Правознавство. Права і ознаки суб’єктів конституційно-правових відносин

Опис документу:
У роботі розглянуто наступні питання порівняльного правознавства: суб’єкти та об’єкти конституційно-правових відносин, децентралізацію і деконцентрацію публічної влади у зарубіжних країнах та конституційно-правовий статус місцевого самоврядування у зарубіжних країнах, політичні партії та партійні системи в зарубіжних країнах.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Права і ознаки суб’єктів конституційно-правових відносин

Первинним елементом конституційно-правових відносин є суб’єкти, тобто учасники правовідносин, що виникають, змінюються чи припиняються на підставі дії конституційно-правових норм, а саме: народ, нація, національні меншини, корінні народності, територіальні громади тощо; держава, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, депутати, службові та посадові особи; політичні партії, громадські організації та блоки (асоціації); громадяни України, іноземці, особи без громадянства, жителі, біженці; підприємства, установи, організації; міжнародні органи і організації; органи самоорганізації населення; засоби масової інформації (ЗМІ); міжнародні органи та організації.

Субєктивним правам властиві такі ознаки:

суб’єктивні права визначають вид і міру можливої правомірної поведінки учасника конституційно-правових відносин: зміст суб'єктивних прав визначається нормами конституційного права;

субєктивне право виступає способом реалізації Інтересів учасників конституційно-правових відносин;

суб’єктивні права одних учасників конституційно-правових відносин породжують юридичні обов'язки інших суб’єктів конституційно-правових відносин тощо.

Із суб’єктами конституційно-правових відносин тісно пов’язаний інший елемент складу конституційно-правових відносин – права і обов’язки учасників конституційно-правових відносин. Права учасників конституційно-правових відносин полягають у можливості певної діяльності або поведінки, набуття, володіння, користування певними політичним та іншими цінностями.

Права суб’єктів конституційно-правових відносин об’єктивізуються в їх повноваженнях, що закріплюються Конституцією та законами України і деталізуються в підзаконних нормативно-правових актах. Наприклад, ст. 85 Конституції України визначає повноваження Верховної Ради України, ст. 106 – Президента України.

Обов’язки суб’єктів конституційно-правових відносин – це нормативно визначена міра належної діяльності або поведінки учасників правовідносину сфері конституційних правовідносин. Юридичний конституційний обов’язок має три основні форми:

а) утримання від заборонених дій, що суперечать інтересам інших учасників конституційно-правових відносин;

б) здійснення конкретних дій чи дотримання конкретної поведінки;

в) обмеження в правах особистого, майнового чи організаційного характеру (заходів юридичної відповідальності).

Ключовим елементом складу конституційно-правових відносин, щодо яких здійснюється діяльність субєктів конституційного права, є їх обєкти. Обєктами загальних конституційних правовідносин виступають, головним чином, вищі соціальні суспільні цінності, що набувають конституційного рангу і отримують закріплення в конституційних принципах, у загально-регулятивних нормах, програмних положеннях.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Цифрові практики Нової української школи: створення освітнього відеопроєкту»
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.