ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ КОНСИЛІУМ «Адаптація дітей до умов дошкільного навчального закладу»

Дошкілля

Для кого: Дошкільнята (5-6 років)

16.04.2019

3120

171

0

Опис документу:
1. Аналіз забезпечення процесу адаптації (інформація вихователя-методиста). 2.Аналітичний звіт за результатами психодіагностичного обстеження (вивчення адаптаційних листів, спостереження – практичний психолог). 3.Інформація про стан фізичного здоров’я дітей (ст. медсестра, інструктор з фізкультури). 4.Особливості проходження адаптації в І молодших группах (виступи вихователів). 5.Обговорення стратегії подальшої роботи, вироблення рекомендацій.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

На початку I півріччя навчального року з метою профілактики дезадаптації новоприбулих дітей выдбувся консиліум на тему: «Адаптація дітей раннього віку до умов дошкільного навчального закладу», який включає в себе здійснення контролю за адаптацією новоприбулих дітей. Проводились такі заходи - анкетування батьків та вихователів, заповнення та вивчення адаптаційних листів, спостереження з метою відстеження особливостей поведінки та емоційного стану дітей, індивідуальні та групові консультації для батьків та вихователів з даної тематики, корекційно-розвиткова робота. Проведена робота значно полегшує адаптацію малюків до умов ДНЗ. Особливу увагу приділяю малюкам 2-3 року життя та їхньому кризовому періоду. Систематично з дітьми проводжу корекційно-розвиткові заняття (Ігровий тренінг для адаптації дітей) з вихователями та батьками – консультативну та просвітницьку діяльність з питань шляхів подолання та усунення кризи 3-х років.

Міні-тренінг «Діти раннього віку: спостерігаємо, вивчаємо, розуміємо»//Психолог довкілля № 3, 2012р., «Таємниці адаптації. Поради батькам. Що провокує стрес у дитини?»//кн.«Таємниці адаптації»/автор: О.С. Нурєєва, стор. 26. «До дитячого садка з бажанням», «Психологічна безпека особистості дитини» «Таємниці адаптації»/автор: О.С.Нурєєва, стор.31. Семінар-практикум «Адаптація дитини до умов ДНЗ»/Соціалізація дошкільників в умовах ДНЗ/Т.І.Прищепа.

ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНИЙ КОНСИЛІУМ

«Адаптація дітей

до умов дошкільного навчального закладу»

Теоретичний блок:

1. Аналіз забезпечення процесу адаптації (інформація вихователя-методиста).

2.Аналітичний звіт за результатами психодіагностичного обстеження (вивчення адаптаційних листів, спостереження – практичний психолог).

3.Інформація про стан фізичного здоров’я дітей (ст. медсестра, інструктор з фізкультури).

4.Особливості проходження адаптації в І молодших группахиступи вихователів).

5.Обговорення стратегії подальшої роботи, вироблення рекомендацій.

Мета проведення – колективне вивчення труднощів адаптації дітей І молодших груп, виявлення причин, які викликають утруднення дітей і педагогів, розробка навчально-виховних заходів, спрямованих на усунення цих причин.

Учасники – адміністрація, вихователі, що працюють в даних групах, практичний психолог.

Підготовча робота:

1.Вивчення стану навчально-виховної роботи в групах (адміністрація).

2.Психолого-педагогічне вивчення дітей за допомогою бесід, анкетування, спостережень (педагоги, психолог).

3.Загальне знайомство з І молодшими групами, спостереження, бесіди з працівниками груп (адміністрація, психолог).

4.Заповнення адаптаційних листів (вихователі).

4.Вивченння адаптаційних листів (психолог).

5.Підготовка карти групи і окремих дітей з попередніми характеристиками і рекомендаціями психолога і педагога (психолог, педагоги, ст.медсестра, інструктор з фізкультури).

6.Узгодження ходу педконсиліуму і умов його проведення (адміністрація, психолог, педагоги).

Хід консиліуму.

1.Психологічна й цільова установка.

2.Виступ учасників: пошук психолого-педагогічних причин труднощів адаптації дітей до умов ДНЗ і шляхів їх усунення на конструктивній доброзичливій основі.

3.Психолого-педагогічний аналіз пропозицій, обговорення рекомендацій педконсиліуму.

4.Письмове оформлення рекомендацій.

Рекомендації педконсиліуму.

1.Дати рекомендації по формуванню дитячого колективу і організації колективної діяльності (практичний психолог).

2.Залучити до корекційних занять дітей з важким та середнім рівнем адаптації (практичний психолог).

3.Надати допомогу вихователям, контролювати його діяльність (адміністрація).

5.Ретельно готуватися до навчально-виховних заходів, продумувати тему, зміст, план роботи, а також способи залучення дітей, які потребують додаткової уваги (вихователі).

6.Розробити єдині вимоги, збагатити методики, зміст, виключити випадки порушення педагогічної етики (вихователь-методист, вихователі груп).

У вступному слові вихователь-методист наголосила, що вступ дитини до дошкільного навчального закладу – складний і відповідальний етап у її житті, адже відбувається дуже багато змін. Це не тільки нові умови життя і діяльності, а й нові контакти, нові стосунки, нові обов’язки.

Пристосування (адаптація) дитини до ДНЗ – досить тривалий процес, пов'язаний зі значним напруженням усіх систем організму. Ранній вік є найбільш відповідальний період життя дитини, коли формуються фундаментальні здібності, що визначатимуть подальший її розвиток. У цей період складаються такі ключові якості як пізнавальна активність, довіра до світу, впевненість у собі, доброзичливе ставлення до людей, творчі можливості, загальна життєва активність тощо. Проте ці якості та здібності не виникають автоматично, як результат фізіологічного дозрівання. Їх становлення потребує певних форм спілкування дорослої людини з дитиною та їхньої спільної діяльності.

Як показує практика, діти починають відвідувати дошкільні заклади дуже рано. Дитячі садочки першими відкривають перед дитиною світ соціально-суспільного життя. Дитячий садок разом з родиною бере на себе функції виховання та формування особистості.

Практичний психолог Чорна А.І. - Сучасна статистика стверджує, що в результаті психотравмуючої ситуації (розлука з близькими, поява незнайомих дорослих, нове оточення тощо) важка адаптація до ДНЗ спостерігається в 73% хлопчиків та 52% дівчаток.

Працюючи практичним психологом у дитячому садку, я зробила висновок, що в більшості дітей у період адаптації відбувається перебудова практично всіх органів і систем, спрямована на вироблення нових умовних рефлексів, які впливають на психічне здоров'я дитини в майбутньому.

Здебільшого прийнято вважати, що адаптація проходить складно, з масою негативних порушень у дитячому організмі. Що ж відбувається в організмі й психіці дитини, коли вона вперше йде в дитсадок?

У новому дитячому колективі дитина постійно перебуває ніби під струмом сильного нервово-психічного напруження, яке не припиняється ні на хвилину. Дитина перебуває на грані стресу, який порушує захисні бар'єри, що в подальшому вплине на важливі фізіологічні реакції, необхідні для підтримки стану здоров'я. Страждає реактивність, понижується опір організму дитини, немає більше захисту малюка від усіх хвороб. При цьому достатньо лише кашлянути. Від подиху вітерцю дитина починає хворіти, зривається адаптація, а після " зриву доводиться адаптуватися знову. Відрив від матері провокує стрес. Мати — це головне, що було, є й буде в дитини, і раптом матері поряд немає, й на думку дитини мама зрадила, поміняла на роботу...

Постійно доводиться бачити, як дитина, розлучившись із батьками, сумує, плаче, вихователь чи помічник вихователя намагаються чимось привернути увагу дитини, зацікавити іграшкою, поговорити...

Саме в цей момент я намагаюся бути поряд, і якщо дитина не реагує на спроби розважити її, замкнулася й нічим не цікавиться, необхідно дати їй спокій...

Завдяки взаємодії з персоналом групи організовуємо середовище в ігровій кімнаті так, щоб діти не нудьгували й почували себе комфортно в новому оточенні.

Отже, перша допомога дитині, яка проходить адаптаційний період, полягає в тому, щоб зняти всі види психологічного тиску, не нав'язувати пестощі й турботу, свою волю, а дати спокій, бути поряд і чекати, коли в дитини відновиться потреба в спілкуванні з дорослим.

Полегшення адаптації досягається:

•максимальним наближенням режиму дня дитини до режиму дня дошкільного закладу;

• привчанням її до активної участі в режимних процесах;

• широким використанням комплексу процедур для загартовування;

• збільшенням рухової активності, необхідної для підвищення працездатності дитячого організму.

Початок відвідування дитиною дошкільного закладу – дуже напружений період, який вимагає від неї перебудови всіх уявлень і стосунків з оточуючими людьми, включення її в нову соціальну ситуацію. Процес адаптації до нових умов через низку обставин – вікових особливостей, стану здоров’я, типу нервової системи, стилю виховання, розвитку ігрових, комунікативних навичок тощо – у різних дітей відбувається по-різному. Одні діти легко налагоджують контакти з дітьми і дорослими, пристосовуються до нових вимог, режиму; процес адаптації у них проходить легко і безболісно. У інших зміна соціальних стосунків, умов існування викликають значні труднощі, дитина стає неспокійною, примхливою, замкнутою тощо. Порушується емоційна рівновага, травмується психіка.

Під час адаптації малюка до дошкільного закладу велике значення у забезпеченні психологічного комфорту має особистісно-орієнтований підхід, який передбачає визначення єдиних вимог виховання в родині і в дитячому садку.Щоб процес пристосування дитини до нових умов пройшов максимально безболісно, необхідно приготувати її до цього. За кілька тижнів до того, як дитина почне відвідувати дитячий садок, доцільно змінити час перебування з нею батьків, спробувати наблизити режим дитини вдома до режиму дитячого закладу, який вона має відвідувати. Не залишайте з першого ж дня дитину у дитячому садку до вечора. Треба поступово збільшувати тривалість перебування з 1,5 – 2,5 годин на день. Про стан фізичного здоров’я дітей доповіла присутнім медична сестра. Практичний психолог Чорна А.І. ознайомила присутніх із результатами психодіагностичного обстеження (вивчення адаптаційних листів, спостереження), методики А.А. Реан «Вікова шкала оцінки психічного розвитку дітей від року до трьох». Психолог наголосила, що педагоги повинні прийняти і зрозуміти дитину такою, якою вона є з її унікальним внутрішнім світом і, враховуючи індивідуальні особливості кожної дитини, допомогти адаптуватися до нової соціальної ситуації, звернула увагу на тісну співпрацю з батьками вихованців

Висновок: За отриманими результатами проведеного діагностичного дослідження можна говорити про цілком благополучний соціально-адаптаційний період дітей до умов ДНЗ.

Підтвердженням цього є анкетування батьків, які не вказали на негативні прояви особливостей й поведінки своєї дитини в перші тижні адаптаційного періоду.

Вихователі та вихователь-методист ДНЗ дали коротеньку психолого-педагогічну характеристику своїм вихованцям, розповіли про їх перші кроки адаптаційного життя. Педагоги обмінялися думками із проблемних питань: "Як допомогти дитині подолати перші труднощі?", "Як знайти спільну мову з однолітками".

Учасники психолого-педагогічного консиліуму розробили рекомендації з профілактики дезадаптації дітей до ДНЗ.

Напрями психолого-педагогічної діяльності щодо оптимізації процесу успішної адаптації дітей до умов до дошкільного освітнього закладу

Мета: спроектувати психолого-педагогічну роботу для оптимізації процесу адаптації дітей І молодших груп до умов дошкільного навчального закладу.

Для оптимізації процесу адаптації до умов дошкільного закладу необхідна чітка і послідовна робота всіх співробітників освітньої установи з залученням батьків своїх вихованців.

Першочерговим є збір відомостей про дитину, родині. Для цього батькам пропонуються анкети, де батьки, відповідаючи на запропоновані питання, дають вичерпну характеристику своїй дитині. У свою чергу співробітники ДНЗ аналізують дані матеріали, роблять висновки про особливості поведінки дитини, сформованості його навичок, про інтереси. Це допомагає вихователям правильно спілкуватися з дітьми в адаптаційний період, допомогти дітям легше звикнути до нових для них умов.

Для оптимізації процесу успішної адаптації до умов дошкільного закладу також необхідно провести роботу з сім'єю - дати кваліфікаційні рекомендації з підготовки дитини до умов суспільного виховання (дотримання режиму дня в сім'ї, сформованості необхідних культурно-гігієнічних навичок, навичок самообслуговування, вміння дитини вступати в спілкування з дорослими і дітьми). Проводячи бесіди з батьками майбутніх вихованців дитячого садка, розкриваються основні закономірності формування навичок і звичок, їх послідовність; значення своєчасного формування необхідних навичок для загального розвитку дитини і для його гарного самопочуття в адаптаційний період. Вихователі знайомлять батьків з картами нервово-психічного розвитку дітей, пояснюючи, що повинен вміти дитина цього віку.

До прийому дітей до групи необхідно проводити батьківські збори, в якому беруть участь завідуюча дитячим садом, методист, практичний психолог, медичні сестри і, звичайно, вихователі груп дітей раннього віку. Фахівці розкривають особливості роботи дитячого садка, груп дітей раннього віку, знайомлять з напрямками педагогічної діяльності освітнього закладу, відповідають на запитання батьків.

Для організації успішної адаптації дітей раннього віку, вихователі складають план виховно-освітньої діяльності вихователів. При цьому вибирають різноманітні напрямки роботи: розваги, консультації для батьків, пам'ятки, цікаві для дітей дидактичні ігри, рухливі ігри, які сприяють виникненню позитивних емоцій у дітей, елементи усної народної творчості. Використовувалися різні методи, прийоми і форми організації дітей, як у груповій кімнаті, так і на свіжому повітрі.

А так само для того щоб пройшла успішна адаптація дітей раннього віку, необхідно дотримуватися наступних рекомендацій для вихователів і батьків:

Рекомендації для вихователів:

- Любите дітей і ставитеся до них як до своїх;

- Пам'ятайте про індивідуально-психологічних особливостях розвитку кожної дитини;

- Залучайте дитину в доступній формі до соціальним і моральним нормам;

- Необхідно налагодити контакт з батьками дітей, що у дошкільний заклад;

- Проводьте консультації та бесіди з батьками, знайомте з режимом дня дитячого саду, з вимогами до дитини;

- По можливості відвідайте сім'ю дитину, дізнайтеся про звички і інтересах дітей;

- Проводьте батьківські збори до надходження дітей в дитячий сад.

У своїй роботі вихователі повинні використовувати анкетування, відвідування дитини вдома, папки-пересування, наочні форми педагогічної пропаганди (стенди), консультації для батьків, бесіди з батьками, батьківські збори.

Рекомендації для батьків:

- Любите свою дитину такою, якою вона є;

- Радійте своїй дитині;

-Розмовляйте з дитиною турботливим, підбадьорливі тоном;

- Слухайте дитини, не перебиваючи;

- Встановіть чіткі і певні вимоги до дитини;

- Не влаштовуйте для дитини безліч правил;

- Будьте терплячі;

- Щодня читайте дитині й обговорюйте прочитане;

- У розмові з дитиною називайте як можна більше предметів, їх ознак, дій з ними;

- Заохочуйте в дитині прагнення ставити запитання;

- Частіше хваліть дитину;

- Заохочуйте гри з іншими дітьми;

- Цікавтеся життям і діяльністю вашої дитини в дитячому саду;

- Не дозволяйте собі неналежної поведінки у присутності дитини;

- Пам'ятайте, що авторитет батьків заснований на гідному зразку поведінки;

- Прислухайтеся до порад педагогів у період адаптації дітей до умов ДОП;

- Відвідуйте групові зборів.

Таким чином, спільна діяльність педагогів дошкільного навчального закладу та батьків є запорукою успішної адаптації дитини до умов дошкільного закладу.

Рекомендації педконсиліума з профілактики дезадаптації дітей до ДНЗ

1. Педагогам, які працюють в І молодших гшрупах, враховувати вікові та індивідуальні особливості вихованців.

2. Запобігати частому використанню в мові слів-заперечень.

3. Підтримувати і заохочувати прояви дитини в участі вжитті дитячого колективу.

4. Для створення ситуацій успіху емоційно підтримувати новоприбулих дітей словом, поглядом, дотиком.

5. Спілкуючись з батьками вихованців, акцентувати увагу на допомогу, взаєморозуміння і співпрацю.

6. В навчально-виховному процесі враховувати стан здоров’я дитини.

7. Медичній сестрі постійно слідкувати за перебігом стану здоров’я.

8.Практичному психологу продовжувати психолого-педагогічий супровід новоприбулих дітей. Розробити індивідуальні рекомендації батькам дітей І молодших груп з питання адаптації дітей до ДНЗ.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.

Вітаємо зі святом працівникі́в осві́ти

та даруємо 100 грн

кешбеку!

Кешбеком можна оплатити 50% вартості будь-яких цифрових товарів та послуг на порталі «Всеосвіта»

Отримати кешбек можна з 1 до 14 жовтня 24 жовтня та використати протягом всього місяця.