Проект «Обережність не зашкодить»

Опис документу:
Розроблений проект з питань безпеки життєдіяльності допоможе вихователям підготувати дітей до розв’язання складних життєвий ситуацій,навчити їх захищати себе від небезпеки, а також запобігти дитячому травматизму. Автори: творча група у складі: Шахрай Наталія Володимирівна , заступник директора з питань дошкільної освіти, Байдюк Сніжана Іванівна вихователь-методист закладу, Нідзельська Світлана Василівна, вихователь, керівник творчої групи закладу.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код

Управління освіти

виконавчого комітету Шепетівської міської ради

Методичний кабінет

«Обережність не зашкодить»

Творча група вихователів

навчально-виховного об’єднання

«Дошкільний заклад – загальноосвітня школа

І-ІІІ ступенів» ім. М.Островського

м.Шепетівка

2012

Творча група у складі:

Шахрай Наталія Володимирівна , заступник директора з питань дошкільної освіти

Байдюк Сніжана Іванівна вихователь-методист закладу

Нідзельська Світлана Василівна, вихователь , керівник творчої групи закладу

Розроблений проект з питань безпеки життєдіяльності

допоможе вихователям підготувати дітей до розв’язання складних життєвий ситуацій,навчити їх захищати себе від небезпеки, а також запобігти дитячому травматизму. Матеріали проекту можуть бути використані вихователями як під час планування навчально-виховного процесу , так і під час занять , ігор, бесід, розваг , у роботі з батьками.

Головним скарбом

життя є здоров'я ,

і щоб його зберегти,

треба багато знати.

Авіценна

Вступ

Загальновідомо, що дитинство це унікальний період в житті людини, саме в цей час формується здоров'я, відбувається становлення особистості. Досвід дитинства багато в чому визначає доросле життя людини. На початку шляху поруч з беззахисним і довірливим малюком знаходяться найголовніші люди у його житті - це батьки та вихователі. Завдяки їх любові і турботі, емоційної близькості і підтримки, дитина росте і розвивається, у неї виникає довіра до світу і оточуючих його людей. На жаль, наша ментальність «ігнорує» безцінність людського життя, тому «надзавдання» полягає в тому, щоб діти зрозуміли: людський організм - складне, але надзвичайно крихка створення природи, і себе, своє здоров'я, своє життя треба вміти берегти і захищати. Адже з перших років життя допитливість дитини, її активність в питаннях пізнання навколишнього довкілля стає небезпечною для неї. Формування безпечної поведінки неминуче пов'язане з цілою низкою заборон. При цьому ми, дорослі , опікуючи своїх дітей, інколи самі не помічають, як часто повторюємо слова: «не чіпай», «відійди», «не можна». Або навпаки, намагаються пояснити що-небудь шляхом довгих і не завжди зрозумілих дітям повчань. Все це дає зворотний результат.

Головна мета щодо виховання безпечної поведінки у дітей - дати кожній дитині основні поняття небезпечних для життя ситуацій та особливостей поведінки в них. Безпека-це не просто сума засвоєних знань, а вміння правильно вести себе в різних ситуаціях. Ця проблема є настільки актуальною, що Базова програма дитини дошкільного віку «Я у Світі» майже вся орієнтована на забезпечення фізичного,психічного і морального здоров'я дитини , відповідального ставленням до життя з обов’язковим врахуванням балансу : прагнень до самореалізації та самозбереження ;її фондів «можу» (знань , умінь, навичок, здібностей); запрограмованого та спонтанного в бутті дошкільника; колективного та особистісного ; проявів компетентності у різних сферах життєдіяльності( «Природа», «Культура», «Люди», «Я Сам») , формування у дошкільника стеоретипу правильної поведінки в певних ситуаціях через різні напрями виховної діяльності та форм організації.

Вирішити поставлені завдання і досягти певного результату можливо враховуючи певні чинники :

Поглиблюючи знання дітей про навколишнє, ми формуємо в них готовність до ситуацій, в яких вони можуть опинитися. Якщо життєва ситуація не містить в собі елементів несподіванки і зрозуміла малюкові, то дії дитини будуть свідомими і правильними.

Враховуючи всі завдання цієї проблеми освітньо-виховну роботу колектив дошкільного закладу з безпеки життєдіяльності дошкільників спрямовує насамперед на:

  формування у дітей свідомого розуміння цінності власного життя та здоров'я;

  розуміння і сприйняття понять про стихійні явища природи (землетрус, повінь, бурю, ожеледицю, грозу, град тощо), ознайомлення з природою їх виникнення, характерними ознаками, негативними наслідками;

  розвиток чуття небезпеки щодо вогню й електричного струму;

  вміння дотримуватися правил протипожежної безпеки, швидко знаходити правильний вихід у небезпечній ситуації;

  вміння обережно поводитися з ліками та хімічними речовинами (ртуть у градуснику, отрута проти шкідників садів і городів, побутова хімія);

  формування знань про небезпечні для життя людини отруйні рослини;

  розвиток умінь надавати першу допомогу собі та іншим людям у разі травми, нещасного випадку; правильно поводитися у випадках загрози та виникнення надзвичайних ситуацій.

Важливо враховувати вікові особливості дошкільнят, їхні індивідуальні можливості та досвід.

На реалізацію цих завдань зорієнтована і додаткова програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», яка не тільки пропонує орієнтири змістовного наповнення освітньої роботи за розділами , але націлює на вікові новоутворення свідомості та особистості дитини. Що допомагає якомога повніше підготувати дітей до розв’язання складних життєвих ситуацій , навчити їх захищати себе від небезпеки, травматизму через розвивальні,виховні та навчальні завдання.

Збагатити, розширити , систематизуватиуявлення, знання дитини про довкілля та власне “Я” (фізичне, психічне та соціальне) та вправляти у їхзастосуванні.

Орієнтуватись у власній зовнішності та стану здоров’я, у корисних та шкідливих для дитячого організму чинниках, впливах.

Освітні завдання детально розкриваються через певні розділи програми «Впевнений старт».

Фізичний розділ (фізкультурно-оздоровча робота)

Завдання:організаційні

Навчати дітей здоровому способу життя:формувати знання про будову тіла, призначення та дію органів; важливо ознайомлювати дітей з необхідністю охороняти зір, слух, поставу, шкіру та інші органи;розвивати уявлення про ознаки здоров’я і хвороби та шляхи їх запобігання, доводити, що довготривале життя потребує уваги людини до свого здоров’я; розповідати, що джерелом зміцнення здоров’я і запобігання хворобам є здоровий спосіб життя та безпечна поведінка в довкіллі;знайомити з помічниками і друзями здоров’я – природними і соціальними чинниками, а які можуть нашкодити здоров’ю(неправильне харчування, тривале сидіння перед телевізором, комп’ютером, шкідливі звички, недотримання розпорядку дня тощо);активно використання дітьми отриманих знань в ігровій, зображувальній, мовленнєвій, театралізованій, дослідницькій, трудовій і повсякденній діяльності.

· знає та дотримується правил безпечного перебування вдома, на вулиці, в природних умовах тощо;

· має уявлення про основні правила поведінки в екстремальних ситуаціях.

Пізнавальний розвиток

Завдання:

«У світі природи»

водою: змінами її стану (замерзання, плавлення снігу і льоду), поняттям кругообігу (види хмар, дощ, роса, іній, град, сніг, ); значенням для природи та людини;

- ознайомлювати з електричними та світовими явищами природи: гроза – грім, блискавка

- ознайомлювати з сезонними змінами та явищами в природі: порами року, їхньої послідовністю, станами погоди (приморозки, ожеледиця, хуртовина, посуха, буря, стихійні лиха тощо), їхнім впливом на життя людини.

степами, лісами: їх значенням у природі та у житті людини; правилами безпечної поведінки й доцільного природокористування;

- формувати уявлення про поняття: рідні, близькі, знайомі, чужі люди, культуру стосунків з різними категоріями людей;

- використовує логіко-математичні уміння в повсякденному житті:

- вміє набрати номер телефону служб порятунку;

- вміє користуватися пультом телевізора/аудіо – відеотехніки;

має елементарні навички роботи з комп’ютером;

- знає свій вік, вік тата, мами та інших членів родини, знає дату народження, адресу та номер квартири.

Мовленнєвий розвиток

Завдання :

Розширювати словниковий запас на основі формування у дітей уявлень про світ (через активізацію пізнавальної діяльності); активізувати його в самостійних висловлюваннях, розвивати вміння розуміти та вживати слова для позначення назв, особливостей та дій, пов‘язаних з різними сферами життєдіяльності дитини.

Активізувати в мові дітей прикметники, дієслова, числівники. Формувати вміння більш точно підбирати слова, що відображають якість предмета чи явища.

Закріплювати правила ведення діалогу у повсякденному житті (у громадських місцях, на вулиці, вдома, по телефону, з незнайомими людьми тощо), традиціях групи і дитячого садка.

Орієнтири мовленнєвого розвитку:

використовує мову в різних цілях;

має збалансований словниковий запас з кожної сфери життєдіяльності.

Враховуючи різну періодичність, тривалість охоплення дітей організованими освітніми впливами в умовах тієї чи іншої форми здобуття дошкільної освіти всі обсяги завдань освітньої роботи з дошкільниками потрібно добирати за можливостями та рівнем їхньої обізнаності.

Так, починаючи з середньої групи, дітям треба розповідати про властивості вогню, про наслідки необачного з ним поводження. Вихованцям треба чітко пояснити, чому неприпустимо бавитися із сірниками та легкозаймистими речовинами. Оскільки дошкільнятам цього віку властиві наочно-дійові та наочно-образні форми мислення, можна проводити такі заняття, спостерігаючи за працею кухаря на робочому місці.

Працюючи з вихованцями шостого і сьомого років життя, слід поповнювати їхні знання про правила пожежної безпеки, а також закріпити правила користування телевізором і приймачем. Слід також навчити дітей користуватися телефоном: ввічливо і лаконічно вести розмови, знати номери телефонів служб швидкої медичної допомоги та міліції, вміти чітко повідомити необхідну інформацію у відповідну інстанцію при виникненні небезпечної ситуації (пожежа, травма тощо).

Колектив нашого закладу постійно працює над питанням безпеки життєдіяльності дошкільників зі своїми вихованцями та їх батьками. Таку роботу плануємо не рідше одного разу на місяць за кожним із напрямів і проводимо в різних формах організації дітей :на заняттях та в іграх.

З огляду на величезне значення безпеки життєдіяльності дошкільників , питання її забезпечення та формування у дітей відповідних знань і навичок досить часто розглядаємо з педагогами на педагогічних радах, семінарах,консультаціях. До таких обговорень готуємо підбірки як теоретичних , так і практичних матеріалів, які потім вихователі використовують у роботі з дітьми та батьками. До таких матеріалів увійшли розроблені творчою групою вихователів системи роботи «Увага діти на дорозі», «Один вдома», проект «Обережність не зашкодить»; посібники для дітей «Як уникнути неприємностей», «Служба 101,102,103», «Служба безпеки»; в усіх групах оформлені куточки : «Айболить радить», «Зелена лікарня» , «Безпека життєдіяльності» , «У світі дорожніх знаків» та для батьків «Щоб запобігти лиху» тощо.

Робота з даного питання планується для дітей на весь календарний рік за модулями :

Модулі містять такі розділи : безпека в побуті ,під час перебування у групі,на вулиці,пожежна безпека , безпека під час стихійних лих, у природі, особиста гігієна та здоровий спосіб життя. Проводимо раз у місяць «Тиждень безпеки дитини» із залученням дітей до різних форм роботи :міні-заняття, ігрова діяльність, театралізована діяльність , свята, конкурси , бесіди , екскурсії, психогімнастика, пошуково-дослідницька діяльність , моделювання ситуацій,розв’язування логічних завдань за схемами з домальовуванням. Кожен захід спрямовуємо на те,щоб сформувати у дітей свідоме ставлення до особистої безпеки, дати їм змогу набути стеоретипу правильної поведінки в певних ситуаціях, вміння бачити та передбачати небезпеку, самостійно дбати про власне життя. Усю роботу проводимо в тісній співпраці з батьками, адже без їхньої підтримки навички,що прищеплюються дітям , не будуть міцними.

Узагальнюючи вищенаведене творчою групою закладу був розроблений проект з питань безпеки життєдіяльності «Обережність не зашкодить!», який не тільки підвищить якість навчання і виховання дітей, але надасть нових методичних прийомів, матеріалів для вихователів та батьків з метою досягнення кращих результатів у роботі.

Алгоритм проекту :

Керівник проекту: завідувач,вихователь-методист ,вихователь.

Учасники проекту: діти ,працівники ДНЗ,батьки.

Тип проекту:

 • Практико-орієнтований – за домінуючою діяльністю.

 • Довготривалий – за терміном.

 • Комбінувальний – за змістом.

 • Творчий – за ступенем самостійності.

 • Художньо-естетичний – за кінцевим результатом.

 • Колективний – за кількістю учасників.

 • Частково-пошуковий – за характером діяльності.

 • Внутрішній (колектив ДНЗ) – за характером контактів.

Мета:

Розвиток пізнавальних навичок дітей, формування уявлень, джерелом яких є природний та предметний світ, різні види діяльності; створення умов для навчання дітей способів регулювання власної поведінки в умовах стихійних природних явищ та катастроф.

Завдання проекту:

Освітні

Розвивальні

Виховні

Соціалізуючі

  Вироблення вміння конструювати свої знання.

  Ознайомлення зі способами роботи з інформацією.

  Формування вміння презентувати результати своєї роботи.

  Формування навичок самоорганізації

З а в д а н н я

  Підвищення мотивації дітей до отримання нових знань.

  Формування вміння продукувати, аргументувати та захищати свої ідеї.

  Формування навичок емоційно-вольової сфери

  Розвиток творчих і дослідницьких здібностей особистості.

  Розвиток здатності до самовизначення та целеподалання .

  Розвиток критичного мислення ,навичок аналізу та рефлексії.

  Розвиток комунікативних умінь і навичок.

  Виховання значущих загальнолюдських цінностей.

  Виховання почуття відповідальності та самодисципліни

  Формування навичок спілкування у соціумі.

  Вироблення власного погляду на події.

  Осмислення власної значущості під час роботи в команді.

Основні вимоги:

 • Дотримання рекомендацій державних документів про освіту, інструктивно - методичних документів , науково - педагогічних досліджень , чинних програм, методичних посібників ;

 • Умов організації навчання дітей особистої безпеки та змісту роботи з формування в дитини активної позиції щодо власного життя та здоров'я;

 • Моделювання та аналіз відповідних ситуацій разом з дітьми у групі ,проведення бесід ,дидактичних та сюжетно-рольових ігор, заохочення вихованців до художньої творчості на тему безпеку життя,максимальне використання навчально-методичних матеріалів та наочності (планів,альбомів,ілюстрацій,дитячої художньої літератури,відеофільмів тощо);

 • Забезпечення дітей ігровим матеріалом (тематичними іграми та іграшками,атрибутами для творчих ігор тощо)

 • Використання ділянок закладу для закріплення навичок поведінки в умовах загрози або виникнення небезпечних ситуацій

Актуальність

Дошкільна освіта в багаторівневому освітянському просторі України є вихідною ланкою в системі неперервної освіти,у становленні та розвитку особистості. Тому на дошкільний заклад покладається відповідальність за здійснення цілеспрямованого виховання у дітей ціннісного ставлення до власного здоров'я , формування у них адекватної реакції на різноманітні чинники ризику для життя.

План реалізації проекту

Етапи

Діяльність

Примітка

І етап.

Підготовчо-організаційний

Мета: мотивація обраної проблематики. Визначення шляхів, способів, методів, прийомів, форм реалізації проекту.

1. Обговорення ідеї та мети проекту:

- Виступ вихователя-методиста.

- Дискусія.

- Формулювання учасниками узагальненої мети проекту.

2. Обмірковування шляхів реалізації проекту:

- експертиза стану виконання основних положень документів, програм про дошкільну освіту з даного питання проекту;

- опитування батьків;

- діагностика дітей та педагогів

- створення проблемного блоку із зазначеного питання;

- залучення інших спеціалістів.

3. Висловлення міркувань щодо форми представлення результатів.

4. Складання власного плану роботи педагога над проектом

- Що я можу зробити?

- Яким я бачу результат роботи?

- Яку літературу мені необхідно опрацювати?

5. Підбиття підсумків роботи підготовчого етапу :

розподіл методичних доручень,

опрацювання моделей, технологій, розробка плану та системи роботи щодо виконання головної мети;

затвердження єдиних модельно-алгоритмічних схем для впровадження в роботу

ІІ етап. Технологічний

Мета: організація роботи методичної служби, творчої групи, інформаційно-консультаційного центру.

1. Виставка педагогічної та методичної літератури, яка може допомогти в реалізації проекту.

2. Планування роботи дошкільного закладу з даного питання.

3. Створення в методичному кабінеті рубрики за темою «Безпека життєдіяльності дошкільника ».

4. Добір та виготовлення дидактичного матеріалу.

ІІІ етап. Реалізація проекту

1. Форми роботи з педагогами.

2. Форми роботи з дітьми.

3. Форми роботи з батьками.

ІV. Підсумок проекту

Мета: аналіз роботи над проектом, оцінка своєї діяльності.

1. Самоаналіз кожного учасника.

2. Підсумково-аналітична бесіда за круглим столом

- узагальнення результатів проектної діяльності:

- проведення методичних заходів;

- проведення виховних заходів з презентацією роботи ;

- зустріч з колегами та батьками;

- випуск рекомендацій , відеофільмів, альбомів,фотоальбомів;

- друк у пресі : розробок , моделей, планів

Тематика

1.Вимоги програми «Я у Світі». Змістовна лінія

«Фізичний розвиток»

2.Організація роботи щодо ознайомлення дошкільників із правилами дорожнього руху та безпечної поведінки на вулиці.

3.Організація роботи з протипожежної безпеки.

4.Безпека в побуті,природі ,особиста безпека.

5.Вимоги пожежної безпеки під час проведення культурно-масових заходів.

6.Організація роботи з охорони життя і здоров'я дітей у дитячих дошкільних закладах

7.Памятки з безпеки життєдіяльності.

8.Заходи щодо попередження дитячого травматизму

9.Основні вимоги безпеки під час організації трудової діяльності дітей у дошкільному навчальному закладі.

10.Формування активної позиції дитини щодо власної безпеки .

11.Здоровя дитини,емоції ,конфліктні ситуації.

12.Безпека дошкільників - турбота дорослих.

13.Забезпечення достатнього рівня компетенції дошкільників для безпечного перебування в навколишньому світі.

14.Формування здорового способу життя .

15.Дії у випадку виникнення пожежі.

Механізм діяльності щодо

забезпечення навчально-виховної

роботи з питань безпеки життєдіяльності

 • облаштування проїжджої частини вулиці;

 • орієнтування за світлофором та дорожніми знаками;

 • поведінка в транспорті та поряд з ним ;

 • уявлення про роботу служба ДАІ

 • причини та профілактика виникнення пожежі;

 • дії під час пожежі;

 • знання правил пожежної безпеки;

 • доступні засоби пожежогасіння

 • служба 101

 • особиста безпека;

 • безпека в побуті;

 • навички спілкування з незнайомцями;

 • здоров'я ,емоції та конфлікти;

 • небезпечні предмети ;

 • екстрена допомога 102,103,104

 • температурні травми та самодопомога;

 • отруйні рослини,гриби,ягоди;

 • жива та не жива природа;

 • водойма в різні пори року;

 • небезпека та захист від тварин і комах;

 • екологія ;

Вересень «Маленькі пішоходи»

Примітка

Д/гра «Світлофор - пішохід»

Р/гра «Перехрестя»

Сюжетно-рольова гра: «Водії та пішоходи»

Д/гра «Збери знаки»

Вікторина «Що?Де? Коли?

Настільна гра « Дорожні знаки»

Р/гра «Живий світлофор»

Д/гра «Автомобіль-пішохід»

Читання віршів та загадок «Школа світлофора «Моргайка»

Р/гра «Стоп»

Моделювання ситуації «Наша вулиця»

Міні-заняття «Дорога не для забав»

Д/гра «Впізнай знак»

СХД «Кольорові автомобілі»

Сюжетно-рольова гра: «Азбука дороги»

Д/га «Світлофор»

Тематична розвага «Що?Де?Коли?»

Розвага «Пригоди їжачка та зайченяти»

Виставка малюнків

«Дорога від дому до дитячого садка»

Жовтень «Бережи своє здоровя»

Примітка

Д/гра «Пізнай себе»

Гра-естафета «Корисна для здоровя їжа»

Сюжетно-рольова гра: «Лікарня»

Міні-заняття «Ти відчуваєш» (органи чуття)

Фізкультхвилинка «Фрукти й овочі зберемо»

Ігрова ситуація «Чистота – запорука здоровя»

Сюжетно-рольова гра: «Аптека»

Д/гра «Друзі та вороги здоровя»

Настільна гра-лото «Їстівне-неїстівне»

Розв'язання проблемної ситуації «Звідки людина знає про небезпеку» (органи чуття)

ТРВЗ-тренінг «За що ти себе любиш?»

Комплексне заняття «В гостях у лікаря Айболита» (валеологія+малювання)

Рухлива гра «Доріжка здоровя»

Інтелектуальна гра «Вгадай настрій»

Спортивна розвага «Фізкульт - ура!

Д/гра «Що не так»

Літературна вікторина «Здоровя – найважливіший скарб»

Рухлива гра «Бджілки»

Прес-конференція «Рости здоровим!»

Листопад «Сам вдома»

Д/гра «Хто такий незнайомець»

Читання казки «Хлопчик-мізинчик» Ш.Перро

Рухлива гра «Знайди свій будинок»

Настільно-друкована гра «Вибери небезпечні предмети»

Моделювання ситуації «До тебе звернувся незнайомець»

Рухлива гра «Заєць без хатки»

Гра-естафета «Знайди вихід»

Сюжетно-рольова гра: «Дитячий садок»

Д/га «Корисні поради»

Моделювання ситуації «Твоя поведінка в небезпечному середовищі»

Рухлива гра «День-ніч»

Сюжетно-рольова гра: «Сімя»

Міні-заняття «Дорога додому»

Д/гра «Можна – не можна»

Гра-інсценізація «У мене задзвонив телефон»

Виставка малюнків «Мої корисні справи вдома»

Моделювання ситуації «Небезпечні предмети»

Настільно-друкована гра «Корисне - небезпечне»

Гра- вікторина «Свої – чужі» (вірші, прислів’я, приказки)

Рухлива гра «Не боюся!»

Грудень «Школа юних пожежників»

Д/гра «Вогонь – друг, вогонь – ворог»»

Р/гра «Погаси пожежу»

СХД «Виготовлення атрибутів до гри «Пожежники»

Перегляд відеофільму за казкою С.Маршака «Кицькин дім»

Д/гра «Горить – не горить»

Моделювання ситуації «Служба порятунку»

Р/гра «Хто швидше загасить вогонь»

Сюжетно-рольова гра: «Пожежники»

Д/гра «Склади машину»

Міні-заняття «Якось під Новий рік»

Настільно-друкована гра «На гостині у Мальвіни»

Лялькова вистава «Небезпечний подарунок»

Сюжетно-рольова гра: «Кухарі»

Інтегроване заняття «Від маленького сірника – велике лихо»

Д/гра «Небезпечні ігри»

Конструкторсько-будівельна гра: «Обладнаємо квартиру»

Малювання «Протипожежний інвентар»

Д/га «Опиши - відгадай»

Гра-тренінг «Телефон порятунку»

Р/гра «Чия команда швидше збереться»

Виставка малюнків «Пожежа очима дітей»

Січень " Прогноз погоди»

Д/гра «Розглянь і замалюй»

Міні-заняття «Вода. Яка вона?»

Настільно-друкована гра «Подорож Снігової Баби»

Рухлива гра: «Снігові»

Комплексне заняття «Обережно, зима!»

Моделювання ситуації «Крихкий лід»

Рухлива гра: «Ковзани»

СХД : «Крижані витвори»

Д/гр. «Підбери одяг »

Ігрова ситуація «Що було б, якби?...»

Читання художньої літератури О.Цечельської «Пригоди на ковзанці»

Сюжетно-рольова гра «Швидка допомога»

Д/гра « Де чий дім»

СХД «Виготовлення годівничок»

Настільно-друкована гра «Сліди»

Літературна вікторина «Зимова скриня»

Розвага «Весела з сніжком погратись»

Конструкторсько-будівельна гра: «Палац Снігової королеви»

Виставка дитячих робіт «Галерея зимових витворів»

Лютий «Кожна пригода – до роздуму нагода»

Бесіда «Обережно, ожеледиця!»

Фізкультхвилинка «Холодно стояти»

Малювання на снігу «Зимові фантазії»

Сюжетно-рольова гра «Водії»

Д/гра «Чим гратись можна, а чим ні»

Рухлива гра «Сніжки»

Розвага «Сірник – не іграшка»

Сюжетно-рольова гра «Лікарня»

Гра-навчання «Школа екстремальних ситуацій»

Д/гра «Водій і пішоходи»

Рухлива гра «Знайди безпечне місце»

Сюжетно-рольова «Пожежники»

Д/гра «Горить – не горить»

Рухлива гра «Два Морози»

Проблемна ситуація «Скарби твого майданчика»

Сюжетно-рольова «Сім'я»

Інтерв'ю з вогнем «Як я з'явився»

Гра-конкурс «Хто швидше загасить вогонь»

Розвага «Катання на санчатах та лижах»

Сюжетно-рольова «Дитячий садок»

Березень «Поводься безпечно»

Д/гра «Приготуємо святковий обід»

Творча гра «Запам'ятай і друзям передай»

Рухлива гра «Мисливці та зайці»

Сюжетно-рольова гра «Кухарі»

Міні-заняття «Електроприлади потрібні, але небезпечні»

Д/гра Вибери електроприлад»

Читання віршів «Щоб уникнути біди» Т.Лисенко

Сюжетно-рольова гра «Дитячий садок»

Д/гра «Пізнай за описом»

Гра-тренінг «Зателефонуй друзям бабусі»

СХД «Виготовлення вітальної листівки»

Сюжетно-рольова гра «Сім'я»

Гра-драматизація «Козенята і вогонь» Т.Коломієць

Д/гра «Доповни ряд» (побутові прилади)

Фізкультхвилинка Веселі вправи»

Сюжетно-рольова гра «Пожежники»

Гра-тренінг «Викличи допомогу 101, 102, 103, 104»

Моделювання ситуації «Перша медична допомога при опіках»

Виставка малюнків «Небезпечні предметів»

Сюжетно-рольова гра «Наш дім»

Квітень «Тварини цікаві і різні»

Д/гра «Хто де живе»

Рухлива гра «Діти і вовк»

СХД «Виготовлення казкових героїв з паперу і природнього матеріалу»

Інсценізація вірша «Поросятко захворіло» Г.Бойко

Настільно-друкована гра «Тварини»

Рухлива гра «Переліт птахів»

Творча робота : складання розповіді за серією епізодів мультфільму «Неслухнянко»

Д/гра «Із звірятами дружи – своє здоров'я бережи»

Гра-розвага «Як підеш до зоопарку, знай, що звірі то не жарти»

Рухлива гра «Ведмідь і бджоли»

Сюжетно-рольова гра «Ферма»

Ігрові ситуації «Гостювання у бабусі»

Рухлива гра «Курочка і горошинка»

Гра-драматизація «Чому у зайця не болять зуби» М.Стельмаха

Виставка малюнків «Моя улюблена тварина»

Травень «Безпечний відпочинок»

Школа екстремальних ситуацій «Як зазнало поразки військо лихого мікроба»

Рухлива гра «Перевір себе»

Сюжетно-рольова гра «Сім'я»

Гра-драматизація «Півник і двоє мишенят. Казка на новий лад»

Д/гра «Зберемо рюкзачок»

Рухлива гра «Мавпочки»

Д/гра « Святкуй, гуляй та обережність знай»

Міні-заняття «Подорож до літньої казки»

Рухлива гра «Через струмок»

Д/гра «Лісова ягідка»

Спортивне свято «Тато, мама і я»

Рухлива гра «Бадмінтон»

Бесіда «Треба знати без вагань, що це місце для купань»

Настільна гра «Мікробам – бій!»

Ігри та забави з водою

Галерея творчості «До нас літо завітало»

Тематика лекцій для батьків

1.Зробимо свою квартиру безпечною для дітей.

2.Дитина сама вдома, контакти з незнайомим.

3.Здоров'я Вашої дитини (режим дня, культурно- гігієнічні оздоровчо-загартовувальні заходи, харчування, фізичний і психічний розвиток).

4.Розумні ігри(організація ігрової діяльності вдома).

5.Організація і проведення відпочинку з дітьми (спілкування з природою з користю для розуму і без шкоди для здоров'я і навколишнього середовища).

6.Засвоєння правил пожежної безпеки.

7.Профілактика дорожньо-транспортного травматизму

(засвоєння правил дорожнього руху)

Тематика консультацій для батьків

1.Отруйні рослини, гриби, ягоди нашої місцевості. Перша допомога при отруєнні рослинами, грибами, ягодами.

2.Відпочинок улітку. Правила відпочинку з дітьми біля водойм (засмагання та купання дітей). Перша допомога при сонячному опіку, тепловому ударі.

3.Дитячий дорожньо-транспортний травматизм. Умови запобігання.

4.Заняття дітей вдома — перегляд телепередач, ігри, заняття з комп'ютером.

5.Виховуємо здоров у дитину(умови для гармонійного розвитку дітей).

Орієнтовна тематика батьківських

зборів

 1. Як і коли Ви навчаєте свою дитину правил поводження у довкіллі?

 2. Чи можете вважати себе взірцем для дитини в дотриманні правил безпечної поведінки?

 3. Як поставити перепони агресії з телеекрана, комп'ютера?

 4. Як створити безпечні умови перебування дитини вдома?

 5. Як зробити відпочинок Вашої дитини корисним і безпечним?

Тематика диспутів

Хто і що створює безпечні умови перебування дитини в навколишньому середовищі?

Який спосіб життя дитини можна вважати здоровим?

Як діє людина в екстремальних ситуаціях — свідомо чи інстинктивно?

Чи не викличуть у дитини постійні заборони почуття страху та збентеження?

Як навчити дитину бути обачливою та аналізувати небезпечні ситуації?

Анкета для батьків

(загальна; проводиться наприкінці «Тижня безпеки життєдіяльності")

Чизалишаєте Ви свою дитину саму вдома?

Чи відпускаєте свою дитин упогратися на подвір'я?

Чи дозволяєте дитині відчиняти вхідні двері?

До кого дитина може звернутися по допомогу?

Чизнає вона телефон сусідів? Родичів?

Чи дозволяєте дитині запалювати газ, вмикати елек-троприлади, апаратуру?

Чи вчите свою дитину правильно поводитися в складних, несподіваних ситуаціях?

Підсумок

проекту

Освітньо - виховна

робота

ПОШУКОВО – ДОСЛІДНИЦЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Спостереження

1.За транспортом. Ознайомити дітей з різними видами вантажного

( вантажний автомобіль, самоскид) та пасажирського транспорту (автобус, легковий автомобіль)

2.За роботою світлофора. Закріпити знання дітей про кольори світлофора.

3.За пішоходами. Дати знання про те, що пішоходи рухаються по тротуару, переходять дорогу у визначеному місці, дотримуючись правил.

4.За машиною, яка привозить продукти в ДНЗ. Ознайомити дітей з професією водія.

5.Прогулянка до автобусної зупинки. Спостереження за посадкою і висадкою людей.

Виховувати культуру поведінки, вміння поводитися у транспорті.

6.За роботою міліціонера-регулювальника. Ознайомлення з роботою працівників ДАІ, значущість їхньої сумлінної праці

7.За рухом транспорту на перехресті. Ознайомити дітей з правилами дорожнього руху на перехресті. Вести спостереження за рухом транспорта на перехресті.

8.За рухом транспорту біля ДНЗ

Тематична розвага «Пригоди їжачка та зайченяти»

Ведуча: Не за горами високими

Не за морями глибокими,

А поблизу лісу – у лузі

Зустрілися двоє друзів:

Зайченя – лапченя

Та їжачок-трудівничок

Виходять зайченята і їжачок. У зайченяти в руках великий надувний м’яч, у їжачка – книга «Правила дорожнього руху». Зайченя бавиться м’ячем, їжачок сідає на горбочку, читає книжку.

Зайченя: Їжачок, та годі тобі вже свого носа в ту книжку пхати. Не набридло? Гайда краще до лісової дороги, м’яча пограємо.

Їжачок: Але ж нам загадали на завтра вивчити дорожні знаки. Це дуже цікаво. Ось подивись, який гарний дорожній знак. Упізнаєш його?

Зайченя: Ні. А як він зветься?

Їжачок: Ось відгадай загадку, тоді дізнаєшся.

Як переходиш вулицю,

То завжди зупинись

І перш за все уважно

На мене подивись

Я шлях вкажу надійний,

Де небезпек нема

Трикольорові очі

Я маю недарма.

Зайченя: Діти, допоможіть мені загадку відгадати.

Діти: Це світлофор.

Пісня «Світлофор наш друг»

Зайченя: Ну все, загадку я відгадав, гайда грати в м’яча.

Їжачок: А чи можна грати з м’ячем на дорозі?

Зайченя: Ну ти і боягуз. Якщо не хочеш, можеш не йти.

(Вибігає з м’ячем на дорогу. Навпроти їде іграшкова машина і збиває зайченя. Зайченятко падає.)

Зайченя: Ой,ой,ой! Як боляче! (потирає ногу).

Виходить міліціонер.

Міліціонер: Твій м’ячик в мене. І ти його отримаєш лише тоді, коли вивчиш правила дорожнього руху.

Зайченя плаче.

Ведуча: Діти, допоможемо зайченяті?

Діти: Так, якщо він буде уважний.

Зайченя: Буду, буду. Допоможіть мені, будь-ласка.

І дитина: Перше правило і найголовніше – на проїзній частині ні в якому разі не можна гратися.

ІІ дитина:дорогу потрібно переходити лише в тому місці, де є знак «Доріжка для пішоходів» (показує знак дитина). Ми і пісеньку про нього знаємо.

Пісня «Правила дорожнього руху»

Ведуча: А щоб краще засвоїти інші дорожні знаки, давайте пограємо в гру «Спритні дошкільнята».

Діти розділяються на ІІІ групки і отримують на кожного конверта з певним дорожнім знаком, розрізаним на кілька частин. За сигналом вихователя, кожна групка розкриває конверт і складає свій знак.

Зайченя: Дякую вам, діти ви багато дечого знаєте і мене навчили. Ти був правий, Їжачок, погано не знати правил дорожнього руху.

Їжачок: Всі повинні пам’ятати

На дорозі не можна грати

Не бавитися, не пустувати

Бути обережними.

Діти:Правила рухи знають малята,

Знають, що слід їм завжди пам’ятати

Де переходити треба дорогу,

Щоб не зламати ні руку, ні ногу.

Де можна гратися і пустувати,

На світлофор як увагу звертати.

Правила руху вивчай повсякчас –

Будеш веселий, здоровий у нас.

Ведуча: А зараз давайте разом пограємо в гру «Веселий світлофор». Перевіримо, чи вмієте ви бути уважними і чи пам’ятаєте сигнали світлофора.

Діти: Червоний – стій

Жовтий – чекай

Зелений – іди та часу не гай!

Міліціонер: Молодці! Ви допомогли зайченяті вивчити правила дорожнього руху. Відтепер на лісових вулицях ніколи не буде безладдя.

Зайченя: Я теж радію дуже, що знаки вивчив всі

А ну ж бо, мої друзі, станцюємо для всіх.

Всі учасники розваги виконують

Танок «Дорожні знаки»

Розвага «Ігротека лікаря Пігулкіна»

Мета:закріпити знання про продукти харчування, які корисні для здоровя, продовжувати вчити гігієни порожнини рота, закріплювати правила користування зубною щіткою. Виховувати прагнення утримувати себе в чистоті, формувати вміння дбати про власне здоровя.

Звучить пісня «Різнокольорова гра»

Вмхователь: Діти, сьогодні вас запрошує до своєї ігротеки лікар Пігулкін. Займіть місця за двома столами. Ігри ми будемо проводити як змагання.

Орієнтовний зміст ігор

«Корисно чи ні?»

Вихователь називає продукти харчування, діти плескають у долоні, коли називаються корисні продукти для зубів.

«Розгадай кросворд»

(Слово «паста», «щітка», - утворені з перших літер зображених предметів (печиво, абрикос, смородина, торт, аґрус; щука, індик, тигр, кіт, акула.)

«Вгадай риму»

Вихователь читає перші рядки знайомих дітям віршиків, діти пригадують закінчення.

Овочі та фрукти…. (корисні продукти)

Кроленята – глянуть любо:

Об морквинки….. (чистять зуби)

Водичка, сонце, квіти в лузі…

Це твої найкращі …. (друзі)

А у мене, а у мене

Є гребіночка зелена.

Я нікого не прошу – (сам голівку причешу)

«Яка команда швидше згризе морквинку»

На тарілочках дітям дають невеличку морквинки. За сигналом діти починають їх їсти. Вихователь має право простежити, щоб діти гарно пережували моркву.

«Бліц-турнір»

Яка команда дасть більше правильних відповідей за І хвилину:

 • Чим чистять зуби?

 • Що є у щіточки?

 • Скільки разів чистять зуби?

 • Коли їх чистять?

 • Чи можна їсти багато цукерок?

 • Які продукти найкорисніші для зубів?

 • Як зветься лікар, що лікує зуби?

 • Як рухається щіточка, коли ми чистимо нижні зуби? (верхні зуби)

 • Як треба зберігати зубну щітку?

 • Що треба робити, щоб не заводились мікроби в зубній щіточці?

 • Як називається посуд, у який набирають воду для полоскання рота?

 • Як часто міняють зубну щітку?

 • Чи можна смоктати палець?

 • Чи довго треба чистити зуби?

 • Що слід зробити після їжі?

 • Чи корисно багато жувати?

 • Чим шкідливі лінощі для зубів?

 • Ваша улюблена зубна паста?

 • Ви любите чистити зуби?

«Відгадай загадки»

Який є – таким покаже, і без слів про все розкаже …

(Дзеркало)

Кістяна спинка, шорстка щетинка,

З пастою дружить, нам старанно служить… (Щітка)

Повний хлівець білих овець … (Зуби)

Спробуй відгадай, що воно за гість?

Хоч зубів багато – нічого не їсть? (Гребінець)

Живу у тюбику я – корисна й запашна

(Паста)

Червоні двері у моїй печері,

Білії звірі сидять коло них.

І м'ясо, і хліб, і всю здобич мою

Я з радістю білим звірятам даю… (Губи, зуби, рот)

Хто голівку свою влітку накриває,

Аж по 20 хустин на голівці має ? (Капуста)

Іде пані в золотім жупані,

Хоч жупан той - латка на латці,

Та приймають у кожній хатці…. (Цибуля)

Красна дівиця у темниці, а коса на вулиці….(Морква)

Вихователь підбиває підсумки ігор-змагань, відмічає, що обидві команди добре знають, як доглядати за своїми зубами. Пропонує дітям намалювати предмети, які допомагають у цьому людям.

Тематичне заняття «Кошик Бабусі Кульбабки»

Мета: закріплювати і поповнювати знання дітей про лікарські трави, виховувати повагу до природи, бажання опікуватися тим, хто захворів.

До групи заходить дівчинка з лялькою в руках:

Добрий ранок! Поможіть!

Де тут лікар? Покажіть?

Моя лялька захворіла,

В неї горло захворіло.

Вихователь:

 • Ми б раді тобі допомогти, але у нас немає лікаря. Як нам бути? Може, хтось із вас, діти, знає як можна вилікувати ляльку без ліків? (Діти підказують: за допомогою лікарських рослин).

 • А чи знаєте ви лікарські рослини? Зможете їх розпізнати? Ось тут на картинках зображені різні лікарські рослини. Розгляньте їх. Виберіть ту рослину, яку ви знаєте, і розкажіть про неї.

Д/гра « Впізнай та розкажи»

 • Молодці! Знаєте лікарські рослини і вмієте розповідати про

Них. Ще в прадавні часи люди дізналися про лікувальні властивості різних рослин, навчилися збирати їх, готувати з них відвари, настої, мазі. Але ж рослини є тільки у теплу пору року, а взимку їх немає. Тому люди збирають їх, сушать, аби можна було користуватися ними і взимку ( показує жмутики сухих рослин). На Україні люди прикрашали засушеними рослинами свої оселі. Чебрець, полин, м’ята, чорнобривці, ромашка, материнка сповнювали хату приємними пахощами, покращували здоров'я. Букетики духм'яних квітів дарували родичам і знайомим. Маленьких діточок обов’язково купали в настоях з трав, щоб росли дужими. Мабуть, і у ваших бабусь, які живуть у селі, ви бачили в хаті пучечки сухих трав.

Вихователь:

 • Давайте подивимося, які лікарські рослини є у кошику нашої бабусі Медуниці. Може, знайдемо щось для нашої ляльки? (Всі роздивляються рослини, називають їх)

 • Як ви гадаєте, які рослини можна взяти, щоб полікувати горло у ляльки? Може, вам підкаже ось цей віршик?

У кота, напевне, грип,

І тому зовсім захрип.

Цілий день лише: «Апчхи!»

За які ото гріхи?

Дамо чай йому із липи,

І не стане в нього хрипів.

 • То чим можна полікувати нашу ляльку? Так, липовим чаєм. Зараз я його приготую. Всиплю трішки липового цвіту у чайник, наллю гарячої води і накрию чайник серветкою. Нехай настоюється. Ой, дивіться, в кошику бабусі Медуниці є конвертик. Мабуть, це вона залишила для нас якісь цікаві завдання. Відкриємо конверт із цифрою 1. (Відкривають) У ньому загадки! (Читає, діти відгадують).

 • Загадки ви відгадали, а зараз давайте пограємось.

Д/гра «Дерево, кущ чи квітка»

 • Молодці! А давайте поглянемо що у другому конверті.

Бабуся залишила нам маленьку книжечку. Вона чарівна. Заплющіть очі, трохи зачекайте, і казка оживе.

Інсценізація «Маленька пригода в країні Фармії»

Звучить музика. Виходять діти, вбрані як персонажі казки.

Ведуча: У країні Фармії жили різні лікарські квіти – Конвалія, Півонія і Нагідки. Півонія була найвеличніша, дуже пишна, червона, духмяна. Ніхто не міг пройти повз неї, щоб не замилуватися. Нагідки були яскравого оранжевого кольору, схожа на маленьке сонечко. А Конвалія цвіла у затінку. Її майже не було видно, адже вона сховала свої ніжні квіти за широким листям. Всі, хто проходили повз Конвалію, говорили: «Ой! Як вона чудово пахне! Яка вона ніжна! Півонії це не подобалося, вона дуже сердилася: «Її зовсім не видно! У неї такі маленькі квіти! Чому є її всі знають і хвалять? Що ж це таке?»

Почула це Синичка і каже: «Ти дуже-дуже гарна, але нерозумна. Люди дізналися про чудодійні властивості конвалії завдяки її запаху. Її скромні квіти містять у собі ліки. Настоянкою конвалії лікують серце».

Нагідки, які почули цю розмову, сказали: « А ми теж лікувальні, і у нас є ще одна назва – календула. Мазі, зроблені з моїх квіток, загоюють рани, а настої лікують шлунок і печінку»

Тут Півонія гордо закрутила головою і сказала: «Ось які ви всі гарні й корисні. Тож ніколи не сваріться, краще потанцюйте.

«Вальс квітів»

Вихователь: Діти, вам сподобалась казка? Які лікарські рослини були дійовими особами? Візьмемо їх до нашої зеленої аптеки?

А тепер час заглянути в третій конверт. Ой, діти, це ж запрошення до фітобару! Сьогодні у фітобарі вас пригостять напоями з різних ягід. А з яких ягід приготовано напої, ви повинні дізнатися за запахом та смаком. Щоб вам було легше здогадатися, послухайте вірші та загадки про ці ягоди.

Калина Малина

Ой у лузі калина стояла, Ми влітку у лузі збирали

Ягідками усіх частувала, малину,

До калини малята ходили, По вінця заповнили ними

Хороводи круг неї водили. корзину,

Ми лісу кричали всі дружно:

Шипшина «Спасибі!»

Восени, як скину листя, А ліс відповів нам:

Ягідками приберусь. «Бувайте щасливі!»

Кожна гілка як в намисті

Я шипшиною зовусь.

Діти куштують напої, вгадують, з яких вони виготовлені. Вихователь звертає увагу, що вже настоявся липовий чай. Діти «напувають» ним ляльку і вкладають її в ліжко одужувати.

«Сірники не іграшка»

Вихователь : Львовська А.В.

Мета: розвивати зв'язне мовлення, увагу. Ознайомити із правилами пожежної безпеки; закріпити поняття «Сірники - не іграшка». Виховувати слухняність.

Обладнання: хлопчик Іванко (іграшка), сірники, картинка із зображенням лісу, хатинка, жук, червона пожежна машина.

Хід.

Вихователь. Сьогодні Іванко був слухняний, не пустував. Таке іноді буває. Мама дозволила йому погратися на майданчику самому. І раптом зирк - а в траві блищить маленький золотаво-зелений жук. І очі відсвічують вогниками...

-Ох ти! - вигукнув Іванко - я ще такого не бачив! -Ой! Хлопчику, - візьми мене, - людським голосом відказав жучок. У мене поранене крильце, я не можу літати. Іванко взяв жучка, а той дуже тремтів.

-От бідолаха, мабуть, замерз, - подумав хлопчик.

-Так, я замерз - промовив жучок. Уранці холодно. Мої сестрички заховались у сухе листя, залізли в щілини дерев і там заснули на всю зиму. А я не можу туди долетіти.Віднеси мене, будь ласка, до лісу.

-Авжеж, віднесу, бо я сьогодні слухняний і роблю тільки добрі справи.

Фізкультхвилинка.

У дитсадок Іванко йшов

і жучка знайшов.

На травичці він сидів

і від холоду тремтів.

Відігріє він його, д

руга меншого свого.

Умить Іванко побіг до лісу. Бачить на галявині стоїть хатинка.

Хто ж в ній живе? От якби в ній було тепло, я б відігрів жучка,-подумав хлопчик. Зазирнувши в хатинку, він побачив кицьку, яка лагідно муркотіла, згорнувшись в клубочок, і солодко спала. Але в будиночку було сиро, холодно. На печі лежали сірники. Іванко, звичайно, знав, що сірниками гратися не можна, але він вирішив, що один раз, одного сірника запалити можна, адже це для жучка, дуже хотілося його зігріти. Назбиравши сміття, паперу,гілочок, Іванко підпалив купу і вона спалахнула. Ураз язики полум'я, звиваючись, підстрибнули і побігли вгору по занавісках, по меблях. Стало важко дихати. І раптом прокинулась кицька, вона голосно занявчали. І рознеслося по всьому лісу: тілім-бім! Тілім-бм! З

Загорівся кицьки дім

Загорівся кицьки дім!

Валить дим стовпом!

Кицька вискочила, очі витріщила.

Біжить півник з відром, заливає кицьки дім.

А конячка з ліхтарем, а собачка з помелом,

Сірий зайчик із листком: раз, раз, раз.

Вогонь погас. (Обігрування вірша).

Вихователь. А за ними приїхала і пожежна машина з

пожежниками. На ній вогнегасники, довгі шланги(рукави) та велика драбина.

Вихователь:

Машина червона, тому що має швидко дістатися до місця пожежі.

Як на вашу думку , чому машина має червоний колір ?

Дид.гра «Транспорт» ( пазли)

Під час гри вихователь індивідуально спілкується з кожною дитиною.

-Чи можна жити без сірників?

-Чому людям не можна брати сірників?

-Хто допоміг йому в біді?

-Чому пожежна машина червона?

-Хто гасить вогонь?

Підсумок.

Пустощі та необережне поводження з відкритим вогнем можуть призвести до лиха. Багаття в лісі можна розводити тільки за умови дотримання суворих вимог пожежної безпеки.

А які саме ми з вами повторимо разом ще раз.

«Пожежна безпека»

Вихователь старшої групи Захарчук Т.А.

Мета :розвивати увагу, пам'ять, мислення, уяву. Знайомити дітей з роботою пожежної служби, з видами пожежного транспорту (водний, наземний, повітряний, залізничний). Закріпити знання про виникнення пожежі, способами боротьби з нею, про професію пожежника. Збагатити мову дітей прислів'ями, загадками. Виховувати навички безпечної поведінки з вогнем, повагу до рятівників.

Обладнання: демонстраційний: ілюстрації «Пожежники», транспорт, д/г «Склади машину», загадки, прислів'я, цифри, папір, олівці, сірники.

Сюрпризний момент.(Прихід білочки).

 • До нас сьогодні прийшла лісова гостя - Білочка.

Білочка:

- Добрий день, діти, я прийшла до вас, щоб розповісти, яка у нас в лісі сталася біда.

- У мене є братик маленький. І ось одного разу він побачив , що хтось залишив у лісі туристами багаття, де горіла дерев'яна палка. Братику вона сподобалась, він подумав, що це «вогняний меч », приніс його додому,в дупло, хотів погратися. І все загорілося. Він надихався диму. Бесіда по змісту.

- Що сталося з братиком білочки?

- Чому він захворів?

- Чого не можна було робити білченяті? Вихователь:

- Білочко, а ти допомогла своєму братикові? Білочка:

- Авжеж, допомогла.

- Діти, а щоб ви зробили насамперед, як допомогли?

-А який номер телефону треба набрати при пожежі?

(Двоє дітей набирають номер телефону пожежної служби ).

-А що треба зробити, щоб допомогти хворому білченяті?

- Який номер телефону швидкої медичної допомоги?

(2 дітей набирають номер швидкої допомоги).

Вихователь:

 • Білочко, а ти так поступила? І як зараз почувається твій братик?

Білочка:

 • Йому вже краще. А розповіла вам я цю історію, щоб застерегти від необдуманих вчинків, бо з вогнем треба поводитись обережно. До побачення, пора мені до хворого братика. (Діти дають у подарунок Білочці горішки для хворого братика).

Фізкультхвилинка.

Бім - бом, бом - бім .

Загорівся кицьки дім .

Біжить курочка з відром .

Щоб гасити кицьки дім .

Розгляд ілюстрацій: пожежна машина, пожежник.

 • Бесіда за ілюстраціями.

Вихователь:

- Діти, де може виникнути пожежа?

- Які види транспорту використовується для її гасіння.

Д/в «Надзвичайна ситуація»

Д/г «Склади машину»

Вихователь:

 • Діти, відгадайте загадки:

Дерев'яна паличка темну голівку має

Темряву розганяє. (сірник).

Дослідницько-пошукова діяльність:дослід з сірником «Гасіння сірника без доступу повітря».

Смілива людина, що бореться з вогнем? (пожежник). Лишає він страшні сліди, усе він пожирає, А як даси йому води, відразу помирає, (вогонь).

Вихователь:

- Отже, діти, ви зрозуміли, що з вогнем гратися небезпечно.

Прислів'я:Вогонь - це не іграшка.

Пожежа - це велике нещастя.

Сірник маленький, а біда велика.

Вихователь:

- Викладіть на столі з цифр номер телефону пожежної, напишіть номер швидкої медичної допомоги (робота дітей).

Вихователь:

- Молодці, діти, ви всі сьогодні добре працювали.

Обіцяйте бути обережними.

«Від маленького сірника – велике лихо»

Вихователь Федосєєва І.В.

Мета: закріпити знання про небезпеку гри з сірниками, вогнем. Формувати вміння використовувати раніше набуті знання, висловлювати свої думки реченнями. Розвивати увагу, мислення, зв'язне мовлення. Виховувати потребу повсякденного дотримання правил пожежної безпеки. Обладнання: демонстраційний матеріал,іграшка-лисеня, сірники, проти гасник (муляж), матеріал для аплікації.

Хід

Психогімнастика

Вірш "Про неслухняне лисенятко"

У лісі густолисому

Звіряткам добре жить:

І пити є, і їсти є,

І є де відпочить

Було в лисички

Бурої Маленьке лисеня

І дуже мами слухалось

Аж до якогось дня.

А в той день на галявині

Де вчора був пікнік

Знайшло воно коробочку,

А в ній один сірник.

Яка гарненька паличка!

"Матусю подивись:

Такої не знаходив ще

Ніхто на весь наш ліс!"

Озвалась мама: Цур йому!

Покинь і не бери: "Сірник страшним вогнем цвіте

І родить пожари!

" Схотілось лисеняткові

Погратися з вогнем,

То мами не послухалось

-Сховалось під кущем.

І там аж доти гралося,

Покіль сірник розцвів,

І скоро ліс - увесь, як є –

В огні палахкотів.

Той мусили звірятка всі

Світ за очі тікать...

І де тепер їм їсти-пить,

І де ж тепер їм спать?..

Вихователь .

 • Як ви гадаєте,це хороша гра?

Чому вона могла стати причиною страшного лиха?

 • Як ви розумієте слова -"Від маленького сірника - велике лихо"?

Стукіт в двері. Заходить маленьке лисенятко (театралізація )

Лисинятко.

- Добрий день дітки! Куди це я потрапив? Впустіть мене трішки погрітися, а то в лісі сталася пожежа і я втік, я не послухався своєї мами, бавився сірниками, і сталося лихо... (плаче)

Вихователь.

- Малята, впустимо лисеня? Зараз ми з дітками якраз розмовляємо про сірники і про ту небезпеку яку може принести маленька коробочка. І ти послухай, тобі буде дуже корисно це знати.

Відгадайте загадку:

Темний тепленький будинок

Мешкає там сто іскринок? (Сірники)

Сьогодні ми поговоримо про сірники, вогонь і про те, чому не можна з ними гратись.

- Говорять, що вогонь може бути добрим, а може бути злим.

- Коли вогонь добрий? У чому він може допомагати?

- Чи можна ховатися коли виникла пожежа? Чому?

Лисеня.

А коли несподівано сталася пожежа, що потрібно робити?

Вихователь .

 • Дітки давайте розповімо лисиняткові. Який номер пожежної охорони? Що потрібно називати коли дзвониш? Давайте потренуємося набирати номер.

- Давайте виведемо правила:

1.Як залишиш сірника - може трапитись біда.

2.Від вогню ти не ховайся, а тікай і клич людей. 3.101 ти викликай і адресу називай.

Дослід.

(Показати діткам у що перетворюються речі). Рухлива гра "Хто швидше загасить вогонь"

Поділимось на дві команди. Потрібно з великого відра перенести воду в маленьке.

Яка команда швидше перенесе воду, та "гасить вогонь" і виграє.

Колективна робота дітей Створення плакату для лісових мешканців.

Конспект - заняття «Школа юних пожежників».

Вихователь :Пукальська І.М.

Мета: продовжувати робити звуковий аналіз 3-4 фонематичних слів. Закріпити вміння розрізняти голосні та приголосні звуки. Вправляти у звуконаслідуванні (ж-ж-ж, шух-шух-шух, ш-ш-ш).

Закріпити правила пожежної безпеки; знання про небезпеку гри з сірниками, вогнем. Активізувати зв. мовлення дітей, вміти чітко відповідати на запитання. Виховувати потребу повсякденного дотримання правил пожежної безпеки.

Хід

(Дзвенить дзвінок)

Увага! Розпочинає роботу «Школа юних пожежників».

(Діти стають в коло біля вихователя)

Швидко за руки всі візьмемось

Дружно, весело всміхнемось

Знаємо точно - я і ти

Ми хороші малюки!

Загадування загадок:

Вогню малі брати

І мають щедру душу

Хоч з дерева вони

Вогонь дають завжди. (Сірники)

Шипить, злиться,

а води боїться. (Вогонь)

Хвостом воду бере

Хвостом випускає

Як вогонь розбушувався

Його поливає. (Пожежна машина)

Вихователь. Як ви думаєте, про що ми сьогодні будемо розмовляти?

(Про пожежу)

Що з'являється під час пожежі? (Вогонь, дим)

Чим можна погасити вогонь? (Водою, піною, піском) Звуковий аналіз слів "дим", "вода", "піна".

Читання вірша О. Кобець "Про неслухняне лисенятко". Чому сталася пожежа в лісі? (Лисеня гралося сірниками, не слухалось мами).

Можливо лисенятко чогось не знало? Лисеня не знало правил пожежної безпеки. Давайте разом згадаємо ці правила.

Гра-вправа "Дотримуй"

Протипожежні правила:

Якщо підете в гості з дому

Надовго до своїх знайомих

Про час і струм не забувайте,

Ретельно все перевіряйте

Без догляду... не залишайте

Якщо в сім'ї маленькі діти

І вміють сірники палити,

Про пустощі з вогнем завжди

Привести можуть... до біди

Якщо колись в якусь годину

Ви десь помітили жарину,

Її швидко погасіть

З-за неї може все... згоріть

Вогню боятися не треба,

Коли порядок в домі є.

Коли працюють справні речі

Магнітофони, праски, печі

І телевізор, газ-плита

Пожежа в дім... не завіта

Вивчіть правила пожежні

Будьте завжди обережні!

Знає дитина кожна:

Жартувати з вогнем... не можна!

Психологічний етюд "Пожежна тривога"

За сигналом "Тривога!"

"Пожежники імітують пожежні

машини, їдуть за викликом на пожежу"

За сигналом "Гасимо пожежу!

виконують рухи відповідно до тексту.

Д/г "Виклич пожежників по телефону"

Гра-вправа "Склали речення"

(Використати трибуну оповідача)

Д/г "Склади з пазлів"

(Робота в парах. Викладання на столах номеру пожежної

частини)

Вихователь дарує дітям пам'ятки з номером пожежної частини та правилами протипожежної безпеки.

Інтелектуальна телевікторина “Турнір ерудитів”

Програмний зміст: Закріпити поняття ОБЖ; сформувати вміння діяти правильно в екстремальних ситуаціях. Узагальнити знання про правила техніки безпеки в побуті на вулиці. Розвивати вміння самостійно користуватися отриманими знаннями. Виховувати впевненість у своїх чинностях.

Матеріал: Телевізор з магнітофоном, аудіокасета з музикою, касета на якій записані питання казкових тварин. Чарівний ящик, у якому лежить 3 мішечки із зображенням: праска, фен, іграшкова газова плита, сірники, ніж і ножиці.Дорожні знаки; картки з номерами телефонів служби порятунку в 2-х екземплярах; картки із зображенням органів людини: легені, серце, око, вухо, мозок, стравохід, ноги, руки й т.д. План-схема будинку дитячого саду в 3-х екземплярах. Квіти на всіх гості, що прийшли на заняття. Емблеми 3-х команд. Питання для глядачів. Кольорові цінники для оцінки балу.

Хід гри

Питання для бліц опитування

Чи можна ви ходити з автобуса, якщо двері закриваються?

Хлопчик із цікавістю розглядає вулицю, визирає у відкрите вікно автобуса й махає рукою проїжджаючий мимо транспорту. Чи правильно він надходити?

Чи можна грати на проїзній частині вулиці?

Чому людина занедужує?

Як відрізнити хворої людини від здорового?

Які існують правила звертання з ліками?

Під'їхала гарна машина. Незнайомець пропонує вам сісти в неї й показати дорогу до магазина. Що ви зробите?

Які правила необхідно дотримувати, виходячи на вулицю?

Що робити, якщо ти втратився?

Назвіть заподій виникнення пожеж і методи їхнього запобігання?

Які правила поведінки при пожежі?

Якщо у квартирі виникла пожежа, до якої служби порятунку ти звернешся, вийшовши з будинку?

Чому важливо берегти й охороняти природу?

Які правила поведінки в лісі, на ріці ви знаєте?

Конспект вікторини по навчанню дошкільників мірам безпеки в надзвичайних ситуаціях на тему: "Вогонь-друг,вогонь-ворог"

Програмний зміст:

Продовжувати знайомити дітей із професією пожежного.

Показати роль вогню в житті людини: як позитивну, так і негативну.

Закріпити знання дітей за правилами пожежної безпеки.

Розвивати пам'ять, кмітливість, спритність.

Виховувати в дітей такі якості, як мужність, самовідданість, скромність.

Обладнання : телефони, цебра, обручі, макет (будинок), степ, фігурки тварин. Плакати й малюнки по протипожежній безпеці.

Звучить музика. Входять команди.

Ведучий. Здрастуйте, дорогі друзі! У нас сьогодні вікторина"Вогонь-друг,вогонь-ворог"”. Зустрічаються дві командиРятувальники”, “Спасателі ”.

Оцінювати виконання завдань буде журі.

Ведучий

Пожежна праворуч -

Для міцних хлопців.

Пожежна праворуч -

Порятунок людей,

Пожежна праворуч -

Відвага й честь,

Пожежна праворуч -

Так було, так є.

Слово “пожежа” вам доводилося чути. Деяким з вас доводилося спостерігати його або бачити наслідку стихії, що розбушувалася. Алі вогонь - також і давній друг людини, з його допомогою відбувається багато корисних справ. Він, вірно, служити людям у повсякденному побуті й на виробництві.

Команда “Рятувальник

А без доброго вогню

Обійтися не можна ні дня.

Він надійно дружити й з нами:

Жені холод, дружині морок.

Він привітне полум'я

Піднімає, начебто прапор.

Вам вогонь гарний потрібний.

І за ті йому пошана,

Що хлопцям гріє вечерю,

Ріже сталь

І хліб пече. (Е.Ільїн)

1.КОНКУРС “Відгадай загадку”.

1. Випав на підлогу вугіллячко,

Дерев'яна підлога запалила,

Не дивися. Не чекай, не коштуй,

А залий його...(водою).

2. Якщо молодші сестрички

Запалюють будинку сірника,

Що ти винний почати?

Відразу сірника ті...(відняти).

3. Якщо де зберігається сміття

Або просто старий мотлох,

Треба буде потрудитися,

Навести порядок там.

Мітлу, лопату взяли

Швидше все... (Забрали).

4. Сичить і злитися,

Води боїться,

З мовою, а не гавкає,

Без зубів, а кусається. (Вогонь)

5. Що буває, якщо пташинки

Запалюють будинку сірника? (Пожежа)

6. Летіла мошка-

Осикова ніжка.

На стіг села-

Всі сіно з'їла. (Сірник)

7. Ті назад, ті вперед,

Ходитися-бродити пароплав,

Зупиниш - горі.

Продірявить море. (Праска)

8. Всі їсть - не наїдається,

А п'є - умирає. (Вогонь)

Молодці, із завданням упоралися!

Ведучий. А трапляється, що вогонь із вірного друга перетворюється в нещадного недруга, що знищує в лічені хвилини ті, що створювалося довгими роками завзятої праці

Команда “Спасателі ”.

Від на сірнику, як на гілці,

Голубий тремтить листок.

Від, ламаючи, прути клітки,

Хижий робить кидок!..

Так, вогонь буває різний -

Блідо - жовтий, яскраво - червоний,

Синій або золотий,

Дуже добрий,

Дуже злий.

Злий вогонь - вогонь пожежі,

Злий вогонь - вогонь війни!

Від безжалісного жару

Дні темні,

Жителі земної кулі,

Громадяни будь-якої країни,

Злий вогонь

Гасити повинні! (Е.Ільїн)

2 КОНКУРС “Виклик пожежних”.

Що ви будете робити, якщо побачите вогонь? (Відповіді команд)

Діти стають у колону. По одному підбігають до телефону, піднімають трубку, викликає “01”, біжить назад.

Знаті зобов'язаний кожен громадянин -

Телефон пожежних “01”:

Якщо щось зайнялося,

На собі візьміть сміливість:

Терміново “01” дзвоните,

Точно адресі назвіть,

Що горить, чи давно, де.

Кілька хвилин промчиться -

До вас пожежна примчиться

І допоможе вам у лиху!

Ведучий. Що відрізняє пожежну машину від інших машин? (Відповіді команд)

Чому пожежна машина має червоні кольори?

(Червоні кольори це кольори тривоги, нагадує про небезпеці).

3 КОНКУРС “Обережно, вогонь

Горить будинок. Потрібно його згасити.

Дитина біжить із цебром “води” перестрибує через “степ”, пролазити в “вікно” (обруч) - гасити будинок. Повертається, передає цебро наступний.

Ведучий. Молодці!

Всі мі сили приклали

І пожежа мі згасили.

Було важко, важко,

Алі вміння й спритність

Нас від нещастя врятувало.

4.КОНКУРС “Небезпечна казка

З яких добутків узяті наступні рядки?

1.Море полум'ям горить,

Вибіг на море кит,

Агов, пожежні, біжіть!

Допоможіть, допоможіть!

К.ЧуковськийПлутанина

2.І раптом заголосили:

Пожежа! Горимо! Горимо!”

Із тріском, клацанням і громом.

Озирається навкруги,

Махає червоним рукавом.

С. Маршак “Кицькин будинок

3.Що за дим над головою?

Що за грім над бруківці?

Будинок палає за рогом.

Що за морок коштує навкруги?

Ставити сходь команда,

Від вогню рятує будинок.

С. МихалковДядько Степу”.

5 КОНКУРС “101” поспішає рятуйте!.

Ваше завдання врятувати тварин.

Дитина біжитьзмійкоюміж кеглів до обруча з фігурками тварин, бере одну, повертається.

Ведучий. Хлопці, скажіть, чому професія пожежних героїчна? (Відповіді команд)

А ви знаєте, які нагороди одержують при гасінні пожежі?

(Відповіді команд)

Героїв нагороджують медалями “За відвагу”, “За порятунок погибавших”; орденом Мужності, “За заслуги перед Батьківщиною”.

Ведучий. Часто виникають пожежі з вини дітей. Дуже більшу небезпеку являють собою багаття, які розводять хлопці поблизу будов або будівельних майданчиків. Захопившись грою, діти забувають згасити багаття, і іскри, що роздмухують тоді вітром, розлітаються на більші відстані. Дуже небезпечна витівка з легкозаймистими й горючими рідинами. Якими? (Бензин, ацетон, лак). Подібне грозити вибухами, а виходить, важкими опіками й каліцтвами. Дуже добрі, що багато хто з вас допомагають своїм батькам у домашніх справах. І отут треба пам'ятати про пожежну безпечу.

6. КОНКУРС “Правила, пожежні без запинки знайте,

Правила, пожежні строго дотримуйте”.

Команди по черзі розповідають правила пожежної безпеки.

З погляду пожежної

Він небезпечний надто,

Якщо зроблено з паперу

Саморобний абажур.

Щоб він не ставши твоїм ворогом,

Будь обережний із праскою.

Не суши білизну над газом-

Всі горить єдиним разом!

Коли без догляду запозбавлена пекти,

Одне вугіллячко цілий будинок може спалити.

Біля будинку й сараю

Розпалювати багаття не смій!

Може бути хоробро більша

Для будівель і людей.

Багаття ви кинули в лісі-

І від нещастя на носі.

Ти про пожежу услыхал-

Скоріше про цій дай сигнал!

Не грай, дружок, із сірником!

Помни ти, вона мала,

Алі від сірника- невелички

Може будинок згоріти вщент.

Надається слово журі.

Підводять підсумки, нагороджуються переможці.

Ведучий.

Усім, друзі, ви розповідайте,

Чим пожежні живуть

Смороду всунь і вночі теж

Ваші життя бережуть.

Під звуки маршу діти виходять із залу.

ХОРОБРІ ПОЖЕЖНИКИ”

Розвага для дітей старшого дошкільного віку

ВЕДУЧА

Сьогодні ми зібралися, щоб провести цікаву розвагу. Діти ви всі знаєте, що таке вогонь? Вогонь буває добрим, а може бути і злим. Добрий вогонь допомагає людям приготувати їжу, обігріває будинки, коли наступають холоди. На фабриках та заводах вогонь плавить сталь, розплавлює скло ,спалює сміття та випікає хліб.

Проте , з вогнем слід бути обережним, вміти правильно з ним поводитися, бо вогонь може

обпекти, спалити будівлю, врожай, від вогню можуть навіть загинути люди.

ДИТИНА

Для розваги і для гри сірників ти не бери,

Бо з вогнем пагані жарти - жартувати з ним не варто!

ДИТИНА

Не розпалюй сам багаття а ні в лісі, а ні в хаті.

Легко вогник запалить, та нелегко загасить.

ДИТИНА

Телевізор, плитку, праску умикати нам не слід,

Пам’ятайте це , будь ласка, бо від цього стільки бід.

ВЕДУЧА

Бачу діти ви всі молодці. Знаєте від чого може виникнути пожежа. Адже вогонь може спалити і наш чудовий парк, ліс. А дерева , що ростуть в садку та в лісі приносять людям велику користь.

Це і будівельний матеріал, і дрова. А ви знаєте що ще роблять з дерева? (меблі, іграшки, папір..)

Тому ліс і садок і парк слід оберігати від вогню, бо навіть маленька іскорка може викликати пожежу. В лісі вогнища можуть розкладати лише дорослі. Але спочатку треба підготувати місце для вогнища. треба розгребти листя та палички з землі, зробити ось таке коло і обкопати землю навколо, щоб вогонь не перекинувся на найближчі дерева, ялинки.

Уявляєте, що буде, якщо згорять всі ялинки? Що ж ми будемо прикрашати на Різдво?!

Пам’ятаєте, як ми прикрашали ялинку іграшками та вогниками? Діти, а як ви думаєте, чи можна прикрашати ялинку свічками та бенгальськими вогнями? Ні,діти, не можна, бо це може викликати пожежу і згорить ялинка і квартира.

( Розповідь про дівчинку Оленку з використанням ілюстрацій.)

ДЗВОНИТЬ ТЕЛЕФОН

ВЕДУЧА

( Знімає трубку) Діти, у лісі трапилася біда, почалася пожежа. А звірятка не знають, що робити. Що ви можете їм підказати?

(Діти відповідають, а ведуча передає все по телефону)

ЗНОВУ ДЗВОНИК

ВЕДУЧА

(Знімає трубку і слухає.) Друзі, в лісі все в порядку. Звірята вчасно вакликали пожежників І пожежу загасили. Бачите, не треба гаяти ні однієї хвилиночки, тоді пожежники встигнуть перемогти пожежу.

РОЗГАДУВАННЯ ЗАГАДОК

Хвіст дерев’яний , залізний рот,

Скрізь вистачає мені турбот.

(Сокира, кирка)

Два вушка, ще й дужка.

Порожнє бринить,

А повне мовчить.

(Відро)

Маю довгу шию, маю два носи,

Все з вогню дістану, тільки попроси.

(Багор)

Я всюди рвуся напролом,

А називаюсь просто-.........(лом)

Я вмію все робити-

Копати , прикидати.

Невже ви не впізнали

Звичайної ......(лопати)?

Спішить, сурмить – дорогу дай.

Моргає синім оком.

Примчиться вчасно- і біда

Людей обійде боком.

(Пожежна машина)

Лишає він страшні сліди,

Усе він пожирає.

А як даси йому води-

Відразу помирає.

(Вогонь)

ГРА „ЩО НАМ ПОТРІБНО НА ПОЖЕЖІ”.

РОЗУЧУВАННЯ ПРИКАЗОК ТА ПОЯСНЕННЯ ЇХ ЗМІТУ ДІТЬМИ.

„Від маленької іскорки- велике лихо”

„Коробка сірників, хоч і мала, багато може спричинити зла”

РУХЛИВА ГРА „ХОРОБРІ ПОЖЕЖНИКИ”

ВЕДУЧА

А зараз ми з вами пограємо в гру. Ви бачили пожежників? Які вони сміливі, сильні, спритні. Рятувальникам треба вміти швидко лазити по драбині, спритно ходити по перекриттям будинку, залазити у вікна, щоб врятувати людей та речі. Давайте перевіримо хто з наших дітей може стати спрвжнім пожежником.

1.Хто швидше пройде по лаві, застрибне на куб, сплигне з нього та підлізе під дугами.

2.Хто далі стрибне.

3.Х то швидко і міцно зв’яже три шматки мотузки.

4.Хто, з зав’язаними

очима , знайде більше іграшок і винесе їх з „ пожежі”.

5.Хто спритніше перев’яже руку та ногу.

6.Хто правильно повідомить по телефону про пожежу, назве свою адресу, прізвище та імя.

ВЕДУЧА

Діти, запам’ятайте, що з пожежниками не можна жартувати, не можна викликати без причини рятувальників, бо вони не встигнуть допомогти там, де справжня біда.

Тепер я бачу, що ви всі знаєте, як поводитися з вогнем, що робити під час пожежі.

Світлофор

Світлофор – наш помічник

Помагати всім він звик,

Світить він чарівним світлом

Вдень, вночі, і в дощ, і в вітер.

Ось горить червоний колір,

Зупинись, чекай, не йди!

Лиш коли буде зелений,

Можеш сміло ти іти!

Ось і жовтий засвітився

Почекати треба теж

Подружись із світлофором

Та біди ти обминеш.

Пукальська І.М.

вихователь ДНЗ НВО №2

«Не бери сірник у руки!»

У маленької Іринки іграшок багато

Та не хоче вже вона іграшками гратись

Хоче гратись з сірниками, що лежать у шафі,

Тільки матінка чомусь їх не хоче дати.

Цілий ранок, цілий день плакала Іринка

Аж розпухли оченята, крапають сльозинки.

- Хочу, хочу сірниками вогнище палити,

І для ляльки, для Даринка буду борщ варити!

Плаче дівчинка, нудьгує, кепська ситуація…

Тато ж Ірочки працює на пожежній станції.

Знає тато, що вогонь біди нам приносить,

І тому свою дитину щиро-щиро просить:

«Не бери сірник у руки, і дорослих завжди слухай!»

Вихователь НВО №2

Бобир В.С.

«Необачний вчинок»

Сьогодні Маринка була слухняною, не пустувала. Таке іноді з нею буває. Тому мама дозволила їй погратися біля будинку самій. І раптом зирк, а в траві виблискує золотаво-зелений жук. Сам він маленький-маленький, а очі в нього світяться вогниками.

-Яка краса! Я ще такого ніколи не бачила! - вигукнула Маринка

-Ой-ой! Дівчинко, візьми мене на руки, - заговорив людським голосом жучок. Маринка взяла жучка-світлячка в руки. Він затремтів у неї на долонях.

-От, бідолаха, мабуть замерз, - подумала вона.

-Так, я замерз, адже вранці так холодно. Мої братики та сестрички вже давно заховалися в сухе листя, залізли в щілинки дерев і там заснули на всю зиму. А я не можу туди долетіти, бо у мене зламане крильце. Віднеси мене будь-ласка до лісу.

-Авжеж, віднесу. Я сьогодні дуже слухняна і роблю лише добрі справи, але мені потрібно запитати дозволу у мами.

І Маринка з жучком-світлячком попрямувала додому, але мами вдома не було. Вона пішла до найближчого магазину.

- Що ж робити? Маринка загорнула жучка в хустинку, адже він тремтів від холоду. Тоді Маринка вирішила зігріти маленького друга. Вона назбирала непотрібних папірців, клаптиків тканини, гіллячок і…взяла сірники. Сірник чиркнув по коробці і враз спалахнула пожежа. Загорілися папірці, потім одяг, килим.

Маринка злякалася, але пригадала, що вихователька в садочку розповіла, як викликати пожежну машину. Вона підбігла до телефону,що стяв поряд, і набрала номер 101. Почувши голос в слухавці, вона закричала: «Швидше, швидше, приїздіть. У нас пожежа. Моя адреса Курчатова, 34». Маринка схватила жучка та вибігла на вулицю.

Пожежна машина мчала на великій швидкості. Зупинилась біля Марининої хати, та почали гасити пожежу. Ось і Маринина мама підійшла. Маринка про все їй розповіла, і показала тремтячого жучка.

 • Ти молодчина, що вирішила допомогти жучкові. Але ти була необачною, і тому могла накоїти багато лиха, бо забула просту істину: «Сірник не іграшка , дітям їх в руки брати не можна».

А жучку ми допоможемо разом, віднесемо до його братиків та сестричок у ліс. Ось так скінчилась ця повчальна історія, яка мало не наробила багато-багато біди.

Вихователь НВО №2

Бобир В.С.

Світлофор- Моргайко

Промовляє він без слів

Добрим світлом кольорів,

Як дорогу перейти –

Ну-мо, вогнику,світи!

Знак червоний - треба стати

І хвилинку зачекати,

Жовтий мовить – будь готовий,

А зелений – йди здоровий!

В.Полинюк

В автобусі

До нашого автобуса метелик залетів,

Нічого не питаючи, на перше місце сів...

НЕ чемний ти, метелику, недобре так робить!

Як хочеш з нами їхати, то треба заплатить.

К. Перелісна

Автобус

Їде весело автобус, справ багато в нього є:

До лікарні, цирку, школи пасажирів він везе.

У вікна поважний козлик товсту книжечку чита;

Їде він сьогодні в гості, а ведмедики - у парк.

Веселились ведмежата та дивились у вікно,

А ось поросятко з татком нагулялися давно.

Свій маршрут автобус знає, рано-вранці вже не спить.

Він усім допомагає та бажає:»Хай щастить!»

О.Сміян

Поїзд

Їде поїзд через гай, я гукаю: - Постривай!

Він, почувши, не тікав, на малюток зачекав:

- Ту-ту-ту- гуде гудок, їдем всі у дитсадок.

А. Мястківський

Машина Мчать машини

«Бі-бі-бі» вона співає, По шосе спішать машини,

Хатку на колесах має. Шелестять, шепочуть шини.

Є у неї фари-очі, Мчать машини в дальню путь

Ними світить серед ночі. То шофери їх ведуть.

В.Паронова Б.Федчук

Автобус Тралейбус

Це – автобус, знають всі: Ось тралейбус по дорозі

І дорослі, і малі. На роботу всіх розвозить,

Він по місту всіх розвозить, Але він не пє бензину,

А за це бензину просить. А вхопився за дротину.

Т.Яцків І як струм піде по дроті -

То тралейбус у роботі.

Т.Яцків

Поведінка на дорозі

Як поводитись на вулиці -

Це відомо всім.

Коли ж хтось чомусь забув це,

Ми нагадуємо їм:

Всі дороги там, де транспорт,

Мають бути без дітей;

Ні в м’яча не можна грати,

Ані в гилки, ні в хокей.

Зі скакалкою стрибати,

Чи тягнути там канат,

Ані голуба ганяти,

Ні катати самокат.

І. Січовик

Пропоную для малят

ось таких я шість порад:

Для їзди й ходіння пішки

Є обладнанні доріжки.

Без батьків кататись дітям

Можна тільки з повноліття.

І до того ж, додамо,

Не пускати за кермо.

За машини не чіплятись

Там, де діти, не кататись.

Не возити пасажирів –

Дітлахів, пташок і звірів.

І.Січовик

Світлофор

Слова Т. Волгіної Музика А. Філіпченка

Світлофор – він друг для нас,

Помагає нам щораз:

Це ж його

Угорі

Світять ясно ліхтарі.

Як червоним він горить, -

Завмирає все умить:

Пішохід,

Не забудь:

В час такий закрита путь!

Світло жовте в ліхтарі, -

Світлофор гука вгорі:

«Вже рушать

Скоро вам, -

Я зелене світло дам!»

Як зеленим він горить, -

Всі машини стали вмить:

«Переходь

В цій порі!» -

Світлофор гука вгорі.

Світлофор – він друг для нас,

Помагає нам щораз.

І хоч він –

Автомат, -

А пильнує всіх малят!

«Ми в дорогу вирушаєм»

Слова.М.Поровської, муз. «Ой Джигуне, Джигуне»

Ми в дорогу вирушаємо

Разом всі дружненько

І правила добре знаємо

Ми усі гарненько.

Приспів: Хто у місті і в селі,

Мусять правила знать всі:

І дорослі, і малі.

Правила знать всі.

В автобус не штовхайтесь,

Будьте всі чемненькі,

Сісти ви не поспішайте,

Говоріть тихенько.

ЗАГАДКИ

Не ящірка і не гадюка,

Оця штука, котра стука,

Є і хвіст, і голова,

А не скажеш, що жива.

(Поїзд)

Дві залізні змії на драбині лежать.

Поповзе по них третя – вони задрижать.

(Колія, поїзд)

Тут завжди людей багато:

Той зібрався у Карпати,

Той до Сум квиток купує.

Гамір, шум, усе вирує.

Гучномовець не вгаває.

Кожен кудись поспішає.

Не базар, не кінозал.

Відгадали? Це …(вокзал)

Від села і до села,

Де дорога пролягла,

Перевозить дім людей –

І дорослих, і дітей.

(Автобус)

По місту дві змії повзуть

І на собі хатки везуть.

У тих хатках людей багато.

Ти знаєш, як ці хатки звати?

(Трамвай)

В червонім будиночку повно людей.

Ти теж, певно, бачив будиночок цей.

По рейках сталевих будиночок мчить.

- Увага! Я їду! – дзвінок дзеленчить.

(Трамвай)

Замість рейок дві дротини

Визначають рух машини,

Щоби взуті в гуму ноги

Не збивалися з дороги.

(Тролейбус)

Воно зупиниться охоче

Там, де лиш пасажир захоче.

На ньому шашки є, малята,

Але у них не можна грати.

(Таксі)

Диво вулицею мчить:

Його можна зупинить

На зупинці чи без неї

Помахом руки своєї.

(Таксі)

Коник цей на двох ногах

Будь-який здолає шлях.

Коли вулицею мчить,

Безперервно торохтить,

А тролейбуси й трамваї

Дуже легко обганяє.

(Мотоцикл)

Його можна осідлати,

Можна і за роги взяти,

Та щоб міг тебе везти,

Слід йому допомогти.

(Велосипед)

Моргайлик-недрімайлик

очей аж троє має,

По черзі кожним оком

тобі й мені моргає.

(Світлофор)

Їде він без коліс

Через поле, через ліс,

Із гори на гору

У зимову пору.

(Сани)

Троє очей хлопець має,

І всіма трьома моргає.

Як моргне зеленим оком –

Йди спокійно, рівним кроком,

А червоним або жовтим –

Вимагає, щоб не йшов ти.

(Світлофор)

На дорозі лежить килим,

Чорний колір поруч з білим.

Чорно-білий килим цей

Промовляє до людей:

«Щоб не трапилось біди,

Тут дорогу перейди!»

(Перехід «зебра»)

Під землею - дивне місто:

Все в огнях, як у намисті.

В нім будинки не стоять,

По залізних рейках мчать.

(Метро)

Думав, сходами я піду,

А насправді сходи … їдуть.

Де це відбувається?

Як це називається?

(Метро, ескалатор)

При виході з будинку:

· якщо біля під’їзду чи воріт будинку є рух , обов’язково зверніть на це увагу дитини, і разом подивіться , чи не наближається до вас автомобіль, або інші засоби транспорту ;

· якщо біля підїзду стоять машини чи ростуть дерева, які заважають огляду дороги, необхідно зупинитися, і подивитися, чи немає за перешкодою руху транспорту.

При русі по тротуарі:

· притримуйтесь правої строни тротуару;

· не ведіть дитину по обочені тротуару: дорослийзавжди знаходитись зі сторони проїзджої частини;

· дитина повина іти поряд з дорослим, тримаючи його за руку;

· вчіть дитину весь час слідкувати за рухом транспорту у дворі;

· пояснюйте дітям, що не можна смітити на дорозі (кидати камінці, скло), а також ламати дорожні знаки. Це може призвести до нещасного випадку.

· не привчайте дітей виходити на проїзджу частину, візочки та санки з дітьми возіть тільки по тротуару.

Готуючись перейти дорогу:

· необхідно зупинитись і розгледіти проїзджу частину дороги;

· залучайте дитину до спостереження за рухом на дорозі;

· звертайте увагу дитини на свої рухи при огляді дороги: повернути голову на право, потім на ліво, якщо немає транспорту, но тоді можна рухатись;

· вчіть дитину розрізняти транспортні засоби, які наближаються;

· не стійте з дитиною на обочені тротуару, так як при русі транспотр може вас зачепити, збити, наїхати заднім колесом;

· неодноразово показуйте дитині, як транспортні засоби зупиняються на пішоходних переходах, як вони рухаються по інерції, на якій відстані зупиняються від переходу;

При русі автомобіля:

· привчайте дітей сидіти в автомобілі тільки на задньому сидінні, не дозволяйте сідати поряд з водієм, якщо сидіння не облаштоване спеціальним дитячим місцем.

· не дозволяйте дитині під час руху стояти на задньому сидінні, так як при раптовій зупинці, він може перелетіти через спинку сидіння і вдаритись в переднє стікло чи панель автомобіля;

· дитину необхідно привчати до того, що першими з автомобіля виходять батьки, які допоможуть вийти дитині ;

· не дозволяйте дітям знаходитися в автомобілі без догляду;

· дитина повина знати, що на велосипеді дозволяється перевозити тільки одну дитину до сіми років і лише при умові, що велосипед обладнаний додатковим сидінням;

При посадці й висадженні з громадського транспорту:

· виходити необхідно перед дитиною, так як дитина може впасти, вибігти на проїзжу части дороги;

· підходити на посадку до дверей транспортоного засобу можна тільки після повної його зупинки. Дитина, як і дорослий, може оступитися і попасти під колеса;

· привчайте дітей міцно триматися за поручні, щоб при гальмуванні дитина не отримала травм ;

поясните дитині, що входити в будь-який вид транспорту й виходити з нього можна тільки тоді, коли він стоїть.

· не сідайте в транспорт в останній момен (можуть притиснути двері). Особливу небезпеку становлять передні двері , так як можна попасти під колеса транспорту;

· вчіть дитину бути уважним біля зупинки, так як транспорт, який там знаходиться скорочує огляд дороги в цій зоні, крім того, пішоходи весь час поспішають і можуть випадково виштовхнути дитину на проїзджу частину;

При очікуванні громадського транспорту:

· стійте разом з дітьми тільки на зупинках, а при їх відсутності – на тротуарі чи обочені.

При переході проїзджої частини:

· переходити дорогу тільки по пішеходним переходам або на перехрестях – по лінії тротуару;

· переходити тільки на зелений сигнал світлофора: дитина повина звикнути, що на червоний і жовтий сигнал не можна переходити, навіть, якщо немає транспорту;

· виходячи на проїзджу частину припиніть розмови, дитина повина засвоїти, що при переході дороги розмови відволікають увагу;

· не спішіть і не біжіть; переходьте дорогу завжди розміреним кроком;

· не переходьте дорогу навскоси, підкреслюйте і показуйте своїй дитині , що ідете ви тільки поперек вулиці. Дитині потрібно пояснити, що це необхідно для кращого спостереження за автотранспортними засобами;

· не виходьте на проїзджу частину не розгледівши вулицю, привчайте цьому свою дитину;

· не поспішайте перейти дорогу, навідь якщо на протележній частині ви побачили друзів, родичів, знайомих, потрібний автобус. Не поспішайте і не біжить до них, поясніть дитині, що це дуже небезпечно;

· не переходьте вулицю не розгледівши її, навідь якщо по ній транспорт рухається дуже рідко. Поясніть дитині, що автомобіль може зненацька виїхати з провулка чи двору будинка;

Будьте обачні на дорозі

та бережіть життя своїх дітей!

ЩО МОЖУТЬ САМІ ДІТИ.

Прищеплюючи дітям навички поводження на вулиці, необхідно враховувати рівень фізичного й духовного розвитку дитини.

ПОЧИНАЮЧИ з 3-4 років

- дитина може відрізнити машину, що рухається, від тієї що стоїть на місці. Про гальмовий шлях він ще поняття не має. Дитина впевнена, що машина може зупинитися миттєво.

ПОЧИНАЮЧИ з 6 років

- дитина все ще має досить обмежений кут зору: бічним зором вона бачить приблизно дві третини того, що бачать дорослі;

- більшість дітей не зможуть визначити, що рухається швидше: велосипед або скутер ;

- вони ще не взмозі правильно розподіляти увагу й відокремити істотне від незначного. М'яч, який котиться по проїзджій частині, може зайняти всю їхню увагу.

ЛИШЕ ПОЧИНАЮЧИ з 7 років діти:

- можуть більш впевнено відрізнити праву сторону дороги від лівої.

- можуть реагувати миттєво, тобто відразу зупинитися на вигук;

- вже наполовину досвідчені пішоходи;

- розвивають основні навички їзди на велосипеді, поступово вчаться об'їжджати перешкоди, робити круті повороти;

- зможуть визначити, звідки доноситься шум;

- вчаться розуміти зв'язок між величиною предмета, знають, що автомобіль здається маленьким тому, що він далеко, і навпаки.

- можуть відмовитись від початої дії, тобто, ступивши на проїзджу частину, знову повернутися на тротуар;

Але діти, зазвичай, ще невзмозі розпізнати небезпечні ситуації!

ДОТРИМУВАТИСЬ ПРАВИЛ НЕОБХІДНО ТАКОЖ І В АВТОМОБІЛІ.

Саме тут перед вами відкривається велике поле діяльності, тому що приблизно кожна третя дитина, що стає жертвою дорожньо-транспортного випадку, перебувала як пасажир в автомобілі. Це й доводить , як важливо дотримуватись наступних правил:

- Обовязково користуйтеся ременями безпеки! Навіть якщо ви знаходитесь в чужому автомобілі, або їдете на коротку відстань. Якщо це правило виконують дорослі, то воно з легкістю увійде в звичку дитини;

- Діти повинні займати самі небезпечні місця в автомобілі: середину чи праву частину заднього сидіння, так як з нього можна безпечно вийти на тротуар.

- Під час довготривалих подорожей частіше зупиняйтеся, адже дітям необхідно рухатися;

· Вибирайте альтернативні засоби пересування: автобус, залізнична дорога, велосипед або ходьба пішки.

Підсумок проекту

Виготовлення брошур

Оформлення стендів, куточків , пам'яток для дітей та батьків

Пам'ятки для батьків

Виставка малюнків

ї

Література

Закон України “Про дошкільну освіту”.

Базова програма розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі»,К,-2008

Методичні аспекти реалізації Базової програми розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі» К,-2009

Програма розвитку дітей старшого дошкільного віку «Впевнений старт», К.- 2010р.

Л.А .Грицюк, М.І.Каратаєва .Безпека життєдіяльності дошкільника».- К.-П.: Вид.група «Абетка –НОВА»,2003

Коментар до Базового компонента дошкільної освіти в Україні:науково-методичний посібник /Ред.О.Л.Кононко.-К.:Ред.журн. «Дошкільне виховання», 2003

Черепанова С.Н.Правила дорожного движения дошкільникам. М.: «Издательство Скрипторий 2003»,2009

Швайка Л.А. «Створення безпечних умов функціонування ДНЗ» Х.: Вид.група «Основа»,2011

Л.А.Шик .Основи безпеки дітей дошкільного віку .-Х.: Вид.група «Основа»,2010

.Яковенко Л.В. Абетка безпеки дошкільників. Методичні матеріали та розробки занять /Друге видання. .: Вид.група «Ранок », 2010

Яковенко Л.В. Формування основ безпеки та норм поведінки в надзвичайних ситуаціях у дітей дошкільного віку. Авторська програма та методичні рекомендації .- Х.:ХОНМІБО,2003

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.


Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Всеосвіті 3 роки!

Святкуємо гучно та з подарунками!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

+ 10 подарункових боксів з фірмовими товарами від «Всеосвіти»!

до розіграшу подарунків залишилось
00
00
00
00