Психологічний тренінг з педагогами "Маніпуляції та захист від них"

Опис документу:
Завдання заняття: познайомити педагогів з основними способами психологічних маніпуляцій та шляхами захисту від них. Образно кажучи, маніпуляція - «гра на струнах душі» людини. Ці «струни» - його переживання, слабкості, нереалізовані амбіції і т. п.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Психологічний тренінг з педагогами

Маніпуляції та захист від них

Завдання заняття: познайомити педагогів з основними способами психологічних маніпуляцій та шляхами захисту від них.

Структура заняття.

1. Ритуал вітання

2. Знайомство

3. Повторення правил роботи групи

4. Розминка «Мух ловлять на мед»

5. Вивчення способів маніпулювання (за допомогою технології «Зигзаг»),

6. Рольові ігри «Маніпуляції», «Бункер».

7. Рефлексія заняття

Хід заняття

Ритуал вітання/ Встати в коло. Покласти руки один одному на плечі. Привітно подивитися одне на одного і привітатися.

Вправа на знайомство

Мета: знайомство учасників групи.

Опис вправи. Всі учасники сидять по колу, кожен (по черзі за годинниковою стрілкою) буде називати своє ім'я, а також продовжувати фразу «Мало хто знає,але я…»

Психологічний сенс вправи. Вправа дає можливість учасникам познайомитися один з одним, запам'ятати імена і деякі особливості кожного учасника [11].

Повторення правил роботи групи

Мета: запамятати правила та закріпити їх у дії.

Обладнання: ватман, маркери.

Розминка «мух ловлять на мед»

Учасники стають в коло вибираються бажаючі 3-5 осіб, які знаходяться в середині кола ,їх завдання вийти з кола,а я ким чином вирішують вони самі.

Психологічний зміст вправи. Гра дозволяє продемонструвати сутність маніпуляції: в ній йде переважно не силова боротьба і навіть не змагання у спритності, а вплив на партнера з допомогою хитрості. Перемагає той, хто зміг у потрібний час приховати свої наміри, а потім несподівано для партнера реалізував їх.

Обговорення. Після короткого обміну враженнями від гри і обговорення способів, що ведуть до перемоги, ведучий переходить до розмови про психологічні маніпуляції, роблячи акцент на двох моментах.

• Маніпуляція - це такий вплив на людину, який здійснюється нишком, до пори до часу він прихований від адресата.

• Маніпулятор перемагає не за допомогою сили, а з допомогою хитрості.

Образно кажучи, маніпуляція - «гра на струнах душі» людини. Ці «струни» - його переживання, слабкості, нереалізовані амбіції і т. п. (У маніпуляціях найчастіше використовується прагнення до самоствердження, почуття провини, жадібність). Наступна вправа має познайомити підлітків з деякими способами, якими здійснюються маніпуляції.

Вивчення способів маніпулювання (за допомогою технології «Зигзаг»)

Робота по даній темі організована з використанням психолого-пе дагогічної технології організації роботи в малих групах «Зигзаг». Учасники діляться на підгрупи, кожна з яких отримує в текстовому вигляді лише фрагмент від загального обсягу інформації по темі, учасники спочатку обговорюють його між собою, придумують до нього свої приклади, а потім організується взаємне навчання: учасники викладають «свій» фрагмент інформації членам інших підгруп. Такий метод подачі інформації в контексті психологічного тренінгу має ряд переваг, хоча і вимагає значно більше часу, ніж традиційний інформаційний блок. Він має на увазі активну позицію учасників, інтенсифікує віутрішньогрупову взаємодію підлітків, сприяє розвитку навичок розмовної мови.

Алгоритм роботи

1. Учасники розбиваються на підгрупи:

2. Кожна підгрупа отримує роздаткові матеріали, що містять частину тексту, де в популярній формі описуються ті явища, яким присвячена робота (у нашому прикладі це опис різних способів маніпуляції).

3. У підгрупах учасники читають матеріали, обговорюють їх, придумують свої приклади (час роботи 5-7 хвилин).

4. Члени першої підгрупи розходяться в інші дві або три подгрупи і там розповідають учасникам про те, що вони дізналися (3-5 хвилин). У залежності від загальної кількості учасників у кожну з підгруп можуть піти по 1 -3представники. Потім так само розходяться і передають іншим учасникам свою інформацію члени інших підгруп. Таким чином, відбувається взаємне навчання, кожен мінімум по два рази опиняється в ролі джерела інформації та її одержувача.

Перш ніж переходити до наступної гри, ведучий пропонує задати питання, які виникли в процесі роботи, і відповідає на них.

Роздаткові матеріали

Підгрупа 1

Перебільшення типовості поведінки. Більшості людей властиво придивлятися до оточуючих і намагатися вести себе так само, як і вони, робити те, що «прийнято». Мало хто хоче бути «білою вороною». І тому коли людину хочуть схилити до певної поведінки, то їй зазвичай представляють дану поведінку як широко розповсюджену, типову для багатьох.

• «Сто тисяч чоловік в день користуються мережею наших магазинів. Приєднуйтесь! »

• «За результатами опитування, за цього політика збираються проголосувати 75% виборців. Вибір за вами! »

• «У нашій компанії всі вже пили пиво і «забивали косячок». А тобі що, слабо »?

Посилання па авторитети. Людям властиво прислухатися до думки відомих людей, які досягли певної ваги в суспільстві, володіють важливими знаннями і т. ін. Як правило, маніпулятори зловживають цим: демонструють хибний авторитет. (Як в рекламах, де актор грає «лікаря-стоматолога» або «майстра з ремонту пральних машин") або просто купують публічну заяву авторитету (знову ж таки це рекламні ролики, в яких за великі гроші знімаються знаменитості).

Підгрупа 2

Створення поспіху, ажіотажу. Щоб ґрунтовно обдумати свої вчинки, людині потрібен певний час. Так ось, саме часу його і прагнуть позбавити, коли хочуть схилити до сумнівних дій. Створивши у людини відчуття поспіху, її легше змусити діяти під впливом миттєвого імпульсу, а не розуму. Нав'язується формула: «Дій негайно або ти програєш!» Спосіб дуже широко використовується в торгівлі та рекламі, особливо при організації розпродажів. Створюється відчуття дефіциту: дешевого товару залишилося мало, на всіх не вистачить, щоб дісталося тобі - хапай негайно!

• «У нас залишилася всього 15 телефонів, що продаються зі знижкою! Приносимо вибачення тим, хто не встигне їх купити ».

• «Ця спідничка, на жаль, остання, все вже розібрали!»

• «Приходьте на нашу дискотеку - це остання можливість" відтягнутися "перед початком навчального року!»

• «Екскурсійний автобус відправляється прямо зараз, залишилося всього два місця!»

Втім, дефіцит часу не завжди свідчить про спробу маніпулювання. У житті виникає досить багато ситуацій, які дійсно вимагають швидких рішень. Необхідність діяти швидко свідчить про маніпуляції лише тоді, коли поспіх створюється штучно.

Підгрупа 3

Зловживання правилом взаємного обміну. Правила хорошого тону говорять нам відповідати взаємністю в тих ситуаціях, коли нам допомагають чим-небудь, надають послугу, роблять подарунок (це називається правилом взаємного обміну). Але деколи нам можуть зробити «подарок» або надати непрохану послугу спеціально - з метою вплинути, домогтися від нас чого-небудь. І дуже часто це вдається. Адже приймаючи подарунок або яку-небудь «люб'язність», ми починаємо почувати себе зобов'язаними і нам стає «незручно» відмовити тому, від кого ми цей подарунок прийняли. Приклади таких маніпуляцій:

• Безкоштовні дегустації у продуктових магазинах, після яких пропонується купити той товар, який людина спробувала.

• Хлопчаки миють стекла у машин, що стоять на перехресті, а потім просять водіїв заплатити за роботу, «скільки зможете».

Підгрупа 4

Нав'язування зобов'язань. Коли людина приймає на себе будь які зобов'язання хоча б у загальних рисах (заявляє про свою дружбу, обіцяє допомогти і т. ін.), Потім її набагато легше переконати прийняти і ті деталі, про які вона не знала. Адже людині властиво прагнення до того, щоб її поведінка була послідовною, тобто нові вчинки логічно випливали з того, що сказано чи зроблено раніше. Про це йде мова у приказці «Якщо сказав" А ", скажи і" Б "». Заніс ногу, щоб зробити крок, - значить потрібно зробити крок. Як цим користуються маніпулятори? Спочатку домагаються від людини, щоб вона погодилася на що-небудь у загальних рисах («Ти згоден допомогти мені?") Або що-небудь пообіцяв або висловив (публічно) намір що-небудь зробити. Написав би, наприклад, розписку, що він зобов'язується що-небудь виконати. Поставив свій підпис під яким-небудь зверненням, дав клятву, приніс присягу. Ось приклад діалогу, де використовується такий механізм маніпуляції:

- Ти мені друг?

- Звичайно, друже!

- А тоді вирішиш за мене задачку з алгебри? ??!

- Ну, ти ж сам сказав, що друг! А друзі завжди допомагають.

- Ну добре, давай задачку ...

Перш ніж переходити до наступної рольовій гри, проводиться бесіда: «Ну ось, тепер ви знаєте про деякі способи маніпуляції. А як же від них захиститися?» Якщо мова йде про використання маніпуляцій в рекламі або торгівлі - простіше за все просто відключити це джерело інформації (вийти з магазину із занадто нав'язливими продавцями, перемкнути телевізор на іншу програму на час рекламної паузи, прогорнути, не читаючи, відповідні сторінки газети і т. ін.). А як бути, якщо маніпулятор - близька тобі людина? Ведучий розповідає про способи захисту, учасники приводять приклади, як конкретно це може виглядати.

• Перш за все розгледіти сам факт маніпуляції! Для цього і потрібне знання її способів.

• Використовувати прийом «нескінченних уточнень»: не відповідати маніпулятору по суті, а довго і детально розпитувати його - що конкретно він хоче, навіщо йому це потрібно, чому він завів про це розмову саме зараз і т.ін.

• Використовувати прийом «заїжджена платівка» - раз по раз повторять свою позицію, не вступаючи в сперечання.

• Брати тайм-аут: не робити відразу те, чого домагається маніпулятор, а просити час подумати, порадитися з оточуючими і т. ін.

Рольова гра «Маніпуляції»

Опис гри. Учасникам всередині кожної з підгруп пропонується придумати, підготувати і представити рольову гру, де будуть продемонстровані способи маніпуляції, про які вони дізналися, і способи захисту від неї. Час на підготовку - орієнтовно 15-20 хвилин. Рекомендується прагнути до того, щоб у грі були задіяні всі члени підгрупи, а не влаштовувати «театр одного самостійно і обійдуться без додаткових підказок ведучого. Якщо ж вони відчувають труднощі, можна підказати кілька можливих сюжетних ліній. Ось як це може виглядати стосовно сфери торгівлі / реклами (у даній області найпростіше продемонструвати всі описані способи маніпуляціі):

• Дівчина вмовляє своїх знайомих прийняти участь в «фінансовій піраміді»: купити у неї косметику, одночасно ставши торговим представником фірми-виробника і продавати такий же товар далі.

• Покупець прийшов у магазин, щоб замінити нещодавно куплений мобільний телефон, в якому всі розмови супроводжуються тріском (варіант: роликові ковзани, у яких скриплять колеса). Продавці ж з використанням маніпуляції намагаються переконати його, що виріб цілком справно і він повинен відмовитися від своїх претензій.

Можна продемонструвати й суто побутові сценки. Так зазвичай викликає підвищену зацікавленість такий сюжет: молодий чоловік прийшов з невідкладною потребою до платного громадського туалету, а грошей, щоб заплатити за вхід, у нього немає. Потрібно шляхом психологічних маніпуляцій переконати працівника пропустити його безкоштовно.

Психологічний сенс гри. Актуалізація психологічних знань про способи маніпуляції, отриманих за допомогою технології «Зигзаг», їх більш тісне пов'язування з життєвою реальністю.

Обговорення. «Ви дізналися про деякі способи маніпуляції і побачили їх у дії. А хто попереджений - той озброєний! Тепер зможете запропонувати самі, як найефективніше захищатися від них. Можливо, якісь способи захисту ви вже побачили в нашій грі, а що-небудь ще можете придумати самостійно ».

Мозковій штурм « Способи захисту від маніпуляцій»

Рольова гра «Бункер»

Опис гри. Учасникам дається інструкція: «На Землі вибухнула ядерна війна. Одначе вам пощастило і в момент бомбардування ви опинились у спеціальному бомбосховищі - герметичному бункері. Вибух відбувся зовсім недалеко від вас, зверху все зруйновано, в живих там нікого не залишилося і рівень радіації такий, що людина гине протягом декількох хвилин. Однак ваш бункер вцілів і в ньому є запаси повітря, їжі, води і палива, достатні для того, щоб прожити цілий рік. Є надія, що за цей час рівень радіації на поверхні зменшиться настільки, що можна буде залишити бункер і почати жити, як і раніше. Але, що відбувається в інших частинах Землі, ви не знаєте. Цілком можливо, що загинуло все людство, а значить, саме вам, вийшовши через рік з бункера, належить заснувати нову цивілізацію ».

Після цього учасникам дають перелік ролей тих, хто опинився в бункері, і пропонують розподілити їх (краще, якщо учасники зроблять це самостійно, проте якщо протягом 2-3 хвилин це не вдасться, доведеться вдатися до жеребкування).

Поділ на 3 групи по 8 осіб/ Можливий перелік ролей

Дівчинка-підліток, 14 років, восьмикласниця. Добре вчиться, спортивна, гарна. Але володіє нестійкою нервовою системою, і історія з атомним бомбардуванням привела її в такий шоковий стан, що вона тільки плаче і нічого до ладу не може сказати. Закохана в хлопчика, що опинився в бункері (див. роль № 2).

Хлопчик-підліток, 16 років, десятикласник. У школі мав репутацію двієчника і бовдура, проте фізично здоровий, сильний і спритний, займався легкою атлетикою. Закоханий в дівчинку, яка теж опинилася в бункері (див. роль № 1).

Дівчина, 19 років, студентка театрального інституту. Чарівна і приваблива, але, крім гри на сцені, робити нічого не вміє. Чекає дитину, знаходиться на п'ятому місяці вагітності.

Дівчина, 21 рік, студентка випускного курсу медичного інституту. Однак вчилася вона так собі, і не цілком зрозуміло, чи готова вона до того, щоб самостійно лікувати людей. Захоплюється шиттям.

Чоловік, 22 роки, студент Інституту фізичної культури. Абсолютно здоровий, фізично дуже міцний. Має досвід служби в МНС. Проте схильний до конфліктної поведінки, з МНС був звільнений за бійку на робочому місці.

Жінка, 24 роки, психолог. Займалася дослідженнями, готувалася захистити дисертацію. Має досвід роботи шкільним учителем. Вільно володіє англійською мовою.

Чоловік, 30 років, бойовий офіцер. Служив у стратегічних ракетних військах, знає, як поводити себе, щоб вижити після атомного бомбардування. Зловживає спиртним.

Жінка, 34 роки, вчителька історії. Непогано знає історію і культуру людства, вміє виховувати і навчати дітей. Однак своїх дітей у неї немає і вона навряд чи зможе їх мати через стан здоров'я.

Чоловік, 51 рік, професор, фізик-ядерник. Крім своєї спеціальності компетентний у ряді інших пов'язаних з технікою областей (електроніка, будівництво, системи зв'язку). Останнім часом часто скаржився на сильні болю в області серця.

Жінка, 60 років, агроном. Знає, як налагодити виробництво сільськогосподарської продукції навіть у несприятливих умовах. Захоплюється кулінарією.

Якщо ведучий бажає змінити або розширити цей перелік, то слід пам'ятати, що тут не повинно бути слабких, вочевидь «програшних» ролей. Для кожної ролі слід передбачити якусь цінну якість, для ситуації, позначеної в грі. Таким «козирем» можуть бути молодість і здоров'я, очікування дитини, наявність важливих для виживання знань і умінь, висока ступінь володіння культурною та технічною спадщиною людства і т. ін. У той же час чим цінніше ця якість, тим важливіше передбачити і яку-небудь «слабку ланку», що врівноважують гідність першого (проблеми зі здоров'ям, схильність до алкоголізму, неуживчивий характер і т. ін.).

Коли ролі розподілені, дається друга частина інструкції: «Але раптом виявилося, що справи у вашому бункері не такі вже й хороші - ви відчули різку нестачу кисню, стало важко дихати. Виявляється, система забезпечення повітрям у бомбосховищі розрахована на меншу кількість людей, ніж у ньому виявилися! Значить, кимось доведеться пожертвувати, інакше задихнуться і болісно загинуть всі ... Виберіть тих, кому доведеться вийти з бункера на поверхню, на вірну смерть. Пам'ятайте, що в бункері повинні в кінцевому підсумку залишитися саме ті, хто важливіший за все для того, щоб людство у вашій особі змогло побудувати нову цивілізацію. Проте кожен з вас, природно, хоче вижити сам і добровільно пропонувати свою кандидатуру на вихід з бункера не стане, а, навпаки, спробує довести, що саме він важливий для майбутньої цивілізації і гідний вижити! Однак якщо переконати в цьому групу не вдасться - він буде змушений покинути бункер і загинути. У вас в запасі 5 хвилин для прийняття рішення, потім запаси кисню вичерпаються і ви почнете задихатися ».

При визначенні того, скільки місць буде в бункері і відповідно скільки людей повинні бути виключені, рекомендується керуватися наступною таблицею.

Число учасників гри Кількість місць в «бункері»

6 4

7-8 5

9-10 6

11-12 7

Коли в грі бере участь більше 12-13учасників, то краще не добавляти нові ролі, а розбити групу на дві підгрупи і провести в них гру паралельно, запропонувавши їм однаковий перелік ролей. На стадії обговорення буде цікаво порівняти, кого обрали представники різних підгруп і чим вони при цьому керувалися.

Учасникам дається 5 хвилин на обговорення і прийняття рішення. У цей час ведучий може додатково «нагнітати обстановку» - наприклад, вимкнути світло («У сховищі виникли проблеми з електропостачанням»), несподівано голосно стукнути кулаком по столу («На поверхні щось вибухнуло») і т. ін. Якщо через 5 хвилин група так і не визначилася, кому слід залишити бункер, ведучий нагадує, що дихати стає все важче, тому що повітря в сховищі закінчується, і дає ще 2-3 хвилини на обговорення. Якщо і після цього група не дійшла консенсусу, то дискусія зупиняється і учасники, які повинні покинути бункер, визначаються шляхом відкритого голосування.

Психологічний сенс гри. Відпрацювання вміння відстоювати свої інтереси, вдаючись до різних способів впливу, а також навичок групової взаємодії. Крім того, гра спонукає учасників замислитися над своїми ціннісними орієнтаціями.

Обговорення. Які мешканці бункера залишилися в живих, а які «відправлені на той світ»? Кожен вибір потрібно аргументувати. Які техніки впливу були використані учасниками при відстоюванні своїх позицій? Чи була це маніпуляція, або використовувалися такі способи, як аргументація і прохання?

Ми робимо акцент на тому, що в грі оцінюється не особистість учасників, а вміння відстоювати свою позицію на прикладі абстрактних ролей і «приречені на загибель» не учасники тренінгу, а придумані персонажі, інтереси яких вони представляють.

Рефлексія заняття

Ведучий дає можливість кожному учаснику дати зворотній зв'язок, висловитись:

1. На цьому тренінгу я…

2. Основне, чого я навчився на наших заняттях…

3. Більше за все мені запам’яталось…

4. Мені на дуже сподобалось, що на тренінгу…

5. Я б хотів(ла), щоб при проведенні наступних тренінгів ведучий…

6. Думаю, що після тренінгу зміниться…

7. Мені більше за все сподобалося, що на тренінгу…

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Організація ефективної діяльності практичного психолога в закладі освіти»
Мельничук Вікторія Олексіївна
36 годин
590 грн