Тема: Виражальні можливості силуетної форми. Виготовлення силуетних форм за допомогою шаблонів

Опис документу:
Мета: надавати учням початкові знання про натюрморт; навчати виготовляти силуетні форми за допомогою шаблонів; розкривати поняття «аплікація»; ознайомлювати учнів із техніками паперових аплікацій; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси силуетних форм; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Малювання

Урок 6

Тема: Виражальні можливості силуетної форми. Виготовлення силуетних форм за допомогою шаблонів. Правила роботи з ножицями та кольоровим папером. Значення раціонального використання паперу для екології Землі. «Овочі та фрукти».

Мета: надавати учням початкові знання про натюрморт; навчати виготовляти силуетні форми за допомогою шаблонів; розкривати поняття «аплікація»; ознайомлювати учнів із техніками паперових аплікацій; формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси силуетних форм; розвивати дрібну моторику руки; стимулювати розвиток допитливості; виховувати естетичне сприйняття учнями навколишнього світу.

Обладнання: репродукції картин відомих художників, зразки робіт.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь:

Який вид образотворчого мистецтва працює з лініями та силуетами?

– Які засоби виразності дарує нам графіка?

Якими матеріалами та інструментами ми користуємося, створюючи лінійне зображення?

– Де у природі ми бачимо лінії та плями?

III. Вивчення нового матеріалу:

1. Слово вчителя:

Картина, малюнок — це розмова художника з глядачем. Це розповідь художника про те, що йому найбільше запам’яталося, що його схвилювало. А ми відгукуємося на його розповідь своїми почуттями, враженнями, думками. (Учитель пропонує учням розглянути композицію з купою фруктів і з’ясувати, що на ній зображено.)

Картину, на якій зображують овочі, фрукти, квіти та будь-які інші предмети, художники називають натюрмортом. Це слово означає «мертва натура». Малювати натюрморти люблять як художники-початківці, так і відомі майстри.

Натюрморт може бути навчальною вправою, адже предмети не рухаються, тому можна тривалий час розглядати їх.

– Натюрморт може стати самостійною картиною або складовою сюжету.

В останньому випадку натюрморт допомагає більше розповісти про тих людей, яких ми бачимо на картині.

2. Організація сприйняття творів мистецтва:

(Учитель демонструє репродукції картин, що зображують натюрморти з фруктів.)

Цей натюрморт Сезанна вражає симфонічної глибиною і високою майстерністю художника в зображенні звичайних предметні килима, їдальні, скатертини, посуду, фруктів. Один з молодих художників відвідав метра 1898 року, коли той працював над цією картиною, і пізніше згадував про те, як старанно розкладав Сезанн відібрані для композиції предмети: «Спочатку частина столу була прикрита майстерно складеною скатертиною. Потім Сезанн почав розкладати фрукти, добираючи їх у такий спосіб, щоб вони контрастували між собою, і стежачи за проявом додаткових кольорів: зеленого на червоному і жовтого — на синьому. Він багато разів пересував і повертав фрукти, підкладаючи для цього під них монетки в один і два су. Все це Сезанн проробляв неквапливо і акуратно, вочевидь, що це заняття дає йому справжню насолоду».

Покритий щільним візерунком килим утворює вишуканий задній план, характерний для пізніх натюрмортів Сезанна.

Глечик з квітковим візерунком по білому фоні водночас перегукується за кольором і зі скатертиною, і з фруктами.

Біла скатертина є не лише фоном для розкладених на ній предметів, але цікава сама по собі — вона виглядає живою, наче ворушиться, переливається каскадом складок і тіней. Фрукти, написані Сезанном, насичені відтінками червоного й жовтогарячого.

IV. Закріплення вивченого матеріалу:

1. Творче завдання:

– Зобразімо і ми овочі та фрукти за допомогою кольорового паперу.

– Ми вже ознайомилися з лінією, контуром і силуетом.

– Згадаймо, які вони і чим між собою різняться?

– Лінія і контур допомогли нам намалювати святковий феєрверк

– Сьогодні ми покличемо на допомогу силует.

Які матеріали й інструменти знадобляться нам для роботи з кольоровим папером? (Простий олівець, гумка, кольоровий та білий папір, клей ПВА, ємності для клею і води, пензлик для клею, серветки, клейонка, ножиці.)

Ви, звісно, маєте рацію, проте сьогодні в нас є ще трафарети. Вони вирізані з цупкого картону. За їх допомогою сьогодні ми робитимемо аплікацію з кольорового паперу.

– Розгляньте уважно зразок. З яких елементів складається зображення?

Ми підготували для аплікації білий аркуш. Як ви гадаєте, навіщо? Ще зробить нашу аплікацію гарнішою.

2. Пояснення вчителя:

– Під час роботи з аплікацією нам необхідно пам’ятати найголовніше правило: спочатку потрібно приклеїти ті частини зображення, що знаходяться найдалі від нас, а потім накладати елемент за елементом, поступово просуваючись уперед.

– Оберімо колір паперу, з яким ми працюватимемо.

Із різних відтінків жовтого та зеленого паперу ми зробимо грушу. З оранжевого, світло- і темно-червоного — яблуко. Для стола, на якому лежать наші фрукти, ми оберемо блакитний папір, а для сливи — відтінки фіолетового та бузкового.

3. Порядок виконання роботи:

Учитель. Спочатку оберіть найтемніший відтінок потрібного кольору. Для груші це — жовто-зелений. Накладіть на нього найбільший з трафаретів груші, міцно притисніть та обведіть простим олівцем. Трафарет слід розташувати не посередині, а біля краю аркуша. Коли ми віріжемо зображення, основна частина кольорового паперу залишиться неушкодженою, і ми зможемо використати його іншим разом.

Виріжте грушу за олівцевим контуром. Намагайтеся робити це дуже старанно.

– Покладіть жовто-зелений папір у теку, адже він нам більше не знадобіться.

Намалюйте майбутню картинку олівцем. Для лісу і трави відірвіть невеличкі клаптики паперу потрібних кольорів і накладіть їх на свою картинку. Якщо результат вам подобається, можна приклеювати.

– Тепер відірвемо смужечки білого паперу для стовбура і гілочок.

Смужечки повинні бути ширшими з одного кінця і вужчими — з іншого. Накладіть їх на картинку і приклейте спочатку стовбур, потім — гілочки. Відірвіть зовсім маленькі шматочки чорного паперу і приклейте їх подекуди до стовбура берізки.

Дерево уже маємо. Нам слід «одягнути» його в листя. Нарвемо багато дрібних клаптиків оранжевого, світло- і темно-жовтого паперу.

Приклеїмо їх до гілочок, накладаючи один на одний, як на справжньому дереві.

Декілька листиків приклеїмо внизу під деревом, начебто вони вже облетіли.

– Дуже дрібні деталі важко відривати, тому їх можна намалювати фломастером.

V. Підбиття підсумків

1. Перегляд і оцінювання малюнків.

2. Демонстрування дитячих робіт.

3. Бесіда:

– Що нового ви дізналися на уроці?

– Чому навчилися?

- Кому подаруєте свій малюнок.

3

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Сертифікат від «Всеосвіти» відповідає п. 13 постанови КМУ від 21 серпня 2019 року № 800 (із змінами і доповненнями, внесеними постановою КМУ від 27 грудня 2019 року № 1133)

Обрати Курс або Вебінар.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!