсів і слугувати інформаційними брамами, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів. Це буде досягнуто тільки за умови якісно нового рівня обробки й розповсюдження інформації.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тези виступу Семенової Олександри Анатоліївни

Інформаційні технології впевнено та міцно закріплюються в інформаційному повсякденному житті. Сучасна людина не мислить себе без використання у своїй роботі та житті різноманітних джерел інформації. Як традиційні, так і новітні, вони збагачують людину, дають їй можливість стати більш освіченою й досвідченою, навчають самостійно приймати рішення та сприяють культурному розвитку.

Одним із провідників інформації була й залишається бібліотека. Стрімкий розвиток інтернет-технології змушує бібліотеки рухатися у напрямку створення ефективно діючої системи інформування користувачів. Наявність у бібліотеці сучасних технологій — безсумнівне свідчення того, що вона виходить на певний рівень інформатизації.

Незважаючи на існуючий міф, бібліотека — це не місце складання інформації. Головна функція бібліотеки — зробити інформацію доступною.

Шкільна бібліотека повинна забезпечувати доступ до інформаційних ресурсів і слугувати інформаційними брамами, відіграючи важливу роль у розвитку інформаційної грамотності та культури своїх користувачів. Це буде досягнуто тільки за умови якісно нового рівня обробки й розповсюдження інформації. Тому завданням бібліотеки залишається не тільки забезпечення можливостей доступу читачів до інформаційних ресурсів, але й виховання інформаційної культури, перетворення бібліотеки в центр інтелектуального розвитку дитини.

Наявність у бібліотеці сучасних технологій — безсумнівне свідчення того, що вона виходить на певний рівень інформатизації.

Сьогодні з допомогою спеціальних електронних програм ми ведемо облік та звітність підручників. З підключенням комп'ютера до всесвітньої мережі Інтернет та локальної мережі інформаційне обслуговування в бібліотеці стало якісно новішим та ефективнішим. Учні школи завжди мають можливість вільно користуватися комп'ютером та Інтернетом у шкільній бібліотеці. Бібліотекар допомагає користувачам у пошуку потрібної інформації у просторах Інтернету, надає консультації з правил користування комп’ютерною технікою.

Інтернет задовольняє найрізноманітніші запити читачів на інформацію,

  • тому числі й на ту, що відсутня в бібліотеці. А питання, з якими звертаються користувачі, найрізноманітніші: від типових, простих, до найскладніших. Це пошук інформації для дослідних робіт Малої академії наук, матеріалів для рефератів на різні теми з усіх предметів навчального плану, текстів улюблених пісень та музики для позакласних заходів і свят. Ми надаємо користувачам послуги із запису інформації на CD, друку матеріалів, набору текстів, складання презентацій з різних предметів.

Учням початкової школи дуже подобаються літературні вікторини за творами Г. X. Андерсена, Ш.П'єро з демонстрацією уривків із мультфільмів, презентація «Впізнай літературного героя за прикметами», презентації на бібліотечних уроках «Періодичні видання для дітей», «З чого складається книга», «Екскурсія до бібліотеки». Для учнів старших класів ми пропонуємо презентацію про шкідливий вплив паління, алкоголю та наркотиків «Життя дається тільки раз». Практика показує, що діти з надзвичайною легкістю адаптуються у реальному та віртуальному світі. Уся система інформаційного обслуговування, яка склалася сьогодні, створює умови для забезпечення користувачів якісними інформаційними продуктами, надає допомогу в підвищенні якості освіти, розширює можливості для розвитку творчої особистості учнів. Обдаровані діти пробують свої сили в освоєнні Інтернет - простору.

Використання Інтернету в бібліотеці створило якісно новий рівень інформаційного обслуговування користувачів, що сприяє утвердженню позитивного іміджу бібліотеки,з метою підвищення ролі бібліотеки у школі, розширення аудиторії читачів, підвищення інформаційної компетентності бібліотекаря та вдосконалення обслуговування читачів засобами мережі.

Нажаль, велика частина бібліотек завмерла в своєму розвитку і залишається на рівні радянських часів як в організації так і в ремонті, однак наша бібліотека шукає вирішення цих проблем, впроваджуючи інноваційні методики роботи. Бібліотека потребує переходу від радянської до «SMART-Бібліотеки». Саме так називається наш проект, який ми відправили на конкурс ДТЕК «Громада своїми руками 2019» і за нас вже проголосували 245 людей, які повірили в цю ідею та запалилися нею, дуже сподіваємося на перемогу та на цьому не зупинимося.

Основна думка проекту в тому,що кожна книга оснащується спеціальною пасивною радіочастотною міткою у вигляді невеликої наклейки. Дана позначка працює на частоті 13.56 МГц і може зчитуватися на відстані до 10 см. У кожній такій RFID мітки є свій унікальний номер (UID) а так само внутрішня пам'ять, на яку може бути записана необхідна інформація про книгу: дата постачання, видавництво, вартість , історія читачів і ін. UID книги і інформація про неї заноситься в базу даних. ПО для бібліотеки встановлюється на комп'ютер і може бути інтегрована з існуючою базою даних. Вся інформація про читачів і книгах з зчитувачів потрапляє в базу для подальшої обробки. За допомогою програмного забезпечення можна створювати звіти про наявність книги, про історії кожного читача, оперативно перевіряти книжковий фонд і ін.

Якісні результати нашого проекту: цікавість до бібліотеки зросте, попит на книжки збільшиться, люди стануть більш досвідченими ,менше людей будуть блукати по вулицях без діла, будемо ділитися досвідом з іншими бібліотеками і вони теж будуть модернізуватися.

Сучасна бібліотека — це не фікуси з книгами в пилюці, а комфортний стильний простір. Тому перехід бібліотеки у сучасний інформаційний центр-це все, що потрібно, щоб повернути хіпстерів та тинейджерів з вулиць до бібліотеки.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»