Розробка уроку Тема: Г.Ібсен(1828-1906) «Ляльковий дім».

Опис документу:
Мета: розкрити зміст драми Г.Ібсена «Ляльковий дім», осмислити проблематику, особливості сюжету та композиції твору, простежити шляхи становлення особистості жінки, допомогти зрозуміти драматизм конфлікту, розвивальна:удосконалювати вміння та навички аналізу драматичного твору, розвивати дослідницькі здібності і критичне мислення; виховувати почуття відповідальності, взаєморозуміння, повагу до високих людських цінностей, розвивати естетичні погляди стосовно шлюбу, сім’ї.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема: Г.Ібсен(1828-1906) «Ляльковий дім». Роль Г.Ібсен в розвитку світової драматургії, його новаторство «Ляльковий дім», як соціально- психологічна драма.

Мета:

Навчальна: розкрити зміст драми Г.Ібсена «Ляльковий дім», осмислити проблематику, особливості сюжету та композиції твору, простежити шляхи становлення особистості жінки, допомогти зрозуміти драматизм конфлікту,

розвивальна:удосконалювати вміння та навички аналізу драматичного твору, розвивати дослідницькі здібності і критичне мислення;

виховна: виховувати почуття відповідальності, взаєморозуміння, повагу до високих людських цінностей, розвивати естетичні погляди стосовно шлюбу, сім’ї.

Тип: урок вивчення художнiх творiв

Обладнання: портрет Г.Ібсена, ілюстрації до твору, текст драми, роздавальний матеріал, словники-довідники, опорно-логічні схеми, мультимедійний проектор, комп’ютер, презентації.

Хід уроку:

І. Актуалізація опорних знань

1.Вступна бесіда

  • Хто такий Ібсен?

  • В чому полягає його значення в розвитку європейської драматургії?

  • Назвіть ознаки «нової драми».

  • Дайте коротку характеристику періодизації творчості драматурга.

2. Тестування у формі літературного диктанту.

1. Генрік Ібсен народився в:

а) 1928 р.

б) 1828 р.

в) 1836 р.

2. Перша драма Г.Ібсена мала назву:

а) “Ромео і Джульєтта”

б) “Катиліна”

в) “Ворог народу”

3. Від’їзд Ібсена з Норвегії зумовлений:

а) творчими невдачами;

б) розчаруванням драматурга в скандинавському русі;

в) важкою хворобою.

3.Розповідь вчителя

Помітний вплив ібсенівської драми і в епічних творах, зокрема, у «Анні Кареніній» Л.Толстого, «Пані Боварі» Г.Флобера, «Для домашнього огнища» І.Франка, у повісті О.Кобилянської «Людина». А Б.Шоу наголошував, що саме з Г.Ібсена розпочалася нова ера театру – психологічного, інтелектуального, дискусійного, символічного. Генріха Ібсена вважають батьком нової драматургії, яка впритул підійшла до проблем сучасної людини та її душі.

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку

- Тема нашого уроку: : Г.Ібсен(1828-1906) «Ляльковий дім». Роль Г.Ібсен в розвитку світової драматургії, його новаторство «Ляльковий дім», як соціально- психологічна драма.

-На уроці ми розкриємо зміст драми Г.Ібсена «Ляльковий дім», осмислимо проблематику, особливості сюжету та композиції твору, простежимо шляхи становлення особистості жінки, спробуємо зрозуміти драматизм конфлікту, будемо удосконалювати вміння та навички аналізу драматичного твору, розвиватимемо дослідницькі здібності і критичне мислення; розвиватимемо естетичні погляди стосовно шлюбу, сім’ї. виховуватимемо почуття відповідальності, взаєморозуміння, повагу до високих людських цінностей,

ІІІ Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

  1. Розповідь вчителя

У всі часи – від стародавніх і донині – питання сімейного щастя, щастя жінки є актуальним. І саме ця проблема знаходить своє відображення у драмі Г.Ібсена «Ляльковий дім». Сім’я – це дійсно велика таємниця. Це лише казки завершуються вінчальними дзвонами, а в літературі так важко знайти щасливу подружню пару. На жаль, так буває і в реальному житті. Люди, які прожили багато років разом в одному будинку, під одним дахом, так і не стали щасливими. Як жити? Як кохати? Як зберегти сім’ю? В чому полягає секрет справжнього щастя людини, родини, сім’ї? Піднявши завісу побуту, ми на сьогоднішньому уроці будемо шукати відповіді на ці питання. Ібсен не просто звернувся до цієї проблематики, адже від гармонії двох сердець залежить гармонія світу взагалі. Запишіть тему і епіграф до сьогоднішнього уроку:

Г.Ібсен «Ляльковий дім». Показ шляху становлення особистості Нори.

Епіграф: «Людина повинна робити вибір. У цьому і полягає її сила – у могутності рішень». П.Коельо.

2. Робота над твором

- Для глибшого опрацювання матеріалу і ефективної роботи на занятті ми створили три творчі дослідницькі групи, які працюватимуть під девізом «Моя робота – наша робота», тобто відповідаючи на свої питання і виконуючи свої завдання, діти будь-якої з трьох груп мають можливість доповнювати інших.

А зараз кожна з груп отримає завдання, над яким буде працювати протягом уроку і при підведенні підсумків – озвучить відповіді.

І група – «експертиза цитат»: кому з героїв належать слова.

ІІ група – символічне значення художніх деталей за допомогою прийому фраза ключ.

ІІІ група – скласти сенкан

Також у кожної групи на столі опорно-логічні схеми «Зміни, які відбулись в душах героїв протягом твору». І група – досліджує образ Нори, ІІ – Хельмера, ІІІ – Крогстада.

А зараз переглянемо рекламу п’єси «Ляльковий дім» та послухаємо рекламний виступ. Таким чином запишемо в зошити список дійових осіб.

Давайте завітаємо до будинку Хельмерів і ближче познайомимось з його мешканцями.

3.Перегляд фрагменту фільму (І дія)

(Після фільму – опрацювання композиції твору. діти поетапно записують складові композиції твору із мультимедійного екрану в зошит і відповідають на питання. Нагадую про словники-довідники. Хтось згадує: що таке композиція?)

- Весь хід подій спричинений таємницями мунулого.

Питання до експозиції (І група):

  1. Яка атмосфера панує в домі Хельмерів?

  2. Охарактеризуйте поведінку Хельмера стосовно дружини.

  3. Як Хельмер ставиться до роботи в банку?

  4. Які моральні погляди Хельмера?

  5. Які деталі вказують,що в сім’ї якісь таємниці?

Питання до зав’язки (ІІ група):

  1. Чому Хельмер хоче звільнити Крогстада?

  2. Як склалося життя фру Лінне, подруги Нори?

  3. Яка мета візиту фру Лінне до Нори?

  4. У чому полягає «злочин» Нори? Коли відбувається розкриття таємниці?

  5. Чи можна вважати, що з погляду закону Нора скоїла злочин?

  6. Як Нора оцінює свій вчинок?

  7. Яким чином Нора віддає борг, про який чоловік не знає?

-Але у двері Хельмерів постукала біда – розвиток дії.

Питання до розвитку дії (ІІІ група):

  1. Чого вимагає Крогстад від Нори?

  2. Чому Нора не вважає можливим просити допомоги у Ранка?

  3. Опишіть почуття Нори під час репетиції тарантели.

  4. Як і чим пов’язані фру Лінне і Крогстад?

-Лист Крогстада уже в руках Хельмера. Давайте подивимось, яка реакція чоловіка на вчинок дружини.

4. Інсценізація епізоду ІІІ дії «Прозріння Нори».

-Отже, Різдво настало. Диво відбулось: Нора-лялька перетворилася на людину. Народилася особистість зі своїми переконаннями, баченням світу, життя. Іграшковий дім розпався. Навіть маленька перемога над собою робить людину сильнішою. Нора проявила владу над своїми думками, бажаннями, почуттями. Одразу після постановки ця пєса спричинила палкі дискусії та суперечки в театральному світі. Одні критики звинувачували Ібсена в підриві інституту сім’ї, релігії, інших суспільних ідеалів. Інші наголошували, що Нора – символ нової вільної жінки ХІХ ст. А саме прочитання ібсенівського твору стимулювало розвиток феміністських настроїв у всьому світі, зокрема в Україні.

Питання до кульмінації:

  1. Як змінюється поведінка Хельмера після І листа?

  2. Якого дива очікувала Нора?

  3. Які зміни в душі Крогстада привели до рішення повернути Хельмерам боргову записку?

Розвязка.

-Ібсен досяг філігранної майстерності у композиції твору: причини зовнішнього конфлікту зникли: боргову записку знищено. Розв’язка відбувається на рівні тільки внутрішнього конфлікту. Світова драматургія такого ще не знала. Ібсена вважають реформатором «нової драми».

Питання до розвязки:

  1. Чому Хельмер не наполягає, щоб Нора залишилась, а просить мало не принижуючись?

  2. Що найбільше лякає Торвальда у розриві?

ІV Узагальнення і систематизація набутих знань учнів

1 Перевірка завдань на картках.

2 Прочитання вірша «Сповідь Нори».

3 За допомогою прийому «Коло думок» діти відповідають на питання:

Чому ж розпалася сім’я Хельмерів?

– У чому помилки Нори?

Зачитати вислови Нори, які свідчать про відродження, прозріння, претензії героїні до релігії, суспільства, світу, сім’ї.

– Чому драма має назву «Ляльковий дім»?

Чи можливо врятувати сім’ю Хельмерів, що потрібно зробити цій родині, аби віднайти секрет сімейного щастя?

4 Складання асоціативного куща «Сімейне щастя».

-Людині притаманно прикрашати своє життя, причому не тільки для чужих очей, а й для власних. Це зрозуміло, навіть природньо. Як птах будує своє гніздечко, так і людина створює затишок, лад, традиції, стиль життя у своїй сім’ї. Погано, коли це стає самоціллю – не фоном, а основним сюжетом, коли члени родини ведуть себе як актори домашнього театру, грають свої ролі, забувають про щирість і відвертість стосунків із близькими людьми. Саме тому театр Ібсена в наш час, в час третього тисячоліття, є надзвичайно актуальним, бо в його драматургії, а саме в творі «Ляльковий дім», над яким ми сьогодні працювали, висловлена глибока віра в цінність окремої особистості, звучить протест проти розчинення людини в безликій людській масі. Життя – це завжди вибір. І готового рецепту щастя не існує. Шлях до нього довгий і тернистий. Сподіваюсь, що кожен з вас на своєму шляху зустріне справжнє щастя та кохання і помандрує з ними через усе життя. Отож повертаємось до епіграфа: «Людина повинна робити вибір. У цьому і полягає її сила – у могутності рішень» (П.Коельо). Мимоволі спливають слова В.Симоненка:

Є в коханні і будні, і свята

Є у ньому і радість, і жаль

Бо не можна життя заховати

За рожевих ілюзій вуаль.

5.Цікаві факти

У 2001 році ЮНЕСКО включило рукопис "Лялькового дому" в список програми " Пам'ять світу". На честь головної героїні п'єси Генріка Ібсена названий астероїд (783) Нора, відкритий в 1914 році.


На честь Г.Ібсена названо кратер на Меркурії.

VІ. Підведення підсумків уроку. Оцінювання

  1. Робота в групах. «Парад гіпотез: погляд на дорослі стосунки у житті очима підлітка»

Клас ділиться на 2 команди: хлопці та дівчата. Після 5-7 хв обговорення делегати дають відповіді на питання з точки зору хлопців і дівчат окремо:

  1. Яке призначення жінки в сучасному світі?

  2. Яке призначення чоловіка в сучасному світі?

  3. Що таке шлюб? Які зобов’язання мають чоловік і дружина в шлюбі?

  4. Назвіть найбільшу жертву з боку жінки і з боку чоловіка в парі?

  5. Назвіть найнижчий щабель людського існування в парі?

  6. Що таке кохання?

  7. В чому запорука успішності людини?

VІІ. Осмислення домашнього завдання

(диференційоване):

  • Фронтально: скласти план характеристики образу Нори (І вар.) Хельмера (ІІ вар.).

Індивідуально: Створити ілюстрації, колажі або презентації за темою: «Місце жінки в сучасному суспільстві», «Призначення людини»

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ІСПАНСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
1
2
дн.
0
6
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!