Тема: Загадка – до мудрості кладка
Мета. Познайомити дітей з різновидами загадок, вчити їх складати, збагачувати словниковий запас, розширювати кругозір. Вчити учнів спостерігати, думати, порівнювати. Розвивати зв’язне мовлення, мислення, уяву. Виховувати інтерес до рідної мови, прищеплювати любов до природи, бережливе ставлення до птахів.
Обладнання. Ілюстрації та зображення птахів; кросворд; таблиця для психологічної гри.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
- Наше заняття почнемо з чистомовки «Слухняний ротик»
Ець-ець-ець – подув сильний вітерець.
Ить-ить-ить – в небі синяя блакить.
Ає-ає-ає – вже весною повіває.
Ок-ок-ок – виріс перший пролісок.
Ки-ки-ки – прилетіли шпаки.
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
- Що двічі родиться, вперше гладеньке, а вдруге – пухкеньке? (Птах)
- Сьогодні ми здійснимо подорож у пташине царство.
- З нетерпінням чекали люди на весну і вважали, що це птахи приносять її на своїх крилах. Тому випікали з тіста пташок, давали їх дітям, а ті вибігали у двір, весело стрибали, підкидали пташок вгору і промовляли:
- Пташок викликаю з теплого краю:
Летіть, соловейки, на нашу земельку.
Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки.
- Давайте всі разом повторимо цю закличку!
- Цих пташок найчастіше називали жайворонками. Старі люди розповідають, що ніби ця пташка народилася із сонячного жару. Вона прокидається разом із сонечком і своїм срібним голоском сповіщає, що весна прийшла, у поле виходить пора. Пора сіяти, орати, щоб восени врожай збирати.
1. Читання записанного слова.
- Переставте склади і прочитайте слово:
кагадЗа (Загадка)
- Чи любите ви загадувати і відгадувати загадки?
2. Повідомлення вчителя.
Наше заняття присвячене загадкам про птахів. Ви дізнаєтесь, які бувають загадки, самі будете складати їх. Але заняття наше незвичайне, воно буде проходити у вигляді гри.
А щоб легше нам було працювати, я пропоную розділитись на дві команди.
- Назву якої пташки хотіла носить ваша команда? (Солов’ї, жайворонки, ластівки, яструби і т. д.)
Учитель-ведучий
Тож слухайте, слухайте,
слухайте всі!
До вас наша промова…
В цей радісний час,
У святковий цей час
До конкурсу команди готові?
Чий це сміх веселий,
А в очах - іскринки вогнів?
Це команди веселих,
Розумних, кмітливих школярів!
- Отже, в нас є дві команди. Кожна команда буде давати відповіді на запитання, і якщо відповідь правильна, то будуть за це отримувати бал. В кого балів буде набрано найбільше, то та команда і буде переможцем.
І конкурс.
3. Розгадування загадкового кросворда.
1) Я приніс весну, пробудив усе від сну.
Заспіваю під вікном, а звуть мене... (птахом).
2) Хто комах з кори виймає, про здоров’я лісу дбає? (Дятел)
3) Уночі гуляє, вдень спочиває, має круглі очі, бачить серед ночі. (Сова)
4) Який птах найважчий в Україні? (Дрохва)
- Кожна команда отримує по ….. балів.
ІІ конкурс.
- Наступне завдання «Відгадай слово».
РОНАВО, КИГРА, КАШП, ЦЯСИНИ.
- Зараз ми проведемо гру «Літає – не літає», це для обох команд разом. Перевірю, які ви уважні.
- Я буду називати різних птахів, інші предмети, а ви ті предмети, що літають, показуєте помахом руки.
Горобчик, дерево, шпачок, травичка, дятел, квітка, зозуля, сонечко, синичка, кущик, пеньок, ластівка, журавлі, хата, сорока, небо, вода.
- Отже, у нас літають: горобчик, шпачок, дятел, зозуля, синичка, ластівка, журавлі, сорока.
- Яких з цих пташок, ви бачили взимку? (синичок, горобчиків, дятлів, сорок).
- Як вони себе поводили? (Сиділи на деревах настовбурчені, тому що було холодно)
- А яких пташок ви не бачили взимку? (Зозуль, ластівок, журавлів, шпаків)
- Де вони були?
ІІІ конкурс.
- Наступне ваше завдання «Відгадати ребус»
* УР
|
СО А |
- Я хочу вам допомогти, відгадайте загадку.
Всі в блакитнім піджаку,
В рожевій сорочці,
В нас зимою по садку
Гуляють як гості? (Снігур)
Що за дивна птиця, світла денного боїться? (Сова)
ІV конкурс.
- Наступне завдання.
Літературна вікторина
Незвичайна математика
По + спа - а + ішак - к + йко = ...
Поспішайко
Небо - бо + знак - к + й + ко = ...
Незнайко
Парк - арк + іля - я + юлька = ...
Пілюлька
Зима - има + наші - ші + йко = ...
Знайко
- Давайте підіб’ємо бали.
V конкурс.
- Наступне завдання, загадки-додаванки.
Ми пішли до гаю вдвох,
Я й сестра Маринка.
А в гаю тім тьох та тьох,
Та ще так дзвінко…
Що за співанки? Чиї?
То співають … (солов’ї).
- Яке слово додано (або не домовлено)? (Солов’ї) Воно і є відгадкою загадки.
- У садах дзвінкі пісні,
Шум і гам лунає.
Це клопочуться … (шпаки)
Весну зустрічають!
- Інколи перші букви кожного рядка загадки-вірша, прочитані зверху вниз, і є відгадкою. Такий вірш називається акровіршем.
VІ конкурс.
Хто вона?
Лиха зима сховається,
А сонечко прогляне,
Сніжок води злякається,
Тихенько тануть стане.
Іздалеку бистресенько
Вона до нас прибуде,
Кому-кому любесенько,
А дітям більше буде. (Ластівка) Л. Глібов
А зараз відгадайте на слух загадку-акровірш В. Довжина.
Ластівки і ластів’ята,
І ставок внизу, і хата,
Трактор видно на полях.
А несе нас диво-птах:
Крила срібні – тах-тах… (Літак)
VІІ конкурс.
Настав час випробувати свої сили у складанні своїх загадок про птахів:
молоток, Стука, поправляє, ніби, садок, нам.
Стука, ніби молоток, поправляє нам садок. (Дятел)
болоті, шукає, Довгі, на, ноги, жаб, має.
Довгі ноги має, на болоті жаб шукає. (Лелека)
VІІІ конкурс.
«Хто, де мостить гнізда?»
- Я буду називати птаха, а ви повинні сказати, де він мостить своє гніздечко.
Шпачок. (Він мостить своє гніздечко у шпаківні)
Синичка (Мостить своє гніздечко у дуплі, у дереві)
Горобчик (Під дахом, під стріхою)
Ластівка ((Під дахом)
Сороки, ворони (На деревах)
- До нас повертаються ті птахи, які зимували у теплих краях. Повертаються журавлі, це дуже красиві великі, сірі пташки.
- А ще які птахи повертаються, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте наступні загадки.
1. Хто сам ростом невеличкий,
Та співає гарно? (Соловейко)
2. Довгонога, чорно-біла,
У гніздо на хату сіла.
Довгим дзьобом, знай, стукоче.
Ніби щось сказати хоче. (Лелека)
3. Швидко скрізь цей птах літає,
Всіх комах поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
В нього спереду тильце, ззаду вильце,
На грудях біле полотенце. (Ластівка)
4. Перший він приніс весну,
Пробудив усе від сну,
Заспівав під вікном,
А зовуть його …(шпаком)
5. Він стукоче: тук-тук!
- Хто це там? – пита борсук.
- Це, - сказав поважно Лев,-
Добрий лікар всіх дерев. (Дятел)
- Останній конкурс нашої гри «Збери приказку»
багато там Де
нема пташок комашок
- Журі врахували всі ваші старання,
Ви гарно пройшли через всі випробування.
Тож члени журі ваші бали складають,
Кінцевий результат повідомляють.
Голова журі оголошує результати, нагороджуються переможці.


















