«ПСИХОЛОГІЯ» 11 КЛАС .Урок 4. Тема: Увага та її властивості. Діагностика рівня розвитку уваги. Засоби розвитку уважності.

Опис документу:
Мета: дати визначення уваги як психічного процесу, ознайомити з класифікацією видів та властивостями уваги; розвивати уважність та спостережливість; виховувати усвідомлення значення уваги у житті людини та навчанні. Поняття для засвоєння: увага, мимовільна увага, довільна увага, стійкість, продуктивність, обсяг і переключення уваги.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

З КУРСУ «ПСИХОЛОГІЯ»

11 КЛАС

Урок 4

Тема: Увага та її властивості. Діагностика рівня розвитку уваги. Засоби розвитку уважності.

Мета: дати визначення уваги як психічного процесу, ознайомити з

класифікацією видів та властивостями уваги; розвивати уважність та спостережливість; виховувати усвідомлення значення уваги у житті людини та навчанні.

Поняття для засвоєння: увага, мимовільна увага, довільна увага, стійкість, продуктивність, обсяг і переключення уваги.

Обладнання: зошити, папір, крейда, дошка, плакат із зображенням предметів, тестовий матеріал, роздатковий матеріал.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Дайте визначення поняття «мнемотехнічні прийоми».

  • Захистіть правильність та ефективність свого вибору при виконанні домашнього завдання.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

Епіграф до уроку …Увага є саме тими дверима, через які

проходить все, що тільки входить в душу

людини із зовнішнього світу.

К.Д.Ушинський

Інформаційне повідомлення

1. Увага як психічний процес.

Психічне життя людини нерідко порівнюють із потоком, що складається з образів предметів та явищ, які сприймаються, думок і почуттів, вражень від них, спогадів про те , що було, і образів майбутнього. З маси оточуючих нас предметів та явищ людина виділяє ті, що мають для неї інтерес, відповідають її потребам, життєвим планам. Досягається це завдяки особливій якості психіки, яка називається увагою.

Увага – це направленість і зосередженість свідомості на певних об’єктах чи певній діяльності при відволіканні від усього іншого (учні записують визначення у зошити).

Увагу зазвичай не вважають психічним процесом, як сприймання, пам’ять чи мислення. Проте вона ніби «жертвує собою» заради них і забезпечує успішну та чітку роботу нашої свідомості. Не можна бути уважним взагалі. Увага завжди проявляється в певних конкретних психічних процесах: ми вдивляємось, прислуховуємось, принюхуємось, ми обдумуємо задачу або, забувши про все на світі, пишемо твір. В залежності від характеру об’єкта, на який направлена увага людини, розрізняють зовнішню і внутрішню увагу. Зовнішня увага – увага, що направлена на оточуючі нас предмети та явища. Внутрішня увага – увага, що направлена на власні думки, почуття і переживання.

2. Види уваги.

Насправді, важко змусити себе бути уважним до чогось, що не викликає нашої зовнішньої або внутрішньої активності. Є предмети і явища, які ніби приковують до себе увагу, іноді навіть всупереч нашому бажанню. Отже, в одному випадку потрібно змусити себе бути уважним, а в іншому – предмет «сам» забезпечує увагу, змушує на себе дивитись, слухати тощо. Тут мова іде про два види уваги – довільну та мимовільну.

- Пригадайте, де ми вже зустрічались із такими термінами?

З таким поділом психіки ми вже стикалися, коли мова йшла про процеси пам’яті: одне «саме запам’ятовується», інше «потрібно запам’ятати та вивчити», одне «саме згадується», інше вимагає активного пригадування. Так от, «саме» запам’ятовується те, на що направлено мимовільну увагу; те, що потрібно запам’ятати, потребує довільної уваги.

Увага, що виникає без свідомих вольових зусиль людини, без завчасно поставленої мети, називається мимовільною.

Коли людина слухає цікаву розповідь, дивиться захоплюючий фільм або читає книгу, у неї виникає зосереджена, стійка увага – їй для цього не потрібно ставити перед собою спеціальну мету і змушувати себе зусиллям волі бути уважним. Мимовільна увага виникає під впливом двох рядів факторів: зовнішніх – особливості предметів і явищ – та внутрішніх – ставлення особистості до фактів, явищ, предметів, подій.

До зовнішніх факторів відносять наступні.

  1. Сила та неочікуваність подразника. Сильний звук, яскравий спалах, різкий запах завжди привернуть увагу.

  2. Новизна, незвичність, контрастність подразника. Незвичний легковий автомобіль нової марки, новий мобільний телефон друга привернуть до себе увагу.

  3. Рухливість об’єкта, а також початок або припинення дії подразника. Тому, наприклад, рекламу роблять «стрибаючою», маяки мигаючими.

Як було вказано вище, мимовільна увага виникає також в залежності від стану самої людини, вона пов’язана з її настроєм, переживаннями, потребами, інтересами (внутрішні фактори).

Увага, що виникає внаслідок свідомо поставленої мети і вимагає певних вольових зусиль, називається довільною.

Вказівки зі сторони, власна інструкція створюють можливість довільної уваги, яка грає величезну роль в житті людини. Адже далеко не все, що необхідно робити людині, має для неї безпосередній інтерес. І в процесі учбової діяльності школяру потрібна довільна увага, чітка постановка мети, організованість, збереження та підтримка уваги під час роботи.

Підтримка стійкої довільної уваги в учнів залежить від ряду умов.

  1. Усвідомлення обов’язку у виконанні даної діяльності. Усвідомлення учнем свого обов’язку гарно вчитись викликає в нього довільну увагу до роботи в тих випадках, коли щось відволікає його від навчання.

  2. Чітке розуміння конкретної задачі діяльності.

  3. Звичні умови роботи. Виконання домашніх завдань у певний час і на постійному, звичному робочому місці створює установку на довільну увагу.

  4. Створення позитивних умов для діяльності, тобто виключення негативно діючих сторонніх подразників (телевізійна передача, голосна музика, шум).

Окрім мимовільної та довільної уваги, виділяють ще один вид діяльності – післядовільна увага. Післядовільною вона називається тому, що виникає на основі довільної уваги, після неї.

Ось учень пише твір про те, як він провів літо. Спочатку робота його зовсім не захоплює, він робить великі зусилля, щоб примусити себе працювати, нарешті зосереджується (довільна увага). Поступово учень захоплюється, пише не відволікаючись. Картини літнього відпочинку він поспішає відобразити на папері. Довільна увага перейшла у післядовільну, яка суміщає в собі деякі особливості довільної уваги (усвідомлення мети) і деякі риси мимовільної уваги (не потрібно вольових зусиль для її підтримки).

(Інформація подається учням у вигляді роздаткового матеріалу).

  1. Основні властивості уваги.

Охарактеризувати увагу людини словами «хороша» чи «погана» не можна.

Характеризувати увагу потрібно з різних сторін.

Насамперед увага характеризується тим наскільки вона сильна, напружена, сконцентрована на об’єкті, наскільки людині вдається відволіктись від сторонніх подразників. Відповідну властивість називають зосередженістю уваги. Вона зазвичай пов’язана з глибоким, дієвим інтересом до діяльності, якоїсь події чи факту.

Але важливо не лише це. Важливо і те, як довго людина може підтримувати увагу, тобто стійкість уваги. Вона залежить від двох обставин: по-перше, від того, рухається чи ні, змінюється чи ні сам об’єкт, а по-друге, від того, активну чи пасивну роль грає при цьому людина.

Важливо оцінити увагу і з точки зору її широти – наскільки широко охоплює вона предмети і явища. Відповідно розрізняють такі дві властивості уваги, як об’єм та розподіл. Обсяг вимірюється кількістю об’єктів, які людина здатна сприйняти, охопити за одну мить. Розподіл уваги – це уміння одночасно виконувати дві (чи більше) різні діяльності.

І нарешті, важливо знати, наскільки гнучка увага, як швидко вона може переключатися з одного об’єкта на інший чи з однієї діяльності на іншу.

Як ми вже говорили, увага тісно пов’язана із особистістю людини, її

інтересами, схильностями.

- Яку людину ви назвали б уважною? Тут багато хто перепитає: до чого

саме? Деякі скажуть, що уважною називають людину, яка завжди помітить товариша, що потрапив у біду, і поспішить йому на допомогу. Тут під уважністю розуміємо моральні якості особистості, тісно пов’язані із чутливістю та здатністю відгукнутися.

Від особливостей уваги залежить і така цінна якість людини, як спостережливість, здатність помічати в предметах і явищах малопомітні, але суттєві особливості. Зазвичай, коли згадують про спостережливість, згадують професії геолога, слідчого, лікаря, вчителя. Доречі, кожен із вас може перевірити свою спостережливість так, як це зробив Шерлок Холмс.

«Шерлок Холмс говорив своєму другу доктору Уотсону:

  • Ви дивитесь, але ви не спостерігаєте, а це велика різниця. Наприклад, ви

часто бачили сходи, що йдуть із вітальні до цієї кімнати?

  • Часто.

  • Як часто?

  • Ну, кілька сот разів.

  • Прекрасно, скільки ж там сходинок?

  • Скільки? Не звернув уваги.

  • Ось-ось, не звернув уваги. А між тим ви бачили! В цьому вся суть. Ну, а я

знаю, що сімнадцять, тому що я і бачив, і спостерігав.»

Практична робота.

1. Діагностика рівня уваги за методикою «Вибірковість уваги». (Додаток 2)

2. Розвиток концентрації уваги. (Додаток 3)

3. Тренування розподілу уваги. (Додаток 4)

4. Розвиток обсягу уваги. (Додаток 5)

V. Підсумок уроку.

- Які види уваги ми вичали на сьогоднішньому уроці?

- Які властивості уваги ви запам’ятали?

VІ. Домашнє завдання.

  1. Вивчити конспект.

  2. Скласти пам’ятку «Як навчитися бути уважним».

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з ГЕОГРАФІЇ залишилося:
0
4
міс.
1
5
дн.
0
1
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!