План-конспект уроку української мови (3 клас)
Тема: Протилежні за значенням слова — антоніми
Мета
Знання: учні розуміють, що таке антоніми; знають, що це слова з протилежним значенням.
Вміння:
добирати до поданих слів протилежні за значенням;
знаходити антоніми у прислів’ях, загадках, віршах;
користуватися (на елементарному рівні) словником синонімів та антонімів.
Розвиток: мовлення, мислення, уваги, уміння працювати в парі/групі.
Виховання: ціннісне ставлення до добра, праці, рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент (2–3 хв)
Привітання, налаштування на роботу.
Коротка мовленнєва розминка (2–3 речення про настрій, погоду).
II. Актуалізація знань (5 хв)
Бесіда:
Пригадати, що таке синоніми (опора на попередній §17).
Виконання інтерактивної вправи 15, 16 за посиланням
https://edugames.rozumniki.com/task-online/task.php?u=0&book=1315392&theme=443#z=14
Запитання:
– Чи бувають слова, що означають протилежне?
III. Повідомлення теми і мети (2 хв)
Дослідницька робота в групах.
Поміркуйте, що ви знаєте про добро і зло.
Розгляньте рисунки, спробуйте об’єднати малюнки у пари.
Яке значення мають слова у ваших парах?
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати слова протилежні за значенням (антоніми) (с. 56–57).
Коротке пояснення вчителя:
Слова, що мають протилежне значення, називаються антонімами.
IV. Опрацювання матеріалу підручника (20 хв)
1. Робота із загадкою (вправа 1, с. 56)
Текст загадки в підручнику:
«Чорна корова всіх людей поборола.
А білий віл усіх людей побудив.»
Читання вголос (учитель/учні).
Обговорення: про що загадка? (ніч і день).
Підведення до пари антонімів день — ніч, чорний — білий.
Завдання учням: вивчити загадку напам’ять (запис — вдома / частково в класі).
2. Прислів’я з антонімами (вправа 2, с. 56)
У підручнику – частини прислів’їв, які треба поєднати й підкреслити антоніми (добрий — злий, ледачий — працьовитий тощо).
Робота фронтально: учні по черзі з’єднують частини на дошці.
У зошитах: записати 2–3 повні прислів’я, підкреслити пари антонімів.
3.Добір антонімів до слів (вправа 3, с. 56)
Зараз ми пограємо в гру «Крокодил», учні яких я викликатиму до дошки будуть витягувати картку зі словом. Завдання показати слово, що випало своїм однокласникам і дібрити до нього антонім.
Всі інші записують пари слів у сої зошити.
4.Міні-твір «Добро і зло» (вправа 4, с. 56) Робота в групах
Складіть у своїх групах невеликий текст. 3-4 речення.
Доберіть до нього заголовок.
5. Виконання інтерактивних ігор за посиланям
https://edugames.rozumniki.com/task-online/task.php?u=0&book=1315392&theme=444#z=1
6. Прислів’я про колос (вправа 6, с. 57)
Прислів’я:
«Колос повний до землі гнеться, а пустий — угору пнеться.»
• Читання, пояснення змісту: скромність / пихатість, зв’язок із працьовитістю.
• Зв’язок із темою антонімів: повний — пустий, протиставлення за змістом.
V. Узагальнення знань.
1. Гра «Знайди собі пару.
Кожен з вас отримає картку зі словом. Ваше завдання об’єднатися у пари, знайшовши антонім до свого слова.
VI. Підсумок уроку (3–5 хв)
Що називають антонімами?
Чому корисно знати і вживати антоніми?
Коротка рефлексія:
«Сьогодні я навчився(лася)…
Найбільше мені сподобалося завдання…»
VII. Домашнє завдання (орієнтовно)
Антоніми у сполученнях слів (вправа 5, с. 57)
Умова: «Утвори сполучення слів із протилежним значенням і запиши. Підкресли антоніми. Склади речення із двома сполученнями слів (на вибір). Добери синоніми до слова голосний.»













