Правознавство. Кваліфікація складу злочину. Основний і кваліфікуючий склад злочину

Опис документу:
Стаття підготовлена для роботи за спецкурсом "Правознавство" і містить основні теоретичні дані щодо питання кримінально-правової кваліфікації злочинів; може бути використана для підготовки до олімпіад та турнірів з права.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

2

Кваліфікація складу злочину.

Основний і кваліфікуючий склад злочину

У складі злочину може бути відсутня ознака місця, часу, способу, засобу, знаряддя чи обставини, що є невід’ємною ознакою відповідного діяння

Спосіб – це прийом, яким вчиняється злочин. Час – відрізок тривалості якої-небудь події, протягом якого відбувається цікавить нас діяння. Місце – певна точка або відрізок території в просторі, на якому відбувається цікавить нас діяння. Знаряддя та засоби вчинення злочину – те, чим або за допомогою чого відбувається злочин. Обстановка – комплексна характеристика особливостей способів, місця і часу вчиненого діяння.

Так, крадіжки не може бути без таємного способу розкрадання. Спосіб тут обов'язковий як ознака конкретного складу.

При цьому слід вказати, що вище перелічені факультативні ознаки можуть міститися як в основному складі злочину, так і в кваліфікуючому. І якщо одного із цих елементів немає, коли ми розглядаємо саме кваліфікуючий склад, то ми не можемо говорити про відсутність складу злочину взагалі, в такому випадку такий злочин буде кваліфікуватися за попередньою частиною статті.

Аналізуючи все вищевказані випадки, М. І. Хавронюк надає такі приклади відсутності об’єктивної сторони злочину.

Наприклад, якщо немає факту викрадення (скажімо, особа не викрала, а взяла річ у тимчасове користування, і ще до моменту виявлення пропажі ця річ була повернута власнику через посередника) чужого майна, то не можна говорити про існування складу злочину, передбаченого ст. 185 КК; якщо командир залишив корабель у ситуації, коли корабель не гинув, то не можна говорити про існування складу злочину, передбаченого ст. 428 КК; якщо не настала ні смерть потерпілого, ні реальна загроза смерті, то немає складу закінченого злочину, передбаченого ст. 115 КК, і т. ін. Так само немає об’єктивної сторони, якщо діяння визнається злочином за умо- ви наявності так званої адміністративної (або дисциплінарної) преюдиції – коли діяння вважається злочином лише у разі його повторного – після адміністративної чи дисциплінарної санкції – вчинення. Незважаючи на задекларовану відмову від неї, вона все таки зустрічається у багатьох статтях чинного КК. Ідеться про статті 2091, 337, 390 і 391 КК. Причому у ст. 2091 , якою КК було доповнено у січні 2003 р., вказівка на адміністративну преюдицію має відвертий характер.

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Розроблення і використання цифрового освітнього контенту в освітньому процесі Нової української школи »
Ілляхова Марина Володимирівна
30 годин
590 грн

Всеосвіта є суб’єктом підвищення кваліфікації.

Всі сертифікати за наші курси та вебінари можуть бути зараховані у підвищення кваліфікації.

Співпраця із закладами освіти.

Дізнатись більше про сертифікати.