Тема уроку "Виникнення українського козацтва та Запорозької Січі."

Опис документу:
- ознайомити учнів з причинами та процесом виникнення українського козацтва; - показати місце козацтва в господарській колонізації Дикого Поля; - акцентувати увагу на демократичних причинах організації козацтва та на тому, що Запорозька Січ була своєрідним державним утворенням; - вчити учнів працювати з джерелом, аналізувати, узагальнювати історичні факти; - працювати в групах ; - виховувати в учнів почуття національної гідності, гордості за предків

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Виникнення українського козацтва та Запорозької Січі.

Мета: - ознайомити учнів з причинами та процесом виникнення українського козацтва; - показати місце козацтва в господарській колонізації Дикого Поля;

- акцентувати увагу на демократичних причинах організації козацтва та на тому, що Запорозька Січ була своєрідним державним утворенням;

- вчити учнів працювати з джерелом, аналізувати, узагальнювати історичні факти;

- розвивати вміння працювати з картою;

- працювати в групах ;

- виховувати в учнів почуття національної гідності, гордості за предків;

- формувати в дітях кращі риси, притаманні українському народові – патріотизм, мужність, кмітливість.

Тип уроку: Урок – дослідження. Робота в парах.

Обладнання: Історична карта, портрет Д. Вишневецького, ілюстрації про козаків, виставка книг, таблиці, девіз, атрибути козацтва.

Роздатковий матеріал для пяти груп:

- лабораторна робота №1;

- підбір історичних джерел (копії).

(Завдання учні отримують на передодні канікул)

Завдання:

  1. Зясувати походження слова ,,козак’’ .

  2. Проаналізувати причини виникнення козацтва.

  3. Підготувати повідомлення про Д. Вишневецького.

  4. Довести або спростувати, що Запорозька Січ була військово-політичним товариством, християнсько-демократичною республікою.

  5. Створити образ – опис козака (малюнки, вірші) .

План уроку:

  1. Причини виникнення українського козацтва.

  2. Господарська колонізація Дикого Поля.

  3. Утворення козацької держави – Запорозької Січі.

Хід уроку

  1. Організація класу. (Коментування девізу)

Ось вона – Січ. Ось те гніздо,

Звідки відлітають горді і дужі орли.

Ось звідки розвиваються воля й козацтво на Україну.

М. Гоголь ,, Тарас Бульба’’

  • Чи погоджуєтесь ви з таким твердженням?

  1. Оголошення теми. Мотивація.

Вступне слово вчителя: Славна Україна, наша героїчними сторінками своєї історії, мужністю борців за волю. Давайте, задумаємось про минувшину і відкриємо ще одну сторінку історії нашої держави. Як писав Т. Г. Шевченко: ,,Все розберіть … та й спитайте тоді себе: що ми? Чиї сини? Яких батьків? ‘’. Не можна бути справжнім патріотом, якщо не усвідомлюєш свого коріння.

Працюючи над темою уроку, будемо намагатись зрозуміти не тільки минуле, а, можливо, зрозуміємо і сьогодення.

  1. Актуалізація опорних знань.

- Увага, поетична розминка!

  1. Коли угода ця підписна була,

Земля українська полякам відійшла.

Польща ж з Литвою воєдино злита,

Назву отримала…? (Річ Посполита)

  • Що ви знаєте про цю подію?

  • Якими були наслідки Люблінської унії для України?

  1. Зажурилась Україна,що нігде прожити,

Гей витоптала орда кіньми маленькії діти,

Ой маленьких витоптала, великих забрала.

Назад руки постягала, під хана погнала…

  • Про які події ці рядки?

  • Якою була доля українських невільників?

  1. Вивчення нового матеріалу.

  1. Розповідь вчителя: Українське козацтво виникло в тяжкі для нашого народу часи, коли Україна втратила державність, а її землі захопили держави, які часто ворогували між собою. (робота з картою та атласами)

Це зумовило розташування українських земель в зоні Великого кордону – умовної межі, що розділяла два протилежні світи: європейський (християнський, хліборобський) та азіатський (мусульманський, кочовий) . Саме не цій території виникає нова верства українського суспільства – українське козацтво.

  • Що ж означає слово ,,козак’’?

  1. Робота в групах: Можливі відповіді:

  • північні вчені розтлумачували слово ,,козак’’від слова ,,коза‘’ – козаки бігали наче кози;

  • інші вчені слова із слова ,,коса‘’ – означає ,,заплетене волосся‘’, лезо, вузька смуга суходолу, що виступає у воду. Або коса, яку козаки використовували як зброю;

  • з турецького ,,козак’’ – це стрілець, солдат, який воює заради власного зиску;

  • у давніх тюрків ,,козаками‘’ називали молодих хлопців, які відбували обряд посвячення в повноправні члені племені. Вони повинні бути прожити в степу декілька місяців, змагаючись з ворогами;

  • французький історик Меріме писав, що взірцем козаків були запорозькі, які були вартою християн від мусульман.

Отже, козак – вільна, озброєна людина, котра несе прикордонну службу.

  1. Перевірка домашнього завдання творчого завдання (вірші, малюнки – описи козаків, спогади сучасників).

  2. Коментування таблиці ,,Писемні згадки про козаків”.

1240р. - ,,Таємна ілюстрація монголів”.

1303р. – „Кодекс Куманікус” та грецький збірник житій святих ”Синаксаря”.

1489р. - ,,Польська хроніка Мартина Бєльського”.

1492р. - лист татарського хана до князя ВКЛ.

Отже, уже наприкінці XV ст. у письменних документах про козаків – українців.

  1. Розповідь вчителя: У той час, коли Україна знемагала від татарських нападів, енергійні, сміливі люди вирушали в степ, на ,,уходи”.Ці люди обєднувались у ватаги, групи, які спільно полювали, а в разі потреби нападали на татар. На зиму ,,уходникиповерталися до своїх осель.

Походили козаки з різних станів: селян, бояр, міщан, були навіть князі – магнати, яких приваблювала стихія степу з його пригодами. За етнічним походженням більшість серед козаків були українці, але були і білоруси, поляки, росіяни, молдовани…. Але лише чоловіки.

Історики виділяють ряд чинників, які спричинили виникнення козацтва.

  1. Робота в групах: використовуючи документи, доведіть або спростуйте…

  1. група: соціально-економічні причини (на українських землях було запроваджено жорстокі феодальні закони, посилилась експлуатація з боку польських панів та єврейських орендарів);

  2. група: політичні (відсутність в українців власної держави, політичний гніт з боку Польщі, прагнення розширити і зміцнити права козаків);

  3. група: національні (політика полонізації українського населення, прагнення звільнити від гніту Польщі і зберегти себе як народ);

  4. група: релігійні (покатоличення православного населення і прагнення відстояти свою віру);

  5. група: зовнішній фактор (посилення грабіжницьких нападів кримських татар та неспроможність Польсько – Литовської держави організувати належну їм відсіч);

Отже, поява й формування козацької верстви спричинені об’єктивними внутрішніми та зовнішніми причинами.

  1. Розповідь вчителя про колонізацію Дикого Поля.

Особливістю суспільного життя в Україні в XVXVI ст. було те, що основна маса населення проживала на Поділлі, Волині, Галичині, Поліссі та у Північній Київщині. Майже не заселеними залишились Середнє Подніпровя, Побужжя та Запоріжжя. Це і були землі так званого Дивного Поля (обширна малозаселена територія на півдні України, у життя якої не втручалась панівна верхівка).

Цей південний степовий район був надзвичайно благодатний щодо природних умов. Навіть спустошливі татарські напади не могли утримати українське населення від господарської колонізації (освоєння) Дикого Поля.

Поступово на цій території почала збільшуватись кількість зимівників, тобто господарств або хуторів козаків, де вони перебували, коли не велися військові дії, і де розвивалось скотарство, землеробство, бджільництво.

У п.п. XVI ст. багато козаків проживало на Брацлавщині. Вони жили поряд з міщанами, селянами, духовенством. Їх називали городовими.

Та були ще й інші козаки, яких називали низовими. Вони проживали нижче дніпровських порогів ( камяні пасма на Дніпрі висотою до 5 м. ). Ця територія нижче порогів називалась Запорожжям, а козаків – запорожцями.

  1. Розповідь про перші січі.

Щоб утриматися в Дикому Полі, козаки засновували укріплені табори – січі.

  • Чому їх так називали? (Січ – укріплене з січених колод).

Найчастіше січ будували на острові. Спочатку існувало багато невеликих січей. Згодом за Дніпровськими порогами утворилася одна головна – Запорозька Січ – своєрідна столиця запорозьких козаків.

Перша Запорозька Січ розташувалась на острові Мала Хортиця. Вона була зведена між 1552 – 1556рр з ініціативи князя Дмитра Вишневецького, який був зацікавлений у поширенні своєї влади на нові землі. Він також бажав звільнити сімю двоюрідного брата з татарського полону.

- Позначте на к/к першу Січ.

  1. Робота в групах (,,ланцюжком’’ – скласти розповідь про Д. Вишневецького).

  2. Театралізована сценка ,,Ритуал прийняття до запорозького товариства’’ (приймають участь учні класу та старшокласники)

  3. Бесіда:

  • Кому заборонялось перебувати на Січі? (Жінкам. На Січі могли

Знаходитись тільки козаки – воїни, які підкорялись певним нормам поведінки, мали обмеження. Приймали на Січ тільки православних).

  • Які випробування мали пройти козаки ? (На Січі казали, що то не козак,

що горілки не п’є, люльки не смалить, голови не голить і вусів не крутить. Закони військового часу були жорстокими, тому козаки мали пройти військову підготовку. Г. Л. Де Боплан писав, що справжнім козаком вважався той, хто пропливе по Дніпру через усі пороги. Смертю каралось зрадництво, невиконання наказу. За втрачену в бою шаблю, позбавляли козацького звання і виганяли із Січі. Суворо каралось і пияцтво в поході).

  1. Розповідь вчителя.

Так як Запорозька Січ виникла на далекій окраїні держави, де не було адміністрації, то козаки могли організувати своє життя так, як вважали за необхідне. Гаслом їхнього життя були слова: свобода, рівність і братерство!

Запорозьку Січ аж до кінця XVIII ст. називали містом – фортецею, столицею козацької держави і навіть самою козацькою державою. Запорозька Січ була військово-політичним товариством. Історик М. Костомаров стверджував, що вона була християнсько-демократичною республікою.

  1. Робота в групах.

  1. група: Військово-політичне товариство. Кожен козак-запорожець приписувався до куреня-військової та господарської одиниці на Січі. Куренів було 38. Кожен з них мав таку ж назву, як найменування місцевості, з якої походили козаки. Управління здійснювалося військовою старшиною.

  2. група: Козацька держава. Територія називається Землями Війська Запорозького і простягалась по землях Дикого Поля. Столицею була Січ Запорозька. Атрибути держави – клейноди: корогва, пірнач, бунчук, булава, печатка, литаври. Вся влада на Січі належала Січовій Раді. Керівництво здійснювала козацька старшина (кошовий отаман, військовий суддя, осавул, писар і курінні отамани) .

  3. група: Республіка. Уся повнота влади належала Загальній Раді. Січова старшина обиралась всіма козаками.

  4. група: Демократична. Загальна Рада відбувалась 2-3 рази на рік. Право голосу мав кожен запорожець, як січовий, так із усіх козацьких земель.

  5. група: Християнська. Запорожці були глибоко віруючими людьми. Усі справи починали після молитви, носити хрести. На січовому майдані стояла церква. Мали запорожці і свої монастирі. Козаки підтримували церкву і матеріально. Вони шанували православних священиків, дотримувались релігійних свят. Православна віра згуртовувала всіх різних за етнічним походженням запорожців.

  1. Закріплення (Командири груп задають питання ,,ланцюжком’’ ).

  2. Підсумок. Козацтво виникло з об’єктивних внутрішніх і зовнішніх причин. Наслідком господарської діяльності стала колонізація Дикого Поля, яка відбулась мирно. За умов, які загрожували існуванню українського народу, козацтво поступово перетворилось на силу ,здатну боронити рідну землю і створити власну державу. Подібна категорія людей була також і в інших народів, але унікальність козацтва на Україні полягає в тому, що тут воно стало окремим суспільством станом з певним привілеями і правами, мало свою територію і незалежну адміністрацію.

  1. Д/з. Опрацювати матеріал підручника, к/к, скласти схему управління козацькою республікою.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Українська мова у професійній діяльності державних службовців. Публічна комунікація»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.