• Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Українська мова
  • Тема. Буква «ю», позначення нею сполучення звуків [ йу ] . Позначення буквою «ю» звука [у] та мʼякості попереднього приголосного. Читання слів, речень . Опрацювання тексту.

Тема. Буква «ю», позначення нею сполучення звуків [ йу ] . Позначення буквою «ю» звука [у] та мʼякості попереднього приголосного. Читання слів, речень . Опрацювання тексту.

Опис документу:
Мета. Ознайомити дітей з новим звуковим значенням букви «ю». За допомогою вправ сприяти розвитку й удосконаленню усного мовлення. Забезпечити емоційність, інтерес, безпосередність дітей на уроці, формувати у них творче й доказове мислення. Пробуджувати інтерес до загадок, скоромовок, віршів, казок.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема. Буква «ю», позначення нею сполучення звуків [ йу ] . Позначення буквою «ю» звука [у] та мʼякості попереднього приголосного. Читання слів, речень . Опрацювання тексту.

Мета. Ознайомити дітей з новим звуковим значенням букви «ю». За допомогою вправ сприяти розвитку й удосконаленню усного мовлення. Забезпечити емоційність, інтерес, безпосередність дітей на уроці, формувати у них творче й доказове мислення. Пробуджувати інтерес до загадок, скоромовок, віршів, казок.

Хід уроку

I.Організаційний момент

Вставайте дружно кожен раз,

Як вчитель входить в клас!

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав.

Тож і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо.

II. Мотивація навчальної діяльності.

1. Звуковий лист від Мудрої Сови.

̶ Діти, до нашого класу надійшов лист. Давайте разом розглянемо конверт і прочитаємо, що на ньому написано. А лист не простий, а звуковий. Тож уважно слухаємо!

2. Вітання з «лісовими друзями» ̶ казковими героями.

̶ Ось і школа, ось і клас,

Він давно чекає нас.

І прийшли ми всі сюди,

Щоб учитись і рости.

III. Актуалізація опорних знань.

  1. Завдання Зайчика.

̶ Що ви знаєте про звуки?

̶ Скільки голосних звуків є в українській мові?

̶ Чим вони відрізняються від приголосних?

̶ А щоб Зайчик добре запамʼятав голосні звуки, давайте ми їх проспіваємо.

(Діти співають пісню «Голосні звуки»)

  1. Завдання Ведмедика.

̶ А от Ведмедику не все зрозуміло з поділом слів на склади. Тому він хоче запропонувати вам слова, а ви покажіть схему, якій відповідає це слово.

( учень, робота, пісня )

̶ Поясніть Ведмедику, як правильно визначити скільки в слові складів.

  1. Завдання Вовчика-братика.

® Робота над скоромовкою. ( Додаток 1)

Наш Прокіп зварив окріп,

До окропу кинув кропу,

Буде юшка для Прокопа.

® Словникова робота зі словами

(окріп, Прокіп, кріп)

® Читання скоромовки: колективно, пошепки, вголос і швидко.

IV. Вивчення нового матеріалу.

  1. ̶ Пригадаємо, які букви можуть позначати два звуки і коли:

я ̶ [йа]; ї ̶ [йі]; ю ̶ [йу]; є ̶ [йе].

V. Фізкультхвилинка «Драбинка»

̶ Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво нахилився?

Треба дружно всі нам встати,

Фізкультуру почати!

(Використано руханку на мелодію гурту Малдіви «Якщо ти щасливий».

Відпочивши дружно, враз

Приступив до праці клас.

VI. Робота з підручником.

1. ̶ Прочитайте завдання Читалочки. (с. 42 )

Звуковий аналіз слів: юнак, знаю, читаю.

2. Вправа «Спускайся з гірки.

̶ Назвіть імена дітей, згаданих у вірші Ігоря Січовика.

̶ Коли пишемо велику букву у словах?

3. Гра «Знайди імена дітей» (Додаток 2)

3. Читання слів з буквою «ю» після приголосних. Звуковий аналіз слів:

люстра, люди, тюльпан (Додаток 3)

̶ Який голосний звук чуємо в першому складі?

̶ Спробуємо поставити букву «у» в цьому складі і прочитати слово, яке у нас вийшло. ( лустра ).

Отже, коли ми у першому складі поставимо букву «у», то приголосний звук треба читати твердо, а схема показує, що цей звук мʼякий.

Запамʼятаймо важливе правило: «Після твердого приголосного звуку,

[у ] позначається буквою «у», а після мʼякого ̶ буквою «ю».

Ми з вами зробили звуковий аналіз слова тюльпан. Чи знаєте ви, як виглядає тюльпан?

̶ Коли зацвітають тюльпани?

̶ Яких кольорів бувають ці квіти?

̶ Чи є вони у вас на клумбах?

̶ Увага на екран! (відеоролик про Долину тюльпанів)

4. Розповідь про походження тюльпанів і Долину тюльпанів.

5. Руханка. ( Додаток 4 )

5. Читання тексту в Букварі на с. 43. ( Додаток 5)

̶ Придумайте заголовок до тексту.

6. Вибіркове читання.

̶ Де живуть верблюди?

− Де можна побачити справжнього верблюда?

VII. Закріплення набутих знань.

  1. Завдання Мудрої Сови.

̶ Погляньте на Диво-дерево і «зірвіть» з нього букви. Хто з вас складе

найбільше слів з вивченими буквами? ( Додаток 6)

VIII. Рефлексія.

̶ Давайте створимо букет настрою. ( Додаток 7)

Мені все сподобалося… (рожевий тюльпан).

Урок був не цікавим… (жовтий тюльпан).

Мені урок не сподобався… (синій тюльпан).

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»