Досліджую слово
Тема: Слова, які звучать і пишуться однаково.
МЕТА: Ознайомити дітей з омонімами /без вживання терміну/. Вчити вдумливо сприймати мовлення і записане слово. Розвивати інтерес до мови, до лексичних значень слів.
ХІД УРОКУ
1. Перевірка домашнього завдання.
а) Каліграфічна хвилинка.
Відгадай ребус 40-а
Яким звуком починається слово?
С с со ос сі іс сорока
Скоромовка: Хитру сороку спіймати морока, а на сорок сорок, сорок морок.
Списати каліграфічно,
Заучування напам’ять.
б) Словниковий диктант - загадка
- Починай свою відповідь з букви С/ЄС/
Назва кольору /СІРИЙ/.
Людина яка не виспалась /СОННА/.
Протилежне слово до слова веселий /СУМНИЙ/.
Ряд парт між першим і третім рядами /СЕРЕДНІЙ/.
- Чи можна об’єднати записані ознаки з такими назвами
НЕБО, ЗЕМЛЯ, СИН, ОЧІ
Наприклад: сіре небо, сонна земля, сумний син
- У якому значенні вжиті словосполучення в прямому чи переносному?
- Що можна сказати про слово «ЗЕМЛЯ»/багатозначне/
- Скласти речення із одним словосполученням.
Наприклад: Сонна земля лежить під покривалом білого снігу.
в) Звуко-буквенний аналіз слова.
СОННА
г) Списування словникових слів.
Абр...кос, ап...льсин, д...ректор, д...тина, д...ктант, д…циметр
/перевірка проводиться у вигляді показу сигнальних карток/
2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
учнів. Повідомлення теми і мети уроку.
а) Бесіда.
Наша мандрівка у квітучий сад слова продовжується. Ми вже побували у гостях у слів з прямим і переносним значенням, дізнались, які слова називаються багатозначними.
Зараз нас будуть вітати СЛОВА-БЛИЗЮКИ:
Розрізнити нас не кожен може
Звуки всі і наголос в нас той же.
А приглянетесь, як поміж братами
Є відмінність також і між нами.
- Уважно слухайте віршик і спробуйте їх впізнати:
Я візьму легенький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
- Назвіть слова, які пишуться однаково.
Давайте з’ясуємо їх значення,
- Чи є щось спільне у значенні цих слів? /ні/
- Чи можна назвати ці слова багатозначними? /ні/
- Чому ?
- Яка відмінність між багатозначними і записаними тут словами?
/омоніми відрізняються від багатозначних слів відсутністю семантичних зв’язків, випадковістю збігу своєї форми/
3. Сприймання і первинне осмислення.
а) Робота з підручником.
Вправа 175 ст.79.
б) Зачитування правила ст.79.
Значення слів-омонімів можна зрозуміти у сполученні з іншими словами.
в) Придумайте речення із словом «НІС».
Хлопчик ніс портфель дівчинці. / ніс - дієслово/
У слона довгий ніс. / ніс - іменник/
г) Запис речень під диктовку.
Вранці мию руки, шию.
Хоч не шию я ніколи, та голок в мене доволі.
4. Осмислення нових знань.
С-1 Вправа 177- самостійно.
С-2 Вправа 176 - виписати слова.
- Пояснити значення слів
Василько не знав де руки ДІТИ.
ДІТИ весело бігали.
5. Розвиток зв’язного мовлення.
Скласти розповідь за малюнком на основі запитань.
/кожен учень отримує індивідуальні завдання/
6. Підсумок уроку.
- З якими новими словами ми сьогодні познайомились?
Наведіть приклади.
7. Домашнє завдання.
ВправаІ78єт.80.













