Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця
Долгова Ольга Володимирівна
Місце проведення 2клас
Тема
Природа навесні
Весняні явища у живій та неживій природі
Мета: ознайомити учнів з весняними явищами у неживій природі; вчити
спостерігати, характеризувати ознаки неживої природи навесні; розвивати
уяву; виховувати любов до природи.
Хід уроку І. Організаційний момент
1. Перевірка готовності до уроку.
Ми сюди прийшли вчитися,
Не лінитися, а трудитися.
Працюємо старанно,
Слухаємо уважно!
2. Хвилинка спостережень
Вправа «Погода»
П. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності
— Відгадайте загадку.
Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Я розтоплюю сніги,
Щоб ожило все навкруги.
Відгадайте, хто вона
Ця красуня чарівна? (Весна)
Про яку пору року йдеться у вірші? (Про весну.)
Дійсно, після суворої красуні-зими з її морозами, хуртовинами, іскристими снігами і дзвінкою кригою до нас приходить весна. Про це ми з упевненістю стверджуємо, подивившись на календар 1 березня.
А уявіть, що календар зник. Невже весна не настане, чи ми не помітимо її приходу?
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Отже, сьогодні на уроці ми маємо з'ясувати, які явища у природі вказують
на прихід весни, які її головні ознаки, прикмети.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота за підручником (с. 82-84)
— Поміркуйте, чому в народі кажуть: «Весна настає, сонця додає».
Розгляньте фотографію на с. 82. Розкажіть про природу в березні.
Розгляньте фотографію на с. 83. Розкажіть про природу в квітні.
Поміркуйте, чому в народі кажуть: «Квітень — щука хвостом лід розбиває».
Розгляньте фотографію на с. 84. Розкажіть про природу в травні.
Поміркуйте, чому в народі кажуть:
Дощ весняний хліби піднімає.
Дощ у травні зайвим не буває.
Квітень — з водою, а травень — з травою.
— Що таке проталина? Коли буває грім?
Перевір себе
Поясни, чому весну вважають найвеселішою порою року.
Дізнайся, чому весняні місяці отримали такі назви. Із чим це пов'язано?
Назви основні ознаки кожного місяця. Спостерігай, чи будуть вони повторюватися з року в рік.
Отже, зміни в живій природі навесні пов'язані зі змінами в неживій природі. Сонце вище, ніж узимку. Дні стали довшими. На вулиці потеплішало.
Небо навесні блакитне, високе. Хмари білі, легкі. Сніг і лід тане. На річках льодохід, повінь. Навесні в різні місяці йде то сніг, то дощ. У травні гримить перша гроза. Ґрунт відтає, на деревах з'являються бруньки, а потім клейкі листочки. Зацвітають первоцвіти. З'являються комахи. Повертаються перелітні птахи. Лісові звірі виводять потомство.
2. Фізкультхвилинка
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Гра «Ознаки весни»
— Послухайте вірш А. Костецького і спробуйте запам'ятати якомога більше
ознак весни.
Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає.
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду п'є.
Скресає і щезає крига, Бурульки падають з дахів.
А вітерець прозорокрилий Додому підганя птахів.
У лісі, на галяві теплій, Поміж ялинок запашних, Уперше спалахнув метелик, Тендітний вогничок весни.
— Які ознаки весни ви запам'ятали?
2. Гра «Назви "зайве" слово»
:-;'-й-
Яка пора року змінює зиму? Назвіть весняні місяці.
Березень, січень, квітень, травень. Ведмідь, їжак, журавель, білка. Лелека, ворона, ластівка, лебідь.
3. Гра «Підкресли прикмети весни»
Сонце світить яскраво;
небо ясне, блакитне;
теплий дощ;
збільшується ніч;
підвищується температура повітря; прокидаються після сплячки тварини; на деревах набубнявіють бруньки; зацвітають проліски.
4. Гра «поясни народні прикмети»
Як не лютуй, а на весну брів не хмур.
Весна — днем красна.
Весна відмикає дерева й води.
Березень березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує.
VI. Підбиття підсумків. Рефлексія
Назвіть весняні місяці.
Які зміни відбуваються в неживій природі навесні?
Які зміни відбуваються в живій природі навесні?
VII. Домашнє завдання
С. 82-84.
— Разом з дорослими складіть казку про весну в саду (парку, лісі, полі) за
вибором.
Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»