Тема уроку. Слова, що означають назви предметів

Опис документу:
Мета: вчити розпізнавати слова-назви предметів, вчити розпізнавати слова, які відповідають на запитання хто?, що?; розвивати мислення, мовлення дітей; виховувати любов і бережливе ставлення до хліба, повагу до людей, які вирощують хліб.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Слова, що означають назви предметів

Мета: вчити розпізнавати слова-назви предметів, вчити розпізнавати слова, які відповідають на запитання хто?, що?; розвивати мислення, мовлення дітей; виховувати любов і бережливе ставлення до хліба, повагу до людей, які вирощують хліб.

Обладнання: малюнки, картинки, картки із завданнями, презентація Microsoft PowerPoint 2010 №2.

Хід уроку:

І. Організаційна частина. (Слайд 1, 2).

На уроці рідну мову

Зараз будемо вивчати

Розберемо кожне слово,

щоб її нам краще знати.

ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  • Прочитайте слова, які відповідають на питання хто?

  • Прочитайте слова, які відповідають на питання що?

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Дидактична гра «Заселимо будиночки». (Слайд 3).

Слова записані на картках.

Сонечко, небо, кіт, заєць, учень, парта, сорока, дошка, учитель, ведмідь, дівчинка, пенал, зошит.

  • Перевіримо виконання.

  • Робота з групами. Перша група зачитує слова, які заселили в будиночок Хто? (ведмідь, дівчинка, кіт, заєць, учень, учитель, сорока).

  • Чому ці слова живуть у будиночку Хто? (Слайд 4).

  • Слова, що означають назви людей і тварин відповідають на питання хто?

  • Друга група дітей зачитає слова, які заселили в будиночок Що?

(сонечко, небо, дошка, пенал, зошит).

  • Чому ці слова живуть в будиночку Що? (Слайд 5).

  • Слова, що означають назви інших предметів відповідають на питання що?

  1. Відгадай загадку. (Слайд 6).

Хвалить його кожен

Любить його кожен

І дня прожити

Без нього ми не можем?

  • Вірно діти, це хліб.

  • На яке питання відповідає слово хліб?

  1. Прийом асоціації.

  • Коли ми чуємо слово хліб, що ми уявляємо?

(Слайд 7).

Хліб – це зерно, колосся, поле, рілля, трактор, комбайн, сонечко, пекар, продавець, шофер.

  • Діти, як ми повинні відноситися до хліба?

  • Зверніть увагу, на столі на вишитому рушнику лежить хліб. Дорогих гостей зустрічають завжди хлібом. Поряд з хлібом лежать батони, булочки, пиріжки. Хліб буває темного і світлого кольору. Щоб хліб прийшов до нас на стіл багато людей трудилися, тому ми з повагою ставимося до людей, які виростили хліб, спекли.

  1. Каліграфічна хвилинка. (Слайд 8).

Почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки.

Каліграфічно і старанно

Будемо писати

Хочем грамотними стати.

  • Пригадаємо написання букв Хх, з’єднання хл, лі, слова хліб.

  • Утворіть із словом хліб словосполучення. (свіжий хліб, світлий хліб, смачний хліб).

  • Як ви розумієте словосполучення черствий хліб?

  • Черствий хліб дуже корисний для здоров’я людини, але коли не хочеться їсти черствий хліб не потрібно ним розкидатися. Можна приготувати сухарі і багато різних страв.

  • Складемо речення зі словом хліб?

  • Знайдемо слова, що означають назви предметів.

  1. Робота з підручником.

Вправа 191.

  • Діти, розгляньте малюнки.

  • Перша група запишіть назви виробів, що роблять з борошна (печуть). Поставте питання до цих слів.

  • А друга – запишіть назви виробів з борошна, що варять.

Фізкультхвилинка (Слайд 9).

Станем струнко,

Руки в боки.

Пострибаєм як сороки.

Як сороки-білобоки

стрибу, стрибу, скоки, скоки.

А тепер як жабенята

будем весело стрибати.

Ква, ква, ква,

щоб спочила голова.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота в парах.

Кожна пара отримує картку.

  • Діти запишіть речення, підкресліть в реченні слова, які означають назви предметів.(На галявині росте білокора берізка. Діти гралися на шкільному подвір´ї.)

  • Які слова ви підкреслили?

  • Поставте до цих слів запитання.

  1. Робота з підручником.

Вправа 192.

  • Прочитайте вправу. Як ви розумієте заголовок тексту?

  • Чому потрібно берегти хліб?

  • Спишіть заголовок.

  • Яке це речення за метою висловлювання?

  1. Вибіркове списування.

Самостійна робота.

  • Прочитайте і випишіть слова, що є назвами предметів.

Зробимо висновок. (Слайд 10).

Слова, які відповідають на питання хто? або що?, означають назви предметів.

  1. Анаграми.

Уважно подивіться і утворіть слова. (Слайд 11).

Фельпорт, щинаківбать, толиспад, тельчиу.

  • Які слова ви отримали?

(Портфель, Батьківщина, листопад, учитель).

  • Що означають ці слова?

  • Поставте запитання до цих слів?

  • Чому слово Батьківщина записано з великої літери?

  • Як ми ще називаємо Батьківщину?

  • Які прислів’я ми знаємо про батьківщину?

  1. Гра «Початок і кінець». (Слайд 12).

  • Утворіть слова.

В…дь, в…я, д…л, з…ць, к…м, м…ль.

(ведмідь, вулиця, дятел, заєць, килим, медаль).

  • Поставте до цих слів запитання?

  • Що означають ці слова?

  • Вірно, слова означають назви предметів.

  1. Гра «Впіймай слово».

Вірш.

Робото-кіт

Наш комп’ютер у куточку
примостився, наче квочка.
Поруч нього з килимком
«мишка» біга з мотузком.
Кіт зі сховку тишком-нишком
підкрадається до «мишки».
— Ой ти, котику-коточку,
на мишей чатуй в садочку.
На такого виду «мишки»
не полюють навіть кішки.
Проковтнеш її з хвостом, —
станеш робото-котом.
Працюватимеш за «мишку».
Ночуватимеш не в ліжку,
а з комп’ютером в кутку,
на твердому килимку.

Діти плескають в долоні, впіймавши слова-назви предметів.

V. Підсумок уроку.

1. Рефлексія.

Я дізнався…

Я впевнений…

2. Які слова заховалися у слові понеділок?

(поні, коні, лід, коло, діло).

  • Любі діти, ви сьогодні молодці. Працювали добре, я задоволена вами.

  1. VІ. Домашнє завдання. (Слайд 13).

1 група – списати вправу 195, підкреслити слова, що означають назви предметів.

2 група – виписати виділені слова, скласти з ними речення.

Намалювати тематичний малюнок «Хліб – усьому голова!»

(Слайд 14).

  • Дякую, за увагу!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Воркшоп як інноваційна освітня технологія»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.