Психологія праці. Урок 1.4 Професійна орієнтація

Опис документу:
Профорієнтація спрямована на складання в особистості визнання у професійній сфері, виявлення здібності і т. д. для тієї чи іншої сфери діяльності - розуміється сукупність економічних, соціальних, медичних, психологічних дій. Поняття професійної орієнтації. Професійна самооріентаціі. Чинники професійної орієнтації. Професійна самоідентифікація. Професійне навчання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

«Психологія праці»

Урок 1.4 Професійна орієнтація

1. Поняття професійної орієнтації

Профорієнтація спрямована на складання в особистості визнання у професійній сфері, виявлення здібності і т. д. для тієї чи іншої сфери діяльності - розуміється сукупність економічних, соціальних, медичних, психологічних дій. Прийнято вважати, що в профорієнтацію входять і профконсультація, і профвідбір. Професійна орієнтація має своєю метою надання допомоги молодим людям, школярам, ​​абітурієнтам та студентам, а також людям, які шукають роботу, у виборі навчального закладу і спеціальності. Основними формами профорієнтації виступають професійне просвітництво, виховання усвідомленої потреби в праці і професійне консультування.

Для людей, які вперше визначають напрями майбутньої роботи, профорієнтація пов'язана з профільним освітою і первинним навчанням. Для вже працюючих людей профорієнтація спрямована на надання профконсультацій і при необхідності додаткове навчання або перенавчання.

Професійна орієнтація включає інформування про безліч професій та їх ієрархії і спеціалізацію в будь-якій області.

2. Професійна самооріентаціі

Професійна самооріентаціі - виборче ставлення індивіда до світу розмаїття професій як в цілому, так і до конкретно обраної професії. Ядром самооріентаціі є усвідомлений вибір професії з урахуванням його особистісних особливостей, можливостей і необхідних вимог професійної діяльності і соціально-економічних умов.

Професійна самооріентаціі не закінчується на виборі професії, вона здійснюється протягом всього професійного життя, оскільки особистість постійно рефлексує, переосмислює професійні орієнтири і самостверджується в професії. Професійна самооріентаціі - важлива характеристика соціально-психологічної зрілості особистості і її потреби в самоактуалізації.

3. Чинники професійної орієнтації

Вибір професії людиною залежить від багатьох чинників - сімейного стану, власних інтересів, схильностей і можливостей, місця проживання, біографії. Вивчення трудової мотивації індивіда дозволяє прогнозувати його професійне становлення та кар'єрний ріст. Важливе значення має і поінформованість людини про реалії трудової діяльності обраної професії, критерії придатності та оплати праці. Вихід на ринок праці може порушити уявлення про обрану професію і спровокувати внутрішньоособистісний конфлікт, оскільки в момент навчання, професійної підготовки осіб орієнтувався на кращих, найбільш яскравих представників професії. Щоб запобігти подібне явище, існують центри професійного консультування, виробнича практика для студентів.

4. Професійна самоідентифікація

Професійна самоідентифікація перебудовує внутрішній світ особистості, її систему цінностей і норм і є найважливішою складовою життя людини. Конкурентоспроможність спеціаліста на ринку багато в чому залежить від реалізації його здібностей в руслі його професії, освіти, досвіду трудової діяльності, адаптивних здібностей особистості. Професійна самоідентифікація зростає в міру накопичення практичного досвіду, зацікавленості працею і статусних характеристик професії. Зазвичай говорять про особливості професійної групи людей, наприклад, про менталітет медиків або математиків, маючи на увазі певний образ, наявність певних особистісних якостей.

Наявність позитивної первісної самоідентифікації може змінюватися при зіткненні з практичною діяльністю.

5. Професійне навчання

Професійне навчання є найважливішою умовою знайомства і опанування тим чи іншим видом діяльності.

Навчання проводиться на базі спеціалізованих навчальних закладів і має на меті сформувати в індивіда професійний світогляд, уміння, навички та знання, необхідні даної професії. У процесі навчання особистість проходить три кризових стадії:

1) 1 курс - криза самоідентифікації;

2) 3 курс - криза, пов'язана з сумнівом в правильності вибору професії;

3) 5 курс - криза, пов'язана з виходом на ринок праці. Завдання навчального закладу - зробити своїх випускників конкурентоспроможними на ринку праці, впевненими у своїх знаннях та вміннях і сформувати поважне ставлення до професії.

Навчання включає набір певних навчальних предметів, певний навчальний план, практику за фахом. Основна мета практики - інтегрувати студента в професійне співтовариство, дозволити побачити реалії робочої діяльності і сформувати свій власний світогляд, адаптуватися в робочому середовищі.

Практичне навчання повинно максимально сприяти засвоєнню студентом, слухачем навчальної інформації. Фактори, що впливають на прискорення процесу навчання:

1) оптимальний мову подачі інформації - інформація повинна бути зрозуміла, цікава і читабельна;

2) облік знань і навичок учня - невідповідність рівня знань слухача знижує інтерес до навчання, як у випадку зайвої складності інформації, так і у випадку, коли викладач дає вже відомий матеріал;

3) забезпечення зворотного зв'язку в навчальному процесі - наявність власної думки слухача говорить про те, що матеріал було уважно вивчено, заняття в режимі діалогу дозволяють краще засвоїти навчальний матеріал;

4) розробка системи мотивації навчання;

5) оптимальний режим навчання і відпочинку - як перевантаження, так і недостатність навчального навантаження негативно впливають на процес навчання;

6) зв'язок навчання з практичною діяльністю - дозволяє переносити теоретичні знання в область практичної діяльності.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Технологія розвитку критичного мислення у сучасному освітньому середовищі»
Черниш Олена Степанівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.