Розробкауроку з географії для 7 класу "Води суходолу Південної Америки"

Опис документу:
Мета уроку передбачає ознайомлення із загальними рисами вод суходолу материка, основними річковими системами; сприяти розумінню впливу клімату та рельєфу на формування та розподіл вод суходолу; вдосконалювати уміння та навички характеризувати найбільші річкові системи материка, уміння вчитися впродовж життя

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Конспект уроку географії 7 клас

Тема. Води суходолу Південної Америки. Найбільші річкові системи.

Навчальна мета: формування предметних компетентностей: ознайомити із загальними рисами вод суходолу материка, основними річковими системами; формувати інформаційну компетентність при роботі на інтерактивній дошці, сприяти розумінню впливу клімату та рельєфу на формування та розподіл вод суходолу; вдосконалювати уміння та навички характеризувати найбільші річкові системи материка, уміння вчитися впродовж життя

Обладнання: фізична карта Південної Америки, підручник, атлас, контурні карта, ноутбук, проектор, комп’ютерна презентація, виступи учнів (підготовлені випереджальні завдання).

Основні поняття: води суходолу, басейни річок, річкова система, режим, живлення, водоспад, тектонічне озеро, озеро-лагуна, льодовик, підземні води.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

1.Прийом «Лови помилку»

Вчитель називає та показує географічні об’єкти на карті, допускаючи помилки. Учні виправляють помилки.

2.Вірю – не вірю.

Вправа на інтерактивній дошці

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Загальновідомою є така думка: «Водна мережа материка — це дзеркало його клімату та рельєфу». Чи згодні ви з ним? Сьогодні на уроці, вивчаючи внутрішні води Південної Америки, ви маєте нагоду підтвердити або спростувати це твердження.

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1.Найбільші річки Південної Америки

Вчитель. Давайте пригадаємо, які водні обєкти належать до внутрішніх вод материка ?(річки, озера, водоспади, льодовики, підземні води)

Всі водойми надзвичайно важливі і для природи і для людини. Але річки являються природними транспортними шляхами і основним джерелом прісної води, тому ми почнемо своє знайомство з річок.

Завдання для учнів. Робота з атласом

- Розгляньте фізичну карту Південної Америки на ст. 28 атласу і скажіть, які найбільші річки протікають на її території?

Деякі учні отримали випереджальне завдання охарактеризувати найбільші річкові системи материка. Тож, слухаємо їх.

Завдання. За картами атласу визначте, до басейнів яких океанів належать річки Південної Америки? (вийдіть до дошки та покажіть на карті ці річки)

 • Якими формами рельєфу проходять вододіли між басейнами океанів? (гори Анди)

 • Який з цих басейнів найбільший?(Басейн Атлантичного океану)

Внутрішний стік – 5%, басейн Тихого океану 5% (річки короткі і бурхливі), басейн Атлантичного океану 90 % (річки довгі і, більшість повноводні)

  Отже,   головним вододілом у Південній Америці є гори Анди. Оскільки води розміщені на крайньому заході материка, більшість річок Південної Америки належать до басейну Атлантичного океану – 90% території. Лише короткі річки стікають з Анд у Тихий океан. На відміну від Африки та Австралії, у зв’язку з вологим кліматом материка та особливостями його рельєфу, площі басейну внутрішнього стоку дуже малі (5% території).

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Виступ учня.

     Найбільшою річкою Південної Америки є Амазонка. «Цариця річок», «диво природи», «загадкова», «неповторна» — як тільки не називають її. Вона бере початок високо в Перуанських Андах на заході і, подолавши шлях у 6400 км, впадає в Атлантичний океан на сході. По дорозі до океану Амазонка приймає близько 500 приток, з них 17 протяжністю понад 1500 км. Площа її басейну найбільша в світі й перевищує 7 млн. км2 (як ціла Австралія!).  На цій площі може вміститися 11 таких країн, як наша Україна. Водночас це найповноводніша річка світу. Вона виносить в Океан 15% усієї річкової води планети. Для такої кількості води знадобилося б 130 річок таких, як наш Дніпро.

     Вона також є найширшою і найглибшою річкою планети. Амазонка утворюється від злиття двох річок — Укаялі і Мараньйону. Уже в місці злиття ширина річки досягає 2 км. На Амазонській низовині вона ділиться на безліч рукавів. У нижній течії ширина Амазонки досягає 20 км. В її гирлі безліч островів, з яких найбільшим є Маражо. Річка така широка і глибока, що океанічні кораблі   заходять вгору по ній на 1700 км.

Цікавим явищем на Амазонці є пророка. На Амазонці немає жодного мосту

Учні записують дані слайду в зошит.

Перегляд слайдів презентації ( коментар вчителя про рослинний та тваринний світ річки Амазонки)

Виступ учня.

Парана — друга за величиною річка Південної Америки, яку корінне населення називає "матір'ю моря". Довжина 4380 км. Каламутний слід річки помітний в Атлантиці на відстані 100-150 км від берега. За водністю Парана посідає шосте місце з-поміж найбільших річок планети. Парана прокладає свій шлях крізь міцні породи фундаменту платформи, тому для неї звичайними є пороги і водоспади. На притоці р. Ігуасу знаходиться водоспад Ігуасу. Мальовничий водоспад спадає з висоти 72 м, розбиваючись на кілька сотень струменів і потоків. Велика вода. Так індіанці називають величезний водоспад Ігуасу, вартий уваги туристів. Маючи не дуже примітну висоту, він дивує об'ємом води. У період дощів униз «зривається» понад 6500 м3 води за секунду! Підраховано, що Ігуасу складається з 270 уступів-каскадів, окремі з яких мають назви Адам і Єва, Три Мушкетери. Водоспад сформували тверді шари базальту. Приблизно 125 млн. років тому вулканічні породи розлилися у вигляді рідкої маси по великій території Парани. Вихідним пунктом для створення каскадів була зона, де гірські породи покарбовані тріщинами й розколинами. У середньому за рік водоспад переміщується вверх за течією річки на 1-2 м.

Учні записують дані слайду в зошит.

Гідроелектростанції Ясірета та Ітайпу на кордоні Парагваю зробили країну найбільшим експортером гідроелектричної енергії у світі.

Виступ учня

Вчитель. З дня відкриття Південної Америки річка Оріноко була довгий час недосяжною за рахунок приховують її джунглів, і тому непізнаною. Перше згадування про неї можна знайти в записах Христофора Колумба, що належать до його третьої експедиції. Першовідкривач побачив лише дельти Оріноко, але що відкрилася картина вразила його своєю красою. Про неї згадали лише на початку 19 століття, коли німецький мандрівник Олександр фон Гумбольт відправився вивчати природу Південної Америки. 

Річка Оріноко бере початок на Гвіанському плоскогір'ї, тому в її долині дуже багато стрімких схилів та уступів, де утворюються водоспади. Оріноко також живиться дощовими водами і найповноводнішою буває з червня до серпня. На одному з притоків Оріноко( р. Чурун) розташований найвищий водоспад світу — Анхель. Його води спадають з висоти 1 054 м .Водоспад був виявлений на початку XX століття дослідником Ернесто Санчесом Ла Крусом, проте не був широко відомий до польоту Джеймса Анхеля. Вперше Анхель побачив водоспад в 1933 році, коли облітав територію в пошуках руди. Чотири роки по тому Анхель летів повз водоспаду з трьома пасажирами на борту, включаючи його дружину. Літак був пошкоджений, і Анхелю довелося посадити його на пік гори Ауян-тепуи, вершину водоспаду. Моноплан «Фламінго» приземлився на болотисту землю вгорі водоспаду і залишався там протягом 33 років, поки його не дістали звідти вертольотом. Анхель і три його компаньйона зуміли спуститися по водоспаду і повернутися до цивілізації за 11 днів. На честь цього героїчного події водоспад був названий ім'ям льотчика. В даний час літак Анхеля знаходиться в музеї в Маракаї, а на вершині знаходиться його точна копія.

Вчитель. Один з приток Оріноко – Касикьяре, пов'язує її з найвідомішої і повноводною річкою Південної Америки – Амазонкою. Це явище називається біфуркація. Біфурка́ція рі́чки — розподіл водного потоку річки на два рукави, які далі течуть як самостійні водотоки і впадають у різні басейни. Завдяки біфуркації басейни і долини двох різних річок поєднуються між собою. Явище властиве для річок з низькими, плоскими вододілами.

Учні записують дані слайду в зошит.

Перегляд презентації.

Водоспад Анхель знаходиться на території Національного парку Канайма. Пам’яткою цього парку є величезні тепуї (столові гори) – високі гори з вертикальними обривистими краями і широкою пласкою вершиною. З однієї з найбільших тепуй, що носить ім’я Ауянтепуй (перекладається як гора Диявола), з висоти 979 метрів падає в долину тропічних джунглів найвищий водоспад у світі – водоспад Анхель.

Людиною, що відкрила водоспад Анхель, вважається американець Джеймс Кроуфорд Енжел. На честь нього і був названий водоспад. У тридцяті роки минулого століття Джеймс займався пошуком алмазів і золотої руди, облітаючи важкодоступні райони Венесуели на своєму літаку. Вперше він побачив водоспад в 1933 році.

До речі, з 20 грудня 2009 року у Венесуелі водоспад прийнято називати історичною назвою Керепакупай-Меру, що походить від назви річки Керепакупай. 

Водоспад розташований в глухий, дикій місцевості серед тропічних джунглів. Дістатися до нього можна тільки на моторному човні або на вертольоті.

Вчитель. Отже, ми розглянули з вами річки Південноі Америки. Всі річки материка багаті на енергоресурси. В окремих районах Амазонії річки — єдиний вид транспорту. На посушливих територіях води річок використовують для зрошення. На всіх річках розвинуто рибальство.

  1. Озера Південної Америки. 

(Пояснення вчителя з елементами бесіди, робота з фізичною картою Пд Америки)
   Вчитель. Великих озер у Південній Америці небагато. З них найбільшим за площею є Маракайбо на півночі материка. Це озеро має тектонічне походження улоговини й лежить у западині земної кори. Озеро з'єднується вузькою протокою з Карибським морем, за що його називають озером-лагуною. Найдавніші жителі узбережжя озера Тітікака – індіанці плем’я уру.

Прикрасою Анд є високогірне озеро Тітікака. Його тектонічна улоговина досягає максимальної глибини 304 м. Воно лежить на висоті 3812 м, а площа водної поверхні становить 8 тис. км2.   На такій значній висоті більших за площею озер ніде в світі не відомо. Озеро розташоване в північній частині безстічної області Альтіплано високо в Андах на кордоні Перу та Болівії.

Назва в перекладі з мови інків означає «скеля з олова» через те, що на одному з островів на озері індіанці в давнину видобували цей метал. Хімічний склад води Тітікаки подібний до морської: вода солонувата, але придатна для використання. В озері солоність — 1 %, тому Тітікака вважається прісноводним.

Озеро Тітікака живиться опадами у вигляді дощу та талою водою з льодовиків гірських хребтів. Має 41 острів, деякі з них є густозаселеними.

В озері є представники навіть океанічної фауни – зокрема деякі види акул. Це наштовхує на думку, що в минулому Тітікака могла бути затокою океану.


     Маракайбо та Тітікака мають тектонічне походження улоговин. 
•   Пригадайте, як утворюються тектонічні озера.
•    Згадайте, які озера Африки мають тектонічне походження

Практична робота 5

4.    Льодовики в Андах. (Коротка інформація вчителя з елементами бесіди)
• Пригадайте, що собою являють льодовики. Які потрібні умови для їх формування?
•    Що таке снігова лінія? Від чого залежить її висота над рівнем моря?

     Вчитель.Снігова лінія в Андах лежить найвище в світі: 4500-6500 м. Лише на півдні вона опускається до 500 м. Висоти гір достатньо, щоб досягти снігової лінії, тобто для формування льодовиків. Але через малу кількість опадів на схилах льодовиків в Андах небагато. Їх тут менше, ніж в інших високих горах світу. Льодовиками вкриті лише найвищі точки. Чим далі на південь, тим більше льодовиків. Тут випадає значно більше опадів й льодовики знаходяться на меншій висоті.     

Болота материка здебільшого розміщуються В долині річок Оріноко, Амазонка, Парана. Живляться дощами та підземними водами. Переважають низинні болота.

 • Пантанал – найбільше болото Південної Америки

 • Пантанал вкриває територію приблизно у 190 тис. км²

 • Це як 6 площ нашої області

Підземні води Зосереджені в прогинах давньої та молодої платформи, живлять річки в сухий період.

V. Закріплення вивченого матеріалу

«Світлофор»

1. «Царицею річок» називають Амазонку

2. Пантанал – це найпотужніший водоспад материка

3. Переважаючий тип живлення річок – дощове

4. Південна Америка мало забезпечена підземними водами

5. Сучасне зледеніння на материку набуло великого поширення

6. Озеро Тітікака тектонічного походження

7. Вода в озері Тітікака солона

8. Річка Парана має найбільший басейн бл. 7 млн кв. км

9. Висота водоспада Ігуасу понад 100 м

10. Витоки Амазонки губляться в Андах

Якими причинами пояснюється високий показник річкового стоку Південної Америки?

До басейну якого океану належить більша частина річок Південної Америки? Чим це пояснюється?

Який тип живлення характерний для більшості річок материка?

Яке походження мають озера Південної Америки? У яких районах розташовані найбільші з них?

Що спільного в річкових системах Південної Америки та Африки? Що їх відрізняє?

Чому процес заледеніння в Андах не набув значного поширення?

VІ. Підсумок уроку

Рефлексія

 • Білий – Що ви нового дізналися на уроці?

 • Жовтий – Що далося найлегше?

 • Чорний – Що на уроці вам заважало працювати успішно? Які виникли труднощі?

 • Червоний – В якому настрої перебували на уроці? Що найбільше сподобалося?

 • Зелений – Де в подальшому можете використати набуті знання?

 • Синій – Які знання отримані на уроці, були найцікавішими

 Прийом «Роблю висновок».

- через переважання вологого клімату Південна Америка має дуже густу річкову систему;

- великі річки материка належать до басейну Атлантичного океану;

- живлення річок в основному дощове;

- найповноводніша та найбільша на планеті за площею басейну – річка Амазонка;

- великими річками на материку є також Парана та Оріноко;

- найбільші озера материка Маракайбо та Тітікака.

VІ. Домашнє завдання.

 • Обовязкове Опрацювати параграф, дооформити практичну роботу

 • За бажанням Скласти кросворд або тести з теми

 • Творче Напишіть оповідання, вірш чи твір про подорож річками Південної Америки

Додаток План характеристика річки

1.     Назва;

2.     Місце витоку;

3.     Довжина;

4.     Переважне живлення;

5.     Характер течії;

6.     Найбільші притоки;

7.     Місце впадіння;

8.     Господарське використання.

Використана література

1. Навчальна програма для ЗНЗ: Географія. 6-9 класи. - 2015 -

2.Пестушко В.Ю., Уварова Г.Ш. Географія материків і океанів.- К.-2015.-Генеза. С-23

3. Пестушко В. Ю., Сасихов В. О. Географія за Жюлем Верном. - К.: - 1993.-С.56.

4.Шматько О.Є., Павлюк Н.І. Географія 6 -7 класи. Різнорівневі завдання.-Х. Основа. -2006. – С. 92 -97.

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Назва

Місце витоку

Куди впадає

Площа басейну

Довжина

Живлення

Основні притоки

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
2
міс.
0
7
дн.
0
4
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!