Тема. Раз добром налите серце – ввік не прохолоне. Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати доброту, чуйність.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Клас 3 Дата 16.12.14 Предмет літературне читання

Тема. Раз добром налите серце – ввік не прохолоне.

Анатолій Дімаров «Для чого людині серце»

Мета: ознайомити учнів із жанром літературної чарівної казки; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити самостійно визначати дійових осіб; формувати вміння визначати головну думку твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння аналізувати, робити висновки; виховувати доброту, чуйність.

Обладнання: підручник, картки для читання, малюнки з виразами обличчя доброї, злої і байдужої людини, картки у вигляді сердець зі словами,конверти з розрізаними прислів’ями,малюнок дерев’яного чоловічка, портрет А. Дімарова.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

  1. Організаційний момент
    Привітання
    Сядьте, діти, всі гарненько,
    Руки покладіть рівненько.
    Голову вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, усміхніться

Веселіше подивіться.

  • Діти, погляньте один на одного, усміхніться. Із цих промінчиків добра, що засвітилися на ваших обличчях, ми розпочинаємо наш урок.

  • А під яким девізом ми будемо працювати?

Девіз:

Побажаймо нам удачі,

За роботу,в добрий час.

  • Я бажаю, щоб робота на уроці принесла вам нові знання і приємні враження.

  • Сьогодні до нас на урок завітав ось цей дерев’яний чоловічок з казкового лісу. А прийшов тому, що йому дуже хочеться стати справжньою людиною. Його друг,такий самий дерев’яний чоловічок, сказав йому секрет, що для цього потрібно, але він його забув. Давайте дозволимо йому залишитись на уроці разом з нами. Можливо, він і пригадає.

  1. Мовна розминка

- Жодна людина не може гарно читати, якщо в неї слабкі легені та очі. Тому ми й розпочинаємо наш урок з розчитування.

1. Артикуляційна розминка

* Сядьте рівно. Спокійно вдихніть повітря через ніс і так само спокійно видихніть ротом.

* Рот закритий. Напруженим язиком впираємось то в ліву , то в праву щоку.

* Вправа «Коник»

* Проартикулювати голосні звуки без голосу: а, о, у, и, е, і.

2.Читання за Едігеєм.
церсе, наилюд, чин дівка, чокловічо, ортодаб, азкак.
3.Контроль швидкості читання.

За 30 с учні повинні прочитати надрукований на картках уривок тексту.

У густому-прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік – а жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися: вони ж були дерев’яні, і найлютіший мороз не міг їм дошкулити.


IIІ.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку

- Як ви думаєте, у якому творі може бути такий початок? Чому ви так гадаєте? А що таке казка? Яка це казка?

А ми з вами сьогодні починаємо вивчати новий розділ, який називається- написано на дошці. Прочитайте.  

і е а у н к з и

Л т р т р і а к

- Які казки називаються літературними?(Казки, написані автором)

- Яка різниця між народною казкою та літературною?

- Тема нашого уроку записана на дошці:

« Раз добром налите, - ввік не прохолоне» 
-Якого слова, на вашу думку, не вистачає?(Серце)

(Якщо діти не здогадаються, загадую загадку)

Все життя воно в нас б’ється

Бува радіє, бува сміється,

Інколи плаче, часом сумує,

Світить, як сонце і всіх нас дивує.

Здогадалися вже, що це?

Це людське гаряче…(серце).

-Це слово буде основним на нашому уроці.

-А що ви знаєте про серце?

  1. Довідкове бюро. Розповідь учня про серце


    3. Вправа «Гронування»

    -Назвіть слова, які спадають вам на думку, коли ви чуєте слово «серце». А для чого людині серце?

Щоб жити

Щоб бути

добрим щоб любити

(Душа,почуття,людина,орган,життя,любов,добро,радість,двигун,кров…)

- Ось скільки різних асоціацій у вас виникло. Я можу додати ще…

- Діти, а чому ви пов’язали слово «серце» зі словом «життя»?(Бо доки б’ється серце, доти людина живе)

- Що станеться з людиною, якщо її серце раптом перестане битись?(Вона помре)

-Так, на жаль, як тільки зупиняється серце людини ,вона перестає існувати.

ми сьогодні будемо читати казку «Для чого людині серце» Написав її Анатолій Дімаров.


IV .Сприймання і усвідомлення нового матеріалу

1. Розповідьучня про автора

2.Словникова робота 
-А зараз з’ясуємо значення деяких слів, щоб краще зрозуміти зміст казки. Знайдіть до слів першого стовпчика відповідне значення у другому стовпчику.

Плем’я

Здивовано

Дошкулити

З одного племені

Вражено

Не роздумуючи

Ринуться

Рідня, народ спільного походження

Не вагаючись

Завдати шкоди, заморозити

Одноплемінників

Кинуться

Безпорадно

Тліти, слабо горіти

У розпачі

Визнаючи чиїсь дії правильними

Схвально

Безпомічно

жевріти

У стані безнадійності

3. Комбіноване читання казки
*Читає вчитель
* читають учні « ланцюжком»
* мовчазне читання
4.Перевірка первинного сприйняття
- Що вам сподобалось у казці?
- Що не сподобалось
?(Що дерев’яний чоловічок загинув)
- Що вразило
?(Серця зберігались в банках і їх давали людям; чоловічок не пошкодував свого життя заради спасіння хлопчика)
- Які персонажі нам зустрілися
?(Дерев’яні чоловічки,дівчинка, лікар, хлопчик)
- Як ви зрозуміли, що ж потрібно чоловічкові, щоб стати справжньою людиною
?(Мати серце)
-Можливо, це і є те слово, яке забув наш гість?
- Але ж ми почули, що серця бувають різні. Давайте не поспішати , бо це дуже важливий вибір, адже серце дається людині одне на все життя. Звернемось до казки.

Перевіримо, як ви зрозуміли зміст прочитаного.

5. Перевірка сприймання тексту.Тестування

1)Плем’я дерев’яних чоловічків жило:
а )в лісі;
б )в печері;
в ) в місті.

2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?

а) одяг дівчинки;

б) сльози дівчинки;

в) колір волосся дівчинки.

3) Чому плакала дівчинка?

а) бо її образили дерев’яні чоловічки; 

б)бо вона загубила свою іграшку.

в) бо вона заблукала в лісі;

4) Ч ому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?

а) щоб попросити ліки;

б) щоб попросити серце;

в) щоб перевірити стан здоров’я;

5) Яке серце обрав собі чоловічок?

а) серце байдужої людини;

б) серце злої людини;

в) серце доброї людини.

6) Чому чоловічок згорів?

а) бо потрапив у пожежу;

б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;

в)бо у нього піднялась температура.

Взаємоперевірка
-А зараз поміняйтесь листочками з відповідями і перевірте правильність виконання завдання.
Правильні відповіді: а,б,в,б,в,б.

-За кожну правильну відповідь поставте по 1 балу.
-Хто отримав 6 балів? Хто-5?Хто- менше?
- В «Таблиці успіху» зазначте отримані бали.
Фізкультхвилинка 
6.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання
- Кого зустріли дерев’яні чоловічки у своєму лісі? Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
- Чому дерев’яні чоловічки не знали ніяких почуттів?
- Де взяв серце один із чоловічків?
- Знайдіть і зачитайте яким було серце злої людини?(
Воно було жовте і зморщене)
-А серце байдужої людини?(
Блискуче,як пластмасова кулька)
- Чому воно зовсім не зносилося?(Бо
 воно стукотіло, але нічого не відчувало)
- Яким було серце людини, яка дбала тільки про себе?(
Похмуре, сіре, важке, наче висічене з твердої каменюки.)
-А у доброї людини?(
Велике і світле)
- Як змінилося життя чоловічка після того, як лікар дав йому серце доброї людини?(Він
 почав відчувати те, що відчуває людина.)
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?(
Під високим дубом сидів нерухомо хлопчик.)
- Що могло статися з хлопчиком?(
Він міг замерзнути)
- Що сталося із серцем чоловічка від розпачу?(
Воно пройнялося жалем, спалахнуло і загорілося яскравим полум’ям.)
- Чи вдалося врятувати хлопчика?(
Так, він зігрівся і пішов, навіть не зрозумівши, хто його врятував. )

- Що залишилось від дерев’яного чоловічка із добрим серцем?(Жевріючі вуглинки та обпалена голова з сумними очима)
- Прочитайте, чому його очі були сумними?(
Бо йому було жаль інших дерев’яних чоловічків)
- Як ви розумієте останні слова героя казки?(
Жаль, бо вони ніколи не пізнають ніяких почуттів)
- Чи можна вважати його героєм?(
Так, бо він врятував життя хлопчику ціною свого життя)
-А як би , на вашу думку, склалося життя чоловічка, якби він обрав інше серце
?( Він би був або байдужим, або злим, або таким, що дбав тільки про себе і тоді не врятував би хлопчика.)

7. Робота в групах.

Підготувати виразне читання уривку, який відповідає :

1 група – 1 ілюстрація;

2 група – 2 ілюстрація.
8. Вправа « Вузлики». Робота в парах
- Діти, у вас на парті є «вузлики». Давайте відтворимо послідовність казки - розкладіть їх по порядку.

  • Плем’я дерев’яних чоловічків

  • Незвичайна гостя

  • Лікар,що міняє серця

  • Нелегкий вибір

  • Життя чоловічка з серцем

  • Полум’яне серце зігріває хлопчика


Самоперевірка 
-Хто виконав завдання правильно - в свою «Таблицю успіху» додайте ще 3 бали. Хто помилився один раз -2бали, хто двічі- 1 бал,а хто більше- нічого.

9.Технологія «Вирішення проблем»

-Як ви вважаєте,чи правильно вчинив дерев’яний чоловічок?

- А як би вчинили ви?

-Яка людина могла б вчинити по-іншому ? (Зла, байдужа,егоїстична.)

- Чому цей твір можна назвати казкою?(Бо в ньому описано такі події, яких не могло відбуватися насправді.)

- Ну а зараз давайте допоможемо нашому гостю обрати серце.

На дошці ви бачите малюнки з виразами обличчя людей,яким вони належать. Давайте спробуємо з’ясувати, якій людині може належати таке обличчя

де чиє серце.

То ж яке серце ви йому запропонуєте? Чому?

-Які скарби містить у собі серце доброї людини?(Добро, любов, співчуття, радість, щастя…)
-У вас на парті є маленьке серденько. Напишіть, який скарб ви йому даруєте.
( Діти пишуть на сердечках і вкладають у велике серце. Його прикріплюємо чоловічкові)

-Я думаю, що з таким чудовим серцем дерев’яному чоловічкові буде дуже добре. Він пізнає багато чудових почуттів: радість,щастя, співчуття, любов…І щойно він повернеться у свій казковий ліс, то одразу оживе.

V.Підсумок уроку. Етап рефлексії


Визначення головної думки твору. Робота в парі
- Яка тема цієї казки?( Як дерев’яний чоловічок отримав серце доброї людини і загинув, рятуючи життя хлопчика.)

- Яка її головна думка?(
Тільки серце відрізняє справжню людину від дерев’яного чоловічка, дає можливість насолоджуватись життям і ,навіть, жертвувати ним заради іншої людини)
Кожна казка нас чомусь вчить, має якусь пораду. Чому вчить нас ця казка, ви дізнаєтесь , склавши прислів’я з розрізаних слів.

    1. Думай про інших , а не тільки про себе.

    2. Людину красить не одяг, а добрі діла

  • То для чого людині дане серце?

Оцінювання

-Молодці, діти,ви добре попрацювали сьогодні на уроці. Я дуже задоволена вами.
Відкрийте свою «Карту успіху» і до отриманих балів за активну роботу на уроці додайте 4 бали: ( прізвища учнів)
3 бали:
2 бали:
1 бал:
-Піднесіть руку ті, хто отримав 12?
-Хто -11? 10? 9?8?7?
-Хто нижче?

Домашнє завдання. Побажання
С. 62- 65 читати і переказати казку.Створити колаж на тему « Я добре ставлюся до…»
-А наш урок добіг кінця. Я думаю,що він залишив свій слід у вашому серці і бажаю, щоб ваші маленькі дитячі серденька були тільки добрими. 

Тест

 1)Плем’я дерев’яних чоловічків жило:

а )в лісі;

б )в печері;

в ) в місті.

2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?

а) одяг дівчинки;

б) сльози дівчинки;

в) колір волосся дівчинки.

3) Чому плакала дівчинка?

а) бо її образили дерев’яні чоловічки; 

б)бо вона загубила свою іграшку.

в) бо вона заблукала в лісі;

4) Ч ому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?

а) щоб попросити ліки;

б) щоб попросити серце;

в) щоб перевірити стан здоров’я;

5) Яке серце обрав собі чоловічок?

а) серце байдужої людини;

б) серце злої людини;

в) серце доброї людини.

6) Чому чоловічок згорів?
а) бо потрапив у пожежу;
б)бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопця
в) бо у нього піднялась температура.


Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»