Психологічний рецепт "вакцини" від коронавірусу COVID-19: гігієна не лише рук, а і розуму!

Опис документу:
Сьогодні в світі «інформаційний вибух» сприводу коронавірусу COVID-19. Внаслідок швидкого збільшення кількості публікацій відбувається інформаційне перевантаження, яке призводить до стресу та змін у психіці в усіх без винятку вікових категоріях.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

КНП «Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І.Ющенка ВОР»

Обласний дитячий центр психічного здоров’я

з консультативним прийомом, з ліжками денного перебування та цілодобового стаціонару

відділення №16, дитяче психіатричне

Хранітель Аліна Вікторівна – практичний психолог вищої категорії

Психологічний рецепт "вакцини" від коронавірусу COVID-19:

гігієна не лише рук, а і розуму!

Сьогодні в світі «інформаційний вибух» сприводу коронавірусу COVID-19. Є інформація корисна, необхідна і важлива, а є пости, які викликають паніку або ж сміх (про вертольоти, які запускатимуть ліки для дезінфекції; про позбавлення волі батьків, чиї діти ходитимуть по вулицях; про заражені банани і т.п.). Доведено, що паніка негативно впливає на імунітет, в тому числі за рахунок гормону стресу - кортизолу.

Внаслідок швидкого збільшення кількості публікацій  відбувається інформаційне перевантаження, яке призводить до стресу та змін у психіці в усіх без винятку вікових категоріях.

Беззаперечно, коронавірус кардинально змінив та змінює життя не лише нашої країни. Сучасній людині досить складно перебувати в ізоляції, і це стосується не лише обмеження пересування, соціальних контактів, роботи, відпочинку, хоббі … Як не дивно звучатиме, проте основним випробуванням є перебування 24 години на добу усіх членів сім’ї разом. Дійсно, карантин може стати серйозною загрозою для деяких внутрішньосімейних стосунків або принаймні для нервової системи батьків.

У психології існує п'ять стадій прийняття стресової події, які цілком можна застосувати і до прийняття пандемії коронавірусу:

 1. Заперечення, яке фактично рятує психіку від гостроти удару на початку ("так це десь там, у китайців", "до нас не дійде").

 2. Злість — маркер болю (несправедливо й боляче…, цього не має бути…), пошук винних. У дітей проявляється протестами, через те, що вони не можуть жити нормальним життям. Вони будуть сперечатись і бунтувати.

 3. Торг - дії направленні на ухилення від удару (ознайомлення з рекомендаціями МОЗ, симптомами, покупка антисептиків і масок).

 4. Депресія - приходить повне усвідомлення того, що відбувається. Все як є, так і є. Дива не буде! Все!

 5. Прийняття - інтенсивність емоцій поступово знижується, з’являється можливість подивитися на світ навколо і пробувати в ньому жити вже зі зміненою поведінкою (подивимося, як воно все буде ...).

Всі сьогоднішні події — це те, чого раніше з нами не було, чого немає в нашому досвіді. Поряд з виконанням наказів, рекомендацій влади, медиків, щодо гігієни, ізоляції, поведінки, варто звернути увагу і на психологічний аспект карантинних заходів, пов’язаних з коронавірусом COVID-19.

Сьогодні, батьки мають як ніколи багато вільного часу для спілкування з власними дітьми, якого так вкрай катастрофічно не вистачало в звичайному вирі життя. Проте, для багатьох батьків окрім загрози коронавірусу COVID-19, постала нова «загроза» - спілкування з своїми дітьми, організація часу, реагування на страхи і поведінку дітей, вміння контейнувати усі емоційні реакції. Багато батьків здивовано помічають, що їхні діти виросли і стали «незнайомими». Стають більш помітними для батьків риси характеру, емоції, уподобання, інтереси дитини, які могли бути поза увагою, враховуючи щоденну зайнятість батьків і завантаженість дитини школою, гуртками, домашніми завданнями, спілкуванням з друзями.

Отже, чого не варто робити батькам:

 • різко починати виховувати, або «перевиховувати» своїх дітей; це лише забере багато сил, здоров'я і часу та зіпсує відносини сім’ї в умовах ізоляції;

 • примушувати дітей "використовувати час з користю, не байдикувати" - тобто робити те, що вам здається за потрібне і правильне. Варто пам’ятати, що завдяки бездіяльності великі ідеї, поховані в несвідомому, отримують шанс проникнути в свідомість.

 • ні в якому разі не варто говорити дитині, що все, що вона відчуває - дурниці. Позбавтеся від таких «заспокійливих» обезцінюючих фраз, як: «Знайшов, про що переживати ...», «Тебе це взагалі не стосується, йди, пограйся ...». Навіть якщо дитина вас послухався, це абсолютно не означає, що йому стало легше. Краще говорити так: «Я розумію, що ти боїшся ...», «Я бачу, що ти сумно, я тебе розумію».

 • не варто обговорювати в присутності дітей найгірші сценарії, деталізуючи подробиці.

 • не слід переглядати безкінечно фільми про віруси, хвороби, апокаліпсис, які лише підніматимуть рівень тривоги і страху. Краще подивіться комедію чи мультики з дітьми. Приготуйте до фільму домашні сухарики або какао з печивом і насолоджуйтеся затишним переглядом.

Що ж варто робити батькам в умовах карантину:

 • пам'ятати, що зміна життя, ізоляція - це стрес для всіх. Діти будь – якої вікової категорії так само злякані, як і дорослі. Вони не лише чують, бачать в просторах інтернету все, що навколо відбувається, але й відчувають постійну тривогу батьків. У них ніколи не було такого досвіду. Варто поговорити з дитиною про карантин та коронавірус COVID-19, враховуючи її вік. Перш ніж говорити з дитиною про небезпечне захворювання, переконайтеся, що контролюєте власну тривогу та страх. 

 • пояснити, що боятись - це нормально. Страх - вкрай необхідна регулююча емоція, яка дозволяє уберегти людину від життєвонебезпечних дій. Емоція страху завжди іде з інтересом, - те чого ми боїмось - нам цікаве. Надавши дитині інформацію про коронавірус, відповідно до її віку, ви зменшите її страх!

 • варто розуміти, що справжній страх дитини дошкільного, молодшого шкільного віку полягає в тому, що на її думку в зоні ризику - батьки, які можуть померти. Тому слід пояснювати дітям, що сім’я робить для свого захисту.

 • все, що дітям зараз потрібно - комфорт і любов, відчуття того, що все налагодиться і буде в порядку (залізьте під ковдру і поваляйтесь разом, пообнімайтесь).

 • з дитиною дошкільного віку добре програти стресову ситуацію з хорошим кінцем. (можна пограти в «Фортецю», де вірус буде переможеним).

 • для позбавлення від негативних емоцій можна завести вдома мішечок для крику, влаштувати битву подушками.

 • підліткам варто допомогти розібратися в інформації, з якою вони стикаються, навчити визначати факти і фейки.

 • домовитись про права та обов'язки кожного члена сім'ї на час карантину, незалежно від віку;

 • робити щось разом; щось, що і вам і дитині буде в кайф, цікаво.

 • по можливості організувати звичне для дитини і для себе спілкування в онлайн режимі (для себе скайп-посиденьки з подружками з чашечкою ароматної кави, для дитини - улюблені гуртки онлайн, зустрічі з друзями, вечірки).

 • варто залишати один одного в спокої і відпочивати від "спілкування"; кожен з членів сім’ї має обов’язково мати особистій простір для самотності, нудьги і відпочинку.

 • фізична активність, сімейна ранкова зарядка на рівні тіла допоможе зняти стрес і зменшити паніку.

 • дотримуватись інформаційної дієти - достатньо раз в день подивитися новини для того, щоб бути в курсі дійсно важливих подій. Але важливо, щоб це було не з акцентом на емоції, а з акцентом на висновки, аргументи і факти.

Батькам, у взаємостосунках між собою, потрібно бути більш толерантними одне до одного, намагатися все обговорювати. Якщо партнер вже не витримує напруження,- потрібно дати можливість побути на самоті. Але це має бути взаємно, час для себе потрібно давати обом партнерам.

В ситуаціях конфліктів між собою, батькам слід уникати деструктивних тактик (ігнорування, приниження особистості партнера, егоцентризму) і користуватися позитивними (активне слухання, підкреслення значущості партнера).

Пам’ятайте, що кожен день карантину - це можливість мінімізувати ступінь небезпеки вірусу своїми виваженими і аргументованими діями.

Будьте здоровими! Дотримуйтесь гігієни рук і розуму!

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Всеосвіта дарує

Три iPhone 12

+20 крутих призів з нашого фірмового магазину

до закінчення залишилось
00
00
00
00