+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »

Рани

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок Захист Вітчизни 10 клас

Тема: Поняття про рану, класифікація ран. Основні види та загальна характеристика ускладнень у разі поранень. 1

Мета: навчальна: навчити розрізняти рани за походженням, з’ясувати можливі ускладнення в разі поранень;

розвивальна: розвивати навички здоровя- та життязбережувальної компетенції;

виховна: виховувати гідних захисників Батьківщини, врівноважених і відповідальних особистостей.

Очікувані результати: учні пояснюють поняття «рана» та класифікацію ран; називають основні види поранень; дають загальну характеристику ускладнень при пораненні.

Обладнання: підручник, робочий зошит,комп’ютер, презентація .

Опорні та базові поняття: рани, кровотеча, інфікування, інтоксикація, пневмоторакс, гемоторакс,травматичний шок.

Тип уроку: формування нових знань, умінь, навичок.

Структура уроку

І.Організаційний етап 1 хв.

ІІ.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок 4 хв.

ІІІ.Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності 2 хв

ІV.Вивчення нового матеріалу 25 хв.

V.Закріплення вивченого матеріалу 10 хв.

VІ.Підсумки уроку.Рефлексія 2 хв.

VIІ.Домашнє завдання 1 хв.

Хід уроку

I. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів

1.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

—Які асоціації викликає поняття «поранення»?

(Складання схеми на дошці за відповідями учнів, обговорення.)

  • На жаль, усі ви травмувалися, інколи після цього починалась кровотеча. Пригадайте, яким ще словом називають травму.

  • У складних випадках доводилось звертатись до лікаря? Пригадайте, які спеціалісти вас лікували.

  • Які засоби слід мати в кожній аптечці на такий випадок?

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

У рамках проекту «Мистецтво, що рятує» в Мистецькому арсеналі 03.10.2014 відкрили виставку 50 фотографій поранених бійців АТО, які потребували допомоги. Поруч була інформація про кожного з них: прізвище та ім’я, де був поранений, якої допомоги потребує та номер рахунку, на який відвідувачі виставки могли надсилати кошти. На жаль, біда не залишила свій відлік в цій цифрі. Рахунок йде на тисячі. Молоді, сильні духом захисники Вітчизни важко поранені (ампутації, переломи, опіки), надати їм допомогу – обов’язок лікарів, всього суспільства і кожного з нас.

Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя. 2-17

1.Поняття про рану,класифікація ран.

Рани — це механічні ушкодження цілісності органів і покривів тіла, які супроводжуються болем та кровотечею.

За походженням рани бувають такі:

—колоті;

—різані;

—укушені;

—забиті;

—вогнепальні;

—роздроблені;

—рубані.

Колоті рани мають невеликий вхідний отвір, і з першого погляду важко визначити їхню глибину та небезпеку.

Роздроблені рани утворюються внаслідок сильних ударів важкими предметами, можуть містити шматки шкіри, уламки кісток.

Різані рани мають рівні краї, у разі глибокого поранення краї «розвалюються».

Рубані рани, як правило, глибокі, із пошкодженням великих кровоносних судин.

Забиті рани мають велику площу й неправильну форму. Часто при забитих ранах під шкірою утворюються гематоми — скупчення крові з кровоносних судин, які луснули внаслідок ударів.

Найчастіше серед вогнепальних ран трапляються кульові, рідше осколкові (вибухи гранат, бомб, спеціальних або саморобних вибухових пристроїв).

Вогнепальні рани можуть мати вхідний і вихідний отвір (куля пройшла навиліт) або лише вхідний (куля лишилася в організмі).

При укушених ранах на шкірі видно відбитки зубів. Унаслідок укусів звірами в рану може потрапити вірус сказу. У разі таких ран, незалежно від їхньої величини, звернення до лікаря обов’язкове.

Більшість ран рясно кровоточать. Через небезпеку потрапляння в рани бактерій, особливо анаеробних (що живуть у безкисневому середовищі), необхідне введення протиправцевої сироватки.

Фізкультхвилинка.

2.Основні види та загальна характеристика ускладнень у разі поранень.

Навіть незначна рана може загрожувати здоров’ю і життю людини. Після неправильного оброблення рани назавжди залишається неприємний рубець, тому треба приділяти особливу увагу обробленню ран і профілактиці їх ускладнень.

Розрізняють такі ускладнення:

  • кровотеча,

  • інфікування,

  • інтоксикація,

  • пневмоторакс,

  • гемоторакс,

  • травматичний шок,

  • травмування внутрішніх органів, що спричинює гострі ускладнення внаслідок витікання в черевну порожнину внутрішнього вмісту кишечника і як наслідок – гнійне запалення очеревини – перитоніту.

Інфікування (зараження). У повітрі, воді, ґрунті міститься величезна кількість бактерій і вірусів. Шкіра та слизові оболонки надійно захищають організм від проникнення хвороботворних інфекцій, але в разі порушення цілісності шкіри та слизових оболонок цей захист не спрацьовує. У разі потрапляння в рану анаеробних бактерій туга пов’язка або лейкопластирна наклейка створять їм усі умови для розвитку, якщо поранена людина не звернеться по спеціалізовану медичну допомогу.

Інтоксикація — потрапляння в кров хімічних речовин, продуктів розкладу ушкоджених тканин або мікробних отрут, у результаті чого розвивається хворобливий стан організму — сепсис.

Прояви та наслідки інтоксикації залежать від стану організму, віку та характеру отруйної речовини. Інтоксикація має такі симптоми: підвищення температури, блювання, запаморочення, можлива непритомність.

При інтоксикації необхідне вживання великої кількості рідини й екстрене звернення до лікаря.

Пневмоторакс — порушення цілісності плеври легенів і проникнення атмосферного повітря в плевральну порожнину. У разі пневмотораксу порушується дихальна функція легенів аж до повного припинення дихання. Також з атмосферним повітрям у плевральну порожнину (вона стерильна) потрапляють патогенні мікроорганізми.

Гемоторакс — потрапляння крові в плевру через травму легеневих судин.

У разі пневмотораксу та гемотораксу накладається туга по­в’язка з використанням повітронепроникних матеріалів (целофан, обгортка стерильного бинта). Постраждалого необхідно терміново госпіталізувати.

Травматичний шок, який спричиняється такими чинниками: втрата крові, переохолодження, біль, інтоксикація.

У першій фазі травматичного шоку постраждалий збуджений. У нього частішає серцебиття, дихання. Зазвичай він при свідомості. Шкірні покриви бліді, зіниці розширені. Підвищена рухова активність.

У разі тривалого шоку виникає друга фаза. Зіниці розширені, слабко реагують на світло. Шкірні покриви набувають землистого відтінку, часто вкриваються холодним потом, липким на дотик. Кінцівки холодні, температура тіла менша за 36 о С. Рухова активність знижена. Можлива непритомність.

Основним заходом для запобігання розвитку ускладнень є зупинка кровотечі, термінове накладання пов’язок, дотримання правил асептики і антисептики. Правильне оброблення рани скорочує термін її загоювання втричі.

V.Закріплення вивченого матеріалу

1.Робота з підручником.

(У разі необхідності учні доповнюють конспект.)

2.Бліц-опитування.

—Надайте класифікацію ран, схарактеризуйте їх.

—Чому артеріальна кровотеча небезпечніша за венозну?

—Чому, обробляючи рани, дезінфікують спиртовмісними речовинами тільки краї ран, а не всю їхню поверхню?

—Яку допомогу можна надати людині з пневмотораксом?

—Якою дезінфікуючою речовиною можна й треба промивати рану? Який механізм дії цієї речовини?

3.Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

VІ. Підсумки уроку. Рефлексія.

Повернення до мети та завдань уроку

-Чи досягнули мети?

Види ран: різані, рвані, стріляні, роздроблені, комбіновані.

Ускладнення: інфікування та кровотечі, інтоксикація, пневмоторакс, гемоторакс, травматичний шок.

Що ви знали, і що нового дізнались?

VІI.Домашнє завдання

1.Вивчити поняття про рану і їх класифікацію в параграфі підручника або в конс-ті

2.Відповісти на запитання параграфа.

Інд. завд. повідомлення 1. про «Носові кровотечі»2. «Забобони і народні методи оброблення ран та зупинки кровотеч».

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Робота в парах. (завдання на картках)

Зараження правцем відбувається у разі проникнення в рану особливого мікроба – палички правця, яка у великій кількості міститься в пилу й грунті, особливо угноєного. Запропонуйте заходи, якими можна убезпечити пораненого від зараження правцем.

Опис документу:
Конспект уроку за оновленою програмою

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Методична діяльність в умовах децентралізації освіти в Україні»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн

Бажаєте дізнаватись більше цікавого?


Долучайтесь до спільноти