Правознавство. Відсутність складу злочину

Опис документу:
Стаття підготовлена для роботи за спецкурсом "Правознавство" і містить основні теоретичні дані щодо питання кримінально-правової кваліфікації злочинів; може бути використана для підготовки до олімпіад та турнірів з права.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Відсутність складу злочину

Відповідно до статті 6 Кримінально-процесуального кодексу України (КПК) кримінальну справу не може бути порушено, а порушена справа підлягає закриттю, зокрема, за відсутністю в діянні складу злочину. Автори коментарю Кримінально- процесуального кодексу України зазначають, що у діях конкретної особи відсутній склад злочину, коли встановлено, що діяння, у якому є ознаки злочину, не передбачене чи не розцінюється Кримінальним кодексом України як злочин.

На думку сучасних дослідників, останнє стосується необхідної оборони та інших обставин, що виключають злочинність діяння (статті 36-43 КК). Крім того, склад злочину в діях особи буде відсутній і у разі її добровільної відмови від доведення злочину до кінця, якщо фактично вчинене нею не містить складу іншого злочину (ст. 17 КК).

Що ж до відсутності об’єкта та об’єктивної сторони в складі злочині, то на думку сучасного дослідника В. О. Новацького, за відсутності об’єктивних елементів  складу злочину може виражатися у двох видах:

1) повній відсутності хоча б однієї з ознак, які відносяться до об’єкта чи об’єктивної сторони;

2) недосягненні параметру ознаки, яка має кількісний вираз.

Практично це може стосуватися лише суспільно небезпечних наслідків – заподіянні злочином шкоди мен­шої, ніж тієї, за наявності якої настає кримінальна відпо­відальність.

Визначення виду відсутності об’єктивних ознак скла­ду злочину та конкретної ознаки, яка відсутня, має мате­ріально-правове та процесуальне значення. Адже залеж­но від цього визначаються підстави для відмови в пору­шенні чи припиненні кримінальної справи, оскільки це може означати відсутність події злочину, малозначність діяння, відсутність окремих ознак складу.

Також, з вра­хуванням цього визначається, чи може діяння становити собою інший злочин, чи інше правопорушення, чи воно має визнаватися правомірним і таким, яке взагалі не повинно тягти застосування заходів правового впливу.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Емоційна ефективність учителя: теорія і практика»
Швень Ярослава Леонідівна
36 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.