Протипожежна безпека молодших школярів

Опис документу:
У статті детально досліджена статистика пожеж на Україні та по регіонах,виявлені причини та наслідки руйнівних пожеж для країни вцілому та населення.Зазначені основні закони,у яких прописані статті,що направлені на запезпечення протипожежної безпеки дітей.Досліджено праці вчених,які вивчали цю проблему. Виявлені основні напрямки роботи та теми для вивчення з протипожежної безпеки молодших школярів.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Скрізь,де є життя,існує небезпека.

Томас Емерсон.

У сучасних складних життєвих реаліях ,а особливо у часи економічної скрути,важливою та актуальною є проблема профілактичної роботи щодо формування навичок безпечної життєдіяльності людини.

«Нині вивчення правил безпеки життєдіяльності, і правил пожежної безпеки зокрема, – актуальний напрям світової науки, мета якого постає як збереження найбільшої цінності – людського життя. Отож, навички безпечного поводження в побуті, під час виникнення надзвичайних подій є гарантією готовності підростаючого покоління до життя та трудової діяльності в сучасному суспільстві» [4].

Вогонь має два обличчя.Він буває і другом,і ворогом.Лише коли людина приборкала вогонь,її життя змінилось. Життя без вогню неможливе на землі. Але коли він виходить з від контролю людини,вогонь може знищити міста і села, будинки, ліси, урожаї, все, що зустрінеться на його шляху.Пожежі-це страшне лихо,що може загожувати знищенню майже цілих континентів.

Пожежа – неконтрольоване горіння поза спеціальним вогнищем, що розповсюджується у часі і просторі.

Наслідками пожеж можуть бути пошкодження та знищення матеріальних цінностей,будинків,підприємств,житла і майна людей.Екологічні наслідки пожеж несуть величезну шкоду,адже забруднюється навколишнє середовище продуктами горіння, засобами пожежогасіння та різноманітними пошкодженими матеріалами,відбувається руйнування озонового шару,відчутна втрата кисню, теплове забруднення, посилюється парниковий ефект.В той же час,найстрашнішими та найвідчутнішими є соціальні наслідки пожеж,що пов’язані із загибеллю та травмуванням людей,що можуть привести до фізичних та психологічних травм.

Фахівцями науково-дослідного інституту цивільного захисту було проаналізовано матеріали про пожежі та їх наслідки за 12 місяців 2019 року,які надійшли від територіальних органів ДСНС України.

Результати проведеної перевірки стану з пожежами у 2019 році виявили закономірності, що показують збільшення кількості пожеж та матеріальних втрат від них, травмованих на пожежах людей і зменшення кількості загиблих від пожеж людей у порівнянні з 2018 роком. На Україні за 12 місяців 2019 року було зареєстровано 95 915 пожеж.У порівнянні з 2018 роком виявлено збільшення кількості пожеж на 22,0 %.

На пожежах знайдено тіла 1 897 загиблих людей, на жаль, з них 52 дитини.В наслідок пожеж загинуло 1 902 людини, у тому числі 58 дітей; 1 519 отримали травми, з них дітей-135. Наша держава знаходиться у першій п’ятірці країн, де стан із загибеллю людей найгірший.Статистика свідчить, щодня в країні виникає близько 120 пожеж, на яких гине 5-7 чоловік,а травми отримує 4 чоловіки. Від пожеж збитки складають близько 2,0 млрд. грн. на рік.На жаль,Дніпропетровська область потрапила до трійки областей,поряд з Київською та Одеською,які лідирують у негативному рейтингу кількості пожеж за рік [12].Більшість пожеж виникає безпосередньо з вини людей.

Звичайно,що основним завданням є зниження виникнення пожеж та зменшення шкоди від них.Досягнення цієї мети і направлена вся система пожежної безпеки.

В Основному Законі України зазначено ,що життя ,здоров’я та безпека людини є найвищою цінністю.В основному законодавчому документі-Кодексі цивільного захисту України термін «пожежна безпека»пояснений ''як відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов’язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю''.

У статті 39 глави 10 розділу 4 Кодексу прописано, що організація навчання дітей дошкільного віку, учнів та студентів діям у надзвичайних ситуаціях відповідає центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, який розробляє та затверджує навчальні програми з вивчення заходів безпеки, способів захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних надзвичайними ситуаціями, з надання домедичної допомоги та погоджується з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту [6].

Школа приділяє ретельну увагу таким питанням,як поводится у надзвичайних ситуаціях та правилам пожежної безпеки,що обов’язково вивчаються учнями молодших класів .

Згідно статті Закону України «Про освіту» та пункту 3 розділу 1 Правил пожежної безпеки в Україні,які затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417 до пункту 16 частини першої статті 18 Кодексу цивільного захисту України, передбачається ряд заходів щодо запобігання виникнення пожеж та зменшення кількості людей, які гинуть на пожежах та інші заходи,напрямки протипожежної роботи.

Безпека – це поєднання внутрішніх і зовнішніх чинників , що сприяють повноцінному життю дитини. Безпечне середовище для будь-якої людини-це значить мати нормальні умови життя у поєднанні з природними факторами, які не мають небезпечних чинників.Може вважатися безпечним таке довкілля,що не буде загрожувати здоров»ю людини,не зіпсує і не погіршить її здоров’я.

Безпека життєдіяльності – це захист здоров’я та життя людини і середовища, її проживання від небезпеки [8].

Темі пожежної безпеки присвячували низку досліджень українські і зарубіжні науковці. Так, розвідка І. Гуріненко присвячена питанню навчання основам пожежної безпеки молодших школярів [4].

Предметом наукового дослідження О. Ващенко стала проблема формування у молодших школярів компетенцій безпеки життєдіяльності,також і пожежної безпеки [3].

Пожежній безпеці для учнів початкової школи присвячено праці М.Удовенко [14].Формуванню знань про пожежну безпеку школярів, як цікаву та важливу проблему збезпеки життєдіяльності людини, розглядають В.Березуцький, Р. Шабунін , В. Дивак А. Рихнов , Ю. Рєпін та ін.

Найчастіше до пожеж призводить людська необережність. Досвід доводить,що саме одна з десяти пожеж в Україні – виникає саме з вини дошкільників та молодших школярів.

Як показує аналіз та вивчення даної проблеми,основною причиною,через яку стаються пожежі, на яких гинуть діти, є саме дитяча необережність з вогнем. Все це відбувається через те, що батьки часто заклопотані життям,роботою,не завжди розуміють, яку небезпеку криє в собі вогонь,який може потрапити до рук малолітньої дитини.

Пожежі найчастіше стаються тоді,коли дитина на довгий час залишається без нагляду або наодинці. Лише за кілька хвилин може статися велика небезпека.Якщо без нагляду будуть залишені запальничка,сірники,свічки поруч із речами,що можуть легко зайнятися,це може призвести до трагедійних наслідків.

У сім’ї профілактика дитячих забавлянок з вогнем найчастіше номінальна.Але заборони можуть призвести до непоправного: діти шукають нових яскравих вражень, граються з сірниками та вогненебезпечними предметами.Дитина прагне активно пізнавати світ,їй цікаві не лише запальничка чи сірники,а й праска,свічки,піротехнічні засоби,легкозаймисті суміші, багаття та інш.Найчастіше це закінчується трагедією.

Випадки пожеж доводять: головна причина загибелі дітей на пожежі криється в їх невмінні діяти в критичних ситуаціях. Якщо дорослі люди під час пожежі панікують,кричать,бігають,тримаються ближче до вікон,дверей,стрибають з вікон,то реакція дітей інша.

Під час виникнення пожеж діти поводять себе неправильно,у них спрацьовує підсвідомий інстинкт: дитина хоче до чогось притулитися, кудись сховатися, шукає схованку – під ліжком, столом ,у шафі т. д.Найчастіше це призводить до непоправного-дорослі не можуть вчасно відшукати малечу.

Отож,кожна дитина повинна мати порядок дій при пожежі, знати можливі виходи для евакуації. Дуже важливо,щоб дитина навчилася не панікувати і не ховатися у разі пожежі. .

У більшості випадків діти мають дуже поверхневе знання з протипожежної безпеки,не мають добре продуманих та послідовних дій під час пожеж,з дітьми не проводились тренінгові заняття,які б у подальшому могли врятувати їх життя.Особливо це стосується дітей молодшого шкільного віку,бо саме в цьому віці закладається фундамент знань з пожежної безпеки.

Такий стан справ вимагає пильної уваги до цієї проблеми у початковій школі. Основним завданням стає підготовка дітей до розв’язання складних життєвих ситуацій та загроз, навчити їх захищати себе від небезпеки,запобігати дитячому травматизму, закріплювати знання про небезпечність вогню та пустощі з ним.

Відношення батьків до цієї проблеми повинно змінитися.Необхідна кропітка та цілеспрямована робота ,яка б сприяла формуванню дитячої культури протипожежної поведінки.

Вивчення пожежної безпеки у школі повинно поділятися на 2 частини.

До першої частини належить вивчення теоретичних питань з основ пожежної безпеки,а до другої-застосування цих знань на практиці.

Для молодших школярів програмою передбачені основні напрямки з пожежної безпеки:

– поведінка в небезпечних ситуаціях;

– побутові небезпеки;

– телефони аварійних служб;

– безпечні і небезпечні ситуації;

– джерела допомоги в небезпечних ситуаціях (батьки, сусіди, родичі, аварійні служби);

– безпечна поведінка вдома;

– ситуації можливої небезпеки у школі.

Зрозуміло,що найважливішими аспектами до другої частини пожежної безпеки є практичні навички молодшого школяра, що є невід’ємним складником знань та вмінь.

Програма для 1-4 класів передбачає 10 годин на рік на опанування пожежної безпеки,близько 40 тем для вивчення.

  1. Вогонь на службі у людей. Як запобігти пожежі. Причини виникнення пожеж.

  2. Запалювальні засоби, від яких виникають пожежі. Небезпечні ігри з вогнем.

  3. Пожежнонебезпечні об’єкти.

  4. Правила пожежної безпеки у домі, школі.

  5. Евакуація з приміщень у разі виникнення пожежі (приклад: новорічні свята).

  6. Основні правила безпеки при використанні побутових нагрівальних, електричних і газових приладів. Загальні правила безпечного користування електропобутовими приладами.

  7. Пожежна небезпека легкозаймистих матеріалів і речовин.

  8. Дії учнів при пожежі.

  9. Пожежники на захисті життя і здоров’я людей. Неприпустимість жартів у викликах пожежної команди.

10.Ігри і конкурси з протипожежної безпеки.

11.Попередження трагічних наслідків пожеж.

12.Причини виникнення пожеж та їх наслідки.

13.Правила пожежної безпеки у нашому домі, у школі, у таборі відпочинку, у дворі.

14.Практичні дії із запобігання пожеж. Убезпечення дітей у разі виникнення пожежі. Правила пожежної безпеки при проведенні заходів у школі.

15.Правила пожежної безпеки при демонстрації кінофільмів, проведенні новорічних свят, інших масових заходів.

16.Пожежна безпека при поводженні з легкозаймистими речовинами і матеріалами.

17.Правила користування газом.

18.Небезпека продуктів згорання для організму людини.

19.Конкурс малюнків «Хай вогонь в душі палає, а пожежі не буває».

20. Конкурс «Знавці пожежної справи».

21.Первинні засоби гасіння пожежі. Правила гасіння пожежі.

22.Місце встановлення, правила утримання і порядок застосування первинних засобів пожежегасіння.

23.Шкідливість і небезпечність куріння.

24.Вогненебезпечність куріння. Профілактика куріння серед дітей.

25.Правила безпеки під час грози. Види і способи захисту від ураження блискавкою в домі, на вулиці, в лісі, під час роботи в полі.

26.Розпалювання вогнищ.

27.Підприємства нашого міста. Можливі аварійні ситуації на цих підприємствах, пов’язані з пожежами, та їх ознаки.

28.Конкурс малюнків.

29.Конкурс «Знавці пожежної справи».

30.Екскурсія до музею пожежної справи.

31.Протипожежний режим у навчально-виховних закладах. Протипожежні вимоги до утримання території, будівель.

32.План евакуації людей при пожежі. Правила пожежної безпеки в навчальних кабінетах.

33.«Бережіть житло від пожеж!» Неприпустимість застосування відкритого вогню при проведенні різних видів робіт.

34.Використання газу, бензину та інших пальних рідин.

35.Правила експлуатації нагрівальних приладів, електричних пристроїв.

36.Як діяти у зоні пожежі.

37.Підручні засобі захисту органів дихання від чадного газу.

38.Як допомогти людям, якщо загорівся одяг. Особливості поведінки при виникненні пожежі у сусідніх квартирах, на сходах багатоповерхових будівель.

39.Конкурс плакатів на протипожежну тематику [7].

На жаль,знання дітей молодшого шкільного віку про пожежну безпеку залишається на досить низькому рівні через ряд причин.А саме,через малу кількість годин на вивчення,через відсутність повноцінних тренінгових занять та невідпрацьованих правильних дій під час пожежі.

Тому теоретичні та практичні заняття з пожежної безпеки можна проводити не лише в урочний час і на позакласних заходах вчителями початкових класів,а й вихователями групи подовженого дня.

Список використаної джерел

1.Бутрім, В. Л. Казка вчить : збірник нестандартних дидактичних ма- теріалів з основних дисциплін / В. Л. Бутрім. — Х. : Основа, 2006. — 128 с.

2.Ватаманюк Г. Художня література як засіб формування духовного світу дитини / Галина Ватаманюк // Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського держ. університету. Серія педагогічна. – Кам’янець-Подільський, 2007. – Вип. ХІІІ. – С. 237–240.

3. Ващенко О. М. Формування у молодших школярів компетенцій безпеки життєдіяльності : теоретичний аспект / О. М. Ващенко // Теоретико-методичні проблеми виховання дітей та учнівської молоді. – 2014. – Вип. 18. – С. 99–106.

4.Гуріненко І. Дидактичні умови навчання правилам пожежної безпеки молодших школярів / І. Гуріненко // Збірник наукових праць Уманського державного педагогічного університету імені П. Тичини. Педагогічні науки. − 2010. − № 1. − С. 60–69.

5. Дідух І. О Формування соціокультурної компетенції учнів молодшого шкільного віку на прикладах народної казки.-Електронний ресурс.-Режим доступу:.http://ippo.kubg.edu.ua/wp-content/uploads/2014/05/%D0%94%D1%96%D0%B4%D1%83%D1%85-%D0%86.%D0%9E..pdf

6. Кодекс цивільного захисту України [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/5403-17/

7.Програма вивчення пожежної безпеки у 1-11 класах. -Електронний ресурс.-Режим доступу:http://www.zllogos.zp.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=728:p-r-o-g-r-a-m-a-z-vivchennya-pozhezhnoji-bezpeki-u-1-11-klasakh&catid=333&Itemid=739

8.Програма з основ здоров’я та безпеки життєдіяльності дітей дошкільного віку “Про себе треба знати, про себе треба дбати” / Л. В. Лохвицька. — Тернопіль : Мандрівець, 2014. — 120 с.

9.Пожежна безпека.Термінологічні, правові, теоретичні і організаційні основи пожежної безпеки. .-Електронний ресурс.-Режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3745-12

10. Русова С. В оборону казки / С. Русова // Світло. – 1913. – № 7.

11.Словник української мови:в 11 тт./АН УРСР.Інститут мовознавства:за

ред.І.К.Білодіда.-Київ:Наукова думка,1970-1980.-Т.4.-799 с.

12.Статистика пожеж.Український науково-дослідний інститут цивільного захисту.-Електронний ресурс.-Режим доступу: https://undicz.dsns.gov.ua/ua/STATISTIKA-POZHEZH.html

13. Туров М. П. Створи себе через казку : Посіб. для батьків, учителів, вихов., керів. гуртків і метод. / М. П. Туров ; Під заг. ред. С. Чередниченко. — К. : Кобза, 2003. — 128с. 28.

14.  Сухомлинський В. О. Рідне слово / Вибрані твори: У 5-ти т. - К.: Рад. шк., 1977. - Т. 3. - 670 с.

15.Удовенко М. А. Методика формування здоров’язбережувальної компетентності учнів початкової школи у процесі вивчення ''Основ здоров’я'' / М. А. Удовенко // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи. – 2014. – № 43. – С. 238–246.

16.Черкашин О.В.Основи пожежної безпеки в системі навчання та виховання молодших школярів. -Електронний ресурс.-Режим доступу: . http://eprints.zu.edu.ua/22268/1/29.pdf

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»