Сьогодні о 18:00
Вебінар:
«
Методичні ігри для урізноманітнення уроків природничого циклу
»
Взяти участь Всі події

Поурочне планування та конспекти 10 уроків за темою "Технологія виготовлення писанки".

Технології

Для кого: 6 Клас, 7 Клас

14.03.2021

233

10

0

Опис документу:
Шановні колеги! Вам запропоновано поурочне планування з " Технології виготовлення писанки" разом з 10 розробками уроків. Додатки до уроків розміщені у публікаціях автора окремо. Дану тему розраховано для викладання у 6-7 класах.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

Розробка планів-конспектів 10 уроків

Варіативного модуля з трудового навчання

« Технологія виготовлення писанки»

з інтерактивною підтримкою

для учнів 6 класу

Підготувала вчитель технічної праці

І категорій КЗО « СЗШ №1» ДМР

Довгаль Лариса Сергіївна

м. Дніпро

2020

Пояснювальна записка

У зв’язку з популяризацією національних традицій і етнографії. На передодні Пасхальних свят зростає інтерес до народно-прикладного мистецтва. Візиткою України у світі - є традиція писанкарства. У програмі з трудового навчання існує варіативний модуль « Технологія виготовлення писанки» для 5-6 та для 7-9класів.

Методичні розробки на сьогодні відсутні. Для наповнення модуля науковою, етнографічною, пізнавальною інформацією, нами розроблене календарне планування, і поурочні плани та дидактичні матеріали у тому числі низка презентацій за темою. За зразок взяте викладення матеріалів на уроках у молодшій школі за програмою « Інтелект України».

Проведення уроків трудового з ТЗН націлене зацікавлювати дітей, дає їм змогу послідовно, осмисллено освоїти техніки писанкарства, його символіку.

Зберегти любов до народних традицій у сучасному світі.

Розділ 1. Основи технології виготовлення писанки.

Тема уроку

Кількість годин

  • Традиції писанкарства.

  • Види оздоблення яєць.

  • Знаки – символи у писанкарстві

2 год

  • Технологія виготовлення мальованки.

  • Особливості візерунків мальованки.

  • Інструменти для виконання мальованки

2 год

  • Матеріали для виготовлення писанки їх властивості.

  • Особливості підготовки яйця до роботи.

  • Інструменти для розпису яєць.

2 год

Розділ 2. Технологія виготовлення писанки

  • Технологія виготовлення крапанки.

  • Особливості візерунків крапанки.

  • Інструменти для виконання крапанки.

2 год

  • Особливості візерунків писанки.

« Календар писанкаря.»

  • Традиції написання писанки на Стрітення.

  • Інструменти для виконання писанки.

2 год

  • Виготовлення писанки до Масляної (Калити) та Сорока святих

  • Геометричний орнамент.

2 год

  • Виготовлення писанки до Благовіщення та Вебної неділі.

  • Рослинний орнамент.

2 год

  • Дитячі розваги з крашанками на Великдень.

  • Виготовлення писанки до Великодня.

  • Зооморфний орнамент.

2 год

  • Знайомство з творчою спадщиною Тараса Городецького

  • Виготовлення писанки до Провідної неділі та до Вознесіння

2 год

  • Виготовлення композицій з писанок для оформлення інтер’єру.

  • Економічне обґрунтування вартості виробу.

  • Захист робіт.

2 год.

Урок № 1 __________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Види оздоблення яєць.

  • Знаки – символи у писанкарстві

Мета:

  • Знайомити учнів з традиціями писанкарства,

видами оздоблення яєць, та символами писанкарства.

  • Розвивати спостережливість, вміння працювати в парі.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання практичної роботи:

  • Розробити ескіз писанки - оберегу

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми, олівці.

Допоміжні матеріали: Шаблони писанок (папір), 4 коробків (кошиків) з назвами технік оздоблення яєць малюнки, або зразки різних технік і інструментів. ( Додаток 3) 4 комплекти.

Основні поняття: писанка, крашанка, дряпанка, мальованка.

Символіка кольору, значення символів.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 30 хв

IV. Практична робота 30

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 10 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Іінформація:

Я писала писаночку

Писала, писала,

Щоби тая писаночка

Славу здобувала.

Коли приходить весна в Україну, пробуджується і воскресає природа, відроджується життя і надходять Великодні свята, сідають люди у своїх оселях біля печей, свічок і беруться за давнє-прадавнє ремесло - розписування писанок. Звичай писання писанок українцями знаний усіма слов'янами, румунами, греками, німцями, литовцями, латишами. До XIII ст. писанки були знані в цілій Європі та Західній Азії.

Сам звичай писанок має витоки з символічного значення яйця, яке майже у всіх народів світу вважалося джерелом життя, символом початку життя, символом сонця. Безліч легенд і міфів народів світу пов'язані з культом яйця.

Сьогодні на уроці ми починаємо подорож по народним традиціям писанкарства України :

  • дізнаємось про що розповідають традиції писанкарства.

  • Які у народі існують види оздоблення яєць.

  • Які бувають знаки – символи у писанкарстві

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

  1. Фронтальне опитування.

  • До якого весняного свята сьогодні прикрашають яйця?

  • Як ця традиція прийшла в християнство давайте послухаємо легенду.

( Перегляд відео - ролика Додаток 1 « Звичай писати писанки»)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. ЗНАЙОМСТВО З ТЕХНІКАМИ ОЗДОБЛЕННЯ ЯЄЦЬ

А ) Аналіз карти України з різними зразками писанок.

(Додаток 2)

  • По всій Україні прикрашали святкові яйця.

У кожного регіону свій колір, свій візерунок, та й прикрашають господині їх різними засобами.

  • Знайдіть писанки нашого регіону.

Б) Пошукова гра « Склади кошик»

  • Ділимось на 4 команди.

  • Переглядаємо презентацію « Оздоблення пасхальних яєць» (Додаток 4)

  • Кожна команда отримує кошик з назвою техніки оздоблення яєць і підбирає зразки, інструменти, матеріали, що стосуються цієї техніки. ( набір карток Додаток 3)

  • Один представник команди презентує свою техніку і показує потрібний інвентар.

Підсумок гри : Ми підібрали устаткування для подальшої роботи.

  1. ЗНАЙОМСТВО З символікою писанкарства

А) Символіка кольорів

1. Слово вчителя:

  • Свячена писанка - це закодоване побажання. У ній все має своє значення і колір, і символіка малюнку.

Переглянемо (Додаток 5) «Символіка кольорів»

2. Гра «Символ кольору» з опорою на Додаток 5

  • Про що нам говорить зелена крашанка?

  • Жовтий фон шкаралупи - це символ….

  • Червоне яйце бажає….

  • Чорне яйце символізує…

  • Біла шкаралупка це…

  • Синій фон відповідає за…

3. Інформація :

Ми навчитись розуміти мову крашанок.

Та світ писанкарства на багато складніший і глибший.

Із сивої давнини дійшли до нас символи- обереги.

Вони переплелись у вишивці, вони викарбувались у різьбленні по дереву і звичайно вони живуть у писанкарстві.

Б) Символіка основних писанкових мотивів

1. Фронтальна робота

  • «Розкажіть про знак на карточці»

Вчитель показує знак на карточці ( Додаток 8) діти знаходять пояснення.

Робота по опорній схемі ( Додаток 7) « Знаки - символи писанкарства»

(Аналізуємо 5- 7 знаків - символів )

2. Робота у групах з картками

«Розшифруй код писанки»

  • Розшифруйте код зразків писанок. (Додаток 9)

Кожна команда отримує № зразка і лист-опис, який вона заповнює згідно схеми. (Додаток 9.)

  • Представник команди зачитує своє тлумачення символіки символів

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

1. Завдання практичної роботи :

  • На цьому занятті ми створимо ескіз власної писанки- побажання.

Вам у цьому допоможуть зразки писанок з усієї України. (Додаток 10)

Вам потрібно виконати ескізи 3-х зразків на паперовому шаблоні кольоровими олівцями,

вклеїти їх у робочі зошити і зробити тлумачення коду писанки за опорною схемою.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Фронтальне опитування

Розгадуємо кросворд « Писанка» (Додаток 11)

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка ескізів майбутніх писанок. Взаємо оцінювання робіт .

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготувати матеріали для виготовлення мальованки:

дерев’яні точені яйця (проклеєні ПВА), гуаш, клей ПВА, палітра, пензлики, вушні палички, серветки.

Розділ 1. Основи технології виготовлення писанки.

Урок № 2__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Технологія виготовлення мальованки.

  • Особливості візерунків мальованки.

  • Інструменти для виконання мальованки.

Мета:

  • Закріпити знання учнів про символіку писанкарства,

знайомити з технікою мальованки.

  • Навчити готувати поверхню яйця до роботи та прийомам петриківського розпису.

  • Формувати навички розмітки шкаралупи яйця.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання для практичної роботи:

  • Навчитись розмічати шкаралупу яйця на 4 частини

  • Виготовити мальованку.

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: скатертини, дерев’яні точені яйця (проклеєні ПВА), гуаш, клей ПВА, палітра, пензлики, вушні палички, серветки.

Основні поняття: Основні поняття:

Мальованка, петриківський розпис. Застосування мальованок у народних традиціях.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 10 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 15 хв

IV. Практична робота 35

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 3 хв.

VI. Домашнє завдання 2 хв.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  1. Фронтальне опитування

  • Яку подорож ми з вами почали на минулому уроці ?

  • Озвучте малюнки.

«Види оздоблення яєць» ( Додаток 28 ).

  1. Кольоровий диктант «Символ кольору»

Вчитель читає означення (Додаток 5) , а учні у зошитах пишуть колір-відповідь.

  1. Диктант «Впізнай символ»

З опорою на таблицю символів. (Додаток 7)

Вчитель читає опис значення символу. Учні замальовують символ-відповідь у зошит.

Після виконання робіт взаємоперевірка . за кожну відповідь 0.5 бали

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Постановка проблемних питань, бесіда.

Роздивіться знайдені писанки Трипілля, Київської – Руси,

роботи майстрів петриківського розпису (Додаток 12) та дайте відповідь на питання:

  • З яких матеріалів виготовлені ці вироби.

  • Чому використовувались кераміка, камінь, дерево?

  • Як можна використати точене яйце?

  • Як у селах використовують точені дерев’яні яйця у господарстві?

( як підкладки у курниках)

  1. Повідомлення теми уроку:

  • Сьогодні ми будемо працювати з дерев’яними яйцями – сувенірами і продовжимо вивчати традиції писанкарства.

  • Будемо подорожувати нашої славної Петриківки.

  • Познайомимося з технологію виготовлення мальованки.

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Аналіз зразків ( робота у групах) (Додаток13)

  • Роздивіться роботи майстрів петриківського розпису і скажіть, які візерунки використані і що вони символізують?

(Рослинний орнамент, калина - символ дівочої краси, квіти- кохання...)

2.Випереджаюче завдання

Повідомлення « Інтерв’ю, від майстрів Петриківки»

Інформація:

Щоб краще дізнатися, як писати Петриківську мальованку ми відрядили кореспондента до Петриківки. Він нам зібрав корисні поради- інтерв’ю у майстрів розпису і зробив фотографії ( Додаток 8)

Інтерв’ю

  • Якими інструментами можна виконати мальованку ?

  • Пензликами з шерсті кота, білочки, загостреними паличками.

  • Чим малювали мальованку по дереву у Петриківці у давнину?

  • Фарби виготовляли з природніх барвників: соку буряку, стебел зеленого жита, ягід бузини, змішували сік з яєчним жовтком.

Сьогодні використовують фарби гуаш змішані з клеєм ПВА.

  • Як зробити ескіз візерунку на поверхні яйця?

  • Для того, щоб розподілити візерунок рівномірно по сфері яйця його ділять олівцем, не натискаючи, на 4 частини (проводять меридіани), а якщо цього не досить, то проводять екватор.

Візерунок наносять схематично, деталі промальовують відразу фарбами.

  • Як тримати яйце під час роботи?

Тримають мальованку двома пальцями, за полюси. Ставлять на підставку з цвяхів. Інколи для зручності заготовку наколюють на .

  • Як зробити мальованку блискучою?

- Перед роботою дерево ґрунтують ПВА, щоб закрити пори і фарба сковзала залишаючи відбитки. Після розпису, коли засохне фарба, яйце лакують лаком ПФ для деревини.

  1. ПРАКТИЧНА РОБОТА

  1. Інструктаж з правил безпечної праці (Додаток 15)

  2. Корисна порада

Учні працюють з точеними поґрунтованими заготовками. У разі невдалої композиції, можна фарбу витерти вологою серветкою, підсушити виріб та повторити спробу.

  1. По шагова інструкція «Написання петриківської мальованки за зразком» (Додаток 16)

  • Розділяємо яйце олівцем на 8 частин.

  • Наносимо «бігунок» уздовж екватора.

  • Позначаємо «кошики» для грон калини.

  • Компануємо схематично листя.

  • Відкладаємо яйце.

  • Беремо папір повторюємо розгорнуту схему візерунку у прямокутнику.

  1. Розводимо фарбу.

  • а) на палітру наливаємо трохи ПВА

  • б) чистим пензликом набираємо гарно розмішану фарбу і ретельно змішаємо з клеєм до однорідної маси.

  • в) розводимо червоний, зелений, жовтий …

  • г) під час роботи руки , пензлики протирати сухими серветками.

  1. Пишемо калину на папері,

якщо отримали хороший результат пишемо на яйці.

  • беремо вушну паличку ( для малювання ягід пальцями візерунок маленький) і заповнюємо «кошик» ягодами калини, починаючи з низу. Потрібно отримати чіткі відбитки, світліші по центру.

  • Нанесення тонких ліній пензликом з котячої шерсті, або №1 з білочки. Фарбу для виконання ліній відділяють окремо і додають трохи води та вимішують.

6. Листя пишімо пензликом № 3-4.

  1. « Петушіння » - нанесення дрібних квітів і ягід виконуємо зворотнім кінцем пензлика.

8. роботу залишаємо до повного висихання.

9. Виріб покриваємо лаком.

Після закінчення роботи

  • Здаємо виріб вчителю.

  • Прибраємо робоче місце.

  • Миємо пензлики з миючим засобом.

  • Миємо палітру.

  • Миємо руки.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Кросворд «Мальованка» (Додаток 11)

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Оцінювання дітьми робіт однокласників. Урахування додаткових балів.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Принести сирі 2 яйця у закритій баночці ретельно загорнуті у серветки , стерильний контейнер, або баночку до 0,5 л, харчову соду, серветки.

Розділ 1. Основи технології виготовлення писанки.

Урок № 3__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Матеріали для виготовлення писанки їх властивості.

  • Особливості підготовки яйця до роботи.

  • Інструменти для розпису яєць.

Мета:

  • Закріпити знання учнів про символіку писанкарства,

знайомити з підготовкою шкаралупи до оздоблення яєць.

  • Навчити готувати шкаралупу яйця до роботи.

  • Формувати навички роботи з матеріалами і інструментами писанкарства.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання:

  • Познайомитись з традиціями, принципом виготовлення крашанок, видами барвників.

  • Навчитись готувати шкаралупу до роботи

  • Навчитись розмічати шкаралупу на 40 частин.

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми

Допоміжні матеріали: яйця курячі, мисочки пластикові, харчова сода,

надфілі круглі, серветки, ложки, одноразовий посуд (стаканчики), вода у півлітровій банці (200 гр.), шприци стерильні 20 к. лупа, оцет 6%, харчові барвники.

Основні поняття : природні, харчові, штучні барвники, пори, хімічна реакція, кислоти, кальцій.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 65 хв

1. Досліди з шкаралупою 20 хв.

2. Практична робота « Підготовка шкаралупи яйця до роботи.» 30 хв.

3. Практична робота « Розмітка шкаралупки на 3 частини.»15 хв

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5хв

V. Підсумки уроку 10 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

УЧНІВ.

1. Фронтальне опитування.

Кросворд (Додаток 11)

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

2.Постановка проблемного запитання.

- Як фарбується писанка?

- Розгляньте шкаралупи яєць, чим вони відрізняються?

(2-3 зразки писанок з дефектами фарбування)

Аналіз - бесіда

(Розміром, формою, кольором.

Одна шкаралупка фарбується краще, інша гірше.

На третій в процесі роботи з’являються плями.)

  • Чому таке трапляється?

Ми сьогодні подорожуємо в середину яйця.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Будова яйця (Додаток 12)

  1. Жовток - зародок

  2. Білок

  3. Плівка

  4. Шкаралупа складається з кальцію і має пористу поверхню

(Застосування лупи).

Робота у зошитах

Дослід 1

Зануримо шкаралупу яйця у розчин оцту 6%

  • Що відбувається? (бачимо бульбашки).

      • Це іде хімічна реакція кальцію і оцту з виділенням вуглекислого газу.

  • Що буде з шкаралупою яйця, якщо її залишити на добу?

      • Якщо залишити яйце на 24 години, воно залишиться без шкаралупи.

  • Як це явище використовують для творчості народні майстри?

      • Якщо контролювати цей процес і попередньо нанести на яйце восковий візерунок , тоді отримаємо «травлені» яйця.

(Додаток 17 фото «травлених» яєць)

Дослід 2

              1. Нанесемо на яйце краплі воску і зануримо у жовту фарбу.

Промокнемо яйце серветкою

              1. Повторимо дії занурюючи у помаранчеву фарбу.

              2. Повторимо дії занурюючи у червону фарбу.

              3. Повторимо дії занурюючи у зелену фарбу.

              4. Повторимо дії занурюючи у синю фарбу.

  • Як змінюється колір яйця?

  • Що відбувається з залитими воском місцями?

  • Як відбувається процес фарбування?

1. Висновок: Щоб пофарбувати яйце потрібно розмістити фарбу у порах шкаралупи.

2. Висновок : Шкаралупа захищена шаром воску не роз’їдається оцтом і не фарбується барвниками.

Поради від майстрів

Для кращого фарбування:

  1. Миємо яйце у розчині соди харчової.

  2. Обезжирюємо за допомогою оцту.

А)Варимо з природними барвниками при 100

Б) Або занурюємо у гарячий розчин харчових барвників.

В) Або фарбуємо з харчовими барвниками і оцтом.

  1. Якщо ви жирними, брудними руками тримаєте писанку під час роботи, то на виробі з’являються плями, що не фарбуються.

Робота групами

« Класифікація барвників»

Заповніть схему. Які ти знаєш природні барвники? ( шкаралупа цибулі, відвар кори дуба, трава.)

  • Які ти знає штучні барвники? ( для фарбування тканин, акварельні фарби, гуаш, харчові)

  • Розмістіть у таблиці ( Додаток18): а ) Сік буряка, б) сік стебел молодого жита, в) барви анілінові ( для тканини) , г) відвар кори дуба, д) відвар лушпиння цибулі, е) сік ягід бузини, є) харчові барвники, ж) акрилові фарби, з) акварельні фарба, і) гуаш.

Барвники що розчиняються у воді

Природні Штучні

Слово вчителя:

Для роботи використаємо харчові барвники розведені у 200 гр. води з додаванням 2 солових ложок 6% оцту.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА 1

Постановка проблемного питання

              1. УВАГА!! Яйця це цінний продукт харчування

Як використати видутий вміст яєць?

(доцільно раціонально використовувати вміст яйця для омлетів, випічки, тощо.)

              1. Як підготувати шкаралупу до розпису.

Інструктаж з правил безпечної праці (Додаток 15)

  • Перегляд презентації» Підготовка шкаралупи яйця до роботи» (Додаток 19)

  • По закінченню роботи прибираємо робочі місця.

  • Підсумок роботи. Ми отримали чудові заготовки для подальшої роботи.

  • ПРАКТИЧНА РОБОТА 2 Додаток13

Завдвння :

Візерунки писанок вражають своєю витонченістю ліній точністю перетікання візерунків і сюжетів. За цим усім стоїть поділ сфери яйця на частини.

Майстер ділить яйце без циркуля і лінійки, тільки олівцем, на око.

Ви вже ділили мальованку на 8 частин.

Візерунок 40 клинців є обов’язковим екзаменом для майстрів писанкарства.

За опорною схемою ми навчимось ділити яйце на 40 трикутників.

(Додаток 20)

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда

  • Про що ви дізнались на уроці ?

  • Чому ви навчились сьогодні?

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Оцінювання розмітки яйця учнями.

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі).

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 4__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Технологія виготовлення крапанки.

  • Особливості візерунків крапанки.

  • Інструменти для виконання крапанки.

Мета:

  • Закріпити знання учнів про символіку писанкарства,

знайомити з технікою крапанки.

  • Навчити виготовляти інструмент «гвіздочок» для розпису крапанки.

  • Вдосконалювати навички розмітки шкаралупи яйця.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання для практичної роботи:

  • Вдосконалювати вміння розмічати шкаралупу яйця .

  • Виготовити крапанку.

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми,

Допоміжні матеріали: скатертина, шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, гвіздочки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві, крапанки Лемківщини,

символіка кольору, значення символів.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 35

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 5 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 5 хв.

  2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя:

Ми подорожуємо далі по писанкарству України.

      • Сьогодні знайомимося з технікою крапанки.

      • Виготовимо інструмент «гвіздочок» для розпису крапанки.

      • Вдосконалимо навички розмітки шкаралупи яйця.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

              1. Аналіз крапанок Лемківщини. ( Додарок 21)

Розгляните зразки писанок, чим вони відрізняються від інших?

( візерунок складається з крапок і крапельок) Це вироби з Лемківщини.

Сучасного Прикарпаття.

2. Гра « Розшифруй код писанки»

Аналіз зразків за опорною схемою (Додаток 9)

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

ПРАКТИЧНА РОБОТА 1

Постановка проблемного питання

Хто пригадає яким інструментом і матеріалами виконується крапанка?

Гвіздочок, віск, барвники.

- Воскові свічки ви принесли, барвники ми розвели.

Як змайструвати гвіздочок?

Виготовлення «гвіздочка»

Беремо палички від морозива та обережно втискаємо малий чоботарський цвях. Можна взяти гілочку, вистругати з неї паличку і приладнати цвях.

ПРАКТИЧНА РОБОТА 2

Розпис крапанки.

Інструктаж з правил безпечної роботи.

презентація «Пишемо крапанку» (Додаток 21)

  • Дивимося презентацію

  • Задаємо питання

  • Виконуємо розмітку яйця на 8 частин

  • Закриваємо отвори воском.

  • Пишемо воском.

  • Фарбуємо кольором №1

  • Пишемо воском.

  • Фарбуємо кольором №2.

  • Знімаємо віск.

Прибираємо робочі місця.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Фронтальне оцінювання

  • Чому ми навчились ?

  • Що ми дізнались?

  • Що ми зробили?

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка робіт. Оцінка учнями.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі), писаки.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 5__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Традиції написання писанки на Стрітення ( три хрести).

  • Особливості візерунків писанки.

  • Інструменти для виконання писанки.

Мета:

  • Знайомити учнів з традиціями написання писанок протягом весни.

Знайомити з технікою писанки.

  • Навчити готувати писачок до роботи.

  • Удосконалити навички розмітки шкаралупи яйця.

  • Виховувати любов та інтерес до народних традицій.

Завдання:

  • Познайомитись з традиціями писанкарства

  • Навчитись робити розмітку під геометричний орнамент

  • Навчитись писати писанку

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми,

Допоміжні матеріали: скатертинки, шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, писачки , товсті парафінові свічки (10 см), віск, підсвічники., розведені з оцтом харчові барвники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві,

символіка кольору, календар писанкаря.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 55

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 5 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 5 хв

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

УЧНІВ

  1. Фронтальне опитування.

  • В яких техніках ми виготовляли пасхальні яйця?

(Крашанка, мальованка, крапанка.)

  1. Повідомлення теми уроку

Сьогодні ми спробуємо свої сили у розписуванні справжньої писанки.

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Постановка проблемного питання

  • Коли пишуть писанки?(До Великодня)

  • Так, найбільше писанок пишуть до Великодня, але починають їх писати набагато раніше, у лютому, а закінчують на зелену неділю.

(Додаток 23)

Коли писати писанку?

  • на Стрітення — 14 лютого —три штуки з хрестами;

  • до Масляної — рожі, зірки (вісім кінців);

  • на Сорок Святих — 22 березня - 40 клинців;

  • на Благовіщення — 7 квітня - рослинні візерунки;

  • на свято Вербної неділі — гілка верби, усі візерунки;

  • на Великдень — усі візерунки;

  • на Провідну неділю — темні кольори;

  • на Вознесіння — зірки, сонце, дерева.

  1. Постановка проблемних питаннь

  • Чим пишуть писанки?

  • Писачками .

  • Як виготовити писачок? (Додаток 24)

  • Писачки виготовляли самостійно згорнувши лист тонкого металу та закріпивши його на плачці.

  • Як пишуть писачком

  • Гріють над свічкою вкинуті в них шматочки воску і пишуть по шкаралупі, як ви пишете кульковою ручкою.

Слово вчителя:

Сьогодні писаки можна придбати готові, виточені з латуні. Навіть є електричні писаки, що самі нагрівають віск.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

  1. Інструктаж з правил безпечної роботи

(Додаток 15 )

  1. Бесіда

- Пишемо писанку до Стрітення.Нам потрібно написати 3 писанки ї символом хреста, або «сварги».

  • Подивіться , що означають ці символи? (Додаток 7)

  • На що схожі зображення свастик на писанках?

  • (На закручені рукави галактик.)

3.Завдвння практичної роботи

  • Обираємо 1 зразок.( Додаток 10)

  • Виконуємо розмітки згідно обраних зразків і пишемо намагаючись зробити їх копію.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Фронтальне опитування .

  • Коли пишуть писанки?

  • Чим пишуть писанки?

  • Які символи ми писали до свята Стрітення?

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка робіт. Само оцінювання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі), писаки.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ Підготувати повідомлення про свято Масляної, 40 святих, про звичаї та обряди пов’язані з ними.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 6__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Виготовлення писанки до Масляної (Калити) зірки та Сорока святих

Розпис писанки 40 клинців.

Геометричний орнамент.

Мета:

  • Знайомити з традиціями оздоблення писанки.

  • Вдосконалювати навички розмітки та розпису писанки.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання до практичної роботи:

  • Написати писанки до свят Масляної та 40 Святих

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: скатертини, шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, писачки , товсті парафінові свічки (10 см), віск, підсвічники., розведені з оцтом харчові барвники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві,

Символи «Зірка», візерунок 40 клинців.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 55 хв.

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 5 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Фронтальне опитування.

Гра «ерудит» ( Додаток 25 )

  • Де знаходиться найбільша писанка у світі? (Канада)

  • Що за будівля у формі писанки? Фото. ( Коломия)

  • Скільки писанок зібрано в музеї Коломиї( 600 )

  • Чому писанки «пишуть»?

Повідомлення теми уроку

  • Ми продовжуємо подорож по традиціях писанкарства і сьогодні будемо вчитись писати 2 види писанок. Які це санки підкажіть подивившись до нашого календаря? ( Додаток 23)

(Виготовлення писанки до Масляної (Калити) зірки та Сорока святих

Розпис писанки 40 клинців.)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Робота за опорними таблицями.

Усне опитування.

Робота парами.

  • Виберіть по 1 зразку з зображенням зірки та 40 клинців (Додаток 10)

  • Виконайте аналіз коду писанки.

  • З яких елементів складається візерунок (з геометричних фігур)

  • Висновок: цей вид візерунку називають геометричним.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

  1. Інструктаж з правил безпечної роботи

Додаток 15

  • Обираємо 1 зразок.

  • Пишемо писанку

  • Виконуємо розмітки згідно обраних зразків і пишемо намагаючись зробити їх копію.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1. Склади кросворд ( Додаток 11)

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка робіт. Оцінювання.

Критерії оцінювання робіт:

  1. Охайність.

  2. Відповідність темі.

  3. Дотримання технології написання.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі), писаки.

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ Підготувати повідомлення про Благовіщення та Вебну неділю, про звичаї та обряди з ними пов’язані.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 7__________ - комбінований 45 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Виготовлення писанки до Благовіщення та Вебної неділі

  • Розпис писанки рослинних орнаментів.

Мета:

  • Знайомити з традиціями оздоблення писанки.

  • Вдосконалювати навички розмітки та розпису писанки.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання практичної роботи : Написати писанки з зображенням птахів та рослин на вибір.

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, писачки , товсті парафінові свічки (10 см), віск, підсвічники., розведені з оцтом харчові барвники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві,

зооморфний, рослинний малюнок.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 55 хв.

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 5 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

(Робота з Додатком 23)

1. Бесіда

- Які писанки і до яких свят ми писали?

- Про що розповідає їх символіка?

  • Якщо слідувати календарю, то наша подорож підійшла до написання писанок до Благовіщення — 7 квітня - рослинні візерунки;

та на свято Вербної неділі — гілка верби, усі візерунки;

  • Що це за свята?

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Прослуховування коротких повідомлень -довідок.

- Які народні приказки, прислів’я ви чули пов’язані з цими святами? Розтлумачте їх зміст.

(- На Благовіщення пташка гнізда не в’є, дівчина косу не плете.

Через тиждень-Великдень. Не я б’ю, верба б’є…)

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

  1. Фронтальне опитування

«ПОМІРКУЙ»

  • Чому зображення верби і рослин відповідають святам Благовіщення та Вербної неділі?

(Робота з опорною схемою Додаток 7,5)

  • Які кольори фону відповідають нашій сьогоднішній темі?

  • Оберіть із зразків виробу, що найбільше відповідають тематиці свят Благовіщення та Вербної неділі.

  • Які види розмітки використовують при виконанні робіт з рослинним орнаментом?

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

  1. Інструктаж з правил безпечної роботи

(Додаток 15 )

  1. Налаштування на роботу.

  • Обираємо до якого свята будемо писати писанку.

  • Розкажіть у якій послідовності ви будете працювати?

(Один-два учні демонструють зразок і проговорюють послідовність виконання роботи.)

  • Починаємо працювати.

  1. Виконуємо розмітки згідно обраних зразків і пишемо намагаючись зробити їх копію.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Фронтальне опитування

  • До яких свят ми писали сьогодні свої роботи?

  • Що нового сьогодні ви дізнались?

  1. ПІДСУМКИ УРОКУ

  2. Виставка робіт. Оцінювання.

Критерії оцінювання робіт:

  1. Охайність.

  2. Відповідність темі.

  3. Дотримання технології написання.

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі), писаки.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 8__________ - комбінований 45 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Дитячі розваги з крашанками на Великдень.

  • Виготовлення писанки до Великодня.

  • Розпис писанки з усіма візерунками.

Мета:

  • Знайомити про традиції оздоблення писанками інтер’єру.

  • Традиційні народні ігри та розваги на Великдень.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання:

  • Закінчити роботу над оздобленням писанки.

  • Познайомитись з народними розвагами.

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, писачки , товсті парафінові свічки (10 см), віск, підсвічники., розведені з оцтом харчові барвники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві,

Зооморфний орнамент.

Структура уроку

І. Організаційний момент 3 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 22 хв.

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 3 хв.

VI. Домашнє завдання 2 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

  1. Вправа «Знайди відповідність»

Таблиця « Класифікація орнаменту»

  • Зооморфний орнамент

  • Геометричний

  • Рослинний

Вчитель показує зразки писанок (Додаток 25)

Учні ставлять номер зразка у відповідній колонці.

Взаємоперевірка. Правильні відповіді вивішуються на дошці.

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

  1. Бесіда

  • До якого свята ми будемо писати писанку сьогодні?

  • Що вам відомо про це свято?

  1. Перегляд ролику « Свято великодня».

  1. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Народні ігри

  • Гра « Навбитки».
    Одна дитина тримає свою крашанку в руці "носком" догори, а друга цокає своїм яєчком, також "носком". У кого "носок" розбився, той повертає яйце "пухою ", а той, у кого крашанка залишилася цілою, продовжує цокати "носком". Побита крашанка зветься "битка", її одержує переможець (той, хто розбив). Буває, в кого трапиться міцна битка, той виграє в других цілу торбину крашанок.

  • Гра сучасна «Битки»

На підлогу кладуть дошку під уклоном , накриту тканино, підперту з одного краю (книжками).З тканини роблять борти.

Перший гравець скочує свою крашанку.

Другий гравець намагається влучити у крашанку порередніх учасників . Якщо влучає - то забирає її собі.

Якщо промахується – яйце залишається на підлозі, хід переходить наступному учаснику.

  • Гра «Знайди писанку».
    Кладуть кілька шапок, під одну з них - писанку. Хто відгадав - виграв.

  • Гра « Скочування з горбочка».
    Діти сідають півколом і спускають свої крашанки униз. Вони котячись, «збігаються» і котрась із них, вдаряючись об другу, розбивається. Чия ціла залишилась, той забирає собі й битку.

  • Гра «В блудька ».
    А ось давайте попросимо, щоб вийшов хлопець і ми пограємо. Кладемо крашанку на стілець, за п’ять кроків від нього стає хлопець, що хоче його дістати. Хлопцеві зав’язують очі хусткою. Із зав’язаними очима його розкручують на місці й він має знайти крашанку.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

  1. Інструктаж з правил безпечної роботи

(Додаток15 )

1.Налаштування на роботу.

  • Обираємо зразок писанки. (Додаток 10)

  • Розкажіть у якій послідовності ви будете працювати?

(Один-два учні демонструють зразок і проговорюють послідовність виконання роботи.)

  • Починаємо працювати.

  • Виконуємо розмітки згідно обраних зразків і пишемо намагаючись зробити їх копію.

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

Бесіда

  • Які символи пишуть до Великодня?

  • Які народні розваги ви запропонуєте на Великдень друзям?

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка писанок. Взаємооцінювання робіт.

  1. VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Підготувати шкаралупки яєць, харчову соду, стаканчик, серветки, товсті воскові свічки (10 см), підсвічники (низькі), писаки.

  2. Дізнатись вартість писанок у інтернеті.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 9__________ - комбінований 45 хв.

Тема :

  • Знайомство з творчою спадщиною Тараса Городецького

  • Розробка власної символіки писанки до Провідної неділі (розпис писанки у темні кольори) та до Вознесіння ( зірки сонце, дерева)

Мета:

  • Познайомити учнів з творчістю Т. Городецького

  • Розробити власну символіку писанки у відповідності до народних традицій.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання до практичної роботи :

  • Розробити власну символіку писанки у відповідності до народних традицій.

  • Навчитись робити економічні розрахунки собівартості виробу.

Методи і техніки:

  • Пошуковий метод .Перегляд презентацій

  • Робота з зразками писанок

  • Робота з картками

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: шкаралупки яєць, мисочки пластикові, харчова сода, вода у стаканчику, серветки, писачки , товсті парафінові свічки (10 см), віск, підсвічники., розведені з оцтом харчові барвники.

Основні поняття: Правила безпечної роботи у писанкарстві, художники писанкарі, народні-майстри.

Собівартість виробу, товарний вигляд.

Структура уроку

І. Організаційний момент 3 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 22 хв.

Закріплення нових знань і вмінь учнів 5 хв

V. Підсумки уроку 3 хв.

VI. Домашнє завдання 2 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Бесіда

Фронтальне опитування.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

V.ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

  1. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Розробити ескіз композиції з писанками.

Приготувати : нитки шерстяні, муліне, бусини, дріт алюмінієвий, бамбукові палички, ПВА воскову свічку, плетений з лози декор тощо.

Розділ 2. Виготовлення обрядових композицій у традиціях писанкарства

Урок № 10__________ - комбінований 90 хв.

Тема :

  • Традиції писанкарства.

  • Виготовлення композицій з писанок для оформлення інтер’єру.

  • Економічне обґрунтування вартості виробу.

Мета:

  • Знайомити про традиції оздоблення писанками інтер’єру.

Традиційні народні ігри та розваги на Великдень.

  • Навчити опоряджувати виріб.

  • Формувати навички економічного мислення.

  • Виховувати любов до народних традицій.

Завдання:

  • Познайомитись з традиціями використання писанок у інтер’єрі та народними розвагами.

  • Оформити композицію з використанням писанок .

  • Навчитись робити економічні розрахунки собівартості виробу.

Методи і техніки:

Обладнання: ТЗН-комп’ютер, картки – схеми.

Допоміжні матеріали: нитки шерстяні, муліне, намистини, дріт алюмінієвий, бамбукові палички, ПВА воскову свічку, плетений з лози декор тощо.

Основні поняття: «гердани», «дзвони», «хрести», оформлення інтер’єру.

Собівартість виробу, товарний вигляд.

Структура уроку

І. Організаційний момент 5 хв

ІІ. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності учнів 5 хв

ІІІ. Вивчення нового матеріалу 10 хв

IV. Практична робота 55 хв.

V. Підсумки уроку 10 хв.

VI. Домашнє завдання 5 хв.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 5 хв.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ ТА МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя:

Добігає до кінця наша подорож по світу українського писанкарства

Ви навчилися розуміти мову писанок, долучилися до давніх народних традицій познайомились з різними техніками оздоблення яєць. Можливо, хтось обере своєю професією писанкарство, як художники України Тарас Городецький, Пушкарьов та інші народні майстри. Більшість будуть знати про народні традиції і писати писанки до великодня, бажаючи щастя і здоров’я своїм близьким.

Сьогодні підсумковий урок. Ми об’єднаємо свої роботи у композиції, що будуть прикрашати оселі. Навчимося розраховувати витрати на вироби.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Презентація «Традиційні композиції з писанок у інтер’єрі оселі»

(Додаток 26)

В сьогоденному житті стародавніх звичаїв деякі ще збереглися, особливо в сільських районах. Ми здебільшого використовуємо писанку як Оберіг, символічне побажання, змальоване на поверхні яйця, та як символ українського мистецтва. (Додаток 27)

  • До народних прикрас з писанок належать «гердани», які до свят розвішували під іконами. «Гердан» має вигляд намиста з трьох разків. На найдовший нанизується сім писанок, на середній - п'ять, а найкоротший має три писанки. Кінці ниток з'єднуємо між собою та прикрашаємо «кутасиками» (китичками) з ниток, які за кольором гармонійно поєднуються з писанками. Виготовити гердан можна і з більшої кількості писанок.

  • «Дзвони» - це прикраси, виготовлені з трьох або п'яти писанок, кожна з яких окремо нанизується на ниточку з китицею, а потім зв'язуються разом угорі.

  • Для виготовлення «хреста» потрібно підготувати 12 писанок із зображенням хрестів. Бажано, щоб тло писанок було одного кольору. Підготуємо також два м'яких металевих дротики довжиною приблизно 30 см та чотири цупких металевих дротики діаметром 2х3 мм і довжиною 40-45 см. Потрібні також чотири довгі соломини або очеретини довжиною 45-50 см. На кожний м'який дротик нанизуємо по 6 писанок та накладаємо їх навхрест під прямим кутом. Отримали хрест з 12 писанок.

  • До Різдва, Великодня та до інших весняних свят під сволками в хатах кружляли-мерехтіли «голуби», виготовлені з писанок. Для тулуба використовують порожню всередині писанку. Стінки писанки зсередини потрібно зміцнити кількома шарами клею ПВА та дрібної тирси, що наносяться по черзі.

Для цього з одного гострого краю писанки необхідно проробити отвір діаметром до 3 мм. Після того, як тулуб буде підготовлений, на місце отвору кріпимо голову голуба з шматочка бджолиного воску. З нього формуємо шийку, голівку, дзьоб та позначаємо очі, 3 допомогою круглого надфіля прорізуємо три вертикальні отвори завширшки 3-4 мм та завдовжки 15 мм там, де мають бути прикріплені хвіст і крила. Вгорі також робимо невеличкий отвір для закріплення ниточки для підвішування «голуба».

Хвіст та крила виготовляємо з кольорового або білого паперу, який складаємо віялом. Вони можуть бути також розфарбовані у кілька кольорів та прикрашені втинанням. Вставляємо підготовлені крила та хвіст в отвори та за допомогою крапель гарячого воску закріплюємо їх у тулубі.

  • Сучасні дизайнери не байдужі до писанки.

  • Зверніть увагу на композицію «Погляд божої матері». У Софії- Київській мозаїка з 1500 писанок.

IV. ПРАКТИЧНА РОБОТА

Діти діляться на групи і за інструкційними картами виготовляють дзвони, гердани та хрести.

Інструктаж з правил безпечної роботи

Виготовлення «дзвонів» Додаток 28

Виготовлення «хреста» Додаток 28

Виготовлення « гердану » Додаток 28

Ми з вами зробили велику роботу, отримали гарний результат, гарні вироби.

На всі матеріали інструменти протрачені кошти і час.

Давайте порахуємо скільки коштує ваш виріб. Тобто знайдемо його собівартість.

Заповніть таблицю обчислення собівартості виробу.

Напишіть ціну на ціннику і прикріпіть до роботи.

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

Виставка- захист композицій. Оцінювання робіт.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: Прикрасити оселю композиціями з писанок.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.