Розробка уроку з англійської мови для 6 класу з теми "Food"

Опис документу:
Розробка уроку з англійської мови для 6 класу з теми "Food" Мета: • Практична: повторити назви продуктів,розвивати й удосконалювати комунікативну компетенцію у типових ситуаціях; систематизувати і узагальнити лексичний матеріал з теми; активізувати використання граматики; удосконалювати навички усного мовлення,аудіювання, читання та письма. • Освітня: поглибити знання учнів з теми “Food and Drinks.”

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема уроку: Їжа та напої.Повторення.

Мета:

  • Практична: повторити назви продуктів,розвивати й удосконалювати комунікативну компетенцію у типових ситуаціях; систематизувати і узагальнити лексичний матеріал з теми; активізувати використання граматики; удосконалювати навички усного мовлення,аудіювання, читання та письма.

  • Освітня: поглибити знання учнів з теми “Food and Drinks.”

  • Розвиваюча: розвивати мовну здогадку та мовленнєву реакцію; пізнавальну цікавість, увагу, память.

  • Виховна : виховувати культуру спілкування , прищеплювати прагнення використовувати здобуті знання як засобу інтелектуального самоствердження.

Обладнання: лексичні картки до теми, мультимедійний екран,компютер.

Хід уроку.

І.OРГМОМЕНТ.

Організація класу. Привітання. Введення у іншомовну атмосферу.

-Good morning, children! I am glad to see you! Are you ready for the lesson? We have got an interesting and unusual lesson today.

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА.

1.Рапорт чергового.

-Who is on duty today?

2. Answer the questions:

1). How many meals a day have you got?

-I have got four meals a day.

2). What do you like to eat?

-I like pizza. I am ready to eat it almost every day.

-I like ice-cream. It is delicious.

3. Do you like meat or fruit?

-My favourite food is meat but I like fruit too.

4. Which vegetables do you like?

My favourite vegetables are tomatoes and potatoes.

5).What are your favourite drinks?

-I like tea, milk but I don’t like lemonade and Cola.

III. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1.Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності

-The topic of our lesson is “Food and Drinks.” Today we are going to do different activities at the lesson: listen stories, speak and write. So let’s start!

2.Повторення та активізація лексичного матеріалу.

1)-Look at the screen and repeat the words.

2) Розгадування загадок:

-Now guess some riddles:

  1. It is a long yellow fruit. Monkeys and elephants like it. (A banana.)

  2. It is a round fruit. It can be red or green or yellow. (An apple)

  3. It is a red vegetable. (A tomato)

  4. It is a fruit and a colour. It is round. (An orange )

  5. Little children like to drink it. (Milk )

  6. English people like to eat it for breakfast. (Porridge )

  1. Знайди зайве слово:

-Find an odd word:

*Bread, butter, cheese, pizza, a car.

*Milk, water, lemonade, chocolate, Juise.

*An apple, a pear, an orange, a porridge, a banana.

*Meat, ham, fish, a pencil, sausage.

3.РОЗПОВІДЬ УЧНЯМИ МОНОЛОГУ ПО ТЕМІ MEALS”.

-Now listen to the topic.

4. АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ.

-Let’s listen to the text about hot dog and try to understand it:

HOT DOG

You all know that hot dog is one of the most popular food in the world. It looks very simple- just a sausage put between the two parts of a long bun. It is a very tasty and fast snack. It first appeared in Germany where sausages are national food. People wanted to be able to have a sausage on a piece of bread, and so the hot dog came to life. At first they were not called “hot dogs”. They had a German name after a dog with a very long body and very short legs. An American once drew a cartoon about those sausages for a newspaper. He didn’t know how to spell the German word, so he called that sausage “a hot dog”. The name has become very popular, and we have known this tasty food as “hot dogs “since then.

-Retell the text in Ukraine.

5. ЧИТАННЯ ВІРШІВ.

I like pizza,

You like cheese,

We like ice-cream,

Ice-cream, please!

I must have a look

What mother is going to cook:

Soup for father,

Meat for brother,

Fish for Natasha,

Eggs for Sasha,

Coffee for Nike,

Tea for Dike.

Let me see

What is for me!

What do you like for breakfast, Lee?

I like two eggs, some milk and tea.

What do you like for lunch, Kate?

I like a plate of soup, some fish and cake.

What do you like for dinner, Pete?

I like potatoes, soup and meat.

What do you like for supper, Sam?

I like some cheese, some bread and ham.

6.РОЗВИТОК НАВИЧОК ДІАЛОГІЧНОГО МОВЛЕННЯ

-Some pupils have prepared the dialogues about food. Listen to them.

7.ЧИТАННЯ ТЕКСТУ ТА ВИКОНАННЯ ПІСЛЯ ТЕКСТОВОГО ЗАВДАННЯ.

-Now open your books on page 70, ex. 2.Read and say why “sandwich” is called so.

-Say if you agree or disagree with the sentences:

  • 1. The Earl of Sandwich was a Frenchmen.

  • 2. He was fond of playing cards.

  • 3. People knew him to be the greatest sportsman in London.

  • 4. The Earl of Sandwich could play cards for 24 hours a day.

  • 5. The famous player stopped playing only for meals.

  • 6. People called a new dish after the Earl of Sandwich.

8. КОНКУРС РЕЦЕПТІВ:

-What dishes do you know?

-What recipes do you know?

A) Deruny.

B) Ukrainian Borsch.

C) Salad “Fantasy”.

9. WRITTING TASK “JUMBLE SENTENSES”.

-Make up the sentences and write down them. 1).People, live, cannot, food, without.

2).Animals, live, fish, birds, cannot, without, food.

3).Bread, sugar, cheese, you, give, energy.

4).Meat, fish, milk, you, help, to grow.

5).Vegetables, eggs, your, bones, make, teeth, strong, and.

6).Fruit, vegetables, got, have, a lot of, vitamins, and.

7).Eat, food, the right.

IV. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА УРОКУ.

1.Підсумок уроку.

-Remember the proverb: “LIVE NOT TO EAT BUT EAT TO LIVE”.

-Did you like the lesson?

-You were good. Your marks are…

2 .Домашнє завдання.

-Write down a composition about your favourite dish.

-The lesson is over. Good-bye!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн