Сучасна українська мова. Неологізми. Різновиди неологізмів

Опис документу:
Стаття створена для студентів педагогічних технікумів і коледжів для підготовки до навчальних занять, виконання самостійних творчих робіт і підготовки до іспитів або заліків за курсом сучасної української мови.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Неологізми. Різновиди неологізмів

Неологізм (від грецьких «молодий, новий» і «судження, вислів») — слово, а також його окреме значення, вислів, які з’явилися в мові на даному етапі її розвитку і новизна яких усвідомлюється мовцями (загальномовні неологізми) або були вжиті тільки в якомусь акті мовлення, тексті чи мові певного автора (стилістичні, або індивідуально-авторські неологізми, що можуть бути порівняні з оказіоналізмами).

Неологізми поділяються на загальномовні та індивідуально-авторські. Загальномовними називають такі нові слова, які, по-перше, досить швидко стають надбанням усіх або обмеженого за якоюсь ознакою (професійною, соціальною, територіальною) кола носіїв мови, і, по-друге, виконують переважно номінативну, тобто називну, функцію.

Індивідуально-авторські неологізми є поширеним явищем в українській літературній мові, але рідко переходять у загальновживану лексику. Як правило, вони надовго зберігають забарвлення образної індивідуальності і доречні тільки в окремих творах, де виконують певну художню функцію.

Ось неологізми сучасних українських письменників:

- Юрія Ряста: Вітрусь, Тупало, Курликало, Кахикало, Кудикало, Чукикало (вірш «Хто де жив»);

- Ліни Костенко: золотаве звечоріння, стрімголова малеча, одкам’янійте, статуї античні, пензлі боговгодні;

- С. Цушко: компютеренята.

Багато нових слів приходить до нас із політики, наприклад: популізм, кучмізм, державотворення, новодемократійний, новонезалежний, лобізм, ющенківці, б’ютівці, фракційник, позафракційник, реформіст, реформістський.

Література

1. Коць Т.А. Мова відкриває нові можливості // Культура слова. – Київ, 2002. – Вип.60. – с.39-43.

2. Сучасна українська літературна мова. А. П. Грищенко, - К., 1997.

3. Авраменко О. М. , Чукіна В.Ф. Стилістика сучасної української мови. Програма факультативного курсу/10-11 кл. – К.: Грамота, 2008.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розвиток ключових компетентностей педагога Нової української школи в умовах безперервної освіти»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
30 годин
590 грн