+ Додати матерiал
і отримати
безкоштовне
свідоцтво
! В а ж л и в о
Предмети »
Приклад завдання з олімпіади Українська мова. Спробуйте!

Пов'язки

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу

Перегляд
матеріалу
Отримати код Поділитися

Урок Захист Вітчизни 10клас

Тема: Методи накладання покривних ( бинтової, косинкової, пращоподібної і пластирної) пов’язок і давлючої бинтової пов’язки.

Мета: дати поняття про загальні вимоги щодо накладання покривних пов’язок: бинтової, косинкової, пращоподібної, пластирної), та пояснити правила накладання давлючої бинтової пов’язки; закріпити знання учнів про правила асептики та антисептики; формувати практичні уміння та навички накладання покривних пов’язок; виховувати бережливе відношення до свого та чужого здоров’я, життя.

Учень повинен:

  • Уміти накладати покривні пов’язки: бинтову, косинкову, пращоподібну, пластирну та давлючу бинтову пов’язку.

  • Пояснити методи накладання пов’язок.

Структура уроку.

І. Організаційний етап……………………………………………………1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань……………………………………… 11 хв.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності…………………………………3 хв.

ІV. Практичний етап.…………………………………………………25 хв.

1. Демонстраційні вправи

2. Тренувальні вправи

3. Розв’язування ситуативних задач. Експрес - опитування.

V. Підсумок уроку…………………………………………………………3 хв.

VІ. Домашнє завдання……………………………………………………2 хв.

Хід уроку.

І. Організаційний етап.

Доброго ранку, Україно моя.

Доброго ранку, рідна земля.

Доброго ранку, дорогі вчителі

Доброго ранку, шановні учні мої.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

На минулому уроці ми з вами розпочали знайомство з наукою «десмургія», яка є самостійним розділом загальної хірургії. Головним її змістом є …( продовжте, будь ласка) мистецтво накладання пов'язок з метою лікування ушкоджень.

Тож мені хотілося б дізнатися, як саме ви оволоділи розумінням того, які, взагалі, бувають пов’язки.

Тож почнемо ми із того, що ви самі розкажете ті поняття, та правила, що стосуються саме пов’язок.

1. Вправа «Я знаю, що…»

Фронтальна бесіда.

Пов’язка – це…(асептичний засіб у вигляді перев’язувального матеріалу).

- З яких частин складається пов’язка? ( із внутрішньої, як правило, серветка із марлі, що має прошарок гігроскопічної вати для вбирання крові та зовнішньої - бинт, за допомогою якого серветка закріплюється на рані.)

- З якою метою застосовують покривні пов’язки? ( для захисту пошкоджень на шкірі.)

- Яке призначення давлючих пов’язок? ( для зупинки кровотеч.)

- Для чого використовують іммобілізуючі пов’язки? ( для фіксації тіла в нерухомому стані.)

- Наведіть приклади м'яких пов’язок (бинтові, косинкові, пращоподібні та пластирні.)

- До яких пов’язок належать гіпсові пов’язки ( твердіючі) та транспортні шини ( тверді)

Враховуючи, що одне із основних завдання накладання м’яких пов’язок – це забезпечити зменшення кількості мікроорганізмів, які потрапили, або можуть потрапити у рану, вважаю за необхідне, повторити з вами правила асептики та антисептики.

2. Вправа « Продовжте речення»

2.1. Антисептика – це…система заходів, спрямованих на зменшення кількості мікроорганізмів, що потрапили у рану.

2.2. Асептика – це… сукупність заходів, спрямованих на попередження потрапляння мікроорганізмів у рану.

2.3. Асептичними заходами є: ….застосування стерильних матеріалів (бинти, серветки, пропрасована вологим способом тканина)

3. Вправа «Знайди помилку».

3.1. Антисептика буває фізичною, хімічною, біологічною, природною (механічною)

3.2. Поверхню рани можна промивати пероксидом гідрогену, спиртом ( не можна допускати потрапляння спиртових розчинів у рану, оскільки спирт вбиває живі клітини, що сприяє нагноєнню).

3.3. Тиснуча або давлюча пов’язка застосовується зазвичай після того, як кровотечу припинено яким-небудь іншим, більш швидким способом. Давлючу пов’язку накладають за допомогою бинта, серветок та тиснучого предмету. В усіх випадках бинтом або хустинкою на рані туго фіксується стерильний перев’язочний матеріал. Якщо пов’язка просіклась кров’ю, її слід поміняти.( не слід, а тільки підбинтувати зверху.)

3.4. Якщо ваші руки стерильні можна дослідити рану пальцем і видалити з її глибини чужорідні тіла. (осколки, клапті одягу.) ( Не можна рану досліджувати пальцями, це зробить лікар за допомогою спеціальних інструментів)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

На кожному нашому уроці ми говоримо про те, як можна зберегти людське життя.

Людське життя... Неповторне, радісне й сумне, солодке, як мед, і гірке, як полин. Життя кожної людини - це стежина, устелена жовто-гарячими чорнобривцями, стежина з червоними та чорними тонами, як у пісні «червоне - то любов, а чорне - то журба»... Кожне життя можна порівняти із якоюсь дивовижною квіткою, яка вранці вмивається росою, зустрічаючи новий день, а ввечері тихо складає свою голівку до матері-землі, сподіваючись наступного дня побачити цей світ кращим.

Стежина життя... Це по ній кожен має пройти гідно. Тож ж я сьогодні запрошую вивчити одну із тем, яка допоможе, якщо ви навчитесь робити все правильно, іншій людині побачити життя, побачити світ ще прекраснішим. Прошу записати тему нашого уроку. Оголошення завдань уроку.

У вашому житті це мистецтво може стати професією. І як не згадати медичних сестер, які у роки Великої Вітчизняної війни своїми уміннями, в тому числі і вмінням накладати пов’язки, рятували мільйони людей!

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Демонстраційні вправи. ( Учні отримали випереджаюче завдання, саме вони пояснюють та накладають пов’язки, вчитель корегує відповіді учнів.)

1. Методика накладання пращоподібної пов’язки.

Коли є незначні травми носа, лоба, підборіддя, користуються пращоподібними пов'язками, які складаються з вирізаного Х-подібно шматка тканини чи марлі. Під таку пов'язку обов'язково підкладають стерильну серветку

2. Методика накладання косинкової пов’язки.

Косинкову пов’язку  використовують для утримання перев’язувального матеріалу або підвішування пошкодженої руки. У першому випадку, наприклад, при накладенні пов’язки на кисть, розстеляють косинку, кладуть поверх неї пошкоджену кисть таким чином, щоб можна було загорнути на тильну поверхню один з кінців, а потім два інших кінця зав’язують.

У разі підвішування пошкодженої руки на косинці в розпрямлену косинку

укладають руку, один кінець косинки проводять між тулубом і рукою, а інший виводять на надпліччя цієї ж руки. . Обидва кінці зав’язують (бажано розташувати вузол не на шиї), після чого вільний кінець косинки обертають навколо ліктя і  фіксують на передній поверхні пов’язки за допомогою шпильки

3. Методика накладання пластирної пов’язки

Пластирні пов’язки застосовують для фіксації стерильної пов’язки або пов’язки з ліками на рані. Вузькі смужки пластиру накладають поверх перев’язувального матеріалу.

4. Давлючі бинтові  пов’язки найчастіше використовують для тимчасової зупинки кровотечі з рани. Їх застосовують також для зменшення крововиливу в порожнині суглобів і навколишні тканини. Зазвичай на рану накладають щільний ватно-марлевий валик і туго прибинтовують його. Слід пам’ятати про те, що туге бинтування деяких ділянок тіла, де проходять судини, наприклад в підколінній ямці, сприяє їх стисненню, що може призводити до дуже тяжких наслідків (аж до гангрени кінцівки).

5. Методика накладання бинтовоі пов’язки.

Бинтові пов’язки залишаються найбільш вживаними. Найбільш поширені кругова, спіралеподібна, колосоподібна, вісімкоподібна, хрестоподібна, черепашача бинтові пов’язки.

А) Кругова пов’язка - найпростіша бинтова пов’язка. Вона застосовується для закриття невеликої ділянки тіла, наприклад очей, вуха, лоба, але найбільш зручна на шиї, плечі, зап’ясті. При цій пов’язці кожний наступний тур бинта накладається на попередній (аналогічно першим турам інших пов’язок). Застосовують для бинтування обмежених поверхонь лоба, нижньої третини стегна і надп'ятково-гомілкового суглоба.

Б) Черепашача пов’язка.

Черепашача пов’язка накладається на великі суглоби (коліно, лікоть, п’ятку). Вона є дуже зручною, не обмежує рухів у цих суглобах і при цьому не зсувається. Перев’язку ліктьового суглоба починають двома-трьома ходами бинта через ліктьову ямку. Далі бинт спіралеподібними турами укладають  по черзі на передпліччі та плечі з перехрещенням на ліктьовій ямці. На коліні її розпочинають накладати круговими турами бинта через надколінну чашечку, наступні тури здійснюють вище і нижче колінного суглоба, перехрещуючи їх у ділянці підколінної ямки. Потім витки бинта зводять до центру, поступово повністю вкриваючи колінний суглоб.

В) Вісімкоподібна пов’язка.

Вісімкоподібна пов’язка найчастіше застосовується на суглобах , наприклад при ушкодженнях зв’язок. Перші тури бинта починають накладати нижче пошкодженого суглоба, потім вище суглоба, після чого знову спускаються вниз. В результаті такого бинтування утворюється фігура, що нагадує вісімку. Під час пошкодження долоні і кисті бинтування починають із зап’ястка, роблять 2—3 ходи і косо ведуть до  початків пальців Там роблять кілька обертів і знову хрестоподібно повертають на зап’ясток. Перехрещування ходів бинта відбувається на внутрішній, зовнішній чи обох поверхнях долоні залежно від розміщення рани.

Г) Хрестоподібна пов’язка накладається на груди.  Хрестоподібну пов’язку починають накладати знизу, спірально піднімаючись угору. Далі роблять фіксуючий хід знизу через праве надпліччя і повертають­ся знову на грудну клітку. Зробив­ши кілька кругових спіральних турів, піднімають бинт на ліве надпліччя. Кінець бинта закріплю­ють шпилькою. У випадку проникних поранень грудної клітки потрібна герметична пов’язка, яка може бути зроблена за допомогою липкого пластиру. Під пластир підкладається стерильна серветка чи відрізок бинта. Стрічки лейкопластиру починають накладати на 1—2 см вище рани че­репицеподібно.

Д) Колосоподібна пов’язка застосовується для “незручних місць”:  плечового суглоба,  верхньої частини плеча та стегна, області паху та сідниць. При її накладені роблять кілька закріплювальних турів довкола нижньої частини живота, потім ведуть косо вниз до найнижчої точки пов’язки, роблять півоберт довкола кінцівки та продовжують бинтування через протилежне стегно.

2. Тренувальні вправи

 1 група – пращоподібні пов’язки.

2 група – косинкові пов’язки.

3 група - пластирні пов’язки.

4 група - давлючі бинтові пов’язки.

5 група кругова та черепашача пов’язки.

6 група – хрестоподібна та колосоподібна пов’язки.

3. Розв’язування ситуативних завдань. Експрес - опитування

Якщо згодні із твердженням поставте «+», якщо ні «- ».

1. Біологічні антисептики – це антибіотики. (+)

2. Призначення давлючих кровотеч… (для зупинки кровотеч.)

3.Іммобілізуючі пов’язки використовують для.. ( для фіксації тіла в нерухомому стані.)

4. Згорнута частина бинта називається…голівкою, а вільний кінець - початком.

Які пов’язки накладають при

5) рані на коліні; ( черепашачу пов’язку).

6) рані на щоці; (пластирні пов’язки.)

7) рані на підборідді; (пращоподібні пов’язки.)

(Взаємоперевірка)

V. Підсумок уроку.

Сьогодні на уроці я навчилася…, зрозуміла…, повторила…

VІ. Домашнє завдання

Накладання пов’язок.

Опис документу:
За новою програмою з предмету "Захист Вітчизни" "Основи медичних знань"

Зверніть увагу, свідоцтва знаходяться в Вашому особистому кабінеті в розділі «Досягнення»

Курс:«Мовленнєва майстерність педагога Нової української школи. Вербальний і невербальний імідж»
Вікторія Вікторівна Сидоренко
36 годин
590 грн
590 грн
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: як створити дієвий механізм
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Підвищення кваліфікації: вчителі самі вирішуватимуть, де навчатись
Схожі матеріали
Рани
7206