Взяти участь
Поспішайте взяти участь в акції «Методичний тиждень 2.0».
Головний приз 500грн + безкоштовний вебінар.
До визначення переможців залишилось:
3
Дня
3
Години
16
Хвилин
30
Секунд
Предмети »

Символіка українського орнаменту. Створення ескізу вишивки рушника.

Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №QI155544
За публікацію цієї методичної розробки Яцун Маграрита Іванівна отримав(ла) свідоцтво №QI155544
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Перегляд
матеріалу
Отримати код

5 клас

Тема: Символіка українського орнаменту.

Створення ескізу вишивки рушника.

Мета:

  • навчальна: продовжити знайомство учнів з видами декоративно-прикладного мистецтва; вчити аналізувати їх, визначати основні засоби виразності; закріпити уміння виконувати орнамент, компонувати складові елементи декоративного виробу;

  • розвивальна: сприяти вмінню бачити красу оточуючого світу, чуттєво-емоційно сприймати твори мистецтва, виявляти пізнавальну активність; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; активізувати бажання учнів опановувати уміння й навички створювати предмети декоративно-прикладного мистецтва; формування вмінь користуватися новими інформаційними технологіями;

  • виховна: формувати художньо-естетичні компетентності; естетичні почуття, художній смак; виховувати зацікавленість творами декоративно-прикладного мистецтва, гордість за культурну спадщину українського народу.

Тип уроку: комбінований

Міжпредметні зв'язки: історія України, географія, народознавство, декоративно-прикладне мистецтво, трудове навчання.

Обладнання: Інтерактивна дошка, комп’ютер, картки-схеми.

Художній матеріал: зразки робіт, презентація

Музичний та відео матеріал: фрагмент відео, записи музичних творів «Пісня про рушник», «Ой, рушник рушничок», українські мелодії.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка готовності до роботи.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Перевірка готовності учнів до уроку.

2. Очікування

- Який у вас настрій?

- Що очікуєте від уроку?

Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці мені б хотілось…»

3. Вправи на синхронізацію півкуль мозку 

Уроки образотворчого мистецтва – це можливість проявити і розвинути свою творчість, фантазію.

Подививіться на дошку і скажіть:

  • В яку сторону крутиться балерина – за годинниковою стрілкою, чи проти?

Насправді балерина обертається у будь-яку сторону – як вам більше подобається.

Головний мозок кожної людини має 2 півкулі – праву і ліву.
Ліва відповідає за логіку, символи, мову, числа, пам’ять – все конкретне.
А права півкуля відповідає за все образне: почуття, колір, мрії, уяву, інтуїцію.

Тест показує, яка півкуля у вас працює у даний момент краще:

якщо балерина крутиться за годинниковою стрілкою – то активніша ліва півкуля, яка відповідає за логіку;

якщо проти годинникової стрілки, то права півкуля, та що за образну сферу.

Але це не означає, що коли працює одна частина, інша відпочиває. І Логіки не можуть бути творчими людьми.

Можна тренувати мозок і примусити його бачити обертання в іншу сторону.

Якщо відзначити червоною лінією ліву ногу і руку балерини, а синьою лінією - праву руку і ногу – то можна змусити працювати іншу частину мозку.

показ

Вчені з Університету досліджень головного мозку в Бостоні встановили, що штучна синхронізація півкуль мозку дозволяє прискорити його роботу кілька разів.

Але слід пам’ятати, що лише активність обох півкуль у сумі дає нам ТВОРЧІСТЬ.

Для цього достатньо кожного дня виконувати нескладні вправи.
Одна з них – одночасно виконувати різні дії обома руками. Наприклад: правою гладимо себе по животику, лівою – плескаємо по голові. І навпаки.

виконують

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Повторення вивченого матеріалу

Фронтально

- На минулих уроках ми розпочали знайомство з ДПМ

- Що таке ДМП?

інтерактивна дошка

Флеш-гра «Відгадай вид ДПМ»

Тести «Орнамент»

Практичне завдання: Намалювати простий орнамент у смужці

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Оголошення теми уроку

- Сьогодні ми продовжимо вивчення ДПМ . Дізнаємось більше про символи, кольори які використовуються та їх значення. І спробуємо здобуті знання використати на практиці.

2. Створення проблемної ситуації

Символи оточують людину скрізь. вони буквально охоплюють усі сфери нашого життя.

  • Що це за символи? (прапори різних країн)

  • Які ще державні символи знаєте?

Окрім державних, офіційних символів є ще й неофіційні символи країн. Це такі «фішки», за якими легко розпізнати країну.

Спробуємо?

слайди

  • А що ж може стати «візитівкою», «брендом», неофіційним символом України?

пропозиції учнів

  • Мені подобається ідея щодо українського рушничка як своєрідного символу, оберегу України. Тож давайте сьогодні поговоримо про український рушник.

3. Український рушник – душа народу.

- Що ви знаєте про рушник?

Прогляньте відео репортаж з музею та дайте відповідь на запитання:

  • Чому рушники на Україні так шанували і навіть наділяли магічними властивостями?

відео

  • Чому рушники на Україні так шанують?

4. Розповідь про символи на рушниках

Кожен рушник має свою мову. Знаючи мову символів можна читати рушник як книгу.
-
Який найпоширеніший символ на рушниках? (дерево життя)

Давайте розглянемо ще найпоширеніші:

слайди

Дерево життя - є одним з найпопулярніших символів в українському народному мистецтві. Це своєрідна модель всесвіту і людини, де для кожної істоти, предмету чи явища є своє місце. Стовбур Світового дерева символізує земне існування людей, а його пишна крона — місце життя богів.

Птахи- несуть в собі сонячну енергію, і тому символізують теплоту сімейного життя, знак нової сім’ї – символізують шлюбну пару.

Берегиня— мати всього живого, первісне божество - захисник людини, богиня родючості, природи та добра. З часом Берегиня стала охороницею дому. Зазвичай її вишивали нитками червоного кольору, який був символом очищуючого вогню та сонця і мав охоронні, лікувальні властивості.

Зірки - розкидані по рукавах і зібрані в геометричний орнамент, - це уявлення про структуру Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а впорядкованим і гармонійним.

Кінь- символ вірності, відданості, волі.

Дуб– священне дерево, яке уособлювало Перуна, бога блискавки та грому, чоловічої енергії, розвитку, життя. Тому парубки і молоді чоловіки завжди мали при собі чарівний оберег живильної сили свого роду.

Виноград Символіка винограду розкриває радість і красу створення сім’ї, є символом родючості

Калина- назву вона отримала від давньої назви Сонця – Коло. А оскільки плоди калини червоні, вони символізують кров та безсмертний рід.

Хміль - можна віднести до молодіжної символіки. Крім центральної України, візерунок поширений на Поділлі. Хміль несе в собі знак розвитку, буяння та кохання. Хміль – це весільна символіка.

Флеш-гра «Склади рушничок»

- Скласти рушничок з символом, який є охороницею дому. Зазвичай її вишивали нитками червоного кольору, який був символом очищуючого вогню та сонця і мав охоронні, лікувальні властивості (Берегиня)

- Що не так з орнаментом? Виправити.( кольори і зміст мають гармонійно поєднуватись)

5. Символіка кольорів.

Мають свою символіку і кольори у вишивці. Більшість з них можна логічно пояснити.
Давайте спробуємо це зробити.

Флеш-гра «Блеф чи ні?»

6. Вправа « Мозковий штурм» - Український рушник у різних галузях нашого життя

Я називаю галузь, сферу діяльності, а ви пояснюєте яке відношення до неї має український рушник.

Література Музика

Ця пісня — спогад, а водночас і сповідь ліричного героя, пройнята синівською вдячністю і материнським теплом. У цьому творі матір подарувала синові вишиваний рушник, який для героя став символом життєвої дороги. Рушник, подарований сину, й зараз для кожного з нас тісно пов’язаний з образом найдорожчої і найближчої людини — образом рідної матері.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання.

Настав час попрацювати практично. Наше завдання – створити нескладний ескіз вишитого рушника. Ми будемо використовувати 2 техніки.

Перша – витинанка.

- Що таке витинанка? – Які правила роботи з ножицями? Клеем?

Згортають папір, витинають мереживо.

Вчитель виконує практичну роботу разом з учнями.

Наступне завдання – намалювати сам рушничок.

Пояснення до творчого завдання.

Алгоритм виконання ескізу:

1. Обрати символи для виконання рушничка.

2. Провести допоміжні лінії для орнаменту вгорі та внизу полотн.а

3. Намітити розташування основного елементу композиції.

4. За потреби виконати легку промальовку олівцем.

5. Виконати орнамент в кольорі.

6. Намалювати центральний символ рушничка.

7. Приклеїти мереживо.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

1. Виставка учнівських робіт.

2. Релексія

- Скажіть, чи можемо ми сказати, що український рушничок можна сміливо називати одним із неофіційних символів України?

- Сьогодні на уроці ви багато дізналися про вишивку. А що ви дізналися про себе?

Продовжіть речення: «Сьогодні на уроці я…»

« Я навчився…», « Я дізнався…», «Мені було цікаво…», «Мені було складно…»

  • Що найбільше сподобалось?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Закінчити деталізацію рушничка

В Египте - пирамиды. - Читайте подробнее на FB.ru: http://fb.ru/article/272656/simvolyi-stran-mira-opisanie

український поет Андрій Малишко написав слова вірша, який став популярною піснею. Платон Майборода написав музику. Ця пісня-спогад ліричного героя, в якому мати дарує синові вишитий рушник, як символ життєвої дороги. Вірш нагадує нам про найдорожче для кожного - про матір.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель: - Сьогодні …

ІV. Формування умінь і навичок.

1. Повторення правил роботи.

Вчитель: - Ми з вами працюємо фарбами, пензлями, використовуємо воду.

Правила роботи фарбами:

1) на робочому столі не повинно бути зайвих речей;

2) акварель потрібно розвести і, перш ніж малювати, перевірити колір на папері;

3) пензлі слід ретельно мити і полоскати у воді щоб мати чистий колір;

4) зайву вологу з пензля слід прибирати серветкою ;

5) якщо малювати аквареллю, де поряд є ще фарба, яка не просохла, фарба розтечеться;

6) потрібно пам’ятати правила змішування кольорів: червоний і синій кольори дають при злитті фіолетовий, червоний і жовтий – оранжевий, синій і жовтий – зелений;

7) працювати акуратно, не заважати товаришам

Який порядок повинен бути на робочому місці? Де які приладдя повинні знаходитись?

2. Аналіз зразків.

- Розгляньте оздоблення на посуді. Його прикрашено рослинним або геометричним узором. Рослинний узор складається з таких елементів, як квіти, листя, пуп’янки. А геометричний – з ліній, смуг, трикутників, ромбиків, крапок, тощо.

Погляньте, як розташовується узор, як добре його узгоджено з формою посуду. В одному випадку узор іде смугами, а в іншому - розташований на головній обємній частині посуду. Зверніть увагу на те, що й колір оздоблення узгоджується з кольором виробу.

3. Інструктаж вчителя.

Вчитель: - Перед початком роботи продумайте, який узор (рослинний чи геометричний) ви будете малювати. Зверніть увагу, що на опуклій частині узор теж зображується півколом. Не забувайте також, що узор складається з однакових елементів одного кольору.

V. Індивідуальна робота учнів.

(Лунає тиха музика)

VI. Виставка дитячих робіт.

Аналіз виконаних робіт, оцінювання.

VII. Підсумок уроку.

  • Чи сподобався вам сьогодні урок?

  • На наступному уроці ми будемо ліпити і оздоблювати іграшки – свищики.

С помощью этого теста вы можете определить какое полушарие мозга у вас больше работает. Если девушка крутится против часовой стрелки — то правое полушарие — значит, вы творческий человек. Если по часовой стрелке — то левое — значит, вы логик. Если же вы способны «заставить» ее крутиться в обе стороны, то у вас развиты оба полушария мозга.

И, собственно, ответ: балерина вращается в любую сторону — как вам больше нравится :)

Когда вы смотрите на вращающийся силуэт балерины, направление вращения «додумывает» наш мозг. У него нет каких-то чётких ориентиров и точки отсчёта, поэтому одни люди видят вращение по часовой стрелке, другие — против часовой стрелки. Причем если понаблюдать за вращением некоторое время, то в какой-то момент может показаться, что балерина стала крутиться в противоположную сторону. Это всё проделки нашего мозга.

Проще всего это понять, если отметить красной линией левую ногу и руку балерины, а синей линией — правую руку и ногу:

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Опис документу:
Конспект уроку образотворчого мистецтва у 5 класі . Тема "Символіка українського орнаменту.Створення ескізу вишивки рушника". Урок з використанням мультимедійної дошки. Флеш-анімація та практичні завдання, які учні виконують на інтерактивній дошці сприяють активізації пізнавальної та творчої активності школярів.
  • Додано
    28.02.2018
  • Розділ
    Образотворче мистецтво
  • Клас
    5 Клас
  • Тип
    Конспект
  • Переглядів
    705
  • Коментарів
    0
  • Завантажень
    8
  • Номер матеріала
    QI155544
  • Вподобань
    0
Курс:«Основи фінансової грамотності»
Часнікова Олена Володимирівна
72 години
2700 грн
390 грн
Свідоцтво про публікацію матеріала №QI155544
За публікацію цієї методичної розробки Яцун Маграрита Іванівна отримав(ла) свідоцтво №QI155544
Завантажте Ваші авторські методичні розробки на сайт та миттєво отримайте персональне свідоцтво про публікацію від ЗМІ «Всеосвіта»
Шкільна міжнародна дистанційна олімпіада «Всеосвiта Зима – 2018-2019»

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти