Правознавство. Кваліфікація за відсутності об’єкта злочину

Опис документу:
Стаття підготовлена для роботи за спецкурсом "Правознавство" і містить основні теоретичні дані щодо питання кримінально-правової кваліфікації злочинів; може бути використана для підготовки до олімпіад та турнірів з права.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Кваліфікація за відсутності об’єкта злочину

Правильне вирішення питання про об’єкт злочину має важливе теоретичне і практичне значення. Саме об’єкт дає змогу визначити соціальну сутність злочину, з’ясувати його суспільно небезпечні на­слідки, сприяє правильній кваліфікації діяння, а також відмежуванню його від суміжних суспільно небезпечних посягань. Об’єкт має істот­не значення також для визначення самого поняття злочину, значною мірою впливає на зміст його об’єктивних і суб’єктивних ознак, є ви­хідним при кваліфікації злочинів, побудові системи Особливої части­ни КК.

Об’єктом будь-якого злочину завжди висту­пають об’єктивно існуючі в суспільстві відносини між людьми, які поставлені під охорону закону про кримінальну відповідальність. Самі ці відносини дуже різноманітні (економічні, соціальні, політичні) і регулюються в суспільстві різними соціальними нормами (нормами права, моралі, звичаями).

Безперечно, об’єктом злочинів є не будь-які суспільні відносини, а тільки ті, які поставлені під охорону закону про кримінальну відпо­відальність. Тому не тільки безпосереднім та родовим, а і загальним об’єктом усіх злочинів є не вся сукупність суспільних відносин, а тільки ті із соціально схвалених відносин, які законодавець визнав необхідним охороняти за допомогою кримінальної заборони. Природно, що при цьому ідеться тільки про найбільш важливі, найбільш значущі для інтересів держави і суспільства суспільні відносини, яким злочинні посягання можуть спричинити дуже істотну шкоду.

Саме тому, якщо шкода завдана іншим суспільним відносинам, не тим, що регулюються кримінальним законом, то є відсутньою об’єкт злочину, а отже неповним є склад злочину.

М. І. Хавронюк у своїй праці зазначає, що чинним КК не охороняються відносини, закріплені приписами канонічного права або статеві відносини між подружжям. Тому відсутній об’єкт злочину і немає складу злочину у діях особи, яка заперечує існування Бога або особи, яка вчинила подружню зраду. Як вказано у ст. 1 КК, він охороняє тільки такі об’єкти, як права і свободи людини і громадянина, власність, громадський порядок та громадську безпеку, довкілля, конституційний устрій України, мир і безпека людства. Усі інші об’єкти можуть перебувати під охороною Цивільного і Господарського кодексів України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодексу законів про працю України, інших законів, що містять юридичні санкції, але не під охороною КК. Навіть якщо має місце юридична помилка в об’єкті і особа щиро вважає, що вчинене нею діяння є злочином, який вона бажала вчинити (уявний злочин), складу злочину однак немає.

Немає також об’єкта, якщо ідеться про:

не обіцяне заздалегідь переховування злочинця, знарядь і засобів вчинення злочину, слідів злочину чи предметів, здобутих злочинним шляхом, або придбання чи збут таких предметів, за винятком випадків, передбачених статтями 198 та 396 КК (ч. 6 ст. 27 КК);

обіцяне до закінчення вчинення злочину неповідомлення про достовірно відомий підготовлюваний або вчинюваний злочин, за винятком випадків, коли вчинене діяння містить ознаки іншого злочину (ч. 7 ст. 27 КК);

ідеться про деякі інші види діянь (ч. 2 ст. 385 і ч. 2 ст. 396 КК).

У цих трьох випадках відповідне діяння прямо виключається законом із числа суспільно небезпечних, тобто таких, що посягають на визначені ст. 1 КК об’єкти.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.

Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!
До ЗНО з АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ залишилося:
0
4
міс.
0
6
дн.
0
2
год.
Готуйся до ЗНО разом із «Всеосвітою»!