"Шкільна культура як продукт діяльності шкільної бібліотеки"

Опис документу:
Текст статті

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

ШКІЛЬНА КУЛЬТУРА

як продукт діяльності шкільної бібліотеки Каховської гімназії

Одне з актуальних завдань сучасної школи — пошук оптимальних шляхів зацікавлення учнів навчанням, підвищення їх розумової активності, спонукання до творчості, виховання школяра як життєво й соціально компетентної особистості, здатної здійснювати самостійний вибір і приймати відповідальні рішення в різноманітних життєвих ситуаціях, вироблення вмінь практичного і творчого застосування здобутих знань. Це означає, що бібліотекар навчального закладу має орієнтуватися на використання в роботі таких технологій, з допомогою яких не просто поповнювалися б знання з навчального предмета, а й розвивалися як пізнавальна активність, самостійність, креативність, творчість учнів.

Розуміння бібліотеки як місця зберігання книжок залишилося в далекому минулому. Зводячи свою роботу суто до видачі книжок, бібліотекарю сьогодні надзвичайно складно замотивувати учня до відвідування шкільної бібліотеки. Переглянувши саму концепцію роботи бібліотеки, перетворивши її з книгосховища на інформаційно – довідковий і розважально – культурний осередок, ми викликали зацікавленість до відвідування бібліотеки. А заходи, організовані бібліотекою Каховської гімназії, виходячи далеко за рамки традиційної бібліотечної практики вчать читачів не просто шукати і опрацьовувати інформацію, а й бути творчими, неординарними, «гнучкими», сюрпризними.

У пошуках нових форм роботи, які б не просто зацікавили користувача бібліотеки, а й здивували, і зацікавили його, адаптую до бібліотечної практики все цікаве й нове. І це дає відчутні наслідки.

Аналіз застосування інноваційних методів і прийомів роботи бібліотеки відзначає суттєве поглиблення інтересу учнів до пізнавальної й творчої діяльності, формування в них відповідних знань, умінь, навичок і дослідницької позиції в сприйнятті й осмисленні світу.

Взаємопов'язане усвідомлення й узагальнення всіх накопичених попередньо напрацювань з використання дослідницьких методів у бібліотечній практиці створює передумови для трансформування досвіду. Є всі підстави стверджувати, що саме це здатне забезпечити освіченість, розвиток і вихованість учнів відповідно до вимог, запропонованих сучасним рівнем розвитку науково-технічного і соціального прогресу до особистості, здатної і підготовленої до активного, позитивно-творчого осмислення і перетворення світу.

Застосування дослідницького підходу в роботі бібліотеки спрямоване на становлення в читачів досвіду самостійного пошуку нових знань і використання їх в умовах творчості, на формування нових пізнавальних цінностей учнів і збагачення їх пізнавальної ціннісної орієнтації. Тому читання в значній мірі стає таким, що ініціюється учнями, які засвоюють новий досвід, у тому числі й дослідницько-пізнавальний.

Дослідницька практика користувачів бібліотеки Каховської гімназії повинна відповідати науковим методам знання, розширювати зміст їхньої освіти й удосконалювати підготовку до майбутньої діяльності.

Процес пізнання - це процес переходу від найпростіших моделей світу до більш складних. Дитина повинна розвиватись і навчатись кожної миті. Необхідно, щоб безперервно відбувалась різноманітна пізнавальна дослідницька діяльність - у співпраці з бібліотекарем, учителями, батьками, іншими дітьми. Як тільки зникає зацікавленість, натхнення, подив, відразу починають панувати лінощі та примус. Тоді зникає інтерес до читання, який поновити буде значно складніше.

Стимулювання учнів до постійного пошуку, як наукового, так і творчого, - процес інтерактивний, тому бібліотекар гімназії – постійний учасник і організатор різноманітних семінарів, конференцій, круглих столів, її доробки часто друкуються в педагогічній періодиці.

Наведемо кілька успішних прикладів з досвіду роботи шкільної бібліотеки Каховської гімназії.

Модель ООН

"Модель ООН" є міжнародною освітньою програмою, яка надає можливість старшокласникам поринути у світ політики та дипломатії та ближче ознайомитись з діяльністю ООН. Під час конференції кожна делегація представляє певну країну або організацію, що входить до ООН. Шляхом дискусій, переговорів та дебатів учасники намагаються знайти вирішення багатьох світових проблем та конфліктів, таких як: боротьба з бідністю, дотримання прав людини, роззброєння та міжнародна безпека, збереження миру тощо. Висловлюючи різні точки зору, молоді делегати вчаться чітко та ґрунтовно висловлювати свої думки, відстоювати свою позицію, знаходити компроміси та грамотно складати резолюції щодо вирішення світових проблем. Таким чином, молодь збільшує свої знання з історії та культури різних країн, покращує розуміння світової політики, розвиває ораторські, дипломатичні та комунікативні навички.

Мета: Надати можливість старшокласникам поринути у світ політики та дипломатії, ближче ознайомитись з діяльністю ООН, навчити чітко та ґрунтовно висловлювати свої думки, відстоювати свою позицію, знаходити компроміси та грамотно складати резолюції щодо вирішення світових проблем, поглибити знання учнів з історії та культури різних країн, покращити розуміння світової політики, розвивати ораторські, дипломатичні та комунікативні навички.

протягом кількох років при бібліотеці гімназії діє гурток «Модель ООН», щорічно проводяться гімназійні конференції, приурочені до Всесвітнього Дня ООН, вже сім років поспіль команда гімназії представляє не тільки рідний навчальний заклад, а й місто, і навіть область на регіональній відкритій конференції «Модель ООН – Україна. Кривий Ріг». Не став виключенням і поточний рік. Команда гімназії гідно виступила на 10-й, ювілейній конференції в Кривому Розі.

Влітку 2009 року в рамках реалізації проекту МОП ІПЕК, за підтримки Херсонського обласного центру «Успішна жінка» гімназією була проведена перша в Херсонській області відкрита конференція МООН – Україна за участі команд з Херсона, Каховки, Нової Каховки, Скадовська і Чаплинки. У 2011 конференція стала міською, бо приймала команди міських шкіл.

Такі враження отримав від конференції один з її учасників:

«Модель ООН стала для мене чудовою можливістю відкрити себе по-новому. Я відчув себе справжнім делегатом, що захищає інтереси своєї держави. На комітеті було дуже цікаво: постійні дискусії, оригінальні пропозиції, змістовні промови - усе це робило обговорення ще більш захоплюючим. Я зміг покращити свої ораторські й комунікативні здібності, що є дуже цінним досвідом для подальшого життя. Атмосфера була чудовою, усі учасники поводилися виховано і ставилися один до одного дуже толерантно. Я брав активну участь в обговоренні всіх питань і пропозицій, що висувалися делегатами інших країн, адже, на мою думку, дискусії з однолітками стосовно глобальних проблем в офіційно-діловому стилі - це дещо унікальне, і такі можливості випадають вкрай рідко. Ця конференція також суттєво збагатила мої знання з історії та діяльності ООН. Готуючись до участі, я працював з великими обсягами інформації, аналізував і систематизував її - такі вміння завжди корисні й знадобляться всюди. Загалом, у мене тільки найпозитивніші враження від подорожі, тому що на конференції я отримав незамінний досвід і задоволення від спілкування. Я неодмінно стану делегатом однієї з країн - членів ООН і наступного року, адже подібні заходи - це найкраща підготовка до дорослого життя.» (О.Лосєвичев, 11 кл.)

ДЕБАТИ

На відміну від традиційної освіти, методика проведення дебатів навчає учнів бачити багатогранну палітру життя, увесь спектр думок, навчає знаходити переваги та недоліки кожної з них, логічне, а не емоційне пояснення власної позиції. Дебати – це не лише змагання за кращу манеру говорити, це, перш за все – інтелектуальна праця. Опрацьовуючи кожну тему, учні ознайомлюються з великим обсягом матеріалу, від наукових досліджень до статей у міських газетах. Вміння відокремлювати головне, підкріплюючи його актуальними прикладами, дають вагому основу для подальшої науково-дослідницької роботи. Дебати є професійною школою для учнів, які бажають вступити на юридичний, політологічний, філософський, філологічний факультети, оскільки вони дають безцінні риторичні навички, вміння тримати себе на публіці.

Дебатні традиції в гімназії достатньо давні й міцні. Команда «ГаМаКи» успішно виступала, здобувала перемоги на обласному, регіональному, всеукраїнському рівнях. І вже багато років команду тренує бібліотекар. Адже головне в процесі підготовки – опрацювання великого масиву інформації з теми майбутньої гри. Тренована бібліотекарем команда «ГаМаКИ» перемогли у Всеукраїнських дебатних іграх за системою Карла – Поппера на тему «Дитяча праця завдає непоправної шкоди здоров’ю дитини», що проводилися за підтримки МОП ІПЕК. На обласному турнірі з парламентських дебатів, присвячених обговоренню зовнішнього незалежного оцінювання, представник команди гімназії «Акант – Помазнюк» став кращім спікером (хочу зазначити, що серед учасників турніру переважали студентські команди).

У квітні, в рамках проведення Тижня дитячої і юнацької книги команди 10 та 11 класу дебатували на теми «Степан Бандера – національний герой України», «Смертна кара має бути скасована».

КРИК (SCREAM)

Парадоксом сучасної економіки, так званої «економіки знань», є те, що люди поступово втрачають здатність літературного самовираження під тиском інформаційних технологій. Комп’ютерні програми перевіряють правопис та граматику, залишаючи людині мало простору для застосування знань і навичок писемного мовлення. Існують програми, що самі можуть писати тексти. Пропонуючи користувачеві на вибір слова – іменники, дієслова, прикметники чи прислівники. То де ж тут творчість, де робота уяви? Підростаючому поколінню потрібні засоби для самовираження, для застосування своєї уяви та творчої енергії.

«SCREAM» - це абревіатура англійською мовою, що розшифровується як «як захист прав дитини через освіту, мистецтво та ЗМІ». В Україні апробується й діє з 2006 року.

Запроваджуючи творчі й інноваційні методи навчання, програма SCREAM прагне по-іншому розповісти молоді про світ навколо неї. Ця програма черпає натхнення з образотворчого, літературного та театрального мистецтва, що допомагають молоді зрозуміти свої почуття, виразити їх та донести до ширшого кола людей.

Модулі навчального комплексу можна використовувати як у позакласній роботі, так і на будь-якому уроці, де також дуже важливим є розкриття творчого потенціалу школярів.

За допомогою писемного слова вони зможуть розповісти оповідання і закликати інших вжити заходів, щоб вирішити будь яку проблему, яка їх турбує.

Здатність до писемної творчості та необмежена свобода уяви є надзвичайно потужними засобами самореалізації школярів. Дані модулі спрямовані на розвиток у слухачів навичок і вмінь писемної мовлення, зокрема творчого письма.

Багато учнів мають хист до творчого письма, але навіть не підозрюють про це.

Ці модулі сприятимуть подальшому особистісному розвиткові школярів та становленню доброзичливих стосунків у колективі. Така спільна робота над будь – яким модулем розкриває такі якості учасників, як лідерство, комунікабельність та чуйність.

Головним завданням використаних модулів є заохотити учасників до вільного й щирого висловлення і почуттів на письмі. Це сприятиме зміцненню взаємної довіри та впевненості учнів у власних силах і підготують до більш складних завдань із написання оповідань чи інших прозових творів та їх обговорення.

Нові образи, створені за допомогою колажів, сприятимуть інтеграції громади та її кращій обізнаності з будь – якої проблеми. Також використовуючи дані проекту, можна потроху розпочинати інформаційно просвітницьку діяльність.

Серед усіх модулів особлива увага була приділена декільком, які особливо дієво сприяють розвитку творчих здібностей учнів. Це:

  • Писемна творчість – написання оповідання на просту тему та його представлення в особах, а також написання «кумедних віршиків». Стимулює літературну творчість, надає засоби вираження найпотаємніших почуттів. Розвиває літературний талант та навички комунікації.

  • Колаж – створення колажів на обрану тему. Стимулює візуальні способи самовираження та художню творчість.

  • Рухливі дебати – попередні дослідження, підготовка та проведення публічних дебатів на обрану тему. Використовує досвід, отриманий у роботі над іншими модулями, особливо «Писемна творчість», та «Рольова гра». Розвиває навички і уміння публічних виступів, аргументації, дебатування та комунікації. Надає можливість кращого інформування громадськості.

Будучи комплексною та цілісною програмою, ця серія проектних модулів дає освітянам будівельний матеріал, з якого можна будувати ефективну навчально – інформаційну кампанію, а також застосовуючи модульні дані на уроках. Цим самим зацікавлюючи школярів та розвиваючи їх творчі здібності.

Окремі модулі КРИКу були апробовані бібліотекарем на учнях гімназії. Після проведення циклу занять учасники апробації були про анкетовані.

Після опрацювання анкет, яка мала розкрити доцільність застосування методики навчально – виховного комплексу «Крик» у навчально – виховному процесі, стало видно, що в цілому нові форми роботи учням сподобалася, зацікавили їх, хоча в дечому викликали певні труднощі.

Так, найвеселішою формою роботи школярі вважають складання кумедних віршиків, але ця форма є менш пізнавальною і ще менш корисною для застосування на уроках.

Найбільш творчою формою роботи є написання оповідання, що є корисним, але зовсім не цікавим і не веселим заняттям.

Щодо колажу, то це, як зазначили восьмикласники, є корисним, цікавим і водночас веселим завданням, але менш пізнавальним і творчим, ніж попередньо зазначені форми роботи.

Більшості учнів сподобалось проведення рухливих дебатів, які дають право на вибір, не мають на меті нав’язати чужу думку. Тому, хто не може відразу визначитися з власною позицією, приєднатися до тих чи інших опонентів, можна залишитися осторонь і спостерігати за рухом дебатів. Ця форма роботи для учнів є корисною, пізнавальною, для декого веселою, цікавою, але менш творчою, бо для дебатів треба володіти певними знаннями, щоб вміло довести опонентові свою думку.

Така форма роботи, як оповідання, є найбільш творчою, але не для всіх цікавою. Кумедні віршики, за даними анкет, цікаве, корисне і творче заняття. Колаж є цікавою, корисною і в основному веселою роботою. А рухливі дебати – це завдання корисне і пізнавальне.

Саме тому, що за попередніми даними психолого – педагогічних спостережень клас є гуманітарним за своїм спрямуванням, можна говорити про використання вище згаданих модулів (як в цілому, так і частково) на різноманітних уроках і в позаурочних заходах (наприклад, в бібліотечній роботі).

Із анкет видно, що найпотрібнішою і найдоцільнішою формою роботи, на думку учнів, є написання оповідань. Проте ця форма є не зовсім улюбленою, бо потребує від учня гарного володіння писемним зв’язним мовленням. А це досить складно і не у всіх виходить.

Кумедні віршики школярам сподобалось складати. Але користь від їх використанні (на думку самих учнів) на уроці невелика.

Найбільш приваблює дітей виготовлення колажу, але так само – його доцільність на уроках незначна.

Рухливі дебати сподобались не всім, бо дехто з учнів так і не приєднався до думки жодного з опонентів. Також складність дебатів у тому, що треба володіти додатковими знаннями і вміти чітко, ясно, логічно і послідовно викладати свої думки. Проте використання дебатів на уроках має сенс.

Загалом, виходячи із даних учнівських анкет, видно, що в учнів є бажання працювати творчо. Вони розуміють значимість додаткових занять, потребу в набутті вмінь послідовно, логічно викладати думки, вільному володінні мовленнєвої ситуацією, тому вчителям – предметникам варто будувати уроки з урахуванням потреб школярів, звертаючи увагу на їх коло інтересів та зацікавлень.

Крім названих, бібліотека ініціює безліч цікавих справ:

  • Розробка й реалізація учнівських соціальних проектів «Молодь і мас-медіа», «Два покоління – мета одна» в співпраці МГО «ДіЛО», яка функціонує в гімназії, з іншими громадськими організаціями міста й області (Херсонська НГО «Нова генерація», ХОЦ «Успішна жінка», Каховська рада ветеранів)

  • Випуск шкільної газети й створення власної групи «Як пройти до бібліотеки» в найпопулярнішій соціальній мережі дозволяють оперативно інформувати всіх і про все.

  • Інсценізації і лялькові вистави – що може бути більш творчим і давати більше простору для самовираження!

  • Тренінги на злободенні теми, після яких учасники самі стають волонтерами, тренерами, співпрацюють з навчальними закладами, громадськими організаціями (ЛЖВ) і навіть обирають пов’язану з соціально активною діяльністю майбутню професію.

  • Проведення «відкритих просторів» у місті, області, по всій Україні. Одна з перших конференцій у форматі Open Space «Формула шкільного життя» відбулася саме в гімназії, адміністрована бібліотекарем. Наслідком цього Відкритого простору за участю учнів, вчителів, батьків, представників освіти, влади й ЗМІ, стала докорінна реорганізація системи самоврядування в гімназії).

Це далеко не повний перелік, але головним слід визнати те, що нестандартність напрямків діяльності шкільної бібліотеки вчить користувачів власним прикладом відходити від стереотипів, розширювати обрії діяльності, прагнути спробувати себе в найрізноманітніших справах і ролях.

Світлана Стрельчук,

бібліотекар Каховської гімназії

Каховської міської ради

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з НІМЕЦЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
0
9
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!