Тема: Культурна спадщина. Творчість українських художників. Народні промисли. Казка і фантазія в народній творчості

Опис документу:
Мета: розширити знання учнів про культурну спадщину України, ознайомити з творчістю українських художників. Познайомити з технікою плямографії та монотипії в образотворчому мистецтві. Розвивати інтерес до українського мистецтва, естетичні смаки, уяву, фантазію, образне мислення. Виховувати бережливе ставлення до культурної спадщини свого народу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Культурна спадщина. Творчість українських художників. Народні промисли. Казка і фантазія в народній творчості.

Мета: розширити знання учнів про культурну спадщину України, ознайомити з творчістю українських художників. Познайомити з технікою плямографії та монотипії в образотворчому мистецтві. Розвивати інтерес до українського мистецтва, естетичні смаки, уяву, фантазію, образне мислення. Виховувати бережливе ставлення до культурної спадщини свого народу.

Обладнання: репродукції картин українських художників К.В. Білокур,

І.С. Їжакевича, Т. Н. Яблонської, М.О.Примаченко, їх портрети, виставка виробів декоративно-прикладного мистецтва, МП, фарби, пензлики, альбоми.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Україна – це держава,

Що іде до майбуття.

Є в нас сила, є в нас слава

Будувать нове життя.

Україно! Україно!

Засівай поля добром.

Розквітай, як та калина,

Над Славутою-Дніпром.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

  • Україна – велика держава.

Сьогодні ми зануримось в культурну спадщину українського народу, розглянемо виставку виробів декоративно-ужиткового мистецтва, ознайомимось з народними ремеслами та створимо динамічну галерею живопису, а також попрацюємо в художній майстерні.

Все минає, тільки мистецтво вічне.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Бесіда.

  • Що ввібрав у себе термін «культура»?

  • Що є невід’ємною частиною світової культури?

  • Що належить до культурно-історичної спадщини народу? (пам’ятки історії, пам’ятки монументального мистецтва, пам’ятки містобудування та архітектури, музеї.

  1. Заочна екскурсія архітектурними та монументальними памятками України.

  • Зараз ми проведемо заочну екскурсію архітектурними та монументальними памятками України. А ви мені в цьому допоможете.

  1. Вікторина- презентація «Культурна спадщина України»

  • Назвіть об’єкти культурної спадщини України. Що ви знаєте про них?

(Софійський собор у Києві, Золоті ворота, Києво-Печерська лавра, пам’ятник Богдану Хмельницькому , пам’ятник засновникам Києва Кию, Щеку, Хориву та їх сестрі Либідь у Києві, аптека-музей у Львові, Церква Різдва у Тернополі, П’ятницька церква у Чернігові)

  • У нашій області теж є історичні памятки. В Новомосковську - Троїцький собор.

В Павлограді – церква Голубицького. І, можливо, пройдуть роки і наша церква Іоанна Богослова теж стане культурною пам’яткою архітектури.

  • Де зберігаються пам’ятки історії?

  • Які музеї ви знаєте? Де ви побували? (розповіді дітей)

ІV. Робота з рухомою галереєю.

- До культурної спадщини України належить творчість відомих українських художників.

- Яких видатних художників ви знаєте?

1. Бліц-повідомлення.

- Катерина Василівна Білокур (1900-1961). Український митець, майстер українського декоративного живопису. Народилася в селі Богданівка Яготинського району Київської області в сімї селянина. Грамоти навчилась самотужки. Стає учасницею обласних, республіканських та зарубіжних виставок. Сюжетами її творів є квіти, різноманітні плоди садів та городів, поля із золотим колоссям. Твори К. Білокур народні за змістом, своєрідні та ласкаві, в них багато щирості, романтики, народної поезії. Її картини є в багатьох музеях України. «Цар-колос», «Квіти за тином», «Богданівські яблука», «Колгоспне поле».

- Тетяна Нилівна Яблонська (1917-2005). Малювала картини все своє життя. Її картини не подібні між собою, їх понад двісті. Картини Т. Яблонської передають думки майстрині, її почуття. Предметами її творів є земля, небо, поля і ріки, люди, які працюють, відпочивають, радіють, сумують, думають. Полотна художниці допомагають нам думати про життя, відрізняти добро від зла, а, отже, жити краще. «Тиша», «Травень», «Хліб», «Літо», «Льон», «Життя».

- Іван Сидорович Їжакевич (1864- 1962). Народився в селі Вишнопіль на Черкащині. Батьки його були селянами. Хлопчик рано відчув велику любов до мистецтва. У десятирічному віці він вступив до іконописної школи в Києві. В 1884 році став вільним слухачем академії мистецтв. І. Їжакевич по-справжньому народний художник. 75 років він відображав у своїх творах життя українського народу. Серед його робіт чимало полотен, створених за мотивами творів Т.Шевченка. «Катерина», «Дударик», «І золотої, й дорогої», «Тарас-пастух»

- Марія Овксентіївна Примаченко (1909-1997)

(розповідь біографії)

2. Робота за репродукцією картини М.Примаченко «Буслики прилетіли».

- Опишіть картину, використовуючи підручник та власні враження.

- Підберіть синоніми до слова буслики.

- Які легенди про лелек ви знаєте? Розкажіть.

- Де ви можете прочитати наукові відомості про лелек? В кого є повідомлення?

3. Ознайомлення з роботами учнів, які відвідують художню школу.

- Я хочу, щоб ви зараз ознайомились з персональними виставками робіт наших дівчат, які відвідують школу естетичного виховання. Можливо і наші учні в майбутньому стануть видатними художниками. А можливо навчання в художній школі знадобиться для вибору майбутньої професії: дизайнера одягу чи приміщень, художника-ілюстратора книжок та журналів.

V. МП. Робота з виставкою декоративно-ужиткового мистецтва.

  • Що називають декоративно-ужитковим мистецтвом? (Це галузь художньої творчості, мета якої створення мистецьких виробів побуту та оздоблення їх, розпис, інакше кажучи, декор.)

  • Що належить до декоративно-ужиткового мистецтва?

  1. Гончарство . Здавна було одним із видів ремісничого виробництва в Україні. Більшість виробів виготовляли на гончарному крузі. Це переважно побутові речі – горщики, миски, глечики, макітри, куманці, іграшки. Найбільш відомі осередки гончарства: Опішня на Полтавщині, Ічня на Чернігівщині, Косів на Івано-Франківщині, Васильків на Київщині.

Іграшки це найкраще, що є у дітей, це їхні найцінніші друзі. Їм можна довірити найпотаємніші думки. З ними пізнаєш навколишнє, живеш в чудовому, мрійливому світі дитинства. У мене теж є найулюбленіша іграшка, яку я виготовила, коли займалась в гуртку народно-пластичного мистецтва.

  1. Різьбярство. Відоме з найдавніших часів. Поширювалось там, де була деревина. Різьбою прикрашали вози, меблі, скрині, посуд, шкатулки, топірці, люльки.

  2. Плетіння з лози. Поширювалось на Поліссі і Західній Україні. Плели кошики, виготовляли личаки, циновки, короби для зберігання зерна.

  3. Писанкарство. Дуже давній вид мистецтва. Писанка – символ весняного відродження життя. У дохристиянські часи вірили, що писанки відганяють злих духів. За допомогою різних ліній, павучків, зірок, хрестів, гілок, колосків створюються символічні малюнки. Різні регіони України по-різному їх розписували.

  4. Вишивка. Історія народної вишивки в Україні сягає своїм корінням у глибину віків. Техніка вишивання має близько 100 варіантів. Вишивкою оздоблюють рушники, фіранки, жіночий та чоловічий одяг.

  5. Петриківський розпис. Село Петриківка на Дніпропетровщині стало центром народного розпису. Майстри-художники розписують скрині, спинки саней, посуд, хати, піч. Сьогодні це мистецтво відоме на всю Україну.

  6. Бісероплетіння. Вид сучасного мистецтва, яке потребує хисту, посидючості, терпіння, щоб виготовити такі вироби.

VІ. МП. Казкові образи у творчості М.Примаченко

- Пригадайте, яка українська художниця полюбляла фантазувати, створювати нові образи.

- Де можна зустріти небачених фантастичних істот? Саме істоти, а не образи якихось конкретних тварин діють в казках. Пригадай опис чудовиська з казки російського письменника С. Аксакова «Червоненька квіточка»: «…та й страшний же був звір лісовий, диво морське: руки криві, на руках пазурі звірячі, ноги кінські, спереду і ззаду горби великі верблюжі, увесь волохатий, з рота стирчали кабанячі ікла, ніс закандзюблений, як у беркута, а очі совині». Незважаючи на жахливу зовнішність, чудовисько насправді мало добре і чуйне серце.

Наперевагу йому казкові багатоголові змії, дракони та інші потвори, за народними уявленнями, були лихими.

Художники-ілюстратори та народні майстри також допомагають нам уявити казкових тварин та істот. Згадай українську художню кераміку – декоративну скульптуру і фігурний посуд у вигляді тварин. Адже це, власне, і є казкові тварини, створені багатою фантазією народу.

МП. Фантастичним є світ диво-звірів, створений народною майстринею. У творах художниці можна побачити зеленого красеня слона, жовтих ведмедів, ще багато дивовижних звірів та птахів, яких не зустрінеш насправді. Іноді майстриня одягає їх в національні костюми і наділяє людськими якостями. Спробуй розібратися, що несуть у собі представлені образи звірів: добрі вони чи лихі, сумирні чи небезпечні.

VІ. Майстерня художника.

  • А зараз відкриває роботу майстерня художника, де головними діючими особами будете ви – четвертокласники. Ваше завдання: включити свою уяву і фантазію і створити образ небаченої фантастичної істоти.

Практична робота «Диво-звір»

1. Створення образу небаченої фантастичної істоти способом плямографії. МП.

  • Мяким пензлем постав на гладенький папір велику ляпку фарби. Після цього нахиляй аркуш у різні боки, одночасно дмухаючи на ляпку. Розтікаючись, туш утворює велику пляму чудернацької форми. Контури плями підкажуть тобі якийсь образ.

  • Трохи доопрацюй пляму:доповни композицію дрібнішими деталями.

2. Створення образу фантастичної істоти способом гуашевої монотипії (відтискування)

- Аркуш кольорового чи білого паперу склади навпіл і одразу розправ.

На одній частині налий невеличкі 3-4 калюжки гуашевих фарб так, щоб вони торкалися лінії згину або находили на неї. Якщо після цього знову скласти аркуш навпіл, калюжки віддрукуються на його чистій половині.

Тепер розгорни аркуш і з різних боків розглянь утворену пляму. Який образ вона пробуджує в твоїй уяві? Подумай, чим можна його доповнити, увиразнити. Намагайся відобразити характер диво-звіра за допомогою кольору і форми.

VІІ. Виставка робіт.

Кажуть,

є у лісі звір –

жовтоокий Жонжовір,

а у нього є дружина –

жовтоока Жонжорина.

(А. Костецький)

VІІІ. Підсумок.

  • Яких видатних художників запам’ятали?

  • Які народні ремесла припали до душі?

  • В народі кажуть « Доки людина створюватиме, доти існуватиме життя на Землі».

  • Склади коротке оповідання або віршик про небачених тварин М. Примаченко.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ФРАНЦУЗЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
6
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!