Тема уроку: «Обробка заднього полотнища спідниці з розрізом - шлиця».

Опис документу:
Можна використовувати під час проведення уроків виробничого навчання за професією «Кравець». Розробка зв’язана з темами навчального елементу : «Виготовлення поясних швейних виробів. Виготовлення спідниці».

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Міністерство освіти і науки України

Державний навчальний заклад

«Одеський професійний ліцей сфери послуг Південноукраїнського національного університету імені К. Д. Ушинського»

Метод розробка до виробничого навчання.

Тема програми : «Виготовлення поясних виробів.»

Тема уроку : «Обробка заднього полотнища спідниці з розрізом - шлиця» .

Розробив майстер виробничого навчання

Дахновська Т.М.

Розглянуто на засіданні

методичної комісії зі спеціальності “ Кравець’’

Протокол № _____ від ’’ _____ “______

Голова метод комісії ________ Л. О. Зарицька

Рекомендовано для використання

у навчальному процесі

м. Одеса

Анотація

Вданій методичній розробці розглянута тема: «Обробка застібки -

«блискавки»». Її можна використовувати під час проведення уроків

виробничого навчання за професією «Кравець».

Методична розробка має тісний зв'язок з предметами

теоретичного навчання : технологія виготовлення одягу, обладнання,

конструювання одягу, а також з матеріалознавством.

Розробка зв’язана з темами навчального елементу : «Виготовлення

поясних швейних виробів. Виготовлення спідниці».

ЗМІСТ ПАПКИ

1. Титульний лист.

2. Анотація.

3. Дидактичні матеріали до уроку ( зміст папки ).

4. План урок з виробничого навчання.

5. Інструкції з техніки безпеки ( для працюючих при

ручних, машинних та волого – теплових робіт ).

6. Тести.

Дидактичні матеріали до уроку

1. Підручники:

1. Н.В. Батраченко, В.П. Головінов, Н.М. Каменєва. “Технологія виготовлення жіночого одягу ”.

2. С.Я.Борецька, Н.М. Малюга. “Технологія виготовлення легкого жіночого та дитячого одягу ”.

3. С.Я.Борецька , М.М.Борецький , А.И. Пухальська. “ Моделі одягу ”.

4. В.О. Радкевич. “ Моделювання одягу ”.

5. А.Т. Трухонова. “Основи технології швейного производства”.

6. К.Р. Лазур “Швейне матеріалознавство ”.

11. В.О. Кучер, А.О. Степура. “Обладнання швейного

виробництва ”.

2. ГОСТи:

1.Типовые фигуры женщин.

2.Система стандартов безопасности труда.

3. Плакати (з охорони праці, по темам).

4. Стенди (“Куток з охорони праці”, “Інформаційний куток ”, “Моделі

одягу”).

5. Інструкції з охорони праці (при виконанні ручних робіт, при

виконанні машинних робіт, при

виконанні волого-теплових робіт).

6. Інструкційно - технологічні карта (по темам, по операціям).

7. Лекала ( кишеня)

8. Обладнання:

1. Універсальні прямострочні швейні машини фірми 1022-МЗ.

2. Трьохниткова обметувальна швейна машина фірми 208 ПМЗ

3. Праска і прасувальний стіл

9. Інструменти:

Наперстки,набір ручних голок, ниці,сантиметрова стрічка, лінійка,

кілочок розправлення кутів, різець.

10. Пристосування: булавки, крейда, нитки, олівець.

11. Зразки: деталі крою; тканина; нитки.

12. Технічні засоби навчання :

Монітор 20 FLI LGM2008 WA-BZ TB tuner-1од.

Програвач DVD з VHS LG DC 778-1од.

13. Інформаційне забезпечення:

Диски, касети. Журнал моди.

План уроку

з виробничого навчання групи № _____

Тема програми: Виготовлення поясних виробів. Виготовлення «спідниці».

Тема уроку: Обробка заднього полотнища спідниці з розрізом - шліцей.

Мета уроку: а) навчальна – удосконалення умінь і навичок учнів підчас обробки розріза - шліцу;

б) розвивальна – на основі знань і умінь формувати самостійність та наполегливість у роботі;

в) виховна – виховання уваги до замовника, бережливого відношення до обладнання , відповідальності за якість виконаної роботи,

дотримання правил охорони праці.

Матеріально – технічне забезпечення - плакати: «Технологічна обробка спідниці », «Деталі крою та зрізи »;спеціальна машина ; прасувальник з праскою;

нитки бавовняні; сантиметрова стрічка, лінійка; або мило; ножиці; наперсток;

голочниця зі швейними голками і

кравецькими булавками; допоміжні лекало ; деталі крою;

клейова кромка, зразки,інструкції охорони праці.

Міжпредметні зв’язки – технологія виготовлення одягу; охорона праці;

матеріалознавство.

Література – «Технологія виготовлення жіночого одягу» Н. В. Батраченко, В.П.

Головінов ,Н. М. Каменєва. «Основи охорони праці» Л. Є.

Винокурова, М. В. Гама М. В. Васильчук ,довідники;

Методрозробки; журнали.

Хід уроку

І. Організаційна_частина_( - 5_хв.):

- перевірка наявності учнів;

- перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу).

ІІ. Вступний_інструктаж_( - 40_хв.):

Актуалізація знань:

повідомлення теми програми:

Тема програми – Виготовлення поясних виробів «спідниця».

- повідомлення теми уроку:

Тема уроку - Обробка заднього полотнища спідниці з розрізом - шліцей.

мета уроку: навчитись обробці розріза - шліцу;

  • перевірка знань попереднього матеріалу та правил охорони праці:

Питання:

1. Опишіть зовнішній вигляд моделі ?

Відповідь:

Спідниця пряма , з костюмної тканини , на передній половинки спідниці оброблені талові виточки , задня частина спідниці складається з двох частин які з’єднуються між собою середнім швом у середнім шві оброблен розріз – шліца, на задній половинки спідниці також оброблені талові виточки . Також в середньому зрізі оброблена застібка – блискавка. Верхній зріз спідниці оброблен пришивним поясом. Нижній зріз спідниці оброблен швом в підгонку з відкритим зрізом. Оздоблені стрічки проходять по пришивному поясу , застібки – блискавки, та шлиці.

Питання:

2. Перерахуйте деталі крою ?

Відповідь:

1 Передне полотнище спідниці;

2 Задне полотнище спідниці;

3 Пояс;

4 Клейова прокладка;

Питання:

3.Послідовність обробки ?

Відповідь:

Обробка тальових виточок на задньому та передньому полотнищі спідниці;

Обробка середнього зрізу задніх половинок спідниці ;

Обробка застібки - блискавки;

Обробка розрізу – шліці;

Обробка бічних зрізів;

Обробка верхнього зрізу спідниці пришивним поясом;

Обробка нижнього зрізу спідниці швом в підгонку з відкритим зрізом;

Прокладання оздоблювальних стрічок;

Волого – теплова обробка виробу, остаточна обробка виробу.

Питання:

4.Чому дорівнює ширина середнього зрізу заднього полотнища спідниці?

Відповідь:

Ширина зшивання середнього зрізу заднього полотнища спідниці 6-7 см.

Питання:

5. Яка довжина та глубина тальової виточки ?

Відповідь:

Довжина тальової виточки дорівнює 6 – 8 см, глубина від 1 – 1,5см. ( в залежності від моделі.)

Питання:

6. До якої сторони запрасовуються тальові виточки ?

Відповідь:

Тальові виточки запрасовуються до центру переднього полотнища, та до середнього шва заднього полотнища .

Питання:

7.Доякої сторони запрасовується середній шов заднього полотнища спідниці в кінці якого оброблен розріз - шліца?

Відповідь:

Середній зріз заднього полотнища спідниці запрасовується до правої сторони (з зворотної сторони)у нижній частині шва, а у верхньої частині середнього зрізу розпрасовується.

Питання:

8.З якої сторони розріза – шліці прокладається клейова прокладка , вкажіть напрямок нитки основи ?

Відповідь:

Клейова прокладка прокладається по правой половинці заднього полотнища, ширина клейової прокладки дорівнює 4- 5 см. Напрямок клейової прокладки по дольової нитки в здовж деталі.

2. Викладання нового матеріалу:

Виступ викладача.

Шліца – це розріз на деталі виробу, оброблений відкритим (у шві) або закритим (у складці) чином. Закрита шліца по лінії середини заднього полотнища спідниці створює таку ж свободу кроку при русі, як і розріз, але при цьому ноги не відкриваються. Такі шліци можна зробити і на передньому полотнищі спідниці, а також на платтях, пальті, жакетах, рукавах і так далі.

На уроці нам необхідно ознайомитись з моделлю. Перевірити деталі крою.

Ціль нашого уроку:

  • набути знань з обробки заднього полотнища спідниці з розрізом – шліцей;

  • вдосконалити вміння та навички з обробки заднього полотнища спідниці з розрізом – шліцей та виконання ручних, машинних, прасувальних робіт відповідно до технічних вимог.

Необхідні деталі крою до виконання цієї обробки:

  • задне полотнище спідниці - 2деталі;

  • клейова прокладка - 1 деталь;

  • клейова кромка - деталь;

з/п

Операція

Графічне зображення операції. Технічні умови виконання

1.

На крає обметувальній спецмашині обметайте

середні зрізи заднього полотнища спідниці та припуски на шліц на відстані 40 – 50 см. угору від низу виробу.

2.

Позначте середню лінію заднього зрізу спідниці на відстані від зрізу 1 см, згин шліца ( лінія шліца) є продовженням середнього зрізу спідниці.

3.

Припуск на обробку шліца з урахуванням середньої лінії має дорівнювати 6 см. Позначте підгин низу заднього полотнища спідниці завширшки 4 см.

4.

Прокладіть поздовждник на ліву половину задній частині спідниці на відстані 2 мм. від середньої лінії задньої частині спідниці. Кромку з основною деталлю з’єднайте праскою.

5.

Приєднайте поздовждник до основної деталі праскою. Прокладіть кромку впритул до позначеної лінії згину шліці, перекриваючи зріз поз довжника на 1 см.

6.

Кромку з основною деталлю з’єднайте праскою.

7.

Прокладіть поздовждник на припуск правої половинки заднього полотнища спідниці, відступаючи від зрізу припуску шлиці 1 – 1,5 см.

8.

Обробіть кут шліца лівого полотнища спідниці. Позначте додаткову лінію зшивання

нижнього кута, спрямовану під кутом 45 до лінії згину шліца.

9.

Відріжте зайву тканину, залишаючи припуски

на шви 5 – 7 мм.

10.

Складіть зрізи низу та припуску на шліц лицьовими сторонами всередину так, щоб лінія низу та лінія згину шліца збігалися.

11.

Зшийте швом завширшки 5 -7 мм. нижній кут по позначеній лінії під

куток 45 ,

вирівнюючи зрізи.

12.

Підріжте припуски на шви у куті, залишаючи 3 – 4 мм.

13.

Розпрасуйте припуски на шви зшивання кута шліца на спеціальній колодці.

14.

Виверніть кут шліца на лицьову сторону і заметайте припуск шліца та низу задній частині спідниці, відступаючи від краю 7 – 10 мм.

15.

Припрасуйте підігнутий край шліца та низу задній частини спідниці.

16.

Обробіть кут шліца правої половинки задньої частини спідниці. Позначте додаткову лінію обшивання нижнього кута паралельно

зрізу шліца на відстані

10 мм.

Перегніть деталь по лінії підгину низу, відгинаючи припуск низу задній частини спідниці на лицьову сторону спідниці .

Зашийте кут швом завширшки 10 мм.

17.

Виверніть на лицьову сторону правий кут шліци задній частини спідниці та заметайте,підгинаючи зріз шліци на10мм. уздовж поздовжника, одночасно заметуючи припуск підгину низу.

18.

Припрасуйте підігнутий край шліци та низу задній частини спідниці.

19.

Закріпіть припуск правої частини шліці оздоблювальною строчкою на відстані 3 мм.

від краю деталі.

20.

Зшийте середній шов задній частини спідниці.

Складіть половинки задній частини лицьовими сторонами всередину, вирівнюючи зрізи.

21.

Зшийте зрізи спідниці задніх частин швом завширшки 10 мм по правій половинці від верхнього зрізу спідниці вниз, продовжуючи строчку на 10 – 15мм за верхній зріз припуску на шліцу.

22.

Зробіть надсічку припуску

На шви правої половинки спинки у кінці строчки зшивання, не доходячи до неї на 2 – 3мм.

23.

Розпрасуйте середній шов задніх частин спідниці від верхнього зрізу спідниці вниз, одночасно припрасовуючи згин лівої та правої частин шліці, спрямувавши шліци у бік правої половинки задній частини спідниці.

24.

Закріпіть верхню частину шліцу подвійною машинною строчкою, спрямованою під кутком 45 вниз від лінії середнього шва задній частини спідниці. Довжина закріп очної строчки повинна дорівнювати 30 – 40мм.

25.

Зверніть увагу: при закріпленні верхньої

частини шліци припуски шліци правої та лівої частин задній частини спідниці повинні потрапити під строчку.

26.

Пам’ятайте: за неправильної обробки шліци можуть виникнути такі дефекти: порушується місцевий баланс виробу;

неправильно виконана посадка задньої частини спідниці під кромкою ( багато посадки – нижні

кінці шліци заходять більше ніж треба; мала посадки – нижні кінці розходяться);

неправильно закріплений шліца у верхній частині.

27.

Для збереження форми та захисту зрізів від розтягу паралельно зрізам прокладають клейові або не клейові бавовняні прокладки завширшки 25 – 30 мм.

Питання:

  1. Що називають шліцей ?

Відповідь:

Шліцами – називають розрізи, що обробляють у середньому шві задній частині спідниці або бічних швах з припусками на заход деталей.

Питання :

  1. Які необхідні деталі для обробки задній частини спідниці з розрізом – шліцей ?

Відповідь:

1 Права та ліва половинки задній частини спідниці ;

2 Поздовжники ;

3 Клейова кромка ;

Питання :

  1. Назвіть зрізи та конструктивні лінії задній частині спідниці ?

Відповідь :

Задня частина спідниці має такі назви зрізів та конструктивних лінії :

  • середня лінія спідниці ;

  • верхній зріз спідниці ;

  • бічний зріз ;

  • зріз низу спідниці ;

  • зріз шліці ;

  • лінія уступу шліці ;

  • виточка на лінії талії ;

  • лінія стегон ;

  • контрольні знаки .

Питання :

  1. Як обробити припуски на шліцу спідниці ?

Відповідь :

Припуски на шліцу спідниці обробляють на крає обметувальній спецмашині , середній зріз спідниці та припуски на шліцу обробляють до верхнього зрізу спідниці.

Питання :

  1. Для чого необхідна кромка ( клейова прокладка ) ?

Відповідь :

Клейова прокладка та кромка необхідна для стійкості країв шліці та захисту від розтягу . ( з виворітної сторони прокладають поздовжники з бавовняної тканини ( бязі, коленкору ).

Питання :

  1. Від чого залежить довжина шліці ?

Відповідь :

Довжина шліці залежить від довжини виробу та його моделі.

Питання :

  1. Яку функцію має шліця ?

Відповідь:

Шліца має призначення як для оздоблення виробу, так і для зручності при його експлуатації.

Питання :

  1. Чому дорівнює ширина середнього шва спідниці ?

Відповідь :

Ширина середнього шва дорівнює 10 мм.

Питання :

  1. Чому дорівнює довжина закріпки шліці ?

Відповідь :

Довжина закріпки шліці дорівнює 5 – 6 см.

Питання :

  1. Під яким кутом роблять закріпку у кінці шліці ?

Відповідь :

Закріпку в кінці шліці роблять під кутом 45 градусів .

ІІІ. Поточний інструктаж_(-_270 хв.):

- видання завдань для самостійної роботи учнів та пояснення порядку їх виконання;

- розподіл учнів за робочими місцями;

- повідомлення про критерії оцінювання виконуваних робіт;

- цільові обходи майстра робочих місць учнів;

- прийом майстром виконаних робіт;

- прибирання робочих місць.

-

IV. Заключний інструктаж¬_( - 30 хв.):

- аналіз діяльності учнів у процесі всього уроку;

- оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування;

- аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;

- повідомлення та обґрунтування оцінок;

- видача домашнього завдання.

Домашнє завдання:

1. Повторити вивчений матеріал.

2. Принести викроєні деталі спідниці та тесму – молнію для обробки застібки - блискавки у середньому шві спідниці.

Майстер виробничого навчання _______________ (Т. М. Дахновська)

Тести .

Питання : Відповідь Знає Не знає

  1. Довжина шліці залежить від :

а) довжини виробу та моделі ;

б) довжини задній частині спідниці і виду тканині ;

в) довжини прокладки та оздоблення.

Питання :

  1. Щоб захистити шліцу від розтягу, використовують :

а) прокладку;

б) кромку;

в) підкладку.

Питання :

  1. Шліца виконує функції :

а) з’єднувальну та основну ;

б) оздоблювальну та допоміжну;

в) оздоблення та зручності в експлуатації.

Питання :

  1. Поздовжники при обробці задніх частин спідниці

необхідні для:

а) стійкості, ущільнення ;

б) оздоблення, ущільнення;

в) зменшення товщини.

Питання :

  1. Закріпку в кінці шліці роблять під кутом:

а) 45 градусів;

б) 90 градусів;

в) 30 градусів.

Питання :

  1. Довжина закріпки шліці має дорівнювати :

а) 20 – 26мм;

б) 30 – 40мм;

в) 50 – 60мм.

Питання :

  1. Середній зріз спинки зшивають за:

а) зрізом бічним;

б) правою половинкою;

в) лівою половинкою.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.