Мета: формувати уявлення про віднімання — виділення з групи предметів її частини; ознайомити зі знаком «–»; учити читати запис прикладів із цифр; закріплювати вміння використовувати знак «–» у розв’язанні прикладів, уміння складати ціле з частин, порівнювати предмети заввишки; розвивати логічне мислення, пам’ять, спостережливість, уяву; спонукати до самостійності; виховувати працьовитість, уважне ставлення до інших.
Попередня робота: дидактичні ігри («Знайди будиночок для мотрійок», «Склади квадрат з частин»); бесіди про зиму; спостереження за змінами на вулиці взимку.
Матеріал: сніжинки; картки з цифрами від 1 до 5, знаками («+», «–», «=»); пласкі зображення п’яти будинків різних за розміром; картини із зображенням пташок п’яти розмірів; ілюстрації снігових споруд — високої та низької, середнього розміру; аркуші із зображенням сніговичків, що різняться заввишки, та будиночків, що також різняться заввишки; кольорові смужки, що різняться завдовжки, для дидактичної гри «Проведи сніговичка».
Хід заняття
Виставляю на дошку картину «Зима».
— Яка пора року зображена на картині? Який зимовий місяць є першим? Що біліє навколо? Який сніг? Що можна ліпити зі снігу?
— Діти, до нас сьогодні завітала сніжинка. Вона злетіла з хмаринки, щоб знайти своїх сестричок і братиків та погратися з ними. Допоможемо їй.
— Пошукаймо сестричок і братиків сніжинки. Знайдіть усі однакові сніжинки та закрийте їх синіми кружечками.
Роздаю дітям аркуші із зображенням різних сніжинок. На аркуші — 5 однакових сніжинок. На столі у дітей — ємкості з синіми кружечками.
— Молодці! Ви допомогли нашій сніжинці знайти своїх братиків та сестричок, а тепер пограймо з ними.
Гра «День — ніч»
На дошці — п’ять сніжинок.
— Скільки сніжинок? (П’ять)
Пропоную дітям заплющити очі, коли чують слово «Ніч!», і забираю одну сніжинку, коли він говорить слово «День!» — діти розплющують очі. Звертаю увагу на те, що змінилася кількість сніжинок.
— Сніжинок стало менше чи більше? (Менше) Викладіть перед собою стільки трикутників, скільки було сніжинок спочатку. Що відбулося потім? (Зникла одна сніжинка.) Що змінилося? (Залишилося чотири сніжинки.) Покажіть цю дію за допомогою трикутників. А тепер запишемо цю дію за допомогою чисел і знаків. Пропоную дітям викласти картки із цифрами 5 і 1.
— Чи можна між цими цифрами поставити знак «+»? Чому? Яку дію виконує знак «+»? (Додавання) Яку дію ми виконували?
Пояснюю дітям розуміння загальноприйнятої назви цієї дії — віднімання — і ознайомлюю зі знаком «–». Це означає, що кількість предметів забирають (зменшують).
— Запис «5 – 1 = 4» читають так: «П’ять мінус один дорівнює чотири».
Дидактична гра «Знайди будиночок для пташки»
— Діти, узимку пташкам холодно, оселимо їх у будиночки.
Розставляю п’ять будиночків, що різняться за розміром. На столі викладаю пташок різних розмірів. Діти по черзі підходять до дошки, беруть одну пташку і добирають будиночок для пташки.
— Ми дібрали будиночки всім пташкам, тепер їм буде легше взимку.
Дидактична вправа «Високий, низький»
— Вам подобаються зимові розваги: катання на санчатах, лижах, ковзанах, ліплення сніговиків? Зі снігу можна зліпити багато цікавого. Погляньте на ці снігові палаци.
Демонструю ілюстрації високого і низького палаців, між ними — середній.
— Вони однакові заввишки? (Ні) Яким є перший палац? (Високим) Яким є третій палац? (Низьким) А який заввишки другий палац? Ми можемо сказати, що він нижчий за перший та вищий за третій. Супроводжую розповідь демонструванням малюнків.
Дидактична гра «Проведи кожного сніговичка до будиночка»
Роздаю аркуші, на яких зображено сніговичків, що різняться зав вишки, та будиночків, що також різняться заввишки. Дітям необхідно провести сніговичків за допомогою кольорових смужок до свого будиночка і визначити, кому зі сніговичків довше діставатися будиночка.
Дидактична гра «Я найвищий, я найнижчий…»
Діти по троє виходять на килим, кожному з трійки пропонують порівняти себе за зростом з іншими та зробити висновок, оперуючи поняттями зазначеними в меті.
Наприклад. Я вищий ніж Сашко та Ігор… Я нижчий від Олі та вищий від Тані.
Дидактична гра «Сніжки»
— Я знаю, що ви дуже полюбляєте грати в сніжки.
Коментуючи свої дії, викладаю на стіл по черзі ватяні «сніжки»: три, потім — ще одну. — Скільки сніжок було? Скільки я додаю? Скільки всього стало сніжок? Яку дію ми виконували? (Додавання) Чому ви так уважаєте? Отже, можемо скористатися знаком «+». Викладіть цей приклад за допомогою цифр і знаків (3 + 1 = 4) Прочитайте запис цього прикладу. А тепер я заберу дві сніжки. Скільки сніжок було? Скільки я забрала? Скільки залишилося? Яку дію виконували? (Віднімання) Отже, скористаємося знаком «–». Викладіть цей приклад за допомогою цифр і знаків. (4 – 2 = 2) Прочитайте запис цього прикладу. Молодці, ви дуже уважні й розумні.
Гра «Склади картинку»
Об’єдную дітей у три команди. Кожній команді видаю конверт з частинами певної картини. Діти складають картини зими.
— Як ви отримали цілу картину? (Ми склали її з частин.)
Підсумок
— Які зимові розваги вам подобаються? З яким знаком, дією ви сьогодні ознайомилися? Чи складно було розв’язувати приклади на додава













