Мета: ознайомити дітей із числом та цифрою 5 шляхом утворення числа додаванням 1 до попереднього; вчити порівнювати множини, визначати кількісне відношення (більше, менше, порівну); вправляти в орієнтуванні в просторі (зліва, справа, вгорі, внизу, посередині). Розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення. Виховувати уважність, активність на занятті.
Демонстраційний матеріал: слайди
Хід заняття
Вихователь. Діти, сьогодні нас запросили в гості. А хто нас запросив, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто, оченята.
Хто це? Спробуй відгадати! (Білочка.)
— Правильно, ходімо в гості до білочки. Гляньте навколо, скільки грибів виросло. А білочка збирає грибочки, налаштовує їх на сухі гілочки та сушить на зиму. Але порахувати їх не вміє. Допоможемо їй? Скільки грибочків висить на гілочці? (Один.)
— Ось білочка несе ще один, начепила його на гілочку та й побігла за іншим. Скільки грибів стало на гілочці? (Два.)
— Що зробила білочка, щоб отримати число два? (До одного грибочка доклала ще один.)
— А ось білочка несе ще один гриб, начепила його на гілочку та й побігла за іншим. Скільки грибів стало на гілочці? (Три)
— Ось вона несе ще гриб. Скільки стало грибів на гілочці? (Чотири). То що потрібно зробити, щоб утворилось число чотири? (До числа три додати один.)
— Пробігав галявиною їжачок і подарував білочці ще одного великого гриба. Давайте порахуємо разом, скільки грибів стало у білочки. (1 грибок, 2 грибки, 3 грибки, 4 грибки, 5 грибів — всього 5 грибів).
— Число п’ять позначається цифрою — 5. Ось як вона виглядає (вихователь показує слайд)
— Напишемо цифру 5 у повітрі. Білочка пропонує викласти цифру 5 з паличок для рахунку або олівців (Діти виконують завдання.)
-Як ви думаєте, скільки потрібно паличок, щоб викласти цифру 5? (П’ять)
Візьміть палички і викладіть цифру 5.
Вихователь:
Білочка Мілочка —
Добра господиня.
В неї є горішки,
Шишок повна скриня.
— У Білочки є горішки. Але горішки не звичайні, вони із завданнями.
Перший горішок (перше завдання). Білочка виставляє гриби, а діти перелічують (у межах 5) і знаходять відповідну цифру, що позначає цю кількість.
- Другий горішок (друге завдання) пропонує пограти. Дидактична гра «Знайди зайве»
Вихователь називає предмети, діти кваліфікують їх за спільною ознакою і знаходять зайвий.
Третій горішок — фізхвилинка.
Лапки в боки, вгору вушка,
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять —
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять —
Люблять білочки стрибать.
— Четвертий горішок ( четверте завдання). Діти, білочка назбирала грибочків і горішків і хоче визначити, чого більше. Допоможемо їй? Погляньте на верхній ряд. Скільки ви бачите грибочків?(3). Скільки на нижньому ряді горішків? (4).
— Чого у білочки більше — грибочків чи горішків? На скільки горішків більше? (На один.)
— Що потрібно зробити, щоб грибочків і горішків стало порівну? (Додати ще один грибочок.)
— Скільки тепер грибочків? (Чотири) А горішків? (Теж чотири)
— То чого тепер більше — грибочків чи горішків? (Їх стало порівну.)
— А що ще можна зробити, щоб горішків і грибочків було порівну? (Забрати один горішок.)
— То скільки грибочків стало? (три). А горішків? (Теж три). Їх знову стало порівну.
-Молодці діти . У нас залишився останній горішок ( п’яте завдання).
Вихователь:
Білка ще й торгує трішки,
Продає свої горішки:
Лисичці-сестричці,
Горобцю, синичці,
Ведмедику волохатому
Та й зайчику вухатому.
— Всі ці звірі та птахи прийшли до білочки по горішки. Давайте визначимо, де хто знаходиться. Розглядаємо слайд з зображенням тварин: синичка — вгорі, лисичка — внизу, горобчик — справа, ведмедик — зліва, білочка — посередині.
-Діти, білочка дуже рада, що ви приходили до неї в гості. З яким числом та цифрою ви познайомились? Білочка бажає вам, щоб ми завжди були друзями природи, часто бували в полі, в лісі, біля річки.

