Практичне заняття:«Геродот про скіфів. Історичні джерела про скіфський похід Дарія I».

Опис документу:
1.Формувати історичні предметні компетентності: - інформаційно-змістову (вміння давати аналіз фрагментів джерел про скіфів за поставленими запитаннями); - мовленнєву (вміння представляти учнівський проект про Геродота у формі повідомлення перед класом, будувати усні та письмові висловлювання про життя скіфів); - логічну (вміння застосовувати набуті знання для аналізу і пояснення фактів); 2. Формувати соціальну компетентність (навики спільної роботи в малих групах).

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу. Щоб завантажити документ, прогорніть сторінку до кінця

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Тема. Практичне заняття: «Геродот про скіфів.

Історичні джерела проскіфський похід Дарія I».

Мета: 1. Формувати історичні предметні компетентності:

  • інформаційно-змістову (вміння давати аналіз фрагментів джерел про скіфів за поставленими запитаннями);

  • мовленнєву (вміння представляти учнівський проект про Геродота у формі повідомлення перед класом, будувати усні та письмові висловлювання про життя скіфів);

  • логічну (вміння застосовувати набуті знання для аналізу і пояснення фактів);

  • просторову (вміння орієнтуватися по історичній настінній карті, виконувати завдання в контурній карті) ;

  • хронологічну (знання історичних дат періоду раннього залізного віку на території країни та орієнтація в часі);

  • аксіологічну (вміння давати версії історичного розвитку та ціннісне ставлення до історичного минулого України та народів, що заселяли у давнину землі нашої держави).

2. Формувати соціальну компетентність (навики спільної роботи в малих групах).

Тип уроку: застосування набутих знань.

Обладнання: стінна карта «Племена й народи раннього залізного віку на

території сучасної України», атласи, тексти історичних

джерел про скіфів,тексти практичної роботи, ілюстративні та

відеоматеріали.

Хід уроку:

I. ОРАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

(Фрагмент фільму про скіфів (2 хв.). На фоні кадрів фільму вчитель оголошує тему і мотивує значимість матеріалу для учнів.)

Історія України давня і цікава. На території нашої сучасної держави у давнину проживали різні народи. З поміж них вирізняються мудрі, волелюбні, але водночас войовничі вершники та талановиті майстри. Ви здогадалися про кого йде мова? Життя скіфів викликало інтерес у різні часи. Історія скіфів надихає на творчість письменників та поетів.

Ми ті, про кого шепотіли у давнину
У мимовільному тремтінні еллінськії міфи
Народ, закоханий у буйство і війну
Сини Геракла і Єхидни – скіфи.

(В.Брюсов «Ми - скіфи»)

Сьогодні у нас практичне заняття і ви будете юними дослідниками.

Ознайомлення з планом уроку:

  1. Аналіз свідчень давньогрецького історика Геродота про скіфів.

  2. Історичні джерела про Скіфський похід Дарія I.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

  1. Що дає нам уявлення про минуле і допомагає вивчати історію?

  • історичні джерела.

  1. Які племена періоду раннього залізного віку заселяли територію України ?

  • кіммерійці, таври, племена чорноліської культури, скіфи, сармати

  1. Яка річка в давнину мала назву Борисфен? Показати на карті.

  • Дніпро.

  1. Записати хронологічні межі перебування на українських землях кочових народів Північного Причорномор’я (біля дошки)

- кіммерійці – IXVII ст. до Р.Х.

- скіфи – VII - III ст. до Р.Х.

- сармати –IIIст. до Р.Х. - III ст.

  1. Скільки століть та років минуло від навали скіфів на кіммерійські племена?

  • 27 століть тому.

  1. Яка територія належала скіфам? Покажіть на карті.

  • Між Дунаєм, Дністром, Дніпром і Доном та частина Криму

  1. Описати ілюстрацію. (Золота пектораль).

  • Це місяцеподібна скіфська золота прикраса,що складається з трьох ярусів,кожний з яких розповідає нам про життя скіфів, про їх заняття. Знайдена вона археологом Б.Мозолевським в кургані Товста Могила.

  1. Скільки часу на землях сучасної України перебували сармати?

  • 600 років.

  1. Де виникла Перська держава ?

  • На Іранському нагір’ї.

  1. За якого правителя Перська держава досягла розквіту?

  • У роки царювання ДаріяI (522-486 р. до Р.Х. )

  1. Скільки років правив «Цар царів»?

  • 36 років

  1. Поясніть термін «імперія»

  • Імперія – це велика держава, до складу якої входять підкорені народи.

  1. Встановіть логічний зв'язок між елементами схеми

(пояснити) ------ ІМПЕРІЯ ------ (пояснити)
(- ЗАГАРБНИЦЬКІ ВІЙНИ) (
- РОЗПАД ІМПЕРІЇ)

- держава, створена на жорстокості та гнобленні, приречена на загибель(приклад – Ассирія, Персія…)

14. Кого Цицерон назвав «батьком історії» ?

- давньогрецького історика Геродота.

III. ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНОГО ЗАНЯТТЯ. (20 хв.)

Слово вчителя. Першим згадкам про скіфів завдячуємо ассирійським літописам VII ст.. до Р.Х.. Приблизно в цей же час Скіфію оспівували грецькі поети Гомер і Гесіод. Опис скіфських племен є в одному з творів Гіппократа.

Найбільш докладний опис про скіфів залишив нам Геродот, який в V ст. до Р.Х. здійснив подорож до Скіфії і описав країну та її населення.

Візуально уявити життя скіфів нам допоможуть кадри фільму.

(Фрагмент документального фільму «Історія України»)

Повідомлення учня.

« Я Геродот Галікарнаський , грецький історик, географ та мандрівник. На підставі побаченого на власні очі та почутих розповідей, створив перший загальний опис країн світу. Я – автор девятитомної «Історії». Про народи, які проживали в давнину на території вашої сучасної держави, я теж багато знаю.

  • Скажіть, а в якому трактаті розповідається про це?

  • «Історія», книга 4 «Мельпомена».

Деякі вчені ставлять під сумнів мою подорож, тому що в них немає доказів.

Та, я сподіваюся разом з вами доведу свою правоту.

Отож, вирушаємо! Землі Великої Скіфії охоплювали величезну територію між р.Істер, р.Борисфен до р.Танаїс і далеко за озеро Меотида.

Але, щось я стомився, відпочину та послухаю, чи стануть вам у пригоді мої спогади. Якщо відповіді будуть вірними, обов’язково нагороджу!»

Випереджальне завдання: Яке значення «Історії» Геродота для вивчення минулого, для вивчення подій, що відбувалися на землях сучасної України?

Практична робота з документом.

«Аналіз свідчень давньогрецького історика Геродота про скіфів».

(робота в малих групах)

    1. Бесіда (повторення памятки роботи з документом, поділ учнів на чотири групи, що готують відповідь на завдання з підручника ).

    2. Ознайомлення зі змістом документу.

    3. Представлення результатів роботи у вигляді уявної подорожі Скіфією.

Вправа для відпочинку «Мудра сова відпочиває» (вправа на актуалізацію увагу).

Вчитель дає історичну довідку.Історія народів усього світу пов'язана з війнами. Прагнення одних держав панувати над іншими породжувало кровопролитні конфлікти.Науковці підрахували, що за останні 5,5 тис. роківлюдство жило в мирі та злагодіменше 300 років. На Землівідбулося 14,5 тис. воєн, в якихзагинулобільше 3 млрд осіб. І хоча на один рік мирного життялюдства припадало 13 роківвійни,самевійнасприяластвореннюпершої на наших землях держави – ​​ВеликоїСкіфії.

Словникова робота. - Що таке війна? Які асоціації викликає це слово? Чи потрібно нам вивчати війни? (Відповіді учнів).

Війна – це організована збройна боротьба між народами, державами, суспільними групами.

Сьогодні ми з’ясуємо причини та наслідки першої, відомої з історичних джерел, війни, яка відбулася на землях сучасної України.

Подорожуючи Північним Причорномор’ям у V ст. до Р.Х., Геродот від скіфів – старожилів почув розповідь про «дивну» війну.

Розповідь вчителя«Історичні джерела про скіфський похід Дарія I».(Учні складають таблицю).

Приблизно в 514 – 513рр. до Р.Х., прагнучи прокласти новий шлях у Середню Азію, перський цар Дарій I вирішив підкорити скіфів. Зібравши величезне військо, він переправився наплавним мостом через Дунай і рушив у глиб Великої Скіфії. Військо Дарія I, за свідченням Геродота, налічувало 700 тис. воїнів, проте ця цифра в декілька разів перебільшена (150 тис.).

«Переправившись на лівий берег Істру, перси вже були готові до битви. Перед ними була Скіфія і не було…скіфів…». Скіфи використали тактику «виснаження супротивника», ухиляючись від прямого зіткнення, заманюючи ворога в глиб країни і знищуючи на його шляху криниці та пасовиська. Ця «скіфська тактика» виявилася вдалою.

Долаючи величезні відстані, перська армія марно намагалася відшукати ворога. Коли скіфи вирішили, що сили персів підірвані, вони стали діяти рішуче. Напередодні вирішальної битви скіфський цар Ідантірс надіслав Дарію I дивні дари: птаха, мишу, жабу та п’ять стріл.

  • Як ви гадаєте, що б могли означати скіфські дарунки?(Вчитель демонструє дані предмети у вигляді іграшок).

Дарію його радник витлумачив ці дари так: «Якщо ви, перси, як птахи не полетите високо в небо, або не заховаєтеся в землі, як миші, або не стрибнете в болото, як жаби, то загинете від наших стріл».

Невідомо, про що думав могутній володар персів, дивлячись на ці дари та на скіфів, які шикували загони до бою. Однак уночі, залишивши в таборі полонених, які мали підтримувати багаття, він утік із залишками своєї армії.

Так ганебно скінчилася спроба одного з наймогутніших володарів тогочасного світу підкорити Велику Скіфію. А скіфи завдяки перемозі здобули славу непереможних воїнів.

«Скіфо-перські війни»(перевірка)

Дата

Коли?

З ким воювали скіфи

Причини війни

Чому?

Особливості ведення війни скіфами

Результат війни

Як?

514 р. до Р.Х.

З перським царем Дарієм І

Прагнення Персії прокласти новий шлях у Середню Азію

«Скіфська» тактика

Поразка персів

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ: ( 7 хв.)

1. Письмова практична робота № 4.

- учні виконують самостійно(вибіркове коментування).

2. Вправа – перевірка. Закінчити речення: «Після практичної роботи я знаю…; вмію…; розумію…».

V. Д/ З: підготуватися до тематичного оцінювання: повторити

параграфи 15-19

VI. ПІДСУМОК УРОКУ.

Щоб історію писати, треба так багато знати:

І літопис прочитати, що монах давно писав,

Документи повивчати, ті, що князь колись складав,

І послухати легенди, давні вірші і казки,

Сиві думи, що складались всім народом залюбки,

Роздивитись давній посуд, і прикраси, і взуття,

Дивний одяг, що носили наші предки за життя.

Все зробив історик вправно, все читав і розглядав

І завзято та докладно нам історію писав.

Що ж йому допомогло?

Історичне … (джерело).

  1. Хто ж той історик, що допоміг нам дослідити життя скіфів?

  2. Яке значення «Історії» Геродота для вивчення минулого , для вивчення подій, що відбувалися на землях сучасної України?

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«ZOO-психологія: як навчитися розуміти тварин»
Левченко Вікторія Володимирівна
36 годин
590 грн