і отримати безкоштовне
свідоцтво про публікацію
Взяти участь
Поспішайте взяти участь у вебінарі Вчимося дружити. Шлях до ефективної комунікації
До початку вебінару залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »
  • Всеосвіта
  • Бібліотека
  • Таємничість весняних обрядів. За В.Скуратівським «Благослови, мати, весну зустрічати!»

Таємничість весняних обрядів. За В.Скуратівським «Благослови, мати, весну зустрічати!»

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Тема: Таємничість весняних обрядів.

За В.Скуратівським «Благослови, мати, весну зустрічати!»

Мета:Ознайомити учнів з традиціями й обрядами українського народу ; навчати учнів помічати за окремими ознаками прихід нової пори року – весни; вдосконалювати навички виразного інтонаційного читання, вміння орієнтуватися у прочитаному тексті; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння передавати словами побачене, пережите; виховувати бажання підтримувати традиції свого народу, любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: портрет Василя Скуратівського; символічні жайворонки, картки зі словами, колоски,освячена вода, ноутбук.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І.Організаційний момент.

ІІ.Мовленнєва розминка

Робота над скоромовкою.

Вовк ведмедя розбудив:

-Вже весна, гуляти йди!

Виліз велетень з барлогу –

Вовк тікає в ліс від нього.

ІІІ.Перевірка домашнього завдання.

Гра «Дуель» (групова робота)

ІV.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

1.Гра « Упізнайте гостю»

Тепло стало на дворі.

Синє небо у горі.

Сонце промінь шле землі,

Прилітають журавлі.

Вже у лісі там і тут

Перші проліски цвітуть.

Кучерява, запашна

В гості йде до нас … (весна)

2.Вправа «Асоціативний кущ»

  • Підберіть такі слова, які допоможуть нам розповісти про цю чарівну пору року. Погляньте у віконечко, подумайте і назвіть такі слова

струмочки сонце небо хмарки

земля ВЕСНА тепло

квіти трава дерева птахи

V.Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

1.Вступна бесіда

Велика й прекрасна наша земля. Змінюється, вічно оновлюється вона. І ще оновлення починається завжди весною.

Максим:Наші предки – словяни вважали весну живою істотою. Вони вірили в багатьох богів. Вони їх шанували, справляли їхні свята навесні. Ці свята супроводжувалися веснянками.

Обряд зустрічі весни починається ще з зими, На свято Стрітення весна з зимою зустрічається. То вже тоді, для того, щоб закликати весну, наші предки рубали ополонки, кричали, стріляли, запрошували повернутись весну. Вони вірили, що весна під водою, у далекому царстві Дажбога.

Маргарита:А саму весну приносили на крилах птахи 30 березня, коли святкували Теплого Олексія. Чекали всі цього свята з нетерпінням. Зранку вдягались у святкове вбрання, хлібороби вітали один одного з теплом.

Господині випікали обрядове печиво у вигляді жайворонків. Це печиво носили селом на долонях і показували сонцю, сподіваючись ввести його в оману. Мовляв, птахи прилетіли, пора весні бути. А потім ішли весну закликати.

1. Інсценізація.

Діана:-Ой виходьте , дівчата, на вулицю весну красну зустрічати.

Аліна:-Будемо весну зустрічати та віночки сплітати. А віночки сплетемо, хороводом підемо.

- Веснянко – панянко, де ти зимувала?

Марина:-У лісочку на пеньочку сорочечку прала.

Вітер віє, вітер віє, калину ламає.

Усі хлопці на вулиці, а його не має.

Ілона:А ми закопали горщик каші

Ще й кілочком прибили,

Щоб на нашу вулицю

Парубки ходили.

Аліна: Благослови, мати, весну закликати!

Весну закликати, зиму проводжати!

Зимонька в візочку, літечко в човничку!

Учитель. Благословляю, вас, діти, весну закликати

Весну закликати, зиму проводжати

З веселою посмішкою, із жайворонком – пташкою,

З водою свяченою, з колосками хліба

І добром у серці.

Учитель кропить дітей свяченою водою і колосками.

Біографічна довідка. («Інтерв’ю у поета») Заздалегідь підготовлені діти.

2.Опрацювання статті Василя Скуратівського «Благослови, мати, весну зустрічати»

  1. Виразне читання статті вчителем.

-Про що йдеться в цьому тексті?

2. Словникова робота.

Тужавіти – тверднути

Символічний птах – образ птаха

Пращури – далекі предки.

Фізкультхвилинка

Пригадаємо веснянку «Подоляночка»

3. Перевірка первинного сприйняття.

  • Коли наші пращури святкували Новий рік?

  • Коли починали співати веснянки і гаївки?

4. Виразне читання учнями.

5. Вибіркове читання. Аналіз змісту тексту.

  • Коли діти зверталися до неньок із проханням. Прочитайте.

  • Які пісні співала молодь?

  • Прочитайте пісню, яку співали діти.

6. Вправи на розвиток уважності.

  • Знайти абзаци в яких є такі словосполучення: «червонії квіточки», «смаковите печиво», «водили хороводи».

7. Гра «Розсипанка»

Подивіться на дошку. Весняний вітер повіяв і розсипав прислів’я. Відновіть його.

(Квітень землю квітчає і пташок зустрічає).

Як ви розумієте його?

9) Робота над прислів’ями.

-А які прислів’я про весну знаєте ви?

VI. Узагальнення і систематизація знань

1. Робота над вдосконаленням техніки читання.

2. Гра «Знайди і допиши» Робота в парах.

До іменників дібрати прикметник з тексту

обряди … (весняні)

хоровод … (масовий)

квіточки … (червонії)

печиво … (смаковите)

3. Гра «Дочитай далі»

Учитель читає початок речення. Учень швидко знайшовши, дочитує до кінця.

6. Робота по малюнку.

  • Знайдіть і зачитайте уривок, до якого розміщено малюнок.

  • Як би ви доповнили малюнок?

VII.Підсумок уроку. Гра «Закінчи речення»

  • На згадку про наш урок я хочу всім присутнім подарувати символічних жайворонків.

VIII.Домашнє завдання.

Виразно читати текст ( с. 160-161). Вивчити веснянки.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
урок з літературного читання
  • Додано
    22.02.2018
  • Розділ
    Читання
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    7938
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    1
  • Номер матеріала
    QS487170
  • Вподобань
    0
Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 години
1400 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти