Тема:Укуси отруйних змій, павуків і комах . Перша допомога при цих патологічних станах та алергічній реакції.

Захист Вітчизни

Для кого: 11 Клас

14.10.2019

1560

68

0

Опис документу:
Тема:Укуси отруйних змій, павуків і комах . Перша допомога при цих патологічних станах та алергічній реакції. Мета: - ознайомити студентів з основними ознаками отруєнь від укусів отруйних комах, павуків та змій. - Показати основні способи надання першої допомоги при укусах змій і комах. - Оцінити можливий ризик при появі алергічних реакцій та анафілактичного шоку. - Виховати бережливе ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих людей.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

7

Тема:Укуси отруйних змій, павуків і комах . Перша допомога при цих патологічних станах та алергічній реакції.

Мета: - ознайомити студентів з основними ознаками отруєнь від укусів отруйних комах, павуків та змій.

 • Показати основні способи надання першої допомоги при укусах змій і комах.

 • Оцінити можливий ризик при появі алергічних реакцій та анафілактичного шоку.

 • Виховати бережливе ставлення до власного здоров’я і здоров’я оточуючих людей.

Вид заняття: лекція.

Тривалість заняття: 1 год.

Обладнання: зображення отруйних комах, павуків, змій, презентація до даної теми, картки з індивідуальними тестовими завданнями, пам’ятка для студентів «Як вижити після зустрічі з отруйними тваринами».

Література:

 1. Коденко Я.В. «Основи медичних знань.». Навчальний посібник для 10-11 кл. середніх ЗОШ. – К.:Арт-Освіта, 2004. – 159 с.

 2. Чуприна О.В. «Основи медичних знань: долікарська допомога та медико-санітарна підготовка». Навчальний посібник. (О.В.Чуприна, Т.В.Гищак, О.В.Долина. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2006. – 216 с.

 3. Операйло С.І. «Захист вітчизни», підручник для 10-11 кл. ЗО навч. Закладів. К.: Вежа, 2006. – 448 с.

 4. Скачко Г.Б., Орещук Г.О. «Якби мати знала. Народні методи лікування дітей». К. «Здоров’я», 2006. – 479 с.

 5. Шевчук М.Г. «Сестринська справа», підручник для студентів медичних училищ. К.:Здоров’я, 1994р. – 493 с.

 6. Білик Є.В. «Валеологія». Довідник школяра. Донецьк, 2005 р. – 511 с.

Хід заняття

І. Організаційна частина.

ІІ. Перевірка домашнього завдання:

 1. Індивідуальні тестові завдання окремим студентам.

 2. Усне опитування:

 • Що таке отруєння, та яки види отруєнь ви знаєте?

 • В чому полягає небезпека отруєнь грибами?

 • Які основні ознаки отруєння лікарськими препаратами?

 • Які шляхи проникнення отрути в організм людини ви знаєте?

ІІ. Підготовка до ознайомлення з новим матеріалом

 • Назвіть основні ознаки отруєння від укусів.

 • Які наслідки укусів бджіл ви знаєте?

 • Як проявляється алергія?

ІІІ. Пояснення нового матеріалу

 1. Укуси отруйних комах.

Укуси отруйних комах — бджіл, ос, джмелів, комарів — не дуже небезпечні. Їх одиничні укуси можуть завдати значної шкоди здоров'ю й навіть призвести до смерті (при підвищеній чутливості людини до отрути комах).

Наслідки укусів бджіл, ос та інших комах цього виду часто обмежуються болем, почервонінням і набряком у місці укусу, але іноді їх отрута викликає сип на тілі, набряк обличчя та шиї; інколи призводить до порушення дихання. Особливо небезпечні численні укуси. У дорослої людини укуси п'яти бджіл можуть викликати тяжке отруєння, а укуси кількох сотень — смертельне.

Перша допомога:

 • При укусах бджолами, осами, джмелями з ранки видаляють жало, на ранку кладуть примочку з нашатирного спирту з водою або протирають тампоном, змоченим розчином перекису водню. Якщо припухлість і почервоніння у місці укусу швидко поширюються, слід відсмоктати отруту ротом чи кровоссальною банкою. Можна застосовувати бальзам «Золота зірка», а також назол-спрей для швидкого зменшення набряку дихальних шляхів при укусах у порожнині рота або в ділянці голови і шиї.

З народних методів використовують такі:

Для запобігання укусам комарів, гедзів, мошок відкриті ділянки шкіри змащують риб’ячим жиром або соком петрушки.

До місця ужалення бджоли прикладають листки м’яти або подорожника.

Пов’язки, просочені соком часнику або петрушки, прикладені до укушених місць, знімають біль та набряк, зменшують запалення.

 1. Укуси павуків.

Отрута каракуртів і тарантулів, які водяться в сухих і темних місцях, може спричинити хворобливе напруження м'язів, схоже на судоми, ядуху і підвищене слиновиділення. Особливо небезпечні укуси павуків, отрута яких руйнує еритроцити (червоні кров'яні тільця). Швидко настає шок.

Першу допомогу необхідно надати терміново.

 • Щоб попередити поширення отрути в організмі, потрібно негайно накласти на одну годину джгут вище місця укусу, але так, щоб зберігався пульс на периферичній артерії Місце укусу прикривають серветкою, змоченою розчином перекису водню. Для відсмоктування отрути на місце укусу ставлять кровоссальну банку, попередньо зробивши 3-4 проколи товстою голкою.

Неприпустиме відсмоктування отрути ротом: це небезпечно при навіть незначних ушкодженнях слизової оболонки рота або порушенні цілісності зубів.

 1. Укуси отруйних змій.

Укуси отруйних змій (гадюки звичайної, гюрзи, кобри та ін.) небезпечні для життя. Першими ознаками отруєння від їхніх укусів є біль, набряк, підшкірний крововилив, іноді підвищена кровоточивість у місці укусу.

Отруєння зміїною отрутою супроводжується запамороченням, головним болем, нудотою, блюванням, проносом, носовою кровотечею, різким прискоренням пульсу і падінням кров'яного тиску.

Дуже часто спостерігається картина шоку, зумовленого надмірним страхом потерпілого.

Перша допомога:

 • Потерпілому від укусу змії (гюрзи, кобри) необхідно не пізніше ніж через годину після укусу ввести протизміїну сироватку «антигюрза».

 • На жаль, протизміїна сиворотка не завжди може виявитися під рукою. Тому необхідно швидко і точно надавати першу долікарську допомогу потерпілому. Необхідно вкласти потерпілого в тінь так, щоб голова була опушена нижче рівня тіла для зниження важкості можливих порушень мозкового кровообігу. Потім слід негайно приступити до відсмоктування яду з ранки. Енергійне раннє відсмоктування на протязі 5 – 7 хв. дає можливість видалити близько 40 % отрути, проте через 15 – 30 хв. вдається видалити тільки 10% отрути. При укусі в руку відсмоктування може проводити сам потерпілий.

В будь - якому випадку рідину, що відсмоктується, необхідно спльовувати, а після видалення отрути порожнину рота слід прополоскати розчином перманганату калію чи водою.

При наявності ранки у роті чи хворих та пошкоджених зубів відсмоктування ротом забороняється.

Під час відсмоктування можна масувати область укусу в напрямку до ранки. При перших ознаках набряку відсмоктування слід припинити, обробити місце укусу антисептиками і накласти тугу стерильну пов’язку.

Давайте пригадаємо з вами, що таке асептика і антисептика…

Дуже важливо знерухоміти уражену кінцівку для зменшення розповсюдження отрути лімфатичною системою. Категорично протипоказане накладання джгута. Небажані і порізи в області укусу, так як вони призводять до утворення ран, які довго не загоюються і сприяють потраплянню вторинної інфекції.

Необхідно забезпечити постраждалому повний спокій, давати багато пити для нормалізації водно – сольового обміну. Алкогольні напої можуть тільки ускладнити важкість отруєння.

Найголовніше – якнайскоріше доправити постраждалого до лікарні для надання першої медичної допомоги.

В більшості випадків укусів змій можна уникнути, якщо дотримуватись мінімальних правил поводження в місцях, де існує загроза укусів змій:

 1. Якщо ви не полюєте на змій з метою заробітку, краще їх не зачіпати.

 2. В місцевості, де живуть змії, слід носити високе взуття.

 3. Бути особливо уважним в густій траві, зарослих ямах, не вступати туди, попередньо не переконавшись, що там немає змії.

 4. Вночі слід користуватись ліхтариком – деякі змії особливо активні в теплі літні ночі.

 5. Боротися з гризунами – вони притягують змій.

 6. Не дозволяти дітям ловити змій.

 7. Не влаштовувати нічліг біля дерев з дуплами, гнилих пеньків, входів у печеру, сміттєзвалищ.

В польових умовах, перш ніж лягти спати (особливо в спальний мішок) ретельно огляньте своє ліжко. Якщо, прокинувшись, ви виявите в своєму ліжку змію, постарайтеся не піддаватися паніці. Ваші злякані рухи можуть спровокувати змію на укус. В цьому випадку слід не дуже голосно покликати на допомогу або ж чекати, поки змія піде сама.

Якщо є певні навики, можна різким рухом зкинути змію з себе, однак при цьому не слід забувати про сусідів по палатці.

При відсутності сироватки можна також припекти місце укусу палаючим сірником або запальничкою, щоб отрута зруйнувалася, не встигнувши всмоктатися. При цьому припіканням не варто зловживати, бо воно може викликати змертвіння тканин.

Слід також пам’ятати, що при укусі отруйної змії залишиться дві круглі ранки, якщо ж вкусила неотруйна змія – ранка буде одна та зубчаста.

 1. Перша допомога при алергічних реакціях.

В основі алергічних захворювань лежать зміни реактивності організму у відповідь на потрапляння в організм різних алергенів – речовин, що здатні спричинити алергічну реакцію. Алергени потрапляють в організм різними шляхами – з їжею, через дихальні шляхи, шкіру чи при ін’єкціях.

Алергенами можуть бути найрізноманітніші речовини - харчові продукти рослинного або тваринного походження, пилок рослин, медикаменти, домашній пил, пір’я з подушок, шерсть домашніх тварин, корм для акваріумних рибок, бактерії та віруси, хімічні речовини.

Алергічні реакції можуть розвиватися швидко, протягом 20-60 хв. після стикання з алергеном. Ці реакції називають негайними, або атипічними. До них відносять алергічний шок, кропивницю, набряк Квінке (набряк обличчя, тіла, статевих органів, а також язика, гортані, глотки), приступ бронхіальної астми.

Інші алергічні реакції проявляються через багато годин після дії алергена, їх називають сповільненими. Сюди відносять дерматити.

В останні роки почастішали алергічні реакції на укуси бджіл, ос, джмелів. На місці укусу з’являється почервоніння, набряк, свербіння, збільшуються лімфатичні вузли. Нерідко бувають важкі загальні реакції: з’являється великий набряк, кропивниця, різке свербіння шкіри. Потерпілі неспокійні, відзначають загальну слабкість і почуття страху, з’являється хрипле дихання.

Одним з найважчих проявів гострої алергічної реакції є анафілактичний шок. Яскраво виражена реакція на отруту комах буває в тих, у кого є схильність до алергічних захворювань. На таких потерпілих необхідно звертати особливу увагу, тому що вони можуть загинути через кілька секунд після укусу.

Першу допомогу при алергічній реакції, якщо немає можливості усунути дію алергену, слід надавати, використовуючи протиалергічні засоби: для прийому всередину — супрастин, димедрол, діазолін, тавегіл; для зовнішнього застосування — мазь з гідрокортизоном, дексаметазоном або преднізолоном.

У тяжких випадках хворого потрібно негайно госпіталізувати.

Ви – майбутні вчителі – педагоги, які будуть працювати з учнями молодших класів – повинні добре знати і вміти вчасно надати першу допомогу своїм підопічним до приїзду медиків, і за потреби врятувати життя дитині. За статистикою – найчастіше бджоли, оси, джмелі кусають саме дітей, які є непосидючими і дуже багато рухаються. Тому ви повинні завжди бути напоготові надати першу долікарську допомогу негайно після укусів.

ІУ. Закріплення нового матеріалу

 • Чи можна запобігти укусам отруйних змій? Яким чином?

 • У чому полягає небезпека бджолиних укусів? В яких випадках вони можуть бути смертельними?

 • Як надавати першу допомогу при укусах отруйних комах?

 • Що спільного є в першій домедичній допомозі при укусах комах, павуків та змій?

У. Підсумок заняття.

УІ. Домашнє завдання

- опрацювати конспект заняття п. 5, 6, 7.

- підготуватись до практичного заняття.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.