Стаття з практичного правознавства. Юридична відповідальність. Види юридичної відповідальності

Опис документу:
У роботі розглянуто сутність, поняття та види юридичної відповідальності, проаналізовано особливості кожного з них, їх підстав і порядків застосування. Стаття може бути використана для підготовки до олімпіад і турнірів з правознавства.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

3

Юридична відповідальність.

Види юридичної відповідальності

Різноманітність відносин, що охороняються державою, а також норм, що встановлюють охоронні засоби, визначають різний ступінь суспільної небезпеки правопорушення та наслідки, можливість класифікації юридичної відповідальності за різноманітними критеріями.

Держава забезпечує охорону і безумовну реалізацію правових норм. Для цього в нормативно-правових актах встановлюються норми, які передбачають притягнення до юридичної відповідальності осіб, поведінка яких не поєднується з обов’язковими приписами. Юридична відповідальність настає в результаті порушення приписів правових норм і виявляється у формі до правопорушника застосування примусових заходів.

Юридична відповідальність – передбачена нормами права міра державного примусу, що застосовується щодо особи, яка вчинила правопорушення.

Юридична відповідальність поділяється на кримінальну, адміністративну, цивільно-правову, дисциплінарну, матеріальну тощо.

Юридична відповідальність в сучасному суспільстві спрямована на охорону правопорядку, виховання громадян в дусі поваги і дотримання законів, розуміння ними необхідності правомірної поведінки.

Юридична відповідальність є наслідком правопорушення та поділяється на перспективну (позитивну) і ретроспективну (негативну).

Позитивна юридична відповідальність – сумлінне виконання своїх обов’язків перед громадянським суспільством, правовою державою, колективом людей та окремою особою.

Ретроспективна юридична відповідальність – специфічні правовідносини між державою і правопорушником внаслідок державно-правового примусу, що характеризуються засудженням протиправного діяння і суб’єкта правопорушення, покладанням на останнього обов’язку перетерпіти позбавлення і несприятливі наслідки особистого, майнового, організаційного характеру за скоєне правопорушення.

Залежно від галузевої належності розрізняють такі види юридичної відповідальності: кримінальна, адміністративна, цивільно-правова, дисциплінарна та матеріальна.

Кримінальна відповідальність – державно-примусовий вплив, передбачений кримінально-правовою нормою і застосовується до особи, яка вчинила злочин, обвинувальним вироком суду. Кримінальна відповідальність – найбільш суворий вид юридичної відповідальності; застосовується тільки судом до особи, винної у вчиненні злочину, полягає в застосуванні до злочинця заходів кримінального покарання – найсуворіших заходів державного примусу, тягне за собою найбільш серйозні правообмежень. До числа кримінальних покарань належать штраф, виправні роботи, обов’язкові роботи, обмеження волі, позбавлення волі, конфіскація майна тощо.

Адміністративна відповідальність виражається в застосуванні судами, а також органами виконавчої влади та уповноваженими посадовими особами заходів адміністративного впливу до осіб, винних у вчиненні адміністративних правопорушень. До числа адміністративних покарань відносяться попередження, штраф адміністративний, адміністративний арешт, позбавлення спеціального права, наданого фізичній особі, дискваліфікація тощо.

Цивільно-правова відповідальність виникає за порушення майнових і особистих немайнових прав громадян і організацій, невиконання або неналежне виконання зобов’язань за договором цивільно-правового характеру. Цивільно-правова відповідальність полягає у відшкодуванні заподіяної шкоди у формах, передбачених санкціями цивільного права.

Дисциплінарна відповідальність полягає в накладенні на винну особу дисциплінарного стягнення владою керівника організації за порушення трудової або іншої дисципліни. Основними дисциплінарними заходами є зауваження, догана, звільнення з роботи; в умовах збройних сил – призначення поза чергою в наряд по службі, зниження у військовому званні або на посаді.

Матеріальна відповідальність – відповідальність сторін трудового договору за шкоду, заподіяну іншій стороні цього договору в результаті винного, протиправної поведінки. Матеріальна відповідальність завжди носить майновий характер і полягає у відшкодуванні майнової шкоди, завданої внаслідок неправомірних дій в процесі виконання особою своїх юридичних обов’язків, покладених на нього для виконання трудової або службової діяльності.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Протидія шкільному насильству»
Черниш Олена Степанівна
72 години
790 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.