Сучасна українська сім’я. Година спілкування

Опис документу:
Проблеми сучасної української сім’ї, в усіх їх проявах, це дійсно те з чим нам, шановні колеги, доводиться працювати. Запропонований виховний захід дозволить донести їх до школярів, подивитися на ситуацію збоку.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Сучасна українська сімя

Година спілкування

з запрошенням спеціаліста медика

Сім'я - це візерунчаста павутина. Неможливо торкнути одну її нитку, не викликавши при цьому вібрації всіх інших. Неможливо зрозуміти частинку без розуміння цілого ...

Діана Сеттерфілд

Проблеми сучасної української сімї, в усіх їх проявах, це дійсно те з чим нам, шановні колеги, доводиться працювати. Запропонований виховний захід дозволить донести їх до школярів, подивитися на ситуацію збоку.

Ключові слова: сім’я, види сімей, аборт, функції сім’ї, репродуктивна функція сім’ї, проблеми сучасної сім’ї.

Мета: Сформувати знання учнів про сім’ю, як основний інститут сучасного суспільства її проблеми, функції та про сімейні традиції, як фундаменту успішного сімейного життя, виховувати повагу до сімейних цінностей та відносин, як основи психологічного благополуччя людини. Розвивати знання про моральну фізіологічну та психологічну небезпеку абортів. Сприяти розвитку прагнення до створення ідеальної сім’ї в майбутньому. Виховувати почуття патріотизму, та поваги до традицій власного народу.

Вік: 15-17 років (учні 10-11класів)

Матеріали: фломастери та маркери (за кількістю учасників),листи формату А4, стікери, фотографії різних сімей(10шт. на форматі А4), надрукований вислів відомого боксера Майка Тайсона про сім’ю та його фото з родиною, ноутбук та проектор для демонстрації проектів учнів на тему «Моя сім’я», картки: функції сім’ї, визначення поняття « Шлюб» таблиці «Проблеми сучасного українського суспільства», «Проблеми української сім’ї » .

Хід заходу

Організаційний етап заходу: Привітання, оголошення теми, мети та особливостей години спілкування, представлення гостей заходу.

Психолог. Розпочати наш захід я б хотіла словами відомого боксера Майка Тайсона: «Самое главное и важное в жизни - это семья! Сначала та, в которой ты рождаешься, а потом та, которую ты сам создаешь. И глупы те люди, которые считают что карьера, деньги, клубы, гулянки, куда важнее всего этого. Важнее твоей семьи, твоих детей, твоей любимой жены, ничего быть не может. Нужно помнить это. Карьера не ждет тебя дома, деньги не вытрут слезы, а слава не обнимет ночью».

Історія життя цього спортсмена не є ідеальною: проблеми з наркотиками, законом психічним здоров’ям, неодноразове одруження (був одружений тричі), стало наслідком проблем сімї в якій він народився, але Майк цінує її.

Вчені говорять, що діти повторюють життя своїх батьків в 95% випадків, а створені ними сім’ї ідентичні батьківським (є розлучення, домашні сварки, побої, неповага, алкоголізм). Сьогоднішнє суспільства в більшості випадків характеризується подібними проблемами. Чи можемо ми це виправити?

Складно виправити сімю, але можна сформувати ту ідеальну сімю про яку ви мрієте в майбутньому. Сьогодні ви зможете отримати певну інформацію про те як це зробити. Тож будьте уважні. Ми поговоримо про проблеми сучасної української сімї та те як їх уникнути.

На наш захід запрошений спеціаліст медик, яка розповість про одну з основних проблем сучасної сімї - проблему репродуктивної функції сімї.

Що ж таке сім’я ?

Робота з стікерами ( учні записують короткі визначання, думки чи асоціації, які виникають в них на слово сім’я, ділі клеять їх на дошку навколо зараніш написаного слова «сім’я» озвучуючи свої думки, психолог підсумовує).

Психолог. Дійсно Сім'я́, або Роди́на — соціальна група, яка складається з людей, що зазвичай перебувають у шлюбі, їхніх дітей (власних або прийомних) та інших осіб, поєднаних родинними зв'язками з подружжям, кровних родичів, і здійснює свою життєдіяльність на основі спільного економічного, побутового, морально-психологічного укладу, взаємної відповідальності, виховання дітей.

Робота з фотографіями - « Це сімя? Яка?»

Психолог демонструє фотографії різноманітних сімей: з 2, 3 ,6 дітьми, без дітей, з дідусями та бабусями, мама-одиначка з дітьми, тато-одинак і подібне. Та запитує чи це сімя (на фоторгафії), яка вона.

Психолог. Дійсно так. А тепер уточнимо типи сімей. Вчені виділяють такі типи сімей:

нуклеарна (від лат. nucleus ядро) — вперше така назва вжита в 1949 американським соціологом Джорджом Мердоком; це сімейна група, що характеризується незалежністю (відокремлена від близьких та сусідів), нечисельністю (батьки та 1 чи 2 дітей) та динамічністю (може швидко змінювати місце проживання, професію, соціальний статус);

розширена (або складна) сім'я — сімейна група, що складається більше як з двох поколінь родичів, які проживають в одному будинку (квартирі) або дуже близько один від одного;

повна сім'я, в якій є обидва члени подружжя;

неповна сім'я, в якій тільки один із батьків (чоловік або жінка) виховує дітей;

реконструйована сім'я, де один з батьків помер, другий взяв новий шлюб або вони розлучилися;

патріархальна сім'я - керівна роль чоловіка, діти і дружина носять прізвище батька;

матріархальна сім'я - керівна роль жінки, та інш..

Ми розглянули найпоширеніші види сімей у класифікаціях різних вчених. Кожен вид сімї має свої проблеми виходячи з її складу та традицій. Про них ми поговоримо трішки пізніше.

А зараз про функції сімї

Робота з групах «Соціальні функції сім'ї»

Психолог. Кожна сімя , як будь-яка система на нашій планеті не існує просто так, вона існує щоб виконувати певні функції зараз ми з вами спробуємо їх зобразити.

(Психолог об’єднує учасників у 7 груп відповідно кількості функцій, діти відокремлюються і працюють групами так, щоб сусіди не могли бачити їх роботи. Завдання групи отримавши назву однієї з функцій сім’ї, та її визначення намалювати цю функцію на аркуші формату А4 так, щоб сусідні групи могли відгадати цю функцію. Робота з кожною функцією включає спочатку обговорення сімейної функції в первинній групі, після відгадування кожна функція обговорюється в колективі учасників).

Запропоновані функції:

репродуктивна — в будь-якій сім'ї найважливішою є проблема дітонародження. Цілісність сексуальної потреби, що забезпечує продовження роду, і любові як вищого почуття унеможливлює відділення одного від іншого. Подружня любов значною мірою залежить від характеру задоволення сексуальних потреб, особливостей їх регулювання та відношення подружжя до проблеми дітонародження, самих дітей

господарсько-економічна — включає харчування сім'ї, придбання й утримання домашнього майна, одягу, взуття, благоустрій житла, створення домашнього затишку, організацію життя і побуту сім'ї, формування і витрачання домашнього бюджету

регенеративна — (лат. regeneratio — відродження, відновлення). Означає спадкування статусу, прізвища, майна, соціального становища. Сюди ж можна віднести і передачу якихось сімейних коштовностей Зовсім необов'язково буквально розуміти під «коштовностями» ювелірні прикраси, їх можна передати будь-кому сторонньому, а ось таку коштовність, як альбом з фотографіями, чужій людині не передаси — тільки своєму, рідному.

освітньо-виховна — (соціалізація). Полягає у задоволенні потреб у батьківстві та материнстві, контактах з дітьми, їх вихованні, самореалізації в дітях;Сімейне та суспільне виховання взаємопов'язані, доповнюють один одного і можуть, у певних межах, навіть заміняти один одного, але в цілому вони нерівнозначні, і ні за яких умов не можуть стати такими. Сімейне виховання емоційніше за своїм характером, ніж будь-яке інше виховання, бо «провідником» його є батьківська любов до дітей, що викликає відповідні почуття дітей до батьків.

рекреативна — лат. recreatio — відновлення. Пов'язана з відпочинком, організацією дозвілля, турботою про здоров'я і благополуччя членів сім'ї.

духовного спілкування — розвиток особистостей членів сім'ї, духовне взаємозбагачення;

соціально-статусна — надання певного соціального статусу членам сім'ї, відтворення соціальної структури;

психотерапевтична — дозволяє членам сім'ї задовольняти потреби в симпатії, повазі, визнанні, емоційній підтримці, психологічному захисті.

Рефлексія вправи.

Психолог. Вашу увагу я б хотіла загострити на репродуктивній функції сімї.

У народі говорять: «Сімя з дітьми то базар, а без дітей то цвинтар».

Як ви розумієте цей вислів?(обговорення)

Проблема неможливості народити дитину часто руйнує сімю приводить до подружньої зради, конфліктів. Чому ж ця проблема виникає?

До слова запрошуємо медпрацівника з доповіддю «Репродуктивна функція сімї , проблема Абортів»

(Доповідь попередньо обговорюється з медичним працівникам, її особливості - це медичні показники репродуктивної функції людини, проблеми небезпечної поведінки молоді та абортів, засоби контрацепції)

Рефлексія доповіді

Психолог. А тепер поговоримо про моральні проблеми інституту сімї в нашому суспільстві.

Мозковий штурм (робота біля дошки) - Що таке «Гражданский брак» його за і проти.

(Учні працюють з стікерами вони записують короткі визначання, думки чи асоціації, які виникають в них на дане словосполучення, далі клеять їх на дошку навколо зараніше написаного словосполучення «Гражданский брак» озвучуючи свої думки, психолог підсумовує. Далі один з учнів виходить до дошки ділить її навпіл під висловом ставить 2 знаки «+», «-» та записує думки учнів про позитив і негатив такого поширеного в суспільстві явища, як «гражданский брак»)

Рефлексія

Психолог. Що таке шлюб?

Шлюб — добровільний, рівноправний, укладений в порядку, встановленому законом, союз жінки і чоловіка, спрямований на створення сім’ї. Юридично оформлений добровільний, вільний та рівноправний союз чоловіка й жінки, що породжує їхні взаємні права та обов'язки, спрямовані на створення сім'ї, народження й виховання дітей. (УКРАЇНСЬКИЙ ЮРИДИЧНИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК)

Задумайтесь!

Психолог. А тепер докладніше поговоримо про проблеми сучасного суспільства, які викликають проблеми сімейних відносин.

(Демонстрація таблиці «Проблеми сучасного суспільства» її обговорення)

Психолог. Найпоширеніші проблеми сім'ї сьогодення виникають з проблем суспільства. Ці проблеми спричинені нищенням сімї та сімейних традицій за часів радянської влади. Для підкорення народів були створені деградаційні процеси в суспільстві.

(Для доповіді про розпад інституту сім’ї в ХХ столітті, можна, запросити вчителя історії, який більш докладно розповість про проблеми сімей та суспільства в дану епоху, якщо ні то варто скористатися такими тезами, які легко розширити - залежно від розрахунку часу).

- Руйнування сім’ї здійснювалося шляхом оголошення вільних відносин , жінка була агентом радянського контракту «працююча мати», виконувала обов'язки (була частково залучена в публічну сферу) і користувалася правами (розлучалася, робила аборти, жила в « державних квартирах») і пільгами (як багатодітна мати) радянської громадянки.

- Україна споконвіку характеризувалася вагомими сімейними традиціями (жінка берегиня роду, неусталений матріархат, повага до сім’ї, батьків, їх слова, відсутність сирітства,сильні родинні зв’язки )

Психолог . Ці деградаційні процеси спричинили такі проблеми сучасної сімї:

(Демонстрація таблиці «Проблеми сучасної сімї» її обговорення)

Психолог . Вирішити ці проблеми, певною мірою, допоможуть сімейні традиції. Що це? Традиції - це міцно усталені, успадковані від попередніх поколінь і підтримувані суспільною думкою форми поводження людей та їхніх взаємин або принципи, за якими розвивається загальнолюдська культура (наприклад, реалістичні традиції в літературі і мистецтві). Коли йдеться про сімейно-побутову сферу, частіше вживається слово "звичаї", які є найдавнішою формою збереження і передачі від покоління до покоління стандартних дій і поводження людей у певних типових обставинах і конкретних ситуаціях. Звичай - це загальновизнана норма поводження, неофіційно узаконена владою масової звички, традицій і громадської думки (хоча сам факт обов'язковості цього звичаю може і не усвідомлюватися людьми) та стихійно відтворена діями безлічі людей.

Кожна сім’я відрізняється від іншої наявними в неї звичаями та традиціями, є ідентичні для багатьох сімей ритуали, наприклад, спільний сніданок, чи вечеря, недільні пікніки. Є сімейні традиції відвідання будинку бабусі і дідуся всією великою родиною на Різдво, або висадка дерева кожного року у перший понеділок після Вербної Неділі. Ось такі дрібнички і роблять сім’ї міцнішими.

А зараз ми дізнаємося які сімейні традиції є в учнів нашої школи.

Демонстрація учнями 10 класу проектів «Моя сім’я».

(Учні за бажанням заздалегідь готують проекти в які вміщають склад сім’ї, захоплення членів сім’ї, традиції, та звичаї своєї родини, девіз та подібне, готують у вигляді презентації).

Дякуємо, нам дуже сподобались ці проекти.

Ваші родини дійсно є скарбницями звичаїв і традицій українського народу, що дає нам надію збереження сім’ї, як повноцінної системи нашого суспільства.

Заключне слово.

Традиції вашої сім’ї – це те, що врятує сучасну українську cім’ю . Задумайтесь!

Я вважаю, що ця година спілкування дала вам можливість зрозуміти як не помилитись в побудові сімейних відносин, і заклала частину фундаменту в ваші щасливі майбутні сім’ї . Дякую за увагу.

Література:

  1.  Августинавиюте А. Исследования и совместимость в семье // Семья и личность (психолого-педагогические и медико-психологические проблемы). – М., 1981. – 276 с.

  2. Виховання національно-свідомого, патріотично зорієнтованого молодого покоління, створення умов для його розвитку як чинник забезпечення національних інтересів України: аналітико-інформаційні матеріали. – К.: Державний ін-т проблем сім’ї та молоді. – 2003. – 189с.

  3. Психологія сім'ї: навч. посібник для студ. вузов / В. М. Поліщук, Н. М. Ільїна, С. А. Поліщук ; [та ін.] ; за заг. ред.: В. М. Поліщук . – 2-ге вид., доп . – Суми : Університетська книга, 2009 . – 281 с. 

  4. Семья: социально-психологические и этические проблемы. Справочник. Киев, 1990.

8

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Створення та ведення власного блогу на платформі WordPress»
Левченко Ірина Михайлівна
24 години
490 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.