Інтерактивний урок з української мови
«Мовна кулінарія. Готуємо смачний урок разом!»
Тема уроку. Прикметник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета:
навчальна: поглибити знання учнів про прикметник як частину мови; формувати загально-пізнавальні вміння відрізняти прикметник від різних частин мови; удосконалювати навички правильного й доречного використання прикметників у мовленні;
розвивальна: розвивати пам’ять, увагу, спостережливість, культуру мовлення, орфографічну грамотність.
виховна: виховувати любов і повагу до мови та культурної спадщини свого народу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з елементами повторення
Внутрішньопредметні зв’язки: морфологія , орфографія, синтаксис, пунктуація.
Міжпредметні зв’язки: література, основи здоров’я.
Ключові компетентності: спілкування державною мовою, соціальні та громадянські компетентності, уміння вчитися упродовж життя, загальнокультурна грамотність, підприємливість.
Форми роботи: групова, індивідуальна, фронтальна.
Обладнання: підручник, розмальовки, кошик з фруктами, навчальна презентація.
Мета змістового елементу | Етапи та зміст уроку | Методи і прийоми | Діяльність вчителя | Діяльність учнів |
Створення позитивного настрою, адаптації учнів до роботи після перерви і забезпечення необхідною мотивацією. | ХІД УРОКУ І. Мотивація навчальної діяльності учнів (2хв.) 1. 1 Організація учнів до уроку - Добрий день! Сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати новий розділ, який саме,здогадаєтеся згодом. Працювати ми будемо в нестандартному форматі, проведемо урок «мовної кулінарії». А дегустаторами страв будуть наші гості. | Робота в загальному колі | Дає поштовх до активного спілкування, отримує інформацію про рівень мовленнєвого розвитку учнів. | Дають відповіді на запитання відповідно до ситуації спілкування |
Дати поштовх до активного спілкування Підштовхнути учнів до самостійного визначення теми уроку | ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв.) 2. 1 Інтерактивна вправа «Спостереження» - Перед вами на партах лежать розмальовки, ваше завдання розфарбувати їх за допомогою слів. - Поясніть, що вони виражають? - А чи знаєте ви, якою частиною мови є ці слова? 2.2 Проблемне питання – Пригадайте, що ви знаєте про прикметник. | Індивідуальна робота Інтерактивна вправа «Мікрофон» Фронтальне опитування | Надає можливість кожному сказати швидко, по черзі, відповідаючи на запитання | Висловлюють свою думку, самостійно визначають тему уроку. |
Розвивати вміння формулювати мету уроку та ставити перед собою цілі. | ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку (2хв.) Основним завдання на сьогодні є навчитися знаходити прикметники у текстах, тобто наших стравах, і визначати їхні морфологічні ознаки: рід, число і відмінок. Відкрийте свої робочі зошити, запишіть число та тему уроку. | Оголошує тему та завдання уроку | Формулюють мету уроку , ставлять перед собою цілі | |
Стимулювати інтерес та створити мотивацію Стимулювати інтерес до навчання. Пригадати навчальну інформацію Виховання у дітей любові до слова та інтересу до літератури. Формувати вміння учнів визначати лексичне значення, морфологічні ознаки , синтаксичну функцію прикметників Сприяти розвитку навичок спілкування, критичного мислення, | ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань (25хв.) 3.1 Створення ментальної карти з теми «Прикметник» 3.1 «Навчаючись-учусь» Для наступного завдання я приготувала фруктовий кошик. Ваше завдання дати письмову характеристику кожному фруктові за зразком. Прикметники можуть означати: колір, форму, смак, матеріал, розмір, вагу, приналежність 3.2 «Мовознавча дегустація» - Який найкорисніший сніданок для дитини організм якої зростає?(каша) -А чи знали ви, що назви каші творяться за допомогою прикметників? Зараз ми в цьому переконаємося. Овес - … (вівсяна) Ячмінь - … (ячмінна) Гречка - … (гречана) Кукурудза - … (кукурудзяна) Рис - … (рисова) Манка - … (манна) Хто знає з якої зернової культури робиться манна каша?( пшеничні крупи дрібного помелу) 3.3 «Обід на двох» робота в парах Перед вами на екрані вірш. Ваше завдання виписати з нього прикметники, вказати рід число та відмінок. Бо воно шкідливе! І не хочу молока! Воно якесь сиве… Макаронів я не буду, Можу потовстіти! І борщу не пропонуйте, Не потрібно лити! Краще руку простягніть Вверх, на етажерку, І мені скоріш віддайте Ту смачну цукерку! Буду нею смакувати, – От ситий сніданок!.. Мамо, ти є найдобріша У цей гарний ранок! Шкідливе – с.р., одн.,Н.в. Сиве – с.р.,одн., Н.в. Смачну – ж.р.,одн.,Зн.в. Ситий – ч.р., одн., Н.в. Гарний – ч.р., одн.,Н.В. Скласти з одним прикметником на вибір речення, зробити його синтаксичний розбір. 3.4 Фірмова страва
Смачна,корисна Їсти, смакувати, радіти Їжа повинна бути смачною Потреба | Інтерактивна вправа Метод демонстрації Метод Робота в парах Сенкан | Спонукає учнів до активної діяльності Спонукає учнів до активної діяльності Спрямовує діяльність учнів Спрямовує діяльність учнів | Письмова робота в зошитах Досліджують назви зернових для каші. Творення прикметників Самостійно визначають синтаксичну роль прикметників Добирають слова, аналізують результати роботи |
Формувати творчу думку, вміння аналізувати свою творчу діяльність та однокласників | V. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу (5хв.) 5.1 Інтерактивна вправа «Асоціативний ряд» П – привітні, порядні Р – розумні И – ініціативний К – кмітливі М – молоді Е – ерудовані Т – толерантні Н – неординарні И – інноваційні К – компетентні | Інтерактивна вправа «Асоціативний ряд» | Пропонує самостійно розв′язати проблему, упорядковуючи знання за певною ознакою | Обговорюють в парах пропозиції, записують прийняте рішення, перевіряють правильність виконання завдання, роблять висновки |
Узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови | VI. Підведення підсумків уроку (3хв.) 6.1 Інтерактивна вправа « Незакінчені речення» Продовжте речення: - Прикметник – це ... - Прикметник змінюється… - У реченні прикметник найчастіше … | Інтерактивна вправа «Незакінчені речення» | Відпрацьовує вміння учнів говорити коротко, але по суті й переконливо | Відповідають на запитання, підсумовуючи результати роботи |
Усвідомлення учнями ситуації досягнення мети | VIІ. Повідомлення домашнього завдання. Інструктаж до його виконання. Оцінювання (3 хв.) Записати рецепт улюбленої страви використовуючи прикметники | Підсумовує результати роботи. |















