+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

ТАРАС ШЕВЧЕНКО. РОЗПОВІДЬ ПРО ПОЕТА. "Садок вишневий коло хати"

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Відкритий урок з української літератури

Тема : ТАРАС ШЕВЧЕНКО. РОЗПОВІДЬ ПРО ПОЕТА

Мета: ознайомити учнів з дитинством Т. Г. Шевченка, яке минуло на мальовничій Черкащині; з його збіркою поезій «Кобзар»; розвивати спостережливість, образне мислення, уміння аналізувати і робити висновки, зацікавити учнів постаттю Кобзаря; виховувати пошану до славного сина України.

Тип: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, збірки поезій «Кобзар».

Зростає покоління молоде,

Нові вогні горять на небокраї,

Та в далеч з наймолодшими іде

Пророк зорі, що землю всю осяє.

М. Рильський

ХІД УРОКУ

На дошці портрет Т. Г. Шевченка, під ним - епіграф.

І. Повідомлення теми, завдань уроку

Учитель. На цьому уроці, тема якого «Наш Тарас Шевченко», ми поглибимо свої знання про дитинство великого Кобзаря, ознайоми­мось зі збіркою поетичних творів «Кобзар», пригадаємо поезії, які вам найбільше подобаються. (Читає епіграф.)

ІІ. Сприймання і засвоєння учнями навчального матеріалу

Учитель. Т Г. Шевченко — гордість українського народу, його сла­ва. Своїми діями, своїми творами він заслужив всенародну шану. Ця людина, діти, знана в усіх куточках світу, а твори його відомі кожному серцю.

Трагічною була доля Шевченка. Перші двадцять чотири роки життя він був кріпаком, терпів знущання, самодурство свого пана. Десять ро­ків мучився на засланні в далеких аральських, прикаспійських та орен­бурзьких степах, куди його відправили рядовим солдатом. Незламною була сила великого поета. Він своєю пророчою пристрастю внутрішньо розкріпачував людей і вчив їх бути людьми.

Зверніть, будь ласка, увагу на дошку. Перед вами портрет благородного, мудрого захисника рідного народу.

Подивіться уважно. Погляд спрямований твердо вперед. У глибині очей причаївся ледь помітний смуток. У смуткові — уболівання за долю народу.

Наш урок — це урок, на якому ви розпочинаєте знайомитись з лю­диною, життя якої є великим подвигом.

Отож вирушаймо у дитячі роки Т.Г. Шевченка

Надаю слово літературознавцям, читцям-декламаторам, які готували повідомлення про дитячі роки Т. Шевченка, (Повідомлення учнів.)

  1. В якій сімї народився Тарас Шевченко? В сімї селянина - кріпака.

  2. Пригадайте місце народження Тараса? У селі Моринці Звенигородського повіту

  3. Де Тарас здобув перші знання? Навчався у школі сільського дяка

  4. Яка трагедія спіткала хлопця в дитячі роки? В 9 років померла матір, а в 11 – батько, він залишився круглим сиротою.

  5. Яке захоплення мав Тарас змалечку? Малювання

  6. У кого працює Тарас? Спочатку у дяка за школяра –попихача, т.б наймитом, а потім козачком, слугою у пана Енгельгарда

  7. Куди віддав пан Тараса на навчання? чому? До живописця Ширяева, бо розгледів талант хлопця до малювання

  8. Хто викупив Шевченка з неволі? Сошенко, Брюллов, Жуковський

Учитель (доповнює). Ці роки Тарасового життя були зігріті теплом материнської ласки і батькової турботи. Батько Тараса Шевченка, Григорій Іванович, мати - Катерина Якимівна Бойко., яка теж була кріпачкою. Найбільше любив Тарас свою сестру Катерину. Коли ходила на панщину, вона доглядала Тараса.

Як звали матір та батька Шевченка?

Кого більш за всіх любив малий Тарас?

Уже будучи відомим поетом, Шевченко згадував ту «школу», куди привела його тяжка кріпацька доля.

Доки жили батьки, хлоп'я не усвідомлювало жаху кріпос­ницької дійсності. Були безтурботні дитячі забавки. Одного разу Тарас пішов шукати залізні стовпи, котрі, як йому розповідали, підпирають небо. Він ішов, ішов, поки його не підібрали чумаки й привезли додо­му. Мрійливість, допитливість, любов до життя були характерними ри­сами Т. Шевченка. (фрагмент з фільму „Тарас Шевченко.Заповіт”)

Часто в село заходили мандрівні сліпі співці-кобзарі. Вони співали пісні про історичне минуле України, про її поневолювачів — турків, та­тар, польську шляхту, про козаків, як вони билися з ворогами.— Серед слухачів був і Тарас.

Про це розповідав хлопцеві і його дід Іван. Слухати діда збиралась не тільки сім'я Шевченків, а й сусіди. Його розповіді про те. як люди карали панів-гнобителів, справляли на Тарасика величезне враження, яке згодом він переніс у твір «Гайдамаки».

Коли померла мати, батько, залишаючись із п'ятьма Дітьми на руках, привів у хату мачуху. Це була недоброї вдачі жінка, яка особливо погано ставилась до Тараса, її дратувала його мрійність, волелюбність. Із втратою матері, а потім і батька у маленькому дитячо­му серці відкриється невигойна рана.

(фрагмент з фільму „Тарас Шевченко.Заповіт”)

Мати, материнство залишатимуться для Тараса найсвятішими.

Учитель. Дуже рано виявилися в Тараса здібності до малярства. Ще змалку крейда, вуглина були для нього великою радістю. Прагнучи ста­ти художником, Тарас побував у трьох церковних малярів, проте жоден з них не виявив у нього таланту. (фрагмент з фільму „Тарас Шевченко. Заповіт”)

Працюючи у пана Енгельгарда, лише пан зміг розгледіти дійсні здібності Тараса як художники і віддає його в науку до живописця Ширяева. Саме тоді Шевченко почав складати свої перші вірші. У 24 роки Шевченко став вільним, друзі викупили його з кріпацтва. З того часу Шевченко – художник і Шевченко – поет ішли поруч тернистими стежками життя. У 1840 році побачила світ книжка поезій Шевченка „Кобзар”, за яку прозвали поета в народі Кобзарем.

Учитель. У мене в руках Шевченків «Кобзар». Дивишся на нього і мимоволі спадає на-думку: яке довголітнє і прекрасне у нього життя — 169 років. Цю безсмертну книгу читали ще сучасники Тараса Григоро­вича, далі їх діти, внуки, правнуки... Сьогодні в «Кобзар» вчитуєтесь ви, діти ХХІ століття. «Кобзар» — це книга Правди, дорога всім поколінням. (Демонструє «Кобзар», виданий у різні роки.)

Які поезії Т. Шевченка ви пам’ятаєте? Читання учнями вголос поезій «Садок вишневий коло хати», «За сонцем хмаронька пливе...». „Світає..”

Учитель. А тепер заплющить очі, послухайте тишу і розкажіть, хто що почув? Що можна по­бачити в тексті, якщо уявити описані картини?? (Відповіді учнів.)спів солов’я, шум трав, дерев, уявляється біленька хатинка, садок вишневий, в якому збирається вся родина, небо голубе, чисте, по якому пливуть хмаринки.

Читання поезій вчителем

(Виконання техніки колаж на папері)(кольоровий папір, готові деталі, клей,білий аркуш )

ІІІ. Підсумок уроку

Проведення тестування

ІV. Домашнє завдання

Підготувати розповідь про Т.Шевченка., підготувати ілюстрації до прослуханих поезій

Опис документу:
Мета: ознайомити учнів з дитинством Т. Г. Шевченка, яке минуло на мальов-ничій Черкащині; з його збіркою поезій «Кобзар»; розвивати спостережливість, образне мислення, уміння аналізувати і робити висновки, зацікавити учнів по-статтю Кобзаря; виховувати пошану до славного сина України. Тип: урок засвоєння нових знань. Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, збірки поезій «Кобзар».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Формування навчальної мотивації в учнів. Теорія і практика»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн
790 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти