• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Дошкілля
  • Тема. Слухання оповідання В. Сухомлинського «Лялька під дощем» та віршів А. Барто, «Зайчатко», І. Січовик «Іграшки»

Тема. Слухання оповідання В. Сухомлинського «Лялька під дощем» та віршів А. Барто, «Зайчатко», І. Січовик «Іграшки»

Дошкілля

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

25.03.2020

618

0

35

Опис документу:
Тема. Слухання оповідання В. Сухомлинського «Лялька під дощем» та віршів А. Барто, «Зайчатко», І. Січовик «Іграшки» Мета: учити дітей розуміти зміст прозового та віршованих творів, стежити за розвитком подій; відповідати на запитання вихователя за прослуханим художнім текстом,
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ЗАНЯТТЯ 2
Тема. Слухання оповідання
В. Сухомлинського «Лялька під дощем»
та віршів А. Барто, «Зайчатко», І. Січовик «Іграшки»
Мета: учити дітей розуміти зміст прозового та віршованих творів, стежити за розвитком подій; відповідати на запитання вихователя за прослуханим художнім текстом,
висловлювати своє ставлення до героїв оповідання; стимулювати відповіді-міркування
на поставлені запитання; збагачувати та активувати словниковий запас; формувати
вміння виражати емоційний стан голосом, мімікою; спонукати до запам’ятовування
віршованих рядків; розвивати інтонаційну виразність та імітаційні здібності, уяву,
фантазію, мислення; виховувати почуття доброти, співчуття.
Попередня робота: спостереження за іграми інших дітей; розглядання сюжетних
малюнків із зображенням ігор з іграшками.
Матеріал: сюжетні малюнки, іграшки.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Вихователь запрошує дітей утворити коло.
— Зіграймо у гру «Скажи ласкаво».
Хоровод ми водимо, весело співаємо.
Коло зупинилося — себе називаємо.
Ласкаво-ласкаво!
ІІ. Основна частина
— Діти, яка у кожного з вас улюблена іграшка? Так, багато існує різних
іграшок, і всі вони цікаві та привабливі. Послухайте, що про іграшки написав
Ігор Січовик у своєму вірші.
ІГРАШКИ
В мене іграшок багато
З глини, гуми, скла і вати,
З пластиліну і фанери,
З ниток, дерева, паперу.
Є у мене лук, сопілка,
Дзиґа, мавпочка і білка,
Самоскид, олені, тигри,
Теплохід, настільні ігри.
Звідки іграшки ці, Гнатику?
Ми майструєм їх із братиком.
Бесіда за змістом вірша
— Про що йдеться у вірші? Які іграшки були у хлопчика? З чого вони були
виготовлені? Де взялися іграшки? А ви робите вдома в родині іграшки власноруч? Це дуже цікаво зробити іграшку власноруч разом із іншими членами
родини.
— Твір, що я вам прочитала, — це вірш чи оповідання? Так, це вірш. Тому
Ігор Січовик, який написав його, є поетом. Послухайте, які рими дібрав автор
для свого вірша: «сопілка» — «білка», «тигри» — «ігри».
— Коли багато іграшок — це добре, але ще важливо, як ви поводитеся
з ними. Чи бережете, не псуєте? Послухайте, як по-різному поводилися діти зі
своїми іграшками у вірші поетеси Агнії Барто.
ЗАЙЧАТКО
Про зайча дівча не дбало —
Від дощу не заховало.
Ждати помочі нізвідки,
Геть промокло — аж до нитки!
Бесіда за змістом вірша
— Про що йдеться у віршику? Кого дівчинка залишила на вулиці? Що трапилось із зайчиком? Вам шкода зайчика? Чому? А ви як поводитеся зі своїми
іграшками? Чи траплялося, коли ви ламали іграшки? Якщо так сталося, то що
слід зробити? Ділитися іграшками потрібно?
Ви іграшки не ламайте,
Гарнесенько їх складайте.
То вони, завжди, малята,
Захочуть із вами грати.
Фізкультхвилинка
Діти виконують рухи відповідно до тексту.
Буратіно потягнувся,
Раз нагнувся,
Два нагнувся,
Руки в сторони розвів,
Мабуть, ключик загубив.
Щоб той ключик відшукати,
На носочки треба встати
І тихесенько сідати.
— Послухайте оповідання Василя Сухомлинського.
ЛЯЛЬКА ПІД ДОЩЕМ
Зіна вкладалася спати. А надворі почалася гроза. Гримів грім, з-за Дніпра
насувались чорні хмари. По залізному даху зашумів дощ.
Блиснула блискавка, на мить стало ясно, як удень. Зіна побачила: на подвір’ї
стоять калюжі води, йде дощ.
— Ой горе, що ж це таке? — на лавці, під дощем, лежить її лялька Зоя.
Вона забула Зою на лавці. Як же це трапилось? Як же вона не згадала про
Зою, лягаючи спати, як же вона не подумала про неї, коли почалася гроза?
Від цих думок Зіні стало важко, і вона заплакала. А ще важче було від думки
про те, що на лавці лежить під холодним дощем її Зоя...
Зіна встала з ліжка, тихо відкрила двері, побігла на подвір’я. Дощ миттю
змочив її сорочечку. Вона підбігла до лавки, взяла Зою, пригорнула її до грудей.
Коли Зіна відчинила двері, мама ввімкнула світло й широко розплющеними
від страху очима дивилась на порожнє ліжко. Побачивши Зіну з притуленою до
дитячих грудей лялькою, мама перевела дух.
Вона зняла рушник, витерла Зіну, переодягла в суху сорочечку. Давши
рушник, сказала:
— Витри ж і Зою... Як же це ти її забула на лавці?
— Ніколи більше цього не буде, матусю...
Бесіда за змістом твору
— Про кого розповідається в оповіданні? Якою була погода, коли дівчинка
лягала спати? Чому Зіна засмутилася та заплакала? Навіщо вона вибігла під
зливу? Чому злякалася мама Зіни? Як мама поставилася до вчинку доньки? Що
пообіцяла Зіна мамі? Як би ви вчинили на місці Зіни? Потрібно берегти свої
іграшки — складати їх на місця, мити, не кидати. Тоді вони довго будуть вам
слугувати у ваших іграх, ви ними будете грати. Учіться цінувати свої речі та
будьте вдячними тим людям, хто вам їх подарував.
З іграшками добре гратись,
Та не можна забувати
Що не треба їх ламати
На частини розбирати
Бити, рвати і топтати
По кімнаті розкидати.
ІІІ. Підсумок
— Молодці, діти! Тепер візьміть іграшку, що вам подобається, і потанцюймо
з нею.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця