План уроку з англійської мови "Міжнародні організації"

Англійська мова

Для кого: 10 Клас, 11 Клас, 12 Клас

17.01.2021

396

35

0

Опис документу:
Тема даного заняття є актуальною для вивчення так, як формування соціокультурної компетенції є невід’ємною складовою процесу вивчення іноземної мови. Новий матеріал уроку вводиться у формі презентацій, що дає можливість дізнатися більше про міжнародні організації, мету їх створення та функції, сприяє розвитку навичок аудіювання та говоріння. Презентації підготовлені учнями англійською мовою, що спонукає до пошукової діяльності та розвитку творчості.
Перегляд
матеріалу
Отримати код

ПЛАН УРОКУ

Тема: «Міжнародні організації»

Цілі уроку:

Практичні:

- розвивати вміння аналізувати текст, визначати найбільш значущу інформацію;

- формувати навички систематизації одержаної інформації;

- розширити і поглибити знання студентів про міжнародні організації та їх значення .

Розвиваючі:

- розвивати мовну здогадку,пам'ять, увагу;

- вміння працювати в команді;

- розширити мовний кругозір студентів.

Виховні:

- виховувати почуття взаємодопомоги та підтримки,

- формувати громадянську позицію студентів.

Тип заняття: комбіноване.

Методи заняття: демонстрація (презентація) лексичного матеріалу, бесіда, повідомлення, розповідь, пояснення, вправляння.

Література:

двомовні словники: Малишев В.Ф. новий англо-український словник Харків 2012

підручники:

Карп’юк О.Д. «Англійська мова: Підручник для 11-го класу загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту.» – Тернопіль: «Видавництво «Астон», 2012.

Павлюк А. В., Карп’юк О.Д. «Робочий зошит з англійської мови для 11-го класу загальноосвітніх навчальних закладів.» – Тернопіль: Лібра Терра, 2011.

Пащенко Л.В. «Англійська мова. 10 клас. Плани-конспекти уроків» - Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2005.

Матеріально-технічне забезпечення, дидактичні засоби: двомовні словники, роздатковий матеріал, ноутбук, мультимедійний проектор, презентації студентів.

МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ

Хід уроку

I. Організаційна частина.

Привітання.

Перевірка присутності на уроці.

II. Основна частина.

1. Актуалізація опорних знань.

Today I would like to start with some information about the European Union which you should know. Answer my questions, please.

  • What is the goal of the EU?

  • What is the first (second, third) priority for the EU?

  • How many countries are the members of the EU?

2. Оголошення теми і мети уроку.

In order to know our topic I would like you to solve the crossword. It consists of the capitals of the EU member-states. In the marked squares you will be able to read our topic. First go cross, then down.

Questions to the crossword:

1)What is the capital of Cyprus? (Nicosia).

2)What is the capital of the UK? (London).

3)What is the capital of Greece? (Athens).

4)What is the capital of Malta? (Valletta).

5)What is the capital of Luxembourg? (Luxembourg).

6)What is the capital of Portugal? (Lisbon).

7)What is the capital of Slovakia? (Bratislava).

8)What is the capital of Hungary? (Budapest).

9)What is the capital of Finland? (Helsinki).

10)What is the capital of Denmark? (Copenhagen).

11) What is the capital of Slovenia? (Ljubljana).

12) What is the capital of Belgium? (Brussels).

Now words, which go down.

13)What is the capital of France? (Paris).

14)What is the capital of Czech Republic? (Prague).

15)What is the capital of Romania? (Bucharest).

16)What is the capital of Ireland? (Dublin).

17)What is the capital of Austria? (Vienna).

18)What is the capital of Croatia? (Zagreb).

19)What is the capital of Poland? (Warsaw).

20)What is the capital of Estonia? (Tallinn).

21)What is the capital of Latvia? (Riga).

22)What is the capital of Bulgaria? (Sofia).

23)What is the capital of Germany? (Berlin).

24) What is the capital of Netherlands? (Amsterdam).

1

2

3

4

5

16

6

15

7

14

8

13

24

9

17

19

21

22

18

20

10

11

12

So, the topic of our lesson is International Organizations.

3.Введення нового матеріалу.

The formation of international organizations is a 20-th century phenomenon. Nowadays there are more than 2500 international organizations. Among them are more than 130 intergovernmental unions. The United Nations Organization is the most notable.

The influence of international organizations is great. They deal with political, social and economic problems and, of course, they are concerned with environmental problems as well.

-What international organizations do you know?

Today we’ll get acquainted with such international organizations as:

-the United Nations;

-Greenpeace;

-UNESCO;

-NATO;

-the Commonwealth of Nations.

3.Вивчення і закріплення нового матеріалу.

- Робота з лексичними одиницями.

You have the list of the words which will be used during our lessons and can be unknown for you. Let’s read them.

NEW WORDS

Set sail – відправитись в плавання

To be а witnessсвідчити, показувати

Earthquake-prone regionобласть, схильна до землетрусів

Refugeсховище

Sea otterморська видра

Peregrine falcon сокіл звичайний

To interceptзупиняти, затримувати

To spark a flurry of interest –збудити хвилю інтересу

The voice of reason – голос протесту

Sanctuaryзаповідник

Headquartersштаб-квартира

Pass a lawприйняти закон

Welfareблаго

Threatнебезпека, загроза

Biodiversityбіорізноманіття

Eliminateзнищувати, ліквідувати

Coinвидумувати

Alliesсоюзники

Fosterсприяти

Famineголод

Draft складати план

Charter of the UN – статут ООН

Dignityгідність, гордість

Donationдар, пожертва

Fulfillвиконувати

Reunificationвозз’єднання

Crisis managementантикризове управління

Safeguardохороняти

Constituteстворювати

Undertake commitmentsприйняти зобов’язання

Enlargementрозширення

Scourgeпокарання

Tackleбратися

Allocate –виділяти

Expenditures – витрати

Impetusпоштовх

Templeхрам

Dismantleзнімати, розбирати

- Вправи на закріплення нових лексичних одиниць.

*Put the letters into the right order, make up the new words and translate them into Ukrainian. We have two variants, so divide into two teams.

I – VARIANT

  1. etrHiaeg- .

  2. ltAlacoe- .

  3. aistmDlne - .

  4. iyntDig - .

  5. atoDnion- .

  6. litIcili- .

  7. eRfueg - .

  8. inetficuaRnoi- .

  9. islAle- .

10)ytarSacnu- .

II – VARIANT

  1. tsIpume - .

  2. lfliFlu - .

  3. ahTrte - .

  4. aclekT - .

  5. epTmel - .

  6. dtepirxsenuE - .

  7. gdSfauaer - .

  8. iaFmen - .

  9. erastdHqruae- .

  10. gSeucro - .

Interchange your papers and check each other. One right variant is one point. Right variants are on the blackboard.

* Fill in the missing words. Try to choose the best variant.

  1. Soldiers will be under … (famine, threat, impetus) death if they not fight.

  2. During World War I Britain, France, Russia and the USA were … (allies, temples, enemies).

  3. Several reporters sought … (safeguard, scourge, refuge) in the US embassy.

  4. Freed was the disk jockey who … (tackled, fulfilled, coined) the term “rock-n-roll”.

  5. One million dollars has been … (allocated, constituted, eliminated) for disaster relief.

  6. UNESCO convention prohibits the … (illicit, legal, dignity) import, export and transfer of cultural property.

  7. The dictator … (safeguarded, coined, eliminated) anyone who might be a threat for him.

  8. NATO’s membership has increased from 12 to 28 countries through six rounds of … (biodiversity, welfare, enlargement).

  9. The boat carrying 120 refugees was (intercepted, allocated, fulfilled).

10) Greenpeace’s (refuges, temples, headquarters) are based in Amsterdam.

Here we also have a list of proper names. I will read them. Listen and pay attention to the pronunciation.

PROPERNAMES

Aswan Dam in Egypt – Асуанська гребля в Єгипті

Bayon Temple in Cambodia – храм Байон в Камбоджії

Garganta del Diablo - Гарганта дель Діабло

Iguazu National Park - Національний парк Ігуасу

Argentine province of Misiones – аргентинська провінція Місьйонс

Salisbury Plain – рівнина Солсбері

  1. Презентації.

Now, let’s get down to international organizations. We’ll watch presentations about every organization. While watching, write down the most important information into your copy-books. After watching, you have to answer the questions.

-Greenpeace;

-the UN;

-NATO;

-ENESCO.

Answer the questions:

  1. What is Greenpeace?

  2. What is the common mission of this organization?

  3. Where are its headquarters based?

  4. What is the UN?

  5. When was it established?

  6. How many member states does it consist of?

  7. What are the official languages of the UN?

  8. Where are the main headquarters of the UN situated?

  9. Who can become the member of the UN?

  10. What is NATO?

  11. What are the official languages of NATO?

  12. How many countries does NATO include?

  13. What is the fundamental role of NATO?

  14. Who can be the member of NATO?

  15. What is UNESCO?

  16. When was it founded?

  17. What is the main goal of UNESCO?

  18. How many members are in UNESCO now?

5.Робота з текстом.

The Commonwealth of Nations

The Commonwealth of Nations, commonly known as the Commonwealth is an intergovernmental organization of 53 member states that were mostly territories of the former British Empire.

The Commonwealth dates back to the mid-20th century with the decolonization of the British Empire. It was formally constituted by the London Declaration in 1949, which established the member states as "free and equal". The symbol of this free association is Queen Elizabeth II who is the Head of the Commonwealth. The Queen is also the monarch of 16 members of the Commonwealth.

The Commonwealth covers almost a quarter of the world land area.

The Commonwealth comprises 53 countries. The members have a combined population of 2.1 billion people, almost a third of the world population.

The three largest Commonwealth nations by area are Canada, Australia and India.

The Commonwealth has adopted a number of symbols: the English language; the flag of the Commonwealth consists of a gold globe surrounded by emanating “rays”, on a dark blue field and a common date of commemorating Commonwealth Day, the second Monday in March.

Answer the questions:

  1. What is the Commonwealth of Nations?

  2. Who is the Head of the Commonwealth?

  3. How many countries does the Commonwealth consist of?

  4. What is the population of the Commonwealth?

  5. What are the largest countries of the Commonwealth?

  6. What are the symbols of the Commonwealth?

  7. When is Commonwealth Day celebrated?

III. Підсумок уроку.

- What international organizations have we learnt today?

- What was new for you?

- What was interesting?

- What was the most difficult?

Оцінювання.

Відображення документу є орієнтовним і призначене для ознайомлення із змістом, та може відрізнятися від вигляду завантаженого документу.