Конспект заняття з екологічного виховання для дітей середньої групи
Тема: «Таємниці лісу: маленькі друзі природи»
Вихователь: Лілія Миколаївна Дичко
Вікова група: середня (4–5 років)
Освітній напрям: Дитина у природному довкіллі
Тривалість: 20–25 хвилин
Мета
Формувати у дітей екологічну свідомість, любов до природи та бажання її берегти; закріпити знання про мешканців лісу, дерева, комах і птахів; розвивати спостережливість, увагу, мовлення, мислення; виховувати дбайливе ставлення до живої природи. Заняття побудоване відповідно до сучасних підходів екологічного виховання дошкільників.
Завдання
Освітні:
закріпити знання про ліс як природний дім рослин і тварин;
ознайомити з правилами поведінки в природі;
навчати розрізняти дерева, комах та птахів за характерними ознаками.
Розвивальні:
розвивати допитливість, логічне мислення;
збагачувати словниковий запас;
розвивати дрібну та загальну моторику.
Виховні:
виховувати любов до природи;
формувати відповідальність за навколишнє середовище;
спонукати до добрих вчинків щодо природи.
Матеріали
Іграшка Лісовичок, ілюстрації лісу, дерева, комахи, птахи, картки «Добре – погано», кошик із природним матеріалом (листочки, шишки, жолуді), аудіозапис співу птахів, зелений і жовтий кружечки.
Хід заняття
І. Організаційний момент
Вихователь.
— Доброго ранку, малята!
Посміхніться один одному.
Нехай сьогодні нас супроводжує гарний настрій.
Діти стають у коло.
Психогімнастика «Подаруй усмішку природі».
— Подаруємо усмішку сонечку,
деревам,
пташкам,
один одному.
ІІ. Мотивація
До дітей приходить Лісовичок.
Лісовичок.
— Добрий день, друзі! У моєму лісі живе багато мешканців. Але останнім часом люди не завжди бережуть природу. Допоможете мені пригадати правила справжніх друзів лісу?
Діти погоджуються.
ІІІ. Основна частина
1. Бесіда «Що живе в лісі?»
Запитання:
Що росте у лісі?
Яких тварин ви знаєте?
Які птахи живуть у лісі?
Яких комах можна побачити?
Чому ліс називають домівкою для багатьох живих істот?
2. Гра «Впізнай за звуком»
Діти слухають аудіозапис.
Визначають:
спів пташки;
дзижчання бджоли;
стукіт дятла;
шум вітру.
3. Дидактична гра «Добре чи погано»
Вихователь показує картки.
Наприклад:
✔ Поливати дерево.
✔ Годувати пташок.
✔ Прибирати сміття.
✘ Ламати гілки.
✘ Смітити.
✘ Руйнувати мурашник.
✘ Ловити метеликів.
Діти піднімають:
🟢 зелений кружечок — добре;
🟡 жовтий — погано.
4. Фізкультхвилинка «У лісі»
Ми дерева високі —
(підняти руки)
Вітер гілочки гойдає —
(нахили)
Пташки весело літають —
(помахати руками)
Зайчики стрибають —
(стрибки)
Їжачки крокують —
(ходьба на місці)
І до лісу усміхаються.
5. Гра «Чарівний кошик»
Діти навпомацки дістають природний матеріал.
Називають:
шишку;
жолудь;
листочок;
гілочку.
Розповідають, від якого дерева або рослини цей предмет.
6. Проблемна ситуація
Лісовичок показує галявину зі сміттям.
Запитання:
— Чи гарно виглядає ліс?
— Як можна допомогти природі?
Діти відповідають:
прибрати сміття;
не ламати дерева;
берегти квіти;
не турбувати тварин.
IV. Підсумок
Лісовичок дякує дітям.
— Тепер я знаю, що ви справжні друзі природи!
Бесіда:
Що нового сьогодні дізналися?
Що найбільше сподобалося?
Як потрібно поводитися в лісі?
Рефлексія
Діти обирають кружечок:
🟢 — «Я був справжнім другом природи».
🟡 — «Я ще буду вчитися берегти природу».
Очікувані результати
Після заняття діти:
знають основних мешканців лісу;
називають правила екологічної поведінки;
розуміють важливість охорони природи;
виявляють бажання берегти рослини, тварин і довкілля.



